Дежурна Ординација! #2

Член од
24 декември 2013
Мислења
470
Поени од реакции
660
@AlternativeF @maja-maja и сите останати кои можат да ми помогнат и одговорат на прашањево....

Вчера доживеав огромен стрес кој трае и денес (може да се каже еден од најголемите или најголемиот во мојот живот), премногу плачев, имав висок притисок. Се осеќав напнато посебно во вратот, па дури и денес на вратот се приметува како има отскокнување/треперење во пределот на вените на вратот каде се мери пулс. Се напив два пати во денот по еден диазепам од 2 милиграми.

Утрово кога станав осетив некоја чудна болка во пределот на срцето. Подоцна приметив како срцето ептен силно и брзо чука и од тогаш до сега постојано е така, а така никогаш до сега не ми било. Само кога ќе полежам се смирува малку. Но денеска исто така почна и да имам чести болки во пределот под градата, лево од неа што значи под пазувата и во моменти во грбот. Дишењето ми е отежнато, како да ми недостасува кислород и ми се гади/повраќа.

Пред некој месец ми правеа ехо на срце и ми рекоа дека имам и некој залисток на срцето што не функционира правилно и таков бил од раѓање.

Можно ли е тој да прави проблем и да имам некој проблем со срцето? Да одам на лекар или ќе помине ова зошто сум под стрес?
Појди на лекар кај кардиолог и не чекај само од себе да се смири.Сето ова објасни го , може треба плус испитувања да направиш. Твојата матична да ти даде приоритетен упат до кардиологија во Скопје.Твојот проблем не се решава со дијазепами ...
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.010
Поени од реакции
867
Некоја приватна амбуланта што прави ехо на абдомен со сини картони да работи?
 

Red Widow

vintage soul
Член од
17 мај 2013
Мислења
101
Поени од реакции
163
Хепатит Б и Ц каде испитуваат ? И колку е ? На блиска личност и треба за операција , ме интересира и за колку време ги даваат резултатите ?
 

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
Во резултати од систематски преглед како хронична болест пишува Oпструктивен тип нa вентилaтoрнa инсуфициенцијa oд лесен тип. Лицето нема астма и кога се правел прегледот немало никаква болест?
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.389
Поени од реакции
7.552
Во резултати од систематски преглед како хронична болест пишува Oпструктивен тип нa вентилaтoрнa инсуфициенцијa oд лесен тип. Лицето нема астма и кога се правел прегледот немало никаква болест?
Дијагнозата е без веза :D[DOUBLEPOST=1429303438][/DOUBLEPOST]
дали е можно ова ?? оперирана поголема бемка,добиени резултати од патологија позитивни,а ниту хирургот кој оперираше ниту матичниот лекар не го упатиле пациентот на онкологија за понатамошно следење на состојбата на пациентот ??

хирургот рекол ова не е добро нема лек за ова,човекот кој е опериран не е пуштен на онкологија
Ете се случило, мада не е правилно, во најмала рука матичниот требало да го прати пациентот на компјутерна томографија или на онкологија директно да се види дали има метастази па потоа да се одлучи што ќе се прави.
 
Последно уредено:
Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543
Хепатит Б и Ц каде испитуваат ? И колку е ? На блиска личност и треба за операција , ме интересира и за колку време ги даваат резултатите ?

Во Државна Болница со упат од матичен, на микробиологија...
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.075
Поени од реакции
6.692
Дијагнозата е без веза :D[DOUBLEPOST=1429303438][/DOUBLEPOST]
Ете се случило, мада не е правилно, во најмала рука матичниот требало да го прати пациентот на компјутерна томографија или на онкологија директно да се види дали има метастази па потоа да се одлучи што ќе се прави.
чуда доктори има,му рекле нема спас за тебе а потврда од снимки никакви :facepalm:

го оболеа психички човекот и цела фамилија
 
C

cige

Гостин
@AlternativeF @maja-maja и сите останати кои можат да ми помогнат и одговорат на прашањево....

Вчера доживеав огромен стрес кој трае и денес (може да се каже еден од најголемите или најголемиот во мојот живот), премногу плачев, имав висок притисок. Се осеќав напнато посебно во вратот, па дури и денес на вратот се приметува како има отскокнување/треперење во пределот на вените на вратот каде се мери пулс. Се напив два пати во денот по еден диазепам од 2 милиграми.

Утрово кога станав осетив некоја чудна болка во пределот на срцето. Подоцна приметив како срцето ептен силно и брзо чука и од тогаш до сега постојано е така, а така никогаш до сега не ми било. Само кога ќе полежам се смирува малку. Но денеска исто така почна и да имам чести болки во пределот под градата, лево од неа што значи под пазувата и во моменти во грбот. Дишењето ми е отежнато, како да ми недостасува кислород и ми се гади/повраќа.

Пред некој месец ми правеа ехо на срце и ми рекоа дека имам и некој залисток на срцето што не функционира правилно и таков бил од раѓање.

Можно ли е тој да прави проблем и да имам некој проблем со срцето? Да одам на лекар или ќе помине ова зошто сум под стрес?
Колку што можам да те проценам ти недостасува физичка активност
 
Член од
10 април 2014
Мислења
17
Поени од реакции
0
veke eden mesec osekam kochenje vo desna noga,sega mi se proshiri i pod rebra.sto moze da bide.mislam deka i noktite ne mi rastat na desna noga.
 
K

Kacar

Гостин
Здраво. Пред 3 дена под стомакот накај препоните, ми излезе чирче. Од тогаш до сега порасна и е големко, и при допир ме боли. Јас го премивав со камилица и го мачкам со павловичева маст, а сега купив и хлорамфеникол маст. Уште е незрело чирчето, полно е со некаква течност црвено-виолетова. Исто така почнав да пијам и амоксиклав антибиотик. Но, по многу коментари по странски форуми, се уплашив од исксутвата дека чирчињата се множат и остануваат за цел живот. Јас ова го чекам да пукне секој момент, а откако ќе пукне ќе го истискам убаво, ќе намачкам со јод и ќе ја премивам раничката со жалфија. Дали некој имал до сега искуство со чирче ?
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Здраво. Пред 3 дена под стомакот накај препоните, ми излезе чирче. Од тогаш до сега порасна и е големко, и при допир ме боли. Јас го премивав со камилица и го мачкам со павловичева маст, а сега купив и хлорамфеникол маст. Уште е незрело чирчето, полно е со некаква течност црвено-виолетова. Исто така почнав да пијам и амоксиклав антибиотик. Но, по многу коментари по странски форуми, се уплашив од исксутвата дека чирчињата се множат и остануваат за цел живот. Јас ова го чекам да пукне секој момент, а откако ќе пукне ќе го истискам убаво, ќе намачкам со јод и ќе ја премивам раничката со жалфија. Дали некој имал до сега искуство со чирче ?
Со оглед дека имам доста широки нозе, при одењето ми се допираат од внатрешна страна, па посебно летно време имам ваков момент.
Лошо е само што се доста болни, па знае да биде и доста непријатна и најмалата активност.

Јас го употребувам Хидроциклинот и навистина ми помага.

А дека ,,остануваат за цел живот,, - не сум сигурна дека баш за овие ,,чирчиња,, станува збор :) Овие се предизвикани од внатрешни влакна или неможност на кожата да диши и се акутни настани, затоа е убаво да појдеш до дерматовенерологија да ти дадат права дијагноза, зошто вака само споделуваме искуства, но реално, иако е голема можноста, не значи и дека станува збор за истиот проблем.
 
K

Kacar

Гостин
Со оглед дека имам доста широки нозе, при одењето ми се допираат од внатрешна страна, па посебно летно време имам ваков момент.
Лошо е само што се доста болни, па знае да биде и доста непријатна и најмалата активност.

Јас го употребувам Хидроциклинот и навистина ми помага.

А дека ,,остануваат за цел живот,, - не сум сигурна дека баш за овие ,,чирчиња,, станува збор :) Овие се предизвикани од внатрешни влакна или неможност на кожата да диши и се акутни настани, затоа е убаво да појдеш до дерматовенерологија да ти дадат права дијагноза, зошто вака само споделуваме искуства, но реално, иако е голема можноста, не значи и дека станува збор за истиот проблем.
Ме погледна лекар, онака дома му бев као на маало, зошто не сум си дома, и ми рече да си купам ЦРНА МАСТ и да мачкам, и да ставам да лепнувам ЛОКУМ ( и мене ми падна чудно , да o_O ). И земав и црна маст и локумче, ете сега сум ставил на чирчето ( инаку во големина на лешник ) локумче, и седам, после тоа ќе премијам со камилица па пред да си легнам ќе се намачкам црна маст. Е, ми рече дека кога пукне - ако пукне де, да го премивам со борна вода 3 % / хидроген 3 % или било кој антисептик и со чапкалка за уво убаво внатрешно да го исчистам. Секако, откако премијам, да оставам да се исуши и да ставам пудра бебешка за побрже да се исуши чирчето. Ми рече да пијам доксициклин антибиотик 1 на 12 саати или амоксициклин или амоксиклав изгледа сите се на иста база, но, да не пијам повеќе од 6 дена бидејќи тоа не е сериозна инфекција, но, би го уништила целосно чирчето. Ми рече дека чирчето настанува од прочистување т.е некако реобновување на крвта, поради исфрлање на токсини од телото и што ти знам таму друго. Но, гледам дека некои викаат дека се реобновуваат, па ми е многу страв.
 
Член од
14 август 2012
Мислења
1.705
Поени од реакции
738
Иам покачена температура веќе 2-3 дена, беше чера на доктор дадеа ми риностоп.Нема ефект, моментално иам 38.5. Шо да направам да се симне?
 
Член од
13 март 2014
Мислења
691
Поени од реакции
142
Иам покачена температура веќе 2-3 дена, беше чера на доктор дадеа ми риностоп.Нема ефект, моментално иам 38.5. Шо да направам да се симне?
Ako e virus ke ti spadni skroz duri po 2,3 dena vo meguvreme stavaj oblogi so voda i ocet, fervex obavezno i vitamin c (ovosje)
 

Kajgana Shop

На врв