Дежурна ординација! ( отворена е нова тема, оваа стои само за читање )

Статус
Затворена за нови мислења.
K

Kicky

Гостин
Веќе недела дена имам вртоглавица навечер кога ќе легнам, не секојдневно, ама неколку пати ми се случи тоа. Исто така сум омалаксана, не можам да се фокусирам на една точка понекогаш, во стомакот како нешто да ми се превртува. Му се десило на некого?
А да си отидеш да си провериш крвна слика и уринарен статус :smir:
 
Член од
31 мај 2008
Мислења
803
Поени од реакции
32
Имам болки во препоните и по малце болки кај крстот.Чувствувам како да ми е ладно,ваљда треска а сношти спиев отскриен.Ваљда е настинка.Што треба да направам?
 
Член од
3 декември 2008
Мислења
816
Поени од реакции
22
Вториот прст на левата нога ми е издуен таму кај ноктот,е сеа што би била причината и како да го излечам бидејќи премногу ме боли.Ноктите ми се сечени премногу кратко дали е можно да е тоа или самтинг елс??????
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Вториот прст на левата нога ми е издуен таму кај ноктот,е сеа што би била причината и како да го излечам бидејќи премногу ме боли.Ноктите ми се сечени премногу кратко дали е можно да е тоа или самтинг елс??????
Можно е да ти е ураснат, земи си од аптека обична црна маст, стави на памукчето, ама убаво така не штеди, залепи го на местото (самата црна маст е густа и ќе држи, а ако ти е страв залепи го со фластер). Ако ти е ураснат, сигурно е од што ти се исечени кратко. Ако не ти пројде со црнава маст, ако не избие гној, ќе мораш на пластична хирургија да одиш (може и на педикир, ама не знам колку е чисто по педикирите).
 
Член од
3 декември 2008
Мислења
816
Поени од реакции
22
Можно е да ти е ураснат, земи си од аптека обична црна маст, стави на памукчето, ама убаво така не штеди, залепи го на местото (самата црна маст е густа и ќе држи, а ако ти е страв залепи го со фластер). Ако ти е ураснат, сигурно е од што ти се исечени кратко. Ако не ти пројде со црнава маст, ако не избие гној, ќе мораш на пластична хирургија да одиш (може и на педикир, ама не знам колку е чисто по педикирите).

друже,немој операции :))) на првиот прст сум правен операција т.е на палецот,но сега оваа е вториот прст можно ли е и на вториот прст да има урастено у месо,бидејќи немам слушнато за тоа до сега на сите им се само на палците.Е сеа јас 3месеци не носев патики бидејќи требаше палецот колку што е можно повеќе да ми биде на отворено.Пред 2 недели прв пат облечев патики,и еве вториот прст ми се издуја а премногу кратко ми се сечени,и како пресечено ми е тама... :tapp: истото и на тебе ти се има десено?и дали црната маст ти помогна?????

Фала многу.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
друже,немој операции :))) на првиот прст сум правен операција т.е на палецот,но сега оваа е вториот прст можно ли е и на вториот прст да има урастено у месо,бидејќи немам слушнато за тоа до сега на сите им се само на палците.Е сеа јас 3месеци не носев патики бидејќи требаше палецот колку што е можно повеќе да ми биде на отворено.Пред 2 недели прв пат облечев патики,и еве вториот прст ми се издуја а премногу кратко ми се сечени,и како пресечено ми е тама... :tapp: истото и на тебе ти се има десено?и дали црната маст ти помогна?????

Фала многу.
Сосема е нормално ако подолго време не си носел патики, кога ќе облечеш да ти урасне. И се дешава и на вториот прст, мене ми се има случено. Ми помогна црната маст и треба тогаш сам да пробаш да го подигнеш ноктот од таму кај што е ураснат, многу, многу внимателно пробај со турпија подигни го и потсечи го делчето што било влезено под кожа. И друг пат не ги сечи толку кратко ноктите, тоа секогаш зае*ува :)
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.696
Поени од реакции
288

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Кај има кај нас да се купи ваков гел http://en.wikipedia.org/wiki/Hand_sanitizer?

Иначе го дотрошувам ова http://www.carex.co.uk/products/antibacterial-hand-gels.htm, барав и во Грчка и во Србија али никаде неможев да го најдам. Ако некој видел нека пише.
Сегде по аптеките има, побарај гел за суво миење и дезинфекција на раце, најчесто има еден плав (не знам која марка е, ама сегде е истиот, само тој го прават кај нас). А ако имаш некој во америчката база на косово, таму има Purell, јас тој го користам и најдобар ми е. Во меѓувреме можеш да си земеш и влажни марамици asepsolete, ептен се добри за дезинфекција на раце.
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.696
Поени од реакции
288
Фала на одговорот, а за Purell ако нарачуваш и ако не ти е фрка да нарачаш и шише -две за мене, пиши само која е цената и која милилитража и ќе ја наредиме.

поздрав
 
Член од
2 септември 2008
Мислења
10
Поени од реакции
0
Значи вака последниве два дена чувствувам болка во десниот тестис(направив самопреглед 100пати) нема промени на тестисите нормални се....но испадна дека на допир чувствувам само болка на пасеменикот веднаш што се наоѓа на тестсот. дали некој бил/е запознаен со ова:nesum:, а јас мислам се дека ми е од пантолоните што ги носев на час и бев стегнат во тестисите на часови any help!!
 
Член од
5 мај 2008
Мислења
104
Поени од реакции
4
Помагајте.. градите ме бола од вчера сио затнат сум.. кашлам.. .. Кажувајте лек оти не се можи вака !!!
 

la-loca

Immortal...
Член од
24 јули 2009
Мислења
2.545
Поени од реакции
1.252
Помагајте.. градите ме бола од вчера сио затнат сум.. кашлам.. .. Кажувајте лек оти не се можи вака !!!
пиј чај како што кажаа и претходните кајганџии и исто земи конзумирај лимон во било каква форма свеж се разбира или внесуј продукти што содржат витамин Ц, воа за да го зајакнеш имунитетот....ако не те бива неколку дена иди на лекар да ти препишат некои пилс(апчиња) ко шо вика поповски:pipi:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom