Дежурна Ординација! #2

C

californication

Гостин
Луѓе некој лекарства или чаеви за подуеност во стомак?
Некако како да ми врие внатре и подуен се осеќам еве веќе 2-3 дена
 
Член од
3 јуни 2018
Мислења
308
Поени од реакции
134
Ф

Флеш

Гостин
Итно е потребно Депакине 500/300 хроно доколку има некој вишок или познава некој . Лекот е за епилепсија.Во Македонија има проблеми со фирмата што ги носи . Санофи е француската фирма шо ги произведува . Веќе ги нема во аптеките во Скопје.


images.jpeg
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.642
Поени од реакции
34.848
Итно е потребно Депакине 500/300 хроно доколку има некој вишок или познава некој . Лекот е за епилепсија.Во Македонија има проблеми со фирмата што ги носи . Санофи е француската фирма шо ги произведува . Веќе ги нема во аптеките во Скопје.
Прегледај го приврзокот 338325
...и да има некој „вишок“ нема да добиете од некого затоа што тоа му е редовна хронична терапија и мора да си има резерви, инаку „Санофи“ како фирма испадна многу нефер и за време на пандемија недоставувајќи го најбараниот Clexane (еnoxaparin) во тие количини кои беа договорени со Македонија, што дојде еден период на недостаток токму кога беше најпотребен, па сите луѓе во паника каде да го најдат, така да не ме чуди ваков однос и за Депакине, што мислам дека не е прв пат да го снема и да направи паника кај пациентите кои и те како зависат од него.
Чаре?
... не гледај моментално да позајми некој или да нејадеш некаде залутана кутија, штом така го снемува ќе го нема во подолг период, а можеби и ич, така да не делува името (бренд) „Депакине“, туку делува активната супстанца valproic acid или sodium valproate како сакаш, па ќе си го побараш во иста јачина ама со друго име VALPROATE DE SODIUM TEVA SANTE LP 500мг со носител на одобрение „Плива“ производител MERCKLE GmbH , Блаубојрен, Германија.
... инаку, сигурно особата прави редовно лабораториско испитување на концентрацијата на лекот valproic acid во крвта!
 
Ф

Флеш

Гостин
...и да има некој „вишок“ нема да добиете од некого затоа што тоа му е редовна хронична терапија и мора да си има резерви, инаку „Санофи“ како фирма испадна многу нефер и за време на пандемија недоставувајќи го најбараниот Clexane (еnoxaparin) во тие количини кои беа договорени со Македонија, што дојде еден период на недостаток токму кога беше најпотребен, па сите луѓе во паника каде да го најдат, така да не ме чуди ваков однос и за Депакине, што мислам дека не е прв пат да го снема и да направи паника кај пациентите кои и те како зависат од него.
Чаре?
... не гледај моментално да позајми некој или да нејадеш некаде залутана кутија, штом така го снемува ќе го нема во подолг период, а можеби и ич, така да не делува името (бренд) „Депакине“, туку делува активната супстанца valproic acid или sodium valproate како сакаш, па ќе си го побараш во иста јачина ама со друго име VALPROATE DE SODIUM TEVA SANTE LP 500мг со носител на одобрение „Плива“ производител MERCKLE GmbH , Блаубојрен, Германија.
... инаку, сигурно особата прави редовно лабораториско испитување на концентрацијата на лекот valproic acid во крвта!
Ги нема ни Валпроат ни Депакине веќе во Македонија . Слични лекови ? Добив инфо дека Eftil 500 e најслично ?! Иначе лекар си по професија ?
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.651
Поени од реакции
81.715
На мајка ми сега гледам малце и е црн јазикот... Некој совет да ми даде што би можело да биде ова? Патем пушач е од дете, и уште тера со цигарите...

Јазикот и е вака нешто (намерно ја ставам сликата во спојлер. Превземена е од интернет)

 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.642
Поени од реакции
34.848
Ги нема ни Валпроат ни Депакине веќе во Македонија . Слични лекови ? Добив инфо дека Eftil 500 e најслично ?! Иначе лекар си по професија ?
зашто не читаш генерика (хемиско име) ќе видиш дека е ИСТО, а не слично!

DEPAKINE CHRONO 500 ® - 1 филм-обложена таблета содржи: натриум валпроат 333 mg и валпроична киселина 145 mg (еквивалентно на 500 mg натриум валпроат)

Prodajem-DVE-I-PO-kutije-leka-EFTIL-R-od-500mg_slika_XL_28534799.jpg
EFTIL 500 ® (Valproix) регистриран во Србија-содржи: валпроична киселина 145 mg и натриум валпроат 333 mg (еквивалентно на 500 mg натриум валпроат).

АМИКУС ФАРМА дооел бул. Партизански Одреди бр.62, лам. Ц, мез.3, влез 1 има решение од 12.2021 за носител на одобрение на Депакине, обрати се директно кај нив за информации!

инаку да спомнам за куршлусите со лекот:
Франција не се грижи за нивни пациенти, а не па се засекирале за пациентите во другите држави,
 
Член од
3 јуни 2018
Мислења
308
Поени од реакции
134
Незнаев каде да пишам па ајде си реков тука...што предизвикува wed dreams поточно?
 
Член од
30 јуни 2015
Мислења
314
Поени од реакции
286
Веќе година дена имам проблеми со меморијата и фокусот, паметам работи од пред 100 години но не памтам нешто што некој ми рекол пред 1 недела, се губам во разговор како да не можам да најдам соодветен збор, заборавам работи(пример, цигарите и упаљачот ќе ги оставам на маса и ќе заборавам да си ги земам кога ќе излезам, ама или ќе ги заборавам само цигарите или само упаљачот) и др.
Според моето истражување по нет дојдов до заклучок дека имам деменција. Дали сум си одредил добра дијагноза?
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Сум нагазил мораки еж и таквите убодите неможам да ги извадам. Од читање на гугл не бива, ми дава дека некој така оставали и си поминувало додека кај други компликации и тестамент да пишувам. Некој искуства да сподели.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.765
Поени од реакции
9.559
Сум нагазил мораки еж и таквите убодите неможам да ги извадам. Од читање на гугл не бива, ми дава дека некој така оставали и си поминувало додека кај други компликации и тестамент да пишувам. Некој искуства да сподели.
Маж ми имаше таква среќа да се набоде на морски еж, но лесно му ги извадив од пета со чупалица(пинцета),после ставивме бетадине и толку беше.
Обавезно најди некој да ти ги извади боцките, не оставај така.
 
C

californication

Гостин
Заглавив во вц од пролив, да препорачате нешто апчиња или чај?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom