Дежурна ординација! ( отворена е нова тема, оваа стои само за читање )

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
3 декември 2008
Мислења
816
Поени од реакции
22
Може ли да бидеш подетален. Си имал ли предтоа проблеми со видот? Откако се наспа ти помина ли те почна ли да гледаш нормално?

Како матно почна да гледаш, едноставно си беше свесен се ОК, само не ги гледаше убаво предметите на далечина (резмачкани, нејасни букви на табла) ко да гледаш низ очила со диоптер или ти се "вртеше во главата" па гледаше ко кроз магла, а и свесноста ти беше намалена (ко да си станал наеднаш од кревет и ти се привртува во глава)?

Од ова шо до сеа го кажа:
Може и да е поврзано со очите, ама не верувам дека е до тоа (причини се појавило одеднаш)

Веројатно е до главоболката те до низок / висок крвен притисок. Ак можеш измери си притисокот па пиши.

Случајно да не си на диета?

Напиј се нешто за главоболката: аспирин или парацетамол, ак имаш.
Како што си седев,професоркава предаваше и оддеднаш почна (незнам како да објаснам прв пат ми се деси ) светлата страна ми беше ко матна додека кога гледав на темно(т.е. на сончевата светлина и у ходник ) беше скоро бистро,главоболка страшна...Сега кога станав со видот ми е нормално али главата многуу ме болии,а деснава страна над челово најмногу ми пуца...Вчера ме избајна добар дожд од Континентал до Рамстор...потоа уште двапати од рамстор до плоштад и назад..Парацетамол пиев и витаминско апче,па ќе видам до утре како ќе ми е...

така одеднаш не се добива миопија, ако треба да носиш наочари подолго време ќе си искусувал проблеми со видот.
Сметам дека можеби крвниот притисок можеби ти се покачил или одеднаш ти се снижил. Уште гледаш матно? Ако не ти се избистри, подобро да појдиш на лекар, и не се напреај многу деновиве.
Ќе видам...нз за крвниот притисокк...доста долг период многу често ми се дешава кога ќе станам седејќи ми се завртува свеста и ми се затемнува 2-3 секунди...а никад не сум прашал што може да е ?
 
Член од
18 јануари 2009
Мислења
1.407
Поени од реакции
339
Како што си седев,професоркава предаваше и оддеднаш почна (незнам како да објаснам прв пат ми се деси ) светлата страна ми беше ко матна додека кога гледав на темно(т.е. на сончевата светлина и у ходник ) беше скоро бистро,главоболка страшна...Сега кога станав со видот ми е нормално али главата многуу ме болии,а деснава страна над челово најмногу ми пуца...Вчера ме избајна добар дожд од Континентал до Рамстор...потоа уште двапати од рамстор до плоштад и назад..Парацетамол пиев и витаминско апче,па ќе видам до утре како ќе ми е...
Веројатно е од што те избањал дождот. Не ќе да е поврзано со очите, ама не е лошо да се прават контроли на очен лекар ак не појќе барем еднаш годишно и да се има при рака мерач за притисок или коа идеш на матичен да инсистираш да ти измерат. Ќе ти мине како на маче :)
 
Е

експерт

Гостин
Ќе видам...нз за крвниот притисокк...доста долг период многу често ми се дешава кога ќе станам седејќи ми се завртува свеста и ми се затемнува 2-3 секунди...а никад не сум прашал што може да е ?
Гледам многу си вежбал, се надевам дека не се преоптоваруваш и себе си и СРЦЕТО.
Иако сите велат дека спортот е здрав (што и е), не значи дека професионалните спортисти, кои не вежбаат правилно имаат здраво срце. Затоа постојат тренери, се надевам дека правиш и кардио вежби.
Ако немаш професионален тренер кој ќе те упати, побарај на интернет што и како да вежбаш.
 
Член од
3 ноември 2008
Мислења
431
Поени од реакции
90
Како што си седев,професоркава предаваше и оддеднаш почна (незнам како да објаснам прв пат ми се деси ) светлата страна ми беше ко матна додека кога гледав на темно(т.е. на сончевата светлина и у ходник ) беше скоро бистро,главоболка страшна...Сега кога станав со видот ми е нормално али главата многуу ме болии,а деснава страна над челово најмногу ми пуца...Вчера ме избајна добар дожд од Континентал до Рамстор...потоа уште двапати од рамстор до плоштад и назад..Парацетамол пиев и витаминско апче,па ќе видам до утре како ќе ми е...



Ќе видам...нз за крвниот притисокк...доста долг период многу често ми се дешава кога ќе станам седејќи ми се завртува свеста и ми се затемнува 2-3 секунди...а никад не сум прашал што може да е ?
Чисто информативно: Колку часа спиеш ? Кога и колку пати јадеш во текот на денот?
За тоа што ти се затемнува откако ќе станиш нагло...и јас го имам истиот проблем.
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Овој месец редовно пијам зелен чај за враќање во форма за летово што ни иде. Денес најдов еден минатонеделен весник каде пишува дека сите оние кои пиеле зелен чај мора под итно да отидат на лекар. Ова го имало и на вести минатата недела, но за жал исцепен е тој дел од весникот и не можам да дознаам за што всушност станува збор.

Има некој некое инфо за ова?
Фирмата што го произведуваше зеленото кафе има и зелен чај за слабеење. Тие се забранети и сите што конзумирале да одат на лекар се пропорачува.


Зелениот чај е одличен за пиење, има посебна тема во здравје за него. Дури се смета дека јапонците имаат подолг век токму поради секојдневното конзумирање зелен чај.
Иако подобар е тој од тревки, него филтер кесичките. Али јас никогаш не сум земала од тревки :)
 
Член од
3 декември 2008
Мислења
816
Поени од реакции
22
Чисто информативно: Колку часа спиеш ? Кога и колку пати јадеш во текот на денот?
За тоа што ти се затемнува откако ќе станиш нагло...и јас го имам истиот проблем.
па спијам по 7 саати малце е .... а јадење ... па редовно јадам :)

Гледам многу си вежбал, се надевам дека не се преоптоваруваш и себе си и СРЦЕТО.
Иако сите велат дека спортот е здрав (што и е), не значи дека професионалните спортисти, кои не вежбаат правилно имаат здраво срце. Затоа постојат тренери, се надевам дека правиш и кардио вежби.
Ако немаш професионален тренер кој ќе те упати, побарај на интернет што и како да вежбаш.
само интернет,тренери нема :)
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.505
Поени од реакции
14.691
Ме интересира чисто информативно. Може да е индикатор на некаков проблем, поголем бубрег, т.е поголеми бубрези од вообичаеното?
 
Е

експерт

Гостин
Ме интересира чисто информативно. Може да е индикатор на некаков проблем, поголем бубрег, т.е поголеми бубрези од вообичаеното?
Се додека ја имаат функцијата не е проблем.
За која возраст се работи? Како е откриено? Дали се работи за едниот или за двата? Ако е едниот може да е поврзано со повраток на урина или со инфекција, па дури и со губење на функцијата на другиот бубрег, кој би бил закржлавен.
Се надевам не се работи за Polycystic kidney disease, тоа е сосема нешто друго.
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.505
Поени од реакции
14.691
Се додека ја имаат функцијата не е проблем.
За која возраст се работи? Како е откриено? Дали се работи за едниот или за двата? Ако е едниот може да е поврзано со повраток на урина или со инфекција, па дури и со губење на функцијата на другиот бубрег, кој би бил закржлавен.
Се надевам не се работи за Polycystic kidney disease, тоа е сосема нешто друго.

Возраста е околу 30 години. Функцијата, т.е досега проблеми никакви, па така и случајно е откриено. При ехо на сосема друга проблематика.
Едниот бубрег е сосема малку поголем, иако е, а другиот е изразено поголем. Значи личноста моментално нема никакви проблеми со бубрезите, па може и затоа не го сфатиле ко сериозно.

И ова околу полицистични бубрези, би се видело на ехо, така?
 
Е

експерт

Гостин
Возраста е околу 30 години. Функцијата, т.е досега проблеми никакви, па така и случајно е откриено. При ехо на сосема друга проблематика.
Едниот бубрег е сосема малку поголем, иако е, а другиот е изразено поголем. Значи личноста моментално нема никакви проблеми со бубрезите, па може и затоа не го сфатиле ко сериозно.
Имам слушнато дека при дијабетес може да се зголеми бубрегот.
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Возраста е околу 30 години. Функцијата, т.е досега проблеми никакви, па така и случајно е откриено. При ехо на сосема друга проблематика.
Едниот бубрег е сосема малку поголем, иако е, а другиот е изразено поголем. Значи личноста моментално нема никакви проблеми со бубрезите, па може и затоа не го сфатиле ко сериозно.

И ова околу полицистични бубрези, би се видело на ехо, така?
Од моите познавања, знам дека органите кои одат во пар никогаш не се со иста големина (таков е случајот и со белите дробови - левото белодробно крило е помало од десното поради поставеноста на срцето). Односно нормално е да има мала разлика во големината.
Сепак, нека се провери детално да не станува збор за некаква инфекција која веќе поминала, но оставила последица зад себе.
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.505
Поени од реакции
14.691
Од моите познавања, знам дека органите кои одат во пар никогаш не се со иста големина (таков е случајот и со белите дробови - левото белодробно крило е помало од десното поради поставеноста на срцето). Односно нормално е да има мала разлика во големината.
Сепак, нека се провери детално да не станува збор за некаква инфекција која веќе поминала, но оставила последица зад себе.
Да, знам за тоа. Само што станува збор за изразено поголем бубрег и со видливо око на ехо, без мерења.
Знаеш во нашето здравство кога се открива се, кога веќе е касно. Ама во секој случај фала и на двајцата.
 
Е

експерт

Гостин
И не се третира се додека не прави проблем, така?
Јас доколку би имал зголемен бубрег не би седел со скрстени раце.
Може да се направат дополнителни испитувања, на пример за шеќер во крвта, може да се некои инфекции, не дај боже може да е и тумор, но ако лекарите не презеле ништо сигурно го исклучуваат како можност.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom