Дежурна ординација! ( отворена е нова тема, оваа стои само за читање )

Статус
Затворена за нови мислења.

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.693
Поени од реакции
8.154
аха, абе ова ми се случи и пред една недела, ама ќе се напијам чај нешто топло ќе ми помине, иначе бев настинат пред 2-3 недели и сеа мислам дека тоа што ми се собира таму дека ми е шлаем, оти носот уште не ми е скроз застанат со течење.
Види си ги крајниците дали ти се отечени.
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Ова ми се случува втор пат за месец-дена. Устава и грлото ме пржат од внатре, и констатно се сушат на секои 10-15 мин. колку течности и да пијам. Кога ги мијам забите на пр. од пастата исто ме пече грлото, исто и кога пробав малце да се напијам алкохол колку да пробам за дезинфекција. Ко да ставам алкохол на отворена рана. Разбирам да сум настинат малце, ама па пржењево...?
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.693
Поени од реакции
8.154
Ова ми се случува втор пат за месец-дена. Устава и грлото ме пржат од внатре, и констатно се сушат на секои 10-15 мин. колку течности и да пијам. Кога ги мијам забите на пр. од пастата исто ме пече грлото, исто и кога пробав малце да се напијам алкохол колку да пробам за дезинфекција. Ко да ставам алкохол на отворена рана. Разбирам да сум настинат малце, ама па пржењево...?
Најверојатно имаш киселини.
 
T

Tetro

Гостин
од што осеќам кај грлото како топче. осеќам како кога голтам да имам заглавено воздух во грлото малце подоле кај што е ждрелото?
Консултирај се со лекар, нека ти го погледне грлото.
Слушам гласови.
Ако ова сериозно, опиши кога се појавуваат гласовите.
Ова ми се случува втор пат за месец-дена. Устава и грлото ме пржат од внатре, и констатно се сушат на секои 10-15 мин. колку течности и да пијам. Кога ги мијам забите на пр. од пастата исто ме пече грлото, исто и кога пробав малце да се напијам алкохол колку да пробам за дезинфекција. Ко да ставам алкохол на отворена рана. Разбирам да сум настинат малце, ама па пржењево...?
Исто и за тебе, консултирај се со лекар, да ти го види грлото.
Може да користиш бетадин или јаболков оцет за испирање на грлото.
 
Член од
16 декември 2008
Мислења
391
Поени од реакции
125
Decki mi se pojavi na nogata nesto cudno.. vaka.. vo soba se gream so grealka- radijator i koga e mn ladno ja pokrivam so kebe i jas isto se pokrijam za da mi e toplo deka mi e golema sobata i nemoze da ja zagree ubavo a jas treba da ucam.... i sega imam na nogata od taa strana kaj so e grealkata , vajda od jaka toplina i podolg period sto sum sedela taka, kako mreza od kapilari, veni poima neam sto e toa ama kako da mi se izlezeni site pod kozata i veke 1 nedela ne se povlekuvaat...mnogu se grozni i siroki crveni duri bordi.... neznam sto e rabotata i dali e nesto seriozno... pa molam za sovet . Blagodaram .
 

Terebellum Sagittarii

Несопирлива
Член од
25 јули 2007
Мислења
1.194
Поени од реакции
578
Decki mi se pojavi na nogata nesto cudno.. vaka.. vo soba se gream so grealka- radijator i koga e mn ladno ja pokrivam so kebe i jas isto se pokrijam za da mi e toplo deka mi e golema sobata i nemoze da ja zagree ubavo a jas treba da ucam.... i sega imam na nogata od taa strana kaj so e grealkata , vajda od jaka toplina i podolg period sto sum sedela taka, kako mreza od kapilari, veni poima neam sto e toa ama kako da mi se izlezeni site pod kozata i veke 1 nedela ne se povlekuvaat...mnogu se grozni i siroki crveni duri bordi.... neznam sto e rabotata i dali e nesto seriozno... pa molam za sovet . Blagodaram .
Eдна другарка го имаше истиов проблем. И рекоа дека е некоја бактерија која сама ќе се повлече. Оди на кожно. Ако е изгореница досега ќе се повлечело црвенилото и ќе болело.
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Decki mi se pojavi na nogata nesto cudno.. vaka.. vo soba se gream so grealka- radijator i koga e mn ladno ja pokrivam so kebe i jas isto se pokrijam za da mi e toplo deka mi e golema sobata i nemoze da ja zagree ubavo a jas treba da ucam.... i sega imam na nogata od taa strana kaj so e grealkata , vajda od jaka toplina i podolg period sto sum sedela taka, kako mreza od kapilari, veni poima neam sto e toa ama kako da mi se izlezeni site pod kozata i veke 1 nedela ne se povlekuvaat...mnogu se grozni i siroki crveni duri bordi.... neznam sto e rabotata i dali e nesto seriozno... pa molam za sovet . Blagodaram .
Не мора да значи дека е од топлото. Она што ти го опиша е типичен пример за испуштени вени. Не е сериозен проблем, но убаво е да се одмараат нозете.
Односно, додека лежиш нека ти бидат кренати на нешто што ќе биде повисоко од нивото на срцето и можеш да користиш некој креми или гелови кои помагаат за опуштање на испуштените капилари со што ја смалуваат евентуалната болка и изразеноста. Јас би ти препорачал Гавез гел.
 
Член од
16 декември 2008
Мислења
391
Поени од реакции
125
Vi blagodaram mnogu ... utre ke odsam na lekar pa ke vidime sto ke bide ... se nadevam nisto strasno :) Pozz.
 

NA

Член од
8 јануари 2008
Мислења
79
Поени од реакции
1
Osekam bolki na levava raka kaj laktovo od vnatresna strana kaj venive potocno momentot koga mi e svitkana i koga ke ja ispravam ko da me peckat, prasav nekoj od na medicina mi viket dzo neubo sum sipel ovao na, so mislite so mojt da e? Strav mi e dan ne neso so srcevo :S
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.693
Поени од реакции
8.154
Osekam bolki na levava raka kaj laktovo od vnatresna strana kaj venive potocno momentot koga mi e svitkana i koga ke ja ispravam ko da me peckat, prasav nekoj od na medicina mi viket dzo neubo sum sipel ovao na, so mislite so mojt da e? Strav mi e dan ne neso so srcevo :S
Ако е срцето, нема да те боли, верувај :wink: уживај нема ништо страшно.
 

Doktor1

Doktor
Член од
3 јули 2010
Мислења
364
Поени од реакции
73
Osekam bolki na levava raka kaj laktovo od vnatresna strana kaj venive potocno momentot koga mi e svitkana i koga ke ja ispravam ko da me peckat, prasav nekoj od na medicina mi viket dzo neubo sum sipel ovao na, so mislite so mojt da e? Strav mi e dan ne neso so srcevo :S
Сметам дека не се работи за ништо сериозно но доколку овој проблем и понатаму останува или болките се зголемуваат тогаш посети го матичниот заради некои снимања....поздрав
 
Член од
11 јануари 2009
Мислења
722
Поени од реакции
90
Момци сабајлево под пртисиок на мајка ми отидов на контрола и докторката ме прати на шопинг во зегин, купив Лоратадин 10mg таблети и Алицеф 500mg капсули. Околу 4 ипол 5 се напив од Лоратадинот едно а од овие Алицеф петсо милиграмскиве се немам напиено уште, дали вечер може да пијам алкохол ?
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.693
Поени од реакции
8.154
Момци сабајлево под пртисиок на мајка ми отидов на контрола и докторката ме прати на шопинг во зегин, купив Лоратадин 10mg таблети и Алицеф 500mg капсули. Околу 4 ипол 5 се напив од Лоратадинот едно а од овие Алицеф петсо милиграмскиве се немам напиено уште, дали вечер може да пијам алкохол ?
И да пиеш алкохол нема да умреш :icon_lol: меѓутоа не е препорачливо да пиеш алкохол додека земаш Алицеф и Лоратадин, могуче е да заспиеш на масата. :)
 
Член од
7 февруари 2011
Мислења
1
Поени од реакции
0
mene vo posledno vreme cesto me boli stomak ke me boli mnogu 2 min i ke imam prolif i ke mi pomini po nekolku minuti pak ke me zaboli mnogu ama kratko 2 min i pak prolif i ke mi pomini i posle pak i pak znaj nekoj od so e to i so treba da napravam ??
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.738
Поени од реакции
12.174
mene vo posledno vreme cesto me boli stomak ke me boli mnogu 2 min i ke imam prolif i ke mi pomini po nekolku minuti pak ke me zaboli mnogu ama kratko 2 min i pak prolif i ke mi pomini i posle pak i pak znaj nekoj od so e to i so treba da napravam ??
Не јади и не пиј, нема да имаш пролиФ

Иди на лекар да ти каже што да јадеш, а што не и евентуално ако ти е мн. јака "работата", можда ќе ти препише апчиња за смирување.
Домашен лек за ова е чај од кантарион, а за болка чај од нане. Ама ако продужиш со пролиФот да не дехидрираш и за да го откриеш изворот на пореметување (настинка, инфекција, исхрана...), посети го матичниот.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom