Дежурна ординација! ( отворена е нова тема, оваа стои само за читање )

Статус
Затворена за нови мислења.

bebush

Portable Heater
Член од
4 септември 2007
Мислења
4.468
Поени од реакции
5.166
Помош!
Непцата од горната вилица се доста зацрвенети околу забите, а непцето на долната вилица после 7та ме боли иако нема ништо:S.Последново ми предизвикува тешкотии при голтање, џвакање или најмало измрдување на вилицата.
Што може да е, и што да правам?
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Помош!
Непцата од горната вилица се доста зацрвенети околу забите, а непцето на долната вилица после 7та ме боли иако нема ништо:S.Последново ми предизвикува тешкотии при голтање, џвакање или најмало измрдување на вилицата.
Што може да е, и што да правам?
Умници. Аирлија! А ова со зацрвенувањето околу забите, мислам дека ти е воспаление на непцата. Чаре за умници - да чекаш да ти пораснат. Чаре за воспаление на непца - не знам со сигурност, но плакнење со млака вода треба да помогне. :back:
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Помош!
Непцата од горната вилица се доста зацрвенети околу забите, а непцето на долната вилица после 7та ме боли иако нема ништо:S.Последново ми предизвикува тешкотии при голтање, џвакање или најмало измрдување на вилицата.
Што може да е, и што да правам?
Не прашуј на форум, иди на забар!

фалачаопријатно
 

bebush

Portable Heater
Член од
4 септември 2007
Мислења
4.468
Поени од реакции
5.166
Умници. Аирлија! А ова со зацрвенувањето околу забите, мислам дека ти е воспаление на непцата. Чаре за умници - да чекаш да ти пораснат. Чаре за воспаление на непца - не знам со сигурност, но плакнење со млака вода треба да помогне. :back:
За умник да расте не треба да е тврдо месото..?Зошто мене ми е меко:/
 
Член од
1 април 2009
Мислења
17
Поени од реакции
3
во последно време имам кркорење во цревата и ме мачат гасови.некој лек за тоа?
 
Член од
24 август 2009
Мислења
17
Поени од реакции
0
Znaci itno mi treba sovet kako da ja namalam zabobolkava.. Do utre sabajle mora da izdrzam.

Nepodnoslivo e. Se probav. Analgin, Ventor, Ketonal, Kofen.. nishto ne dejstvuva..

Chare?
 
Член од
16 октомври 2009
Мислења
593
Поени од реакции
28
Пробај со тој лекот што е за забоболка со директно капнување 2-3 капки на самиот заб.Тоа е нешто како анестезија и ќе ти го умртви местото некое време.
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.010
Поени од реакции
6.040
во последно време имам кркорење во цревата и ме мачат гасови.некој лек за тоа?
Ми имаат кажано при вакви ситуации да земам пиво и да пијам колку што можам, значи на екс, и после едно Ждригање и ќе ги нема.

Пошо кај мене ретки се ваквите ситуации не сум го пробал овој начин
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
во последно време имам кркорење во цревата и ме мачат гасови.некој лек за тоа?
Земи медицински јаглен, колку сакаш (колку ти треба), смирува гасови и вознемиреност на цревата и желудникот. Не е воопшто скап, го има во секоја аптека и не треба рецепт.
 

duffy_f

денес те сакам повеќе од вчера
Член од
29 јануари 2007
Мислења
353
Поени од реакции
13
Ајде пријатели совет- имам чувство ко во грлото да имам некое грутче. Ко да не можам да голтнам, да ми стои нешто. И ужасно ме нервира. Ми се случило неколку пати и само од себе си поминува. Има ли некој сл искуство или барем знае што може да е? Исто кивам ко луда :pipi: Др симптоми нема. Поззз
 
Член од
16 октомври 2009
Мислења
593
Поени од реакции
28
Да не имаш некој крајник отечен?Или ако мислиш дека е нешто посериозно отиди на доктор и види што ќе ти кажат.Може ќе ти препишат нешто.
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
3.745
Поени од реакции
1.846
Ептен ме боли глава. Само шо станав од спиење, и место да сум свеж, ми пука глаава. Онака ми се мути пред очи...Чаре?
 

wild dolphin

Мал човек а голем ждерач
Член од
12 мај 2009
Мислења
1.702
Поени од реакции
229
Ептен ме боли глава. Само шо станав од спиење, и место да сум свеж, ми пука глаава. Онака ми се мути пред очи...Чаре?
може да е низок крвен притисок ако имаш кој да ти го измери подборо види и знам ако е низок треба нешто солено да јадеш и многу вода да пиеше денес гледам сите денес се жалат на нисок крвен притискок или главоболка

обично кога имам главоболка јадам солено но издржувам ако не помине тогаш зимам аналгин ама избегавам најдобор е да се трудиша да издржиш.

Земи медицински јаглен, колку сакаш (колку ти треба), смирува гасови и вознемиреност на цревата и желудникот. Не е воопшто скап, го има во секоја аптека и не треба рецепт.
да и ги убива бактериите во целиот организам, ептен помагаи кога има човек јаки болки и грчеви.
 

SHANE

Др.Акула
Член од
30 април 2008
Мислења
1.453
Поени од реакции
853
Ајде пријатели совет- имам чувство ко во грлото да имам некое грутче. Ко да не можам да голтнам, да ми стои нешто. И ужасно ме нервира. Ми се случило неколку пати и само од себе си поминува. Има ли некој сл искуство или барем знае што може да е? Исто кивам ко луда :pipi: Др симптоми нема. Поззз
Slucajno da ne imas problem so refluks na zeludocna kiselina(piroza)?:smir:

Znaci itno mi treba sovet kako da ja namalam zabobolkava.. Do utre sabajle mora da izdrzam.

Nepodnoslivo e. Se probav. Analgin, Ventor, Ketonal, Kofen.. nishto ne dejstvuva..

Chare?
Nalgesin S(naproxen)-mnogu dobri tableti protiv zabobolka.:smir:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom