Дежурна Ординација! #2

Член од
3 мај 2019
Мислења
17.762
Поени од реакции
9.559
Зашто да пукнам? Лично мене не би ми пречело да биде модераторка,само сметам дека е несоодветна за модератор и тоа не само на под форум здравје,туку општо на сите форуми поради нејзиното однесување
Ај ти прво твоето однесување преиспитај си го..
Бјонс никого ниту навредила, ниту се исмејувала со некого.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.630
Поени од реакции
34.814
Сфаќаш ли дека без разлика каква титула би имала на форумов, дека ништо нема да смени?
Знам дека се јадеш жива што не си модератор, болна падна, кршиш прсти, огромни постови, ад хоминем и што уште не, воедно постови кои буквално 95% од членовите само ги скролаат или си им на игнор.
Повели сега со некој "медицински" совет, тарот, 10 на слики, а може и да го прашаш членот каков знак е во хороскоп па да му гледаш на кафе после. А сега она што требаше да го направам одамна, на игнор и ти и докторот што лечи пациенти со свинска маст.
...повели прашај го во ЛП главниот администратор на форумов @Acid, околу тоа твое тврдење дека „се јадам жива што не сум модератор и кршам прсти“ не туку само да лупеташ, а тоа што ќе не’ ставиш на игнор двајцата нема да те направи попаметен, напротив ти губиш, зошто немаш медицинска наобразба, ниту имаш пракса, ниту исксутво на тоа поле, така да тоа не можеш со вреѓање да го побиеш, а твојата доброволна работа како модератор на подфорумов Здравје погрешно си ја толкуваш!

...толку од мене во ова дебата, не сакам да бидам офтопик, а ти суптилно ме наведуваш на тоа!
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.984
Ај ти прво твоето однесување преиспитај си го..
Бјонс никого ниту навредила, ниту се исмејувала со некого.
Ама јас не претендирам да бидам модератор,сум небитен.А таман работа бијонс да се исмејува некому :pos:
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.793
Поени од реакции
29.280
А сега она што требаше да го направам одамна, на игнор и ти и докторот што лечи пациенти со свинска маст.
,,,,najiskreno,,,ti si na ignor kaj mene,,,ama koga ke prochitam neshto tvoe koe e rizichno po zdravjeto na chlenovite nemoj da mislish deka ke ti bide prosteno,,,definitivno si opasnost za forumskoto zdravje,,,
,,,ajt pzzz,,,
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.136
Поени од реакции
10.490
Јас од куп медицински лица слушам внимателно со Ефридолот така што им верувам на @bijons и @pozdrav eden topol .
Со секој еден лек треба внимателно. Секој лек е отров ако е погрешно и неправилно дозиран.

Затоа ќе си иде на лекар, фино лепо, ќе му дадат гел да мачка на вратот, лек за болка, релаксирање на мускулатурата, витамини од б групата, и ртг на вратен рбет. Може да дојде во предвид евентуално и физикална терапија.

Хм, ко ќе видам напишаново е еквивалент на тоа што го пиша @Psyside , али вака би требало да си делиме совети на темава. :)

Преглед .....
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.984
А сега она што требаше да го направам одамна, на игнор и ти и докторот што лечи пациенти со свинска маст.
,,,,najiskreno,,,ti si na ignor kaj mene,,,ama koga ke prochitam neshto tvoe koe e rizichno po zdravjeto na chlenovite nemoj da mislish deka ke ti bide prosteno,,,definitivno si opasnost za forumskoto zdravje,,,
,,,ajt pzzz,,,
Значи вака,ти него на игнор го имаш ставено и не знаеш што пишува,а тетките дежураат и ги читаат постовите негови,те известуваат кога постира нешто опасно по форумско здравје па ти како доктор реагираш? У меѓувреме бијонс ти е претходница и припрема терен со гугл транслејт информации.Епа богами не знам што да ти кажам,страшна работа.Вака човек кога ве чита,едина утеха му е што не сте сите тројца доктори
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.793
Поени од реакции
29.280
Значи вака,ти него на игнор го имаш ставено и не знаеш што пишува,а тетките дежураат и ги читаат постовите негови,те известуваат кога постира нешто опасно по форумско здравје па ти како доктор реагираш? У меѓувреме бијонс ти е претходница и припрема терен со гугл транслејт информации.Епа богами не знам што да ти кажам,страшна работа.Вака човек кога ве чита,едина утеха му е што не сте сите тројца доктори
@Let 3 ti li si
 

faraon

БОГ
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.393
Поени од реакции
21.946
Вака, пред 8 години ѓи скршив коските на ногата фибула и тибиа,до сега немав никаков проблем ама пред месец ипол почна да ме стега баш таму каде беше скршена коската и и ми трепери цела нога односно како нервите да треперат така нешто.

Бев ја снимав ногата коската не ниту скршена ниту пукната..

Имал ли некој вакво искуство?
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.136
Поени од реакции
10.490
Вака, пред 8 години ѓи скршив коските на ногата фибула и тибиа,до сега немав никаков проблем ама пред месец ипол почна да ме стега баш таму каде беше скршена коската и и ми трепери цела нога односно како нервите да треперат така нешто.

Бев ја снимав ногата коската не ниту скршена ниту пукната..

Имал ли некој вакво искуство?
Да не ти е од кичмата маката?
Направи си една снимка на лумбосакрален дел од рбет. Во меѓувреме може да земаш витамини од Б групата и магнезиум. Консултирај се со ортопед/невролог.
 

faraon

БОГ
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.393
Поени од реакции
21.946
Да не ти е од кичмата маката?
Направи си една снимка на лумбосакрален дел од рбет. Во меѓувреме може да земаш витамини од Б групата и магнезиум. Консултирај се со ортопед/невролог.
Бев на ортопед ми ѓи даде овие рабооти..

received_989578395068592.jpeg received_751868395966017.jpeg received_1351184715405361.jpeg received_3193258307594430.jpeg
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.136
Поени од реакции
10.490
Супер. Пиј, па види како ќе бидеш. Евентуално можеби и физикална терапија би ти било од корист. :)
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.630
Поени од реакции
34.814
...да се даде толку пари за „ала нерв“ составена од Б групата витамин, нешто селен и алфа липоична е навистина непотребно, посебно што секој интернист реуматолог, ортопед ги препишуваат истите овие нови комерцијални суплементи кои толку се скапи, навистина е жалосно што прави комерцијалниот бенифит на овие медицински лица од продажба на овие препарати, а пациентот богами го плаќа, чудо ти препишал капки Д3 на рецепт, а не ти предложи некој суплемент од 10 евра со Д витамин,

ice_screenshot_20220628-130233.jpeg
ice_screenshot_20220628-130615.jpeg

и ако веќе сакаш да пиеш „нешто“ земи посебно, многу поевтино и ќе правиш паузи во текот на неделата, а не секој ден.

...твојата состојба не се решава на ваков начин, причината не ја лечиш, ти само малку ќе ја санираш последицата, а тоа богами ќе те чини, не само пари туку и непотребните хемикалии што ќе ги внесеш, а ќе ги оптовариш и бубрезите и јетрата, прво во обзир треба да ја земеш телесната тежина дали е променета и си потежок, второ треба да се види дали си нешто пооптоварен во последниот период во смисла на тој дел од телото, да се види да не си исфорсирал некој спорт фудбал, некое пешачење уз брдо или било какво оптоварување,

... навистина е жалосно да со тие твои години, во овој период на годината кога се јаде домат наголемо, тебе ти препишаа таков скап лек во состав да има алфалипоична киселина АЛА, ама нема кој да каже!
 
Последно уредено:

faraon

БОГ
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.393
Поени од реакции
21.946
...да се даде толку пари за „ала нерв“ составена од Б групата витамин, нешто селен и алфа липоична е навистина непотребно, посебно што секој интернист реуматолог, ортопед ги препишуваат истите овие нови комерцијални суплементи кои толку се скапи, навистина е жалосно што прави комерцијалниот бенифит на овие медицински лица од продажба на овие препарати, а пациентот богами го плаќа, чудо ти препишал капки Д3 на рецепт, а не ти предложи некој суплемент од 10 евра со Д витамин,

Прегледај го приврзокот 336793
Прегледај го приврзокот 336794

и ако веќе сакаш да пиеш „нешто“ земи посебно, многу поевтино и ќе правиш паузи во текот на неделата, а не секој ден.

...твојата состојба не се решава на ваков начин, причината не ја лечиш, ти само малку ќе ја санираш последицата, а тоа богами ќе те чини, не само пари туку и непотребните хемикалии што ќе ги внесеш, а ќе ги оптовариш и бубрезите и јетрата, прво во обзир треба да ја земеш телесната тежина дали е променета и си потежок, второ треба да се види дали си нешто пооптоварен во последниот период во смисла на тој дел од телото, да се види да не си исфорсирал некој спорт фудбал, некое пешачење уз брдо или било какво оптоварување,

... навистина е жалосно да со тие твои години, во овој период на годината кога се јаде домат наголемо, тебе ти препишаа таков скап лек во состав да има алфалипоична киселина АЛА, ама нема кој да каже!
Не, јас сум инвалидизирано лице не се движам, имам реуматоиден артритис веќе 32 години.
Плус пијам Раптен К за болќи и CH Alpha ..
Нозете воошто не ѓи оптеретувам, физикална терапија неможам оти имам многу бои во зглобовите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom