Дежурна Ординација! #2

Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Ми пишаа да пијам Risperidone (Риспердал) . Дали смее да се меша со Дијазепам и Витамин Ц заедно ?! Иначе се работи за дијагноза F20.5 ? Може да ги мешам со Цефалекс Умпто 200 ....?
ice_screenshot_20220805-175920.jpeg

- Во врска со дијагнозата, резидуалната шизофренија F20.5.:
,,До денес, психијатријата користи неколку опции за класификација на шизофреничните нарушувања. Некои се засноваат на севкупноста на одредени симптоми, други на интензитетот на нивните манифестации. Други, пак, се на варијантите на перцепцијата на болеста од самиот пациент и неговите роднини. Една од овие форми, која се јавува доста често кај пациенти во ремисија е резидуалната шизофренија F20.5.
И покрај фактот дека шизофренијата се смета за неизлечива болест и се влошува со текот на времето, шизофреничарите имаат и чудни периоди на ремисија.

Кај резидуалната шизофренија, пациентите доживуваат целосен сет на симптоми во одреден временски период. Тогаш нивната манифестација слабее и станува минимална, многумина, патем, се враќаат во нормален живот, создаваат семејства и одат на работа. Но, отсуството на изразени симптоми не треба да ги уверува роднините на пациентот, бидејќи тие сè уште ги чувствуваат негативните последици. На пациентот, напротив, може да му се чини дека сè е во ред.

Во клиничката психијатрија, оваа форма на болеста може да се смета за латентна, хронична, долготрајна или слаба. Многу е тешко да се препознае преостанатата шизофренија без дијагноза од специјалист, иако дури и луѓето без специјално образование и искуство можат да забележат некои знаци, на пример:
  • Многу ниски стапки на психомоторна и физичка активност, хиподинамија, летаргија, летаргија. Се добива впечаток дека личноста е многу уморна, не спиела доволно, преуморна.
  • Слаба манифестација на емоции, несоодветни, слабо изразени емоционални реакции на надворешни дразби.
  • Високо ниво на пасивност во одлучувањето, пациентот се труди да не покажува никаква иницијатива.
  • Стилски и семантички слаб говор.
  • Стагнација на изрази на лицето, неможност да се воспостави полноправна невербална комуникација со пациентот, скитници очи, чести промени во држењето на телото и гласовна модулација.
  • Ниско ниво на социјална продуктивност.
  • Невешт, занемарување на личната хигиена.
Се разбира, целосниот и ефикасен третман на резидуалната шизофренија, која се смета за резидуален феномен по акутни ментални нарушувања, е привилегија на искусни специјалисти. Самолечението овде не само што е неефикасно, туку и опасно. Сепак, блиските луѓе можат да го подобрат квалитетот на пациентот, а со тоа и нивниот живот, на начини кои се изводливи и безопасни за состојбата на пациентот.

Важна фаза на закрепнување по ваква болест е социјалната адаптација и намалувањето на другите негативни последици за психата на пациентот. Можете да го поправите позитивниот резултат од курсевите за третман со лекови и психотерапија со спроведување на една од достапните опции за стабилизирање на состојбата на пациентот:
  • Одржувајте позитивно расположение, не обидувајте се да се сеќавате на периодот на акутната фаза на болеста во присуство на пациентот. Можете да натерате некоја личност да се чувствува виновно што предизвикува страдање на саканите, што само ќе ја влоши неговата состојба.
  • Бидејќи личноста има потисната емоционална сфера, фокусирајте се на пријатни активности кои не бараат активно манифестирање на емоции. Добивајќи задоволство преку решавање на логични или секојдневни проблеми, човекот ќе доживее олеснување и задоволство од завршената работа.
  • Дозволете му на пациентот да се вклучи во каква било креативност што му е достапна. Преку цртање или пеење, свирење на музички инструменти или работа со глина, човекот стекнува ментална рамнотежа, повторно учи да се концентрира на детали, да се сеќава на редоследот на дејствата и да постигнува резултати.....“
- Во врска со Тбл Рисперидон (со јачина- 1мг, 2мг, 3мг, 4мг):

ice_screenshot_20220805-181833.jpeg

ice_screenshot_20220805-181623.jpeg

ice_screenshot_20220805-181303.jpeg

... консултација околу валпроична (Депакине) дали дозата треба да се зголеми или ќе се следи пациентот доколу му се зачестат епилептичните напади.

ice_screenshot_20220805-181722.jpeg

... посебен акцент за тие кои веќе имаат проблем со покачена телесна тежина.

ice_screenshot_20220805-181229.jpeg

... следење на нивото на гликоза во крвта, можно е покачување,

ice_screenshot_20220805-181445.jpeg

... со претпазливост комбинација на рисперидон и бензодиазепини (диазепам) кога се пијат во комбинација да се има меѓу нив разлика во текот на денот евентулано да се намали и дозата на диазепам и јачината.

- сето ова, во консултација со лекарот кој го моноторизира пациентот и му ја одредува терапијата.
 
Последно уредено:
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.089
Поени од реакции
807

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Имал ли некој искуство со "нерамни" рамиња? Се осеќам како левата страна од рамото да ми е напнат мускулот и кога ќе се загледам у огледало доаѓа како погоре да е?

Најдов вежби на јутуб од разни киропрактичари али освен моментално ослободување на напнатоста не помага, после некое време пак осеќам. Најверојатно треба да одам да ме гмечат.:LOL:

Некој ако има искуство од прва рака да даде препорака за киропрактичар во Македонија, или да даде совети/начини за како да се реши проблемот? Фала многу.
Киропрактика е scam, не си играј, иди на доктор.
 
Член од
5 април 2010
Мислења
602
Поени од реакции
214
Од што може да се јави чешење по телото ? Почна пред некој ден периодично кај нозете ( листовите ) па периодично се појавува и губи. Денеска веќе почиња чешењето и кај горниот дел од телото посебно кај рацете.
Алергичен не сум досега на ништо, а и кога ќе размислам немам некој промена направено во конзижација на храна или пак општо во секојдневието па да реагирам на нешто.
 
Член од
3 јуни 2018
Мислења
308
Поени од реакции
134
Дали постои некој препарат или храна што може да помогне за намалување,излекување на рак?
Но да не биде тоа хемотерапија или нешто слично на тоа
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.680
Поени од реакции
2.508
Пред недела дена ми вадеа умник и во вадењето ми оштетија некој нерв за да сега немам осет на јазикот и усните, исто така храната нема ист вкус како предходно, најприметливо ми е со кола колата, покрај ова имам и оштри болки под јазикот кога јадам и го мрдам. Некој со слично искуство како моето, дали има терапија за ова, или пак суплементи и витамини?
 
Член од
8 септември 2022
Мислења
3
Поени од реакции
0
Имам мононуклеоза и веќе 7-ма недела лимфните жлезди кај вратот ми се потечени, и чувствувам напнатост кај слезината многу ми е страв,

Може некој совет и подетално до кога ќе траат симптомиве?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Имам мононуклеоза и веќе 7-ма недела лимфните жлезди кај вратот ми се потечени, и чувствувам напнатост кај слезината многу ми е страв,

Може некој совет и подетално до кога ќе траат симптомиве?
...што ти рекоа докторите?
 
Член од
8 септември 2022
Мислења
3
Поени од реакции
0
...што ти рекоа докторите?
Не бев на доктор, цимерката имаше околу две недели пред мене со поинакви симптоми многу отечено грло и херпеси на усните и јазикот и за две недели и помина, мене на почеток ми отекоа лимфните жлезди и одма знаев дека и ја имам, ми излезе херпес одма ставив ацикловир и многу ц витамин пијам да не ми излезе гној на крајниците, но зашто толку долго ми се потечени лимфниве жлезди и кога да очекувам да ги снема симптомиве?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Не бев на доктор, цимерката имаше околу две недели пред мене со поинакви симптоми многу отечено грло и херпеси на усните и јазикот и за две недели и помина, мене на почеток ми отекоа лимфните жлезди и одма знаев дека и ја имам, ми излезе херпес одма ставив ацикловир и многу ц витамин пијам да не ми излезе гној на крајниците, но зашто толку долго ми се потечени лимфниве жлезди и кога да очекувам да ги снема симптомиве?
....ајјј, не си играј мора да посетиш доктор, со потечени лимфни жлезди нема шала, не можеш така да седиш со претпоставки што имаш!
 
Член од
8 септември 2022
Мислења
3
Поени од реакции
0
....ајјј, не си играј мора да посетиш доктор, со потечени лимфни жлезди нема шала, не можеш така да седиш со претпоставки што имаш!
Mene mi e cudno kako nikoj ne znae za ovaa bolest edni mi velat kaj nekogo podolgo traat simptomite kaj nekoj pokratko i cimerkava koa bese i nea i rekle isto deka e virus za koj sto nema lek, organizmot sam treba da se izbori
Автоматски споено мислење:

....ајјј, не си играј мора да посетиш доктор, со потечени лимфни жлезди нема шала, не можеш така да седиш со претпоставки што имаш!
Sigurno mi e mononukleoza samo me interesira podetalno ako nekoj znae
 
Последно уредено:

Тишка

Кротитељ
Член од
1 јуни 2011
Мислења
6.896
Поени од реакции
9.492
Ми требит помош некој шо се разбират во очни болести нека ми пишит пп
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Mene mi e cudno kako nikoj ne znae za ovaa bolest edni mi velat kaj nekogo podolgo traat simptomite kaj nekoj pokratko i cimerkava koa bese i nea i rekle isto deka e virus za koj sto nema lek, organizmot sam treba da se izbori
Sigurno mi e mononukleoza samo me interesira podetalno ako nekoj znae
...ееее како никој не ја знае, после херпесот е најактуелна вирусна инфекција кај младите, а за лечење само ако имаш симптоми кои здравствено се опасни тие се лечат (симптоматски),
...време на инкубација е долго до два месеци така да после тоа се јавуваат симптоми, а и не мора да ги има, инаку тоа ,,сигурно,, без лекарски преглед и лабораториска анализа да се види крвна слика и присуство на антитела за Епштејн Бар вирус не можеш да бидеш сигурна, може да имаш друга инфекција, коронавирус некоја нова варијанта или вирус на инфлуенца, моментално циркулираат многу вируси!
...еве, читни и пиши тука да се обнови потемата со нови искуства од понови членови!
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom