Дежурна ординација! ( отворена е нова тема, оваа стои само за читање )

Статус
Затворена за нови мислења.

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.505
Поени од реакции
14.691
Јас поима немам на кое оддление треба:smir:
нагласив интерно, затоа што мајка ми оди кај интернист, ама тој има премногу пациенти, и гледа само да ги помине сите што чекаат на ред, се однесува многу несериозно, па затоа одлучивме да се обратиме во приватна установа, каде што ќе си платиш ама ќе добиеш комплетна посветеност, е сега се двоумиме помеѓу Систина, Неуромедика и Ремедика. Едни пријатели ни ја препорачаа Ремедика од искуство.

Јас гледав во ремедика нема интерно одделение иако не ти менува тоа многу. Јас имам лошо искуство и со Ремедика и Систина, но во сосема друга област. Внимание ќе добиеш и убави зборови во сите три, тоа биди сигурен. Прашањето е колку кај сите тие ќе се најде профеционалец во секоја смисла.

Најдобро да ти помогне некој што имал вакво искуство. Зошто вака препорачуваме болници, а најдобро би било некој да ти препорача конкретен доктор за таа област.
 
Е

експерт

Гостин
Пиеше вентор до тогаш, а сега Оспен и Андол 300мг, пронајдена дијагноза Oligoarthritis
neka ne si igra so ospen. na edna moja bliska licnost i baraa zariste na infekcija so godini duri ne i se unistija bubrezite od avtoimuna bolest. Neznam kolku ke i pomognat od privatna klinika, ne znam kolku se spremni. Treba subspecijalist reumatolog. Dobro barem dobra dijagnoza dale, ama treba da pie pojaki lekovi.
 
Член од
8 август 2007
Мислења
1.541
Поени од реакции
48
Се работи за мајка ми.Две или три утра кога ќе стане од спиење има вртоглавица.Вели како да ја турка наназад на перница,и подолго време и е потрбено за да се врати во нормала.И се случува,значи,кога ќе се разбуди,а на моменти се жали и на главоболка кај слепоочниците.Што би можело да биде?
ќе ве молам за помош
Измери и` одма притисок во таков момент. Ако е низок, нека се испружи на кревет без јастукот под глава, а нозете нека ги дигне нагоре ама навалени на страна. И нешто благо нека земе, на пр. лимонада...
За секој случај, една крвна слика нека направи, па ќе видите што понатаму во зависност од резултатите.
 
C

cige

Гостин
neka ne si igra so ospen. na edna moja bliska licnost i baraa zariste na infekcija so godini duri ne i se unistija bubrezite od avtoimuna bolest. Neznam kolku ke i pomognat od privatna klinika, ne znam kolku se spremni. Treba subspecijalist reumatolog. Dobro barem dobra dijagnoza dale, ama treba da pie pojaki lekovi.
Што значи автоимуна болест?
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.522
Поени од реакции
33.704
Kaко и повеќето, сум алергичен на полен. Ама јас малце хардкор. Подалеку сум од само киење.
Е сега, подалечен другар гледам пие Лоратадин. Кога бев грипосан ми ги препишеа и мене, ме касна пчела/оса, изгледаше малце страшно, пак тие ми ги препишаа. Па, кога веќе ги имам дали може да ги пијам за алергијава на поленов? И што друго препорачивате како алтернатива?
 

la-loca

Immortal...
Член од
24 јули 2009
Мислења
2.545
Поени од реакции
1.252
Kaко и повеќето, сум алергичен на полен. Ама јас малце хардкор. Подалеку сум од само киење.
Е сега, подалечен другар гледам пие Лоратадин. Кога бев грипосан ми ги препишеа и мене, ме касна пчела/оса, изгледаше малце страшно, пак тие ми ги препишаа. Па, кога веќе ги имам дали може да ги пијам за алергијава на поленов? И што друго препорачивате како алтернатива?
И јас сум алергична на убод од инсекти и обично после убодот си пијам лоратадин и супер ми се, ми помагаат многу...
Па и некои други да ти препорачам не би, сепак алергија е. И докторите обично при алергии ги препишуваат, сем ако не ти помагаат па да ти дадат некои појаки.
Плус малце зајакни си го имунитетот, алергиите се јавуваат поради ослабнат имунитет...јади зеленчук мн и овошје:toe:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
^ Алергиите се јавуваат поради слепување антиген-антитело, тоа нема врска со имунитетот :smir:
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Ама се знак дека ти е намален имунитетот:smir:
Ниту најмалку. Намален имунитет си носи други последици. Алергијата е реакција поттикната од слепување на антиген-антитело. Во право е Џену Грл.
 
Член од
31 мај 2008
Мислења
803
Поени од реакции
32
Измери и` одма притисок во таков момент. Ако е низок, нека се испружи на кревет без јастукот под глава, а нозете нека ги дигне нагоре ама навалени на страна. И нешто благо нека земе, на пр. лимонада...
За секој случај, една крвна слика нека направи, па ќе видите што понатаму во зависност од резултатите.

Била мајка ми денес на контрола и неколку пати и мериле притисок-и варирал и рекле многу,прво и бил низок па висок.Резултатите од крвта и урината вели дека не стигнала да и ги прочитаат,тоа утре ќе видиме.Сепак ти благодарам за помошта!
 

la-loca

Immortal...
Член од
24 јули 2009
Мислења
2.545
Поени од реакции
1.252
Ниту најмалку. Намален имунитет си носи други последици. Алергијата е реакција поттикната од слепување на антиген-антитело. Во право е Џену Грл.
А извини шо е антителото???

Алергија е преосетливост на некои супстанци, додека алергијската реакција е одговор на имуниот систем на организмот кон внесените алергиски субстанци. Носечките супстанци (алергени) кои предизвикуваат алергијска реакција може да бидат: храна, полен, спори, микрокрлжи, делови од тело на животните, отров, од инсектите, и др.

Нормално имуниот систем функционира како одбрана од штетни агенси (пр. бактерии и вируси). Кај поголем дел од алергиските реакциите имуниот систем реагира на алергенот како на штетен агенс. При првиот контакт со алергенот, организмот произведува голема колична на антитела (IgE). Овие антитела се соединенија од протеинска природа и тие се карактеристични за секој алерген (пр: за различни видови полен). итн...

Значи дојдовме до заклучок дека сепак алергијската реакција е имунитетен одговор и кога ти е ослабен имунитетот алергијата победува:smir:
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
Била мајка ми денес на контрола и неколку пати и мериле притисок-и варирал и рекле многу,прво и бил низок па висок.Резултатите од крвта и урината вели дека не стигнала да и ги прочитаат,тоа утре ќе видиме.Сепак ти благодарам за помошта!
Јас мислам дека е од преизмореност,напнатост,стрес или изгладнетост.
Истите симптоми ги имав јас, проверив крв испадна дека имам низок процент на железо и витамини, па пак си почнав да си пијам реферуми.
A,може да е зошто веднаш штом ќе се разбуди и одма станува, па и се свртува малку.
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
А извини шо е антителото???

Алергија е преосетливост на некои супстанци, додека алергијската реакција е одговор на имуниот систем на организмот кон внесените алергиски субстанци. Носечките супстанци (алергени) кои предизвикуваат алергијска реакција може да бидат: храна, полен, спори, микрокрлжи, делови од тело на животните, отров, од инсектите, и др.

Нормално имуниот систем функционира како одбрана од штетни агенси (пр. бактерии и вируси). Кај поголем дел од алергиските реакциите имуниот систем реагира на алергенот како на штетен агенс. При првиот контакт со алергенот, организмот произведува голема колична на антитела (IgE). Овие антитела се соединенија од протеинска природа и тие се карактеристични за секој алерген (пр: за различни видови полен). итн...

Значи дојдовме до заклучок дека сепак алергијската реакција е имунитетен одговор и кога ти е ослабен имунитетот алергијата победува:smir:
Имунитетен одговор, да.
Кога е ослабен имунитетот, НЕ!!!

Јас имам слаб имунитет, па во пролет имам настинато само два пати во тек на цел живот (да не се урочам). Имуниот систем опаѓа по борбата, а не е опаднат пред да започне реакцијата на организмот.
Ти погоре кажа нешто слично на: ако имаш опаднат имунитет, сигурно имаш алергиска реакција.
А не е така секогаш.

Едит:
Да се надоврзам само:

Во случај на алергија имуниот систем неправилно и претерано реагира на безопасни материи, затоа што ги заменува за антигени. После првиот контакт со алергените, лимфоцитите после неколку дена произведуваат антитела кои се специфични за одредени алергени (најчест е имуноглобин Е). Антителата кои ги опкружуваат ќелиите на ткивата наречени мастоцити при следниот допир се врзуваат за алергените, што предизвикува лачење на различни хемиски материи. Меѓу нив е и ХИСТАМИН, кој доведува до проширување на крвните садови, изливање на течности во ткивата и грчење на мускулите.
 

la-loca

Immortal...
Член од
24 јули 2009
Мислења
2.545
Поени од реакции
1.252
Имунитетен одговор, да.
Кога е ослабен имунитетот, НЕ!!!

Јас имам слаб имунитет, па во пролет имам настинато само два пати во тек на цел живот (да не се урочам). Имуниот систем опаѓа по борбата, а не е опаднат пред да започне реакцијата на организмот.
Ти погоре кажа нешто слично на: ако имаш опаднат имунитет, сигурно имаш алергиска реакција.
А не е така секогаш.
океј не спомнав дека е секогаш:smir:

@wot

би можел да ги користиш и дексаметазонот и урбазонот и да одбегнуваш да бидеш надвор подолго време во овој период од годината :D жалам али :toe:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom