Дежурна ординација! ( отворена е нова тема, оваа стои само за читање )

Статус
Затворена за нови мислења.

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Јас доколку би имал зголемен бубрег не би седел со скрстени раце.
Може да се направат дополнителни испитувања, на пример за шеќер во крвта, може да се некои инфекции, не дај боже може да е и тумор, но ако лекарите не презеле ништо сигурно го исклучуваат како можност.
Додека не се испита детално, не смеат лекарите ништо да исклучат (освен кај нас нели:))

CafeDelMar, јас ти препорачувам да предложиш на личноста да направи детални испитувања на бубрезите на нефрологија со кои ќе може да се утврди што всушност претставува зголемениот обем на бубрегот.
Поубаво е да се спречи, отколку да се лечи.
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Понекогаш кога трчам односно од кога ќе застанам да се одморам почнува да ми се затемнува пред очи и тоа трае околу 2-3 секунди и потоа чуствувам блага болка во челото околу 10 секунди.
 
Член од
6 октомври 2009
Мислења
49
Поени од реакции
0
Znaci imam veke nekolku dena problem vo predelot na abdomenot potocno vo oblasta na zeludecot kako poduen se osekam ne me boli mn , doma mi rekoa deka moze da e od nervoza bolkata e cudna kako sklet vo toj predel neubavo custvo
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.505
Поени од реакции
14.691
Znaci imam veke nekolku dena problem vo predelot na abdomenot potocno vo oblasta na zeludecot kako poduen se osekam ne me boli mn , doma mi rekoa deka moze da e od nervoza bolkata e cudna kako sklet vo toj predel neubavo custvo

A ако идеш на болница сигурно ќе ти речат дека е гастритис и ќе ти дадат да пиеш ранитал. Затоа ако можеш сам да приметиш дали таа болка ти се создава од храна, нервоза, цигари, кафе ... па самиот да исфрлиш она што ти пречи. Зошто се води кон желудникот.

Сепак ако болката не се повлекува, а станува се посилна би требало да појдеш за да бидеш сигурен дека е нешто минливо.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Znaci imam veke nekolku dena problem vo predelot na abdomenot potocno vo oblasta na zeludecot kako poduen se osekam ne me boli mn , doma mi rekoa deka moze da e od nervoza bolkata e cudna kako sklet vo toj predel neubavo custvo
Пробај со полесна храна да се храниш, колку можеш избегнувај стрес. Ако не ти поминува, прво пробај со Рутацид (таблети за џвакање се), ако не поминува, можеш да земеш и Ланзул (од 15мг се без рецепт).
И, како што кажа CafeDelMar, избегнувај кафе, цигари, зачинета и мрсна храна и се' што си забележал дека ти создава мачнина, а ако се засилува болката-правец на гастро.
 

F.A.

Smile Now, Cry Later
Член од
17 април 2007
Мислења
862
Поени од реакции
3
Ги депилирам нозете од пред година дена и имам проблем. Проблемот е во тоа што ми се појавија многу поткожни влакна, некои успеав да ги извадам, а некои неможе воопшто да се вадат пошто местото е меко и изгледа како да нема ништо внатре само црна дамка. Има ли некој решение за ова?
 
Член од
6 октомври 2009
Мислења
49
Поени од реакции
0
Пробај со полесна храна да се храниш, колку можеш избегнувај стрес. Ако не ти поминува, прво пробај со Рутацид (таблети за џвакање се), ако не поминува, можеш да земеш и Ланзул (од 15мг се без рецепт).
И, како што кажа CafeDelMar, избегнувај кафе, цигари, зачинета и мрсна храна и се' што си забележал дека ти создава мачнина, а ако се засилува болката-правец на гастро.
Tnx za odgovorot ke gledam da izbegnuvam vakvi raboti
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Ги депилирам нозете од пред година дена и имам проблем. Проблемот е во тоа што ми се појавија многу поткожни влакна, некои успеав да ги извадам, а некои неможе воопшто да се вадат пошто местото е меко и изгледа како да нема ништо внатре само црна дамка. Има ли некој решение за ова?
Земи некој пилинг за кожа (body scrub) и протрљај го местото, можеш и со луфа, само немој многу грубо. Така ќе се симне површинскиот слој од кожата и би требало да се отвори влакното.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
Ги депилирам нозете од пред година дена и имам проблем. Проблемот е во тоа што ми се појавија многу поткожни влакна, некои успеав да ги извадам, а некои неможе воопшто да се вадат пошто местото е меко и изгледа како да нема ништо внатре само црна дамка. Има ли некој решение за ова?
kupi konjski balsam(neznam tocen naziv na kremata ama taka e poznata megju narodot) od apteka citav na net deka za takva rabota pomagal bajagi
 
Член од
17 март 2010
Мислења
64
Поени од реакции
0
Дали некој ќе ми објасни дали има разлика меѓу психијатар и нерво психијатар?
 
Е

експерт

Гостин
Дали некој ќе ми објасни дали има разлика меѓу психијатар и нерво психијатар?
психијатарот се занимава со психијатриски нарушувања на менталната состојба, а неврологот со пореметувања со централниот и периферниот нервен систем, неврохирург е друго.
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
4.021
Поени од реакции
2.513
преска ми се деси чудна ствар ,
од нос наеднаш почна да ми тече нешто у некоја жолта боја , досега сум немал проблеми со крварење на нос , никогаш не ми се десило. а ова не беше крв туку беше жолто , после тоа некоја вртоглавица ме стегна не се осекав баш добро..и некоја минимална главоболка
енибади ?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom