Дежурна ординација! ( отворена е нова тема, оваа стои само за читање )

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
17 август 2006
Мислења
1.531
Поени од реакции
123
Vaka dva dena veke osecam deka usnive mi se mnogu suvi stavam i labelo i razni takvi raboti ama povtorno nema efekt. Od sto moze da se slucuva ova?
 
Член од
26 април 2005
Мислења
1.691
Поени од реакции
45
Dehidratacija,premnogu cigari, pocetok na nastinka itn.Pij poveke tecnosti i zemaj vitamincinja:)
 
К

Кнез Мишкин

Гостин
Луѓеее помагајте...
Ми се појави денеска некое црвенило на очите, како алергија нешо ама не сум сигурен, прво мислев дека ми е од леќите ги извадив, ставив капки Прокулин али уште ми стои црвенилото...:(:(:(:(
...Со да правам??? (само на лекар да не идам :(:(:()
 

draganask

те сакам СОНЦЕ
Член од
4 декември 2007
Мислења
401
Поени од реакции
24
Хмм да не е конјуктивитис..? Да не си ги ставал/вадел леќите со нечисти раце? или си ги допрел очите со нечисти раце? Ајде пробај со тоа што ке направиш чај од камилица и убаво помини го низ цедилка за да нема ситни остатоци и стави облоги на очите. Само нека се олади чајчето, не вруќо :)
 
Член од
2 април 2007
Мислења
96
Поени од реакции
12
Докоторе, имам некоја слаба вртоглавица и вчера и денес, мерев притисок ми е 100 со 70 и мислам дека е ок, не сум слабокрвна, и ми се врти кога менувам положба, на пример ако се наведнам надоле или ако сум легната сменам страна на спиење. Што би можело да биде?
 
Член од
26 април 2005
Мислења
1.691
Поени од реакции
45
Vrtoglavicata ti doaga najverovatno radi toa sto pritiskot ti e malce ponizok od sto treba, a vrtoglavicata sto ja imash e edna od najcestite formi znaci pri menuvanje na pozicija, se raboti za benigna paraximalna vrtoglavica koja e totalno bezopasna i se javuva pri paganje na pritisokot, stres, hronice umor, infekcii na vnatresnoto uvo,kaj migreni i pri zemanje na odredeni lekovi, i pri nepienje dovolno tecnosti a i isto od mal milion drugi pricini doaga do malo poremetuvanje vo uvoto doaga do otkacuvanje na nekolku otoliti( kalciumkarbonat kristali koi gi imame vo uvoto) koi pri dvizenje se mrdaat i zatoa doaga informacija do mozokot deka postoi dvizenje i zatoa doaga do vrtoglavici.Terapija najcesto ne e potrebna bidejkii vrtoglavicata sama po sebe isceznuva, a dokolku se zadrzi podolgo vreme najdobri rezultati ima fizikalnata terapija.Vo tvojov slucaj bi probala so poveke tecnosti i caj od rozmarin koj pri nizok pritisok pomaga epten:)
 
Член од
12 февруари 2008
Мислења
11
Поени од реакции
0
Vrtoglavicata ti doaga najverovatno radi toa sto pritiskot ti e malce ponizok od sto treba, a vrtoglavicata sto ja imash e edna od najcestite formi znaci pri menuvanje na pozicija, se raboti za benigna paraximalna vrtoglavica koja e totalno bezopasna i se javuva pri paganje na pritisokot, stres, hronice umor, infekcii na vnatresnoto uvo,kaj migreni i pri zemanje na odredeni lekovi, i pri nepienje dovolno tecnosti a i isto od mal milion drugi pricini doaga do malo poremetuvanje vo uvoto doaga do otkacuvanje na nekolku otoliti( kalciumkarbonat kristali koi gi imame vo uvoto) koi pri dvizenje se mrdaat i zatoa doaga informacija do mozokot deka postoi dvizenje i zatoa doaga do vrtoglavici.Terapija najcesto ne e potrebna bidejkii vrtoglavicata sama po sebe isceznuva, a dokolku se zadrzi podolgo vreme najdobri rezultati ima fizikalnata terapija.Vo tvojov slucaj bi probala so poveke tecnosti i caj od rozmarin koj pri nizok pritisok pomaga epten:)
ama super i detalen odgovor .

Ja studiram medicina,ali seuste ne razmisluvam ko doktor.

tazno:nesum:
 
Член од
26 април 2005
Мислења
1.691
Поени од реакции
45
pocekaj malce, toa doaga so vreme,kolku poveke ucish i go primenuvash toa vo praksa,znaci pred se mnoooooogu praksa, tolku poveke se ucish.Ne e se do teorijata, iako i taa mnogu znaci,kolku poveke informacii imash i si vo tek so najnovite standardi tolku pogolem uspeh se postignuva, megutoa spored mene koga toa sto go ucish go primenuvash vo praksata e edinstvenoto nesto sto lekarot go pravi dobar lekar:)
 
Г

Гоццццце

Гостин
Абе во градиве како да ми стои нешто ... ме болеше и грло пред 2 дена ама прекина, сега умерено кашлам. Сува кашлица е. Хелп?
 
Член од
12 февруари 2008
Мислења
11
Поени од реакции
0
Размилсуваш како „Медицински истражувач“, научник?
malku sum spora,utre polagam,site slavat vecer,ja ucam hirurgija

planiram da diplomiram nabrzo,i ako i togas ne bidam dovolno sigurna vo sebe,preventiva ne mi bega.

ili sudska,tamo pacientite se mrtvi ladni:helou:

a moze ke me bide,kojznae
 

OFcp&&&

МИСЛИТЕЛ
Член од
18 ноември 2007
Мислења
239
Поени од реакции
0
malku sum spora,utre polagam,site slavat vecer,ja ucam hirurgija

planiram da diplomiram nabrzo,i ako i togas ne bidam dovolno sigurna vo sebe,preventiva ne mi bega.

ili sudska,tamo pacientite se mrtvi ladni:helou:

a moze ke me bide,kojznae
не го разбирам ова....
 
Член од
2 април 2007
Мислења
96
Поени од реакции
12
Благодарам Злобница на убавиот и детален одговор. Само да кажам дека вториот ден ми се смири вртоглавицата и тоа дури вечерта. Чудно беше што и покрај притисокот од 120 со 80 вториот ден, се уште ми траеше вртоглавицата. Најверојатно беше некој предзнак за лошово време, прво кочан ладно па топло како да е пролет???
 
Член од
17 август 2006
Мислења
1.531
Поени од реакции
123
Koi se simptomi ako voopsto postojat za tumor na mozok?
Ne deka imam nesto tuku onaka cisto informativno sakam da znam
 

DANTE

Gym instructor.
Член од
22 март 2006
Мислења
1.318
Поени од реакции
366
Здраво ми треба одговор на ова прашање..
Сестрами е 8 одд и им праеле она тбц тест и и била успешна ама и била поголема од 20 мм и сеа нешто пишале таму за да се прегледа дали некој може да ми каже дали е тоа нешто ??? поздрав ај ве молам пишете ми што по итно!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom