Дежурна Ординација! #2

Член од
14 август 2012
Мислења
1.705
Поени од реакции
738
Ako e virus ke ti spadni skroz duri po 2,3 dena vo meguvreme stavaj oblogi so voda i ocet, fervex obavezno i vitamin c (ovosje)
Незнам дали е вирус, у Неделата беше на стадион да гледам фудбал и ветер имаше ногу и ладно беше, 3-4 саата ме пердаши.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Иам покачена температура веќе 2-3 дена, беше чера на доктор дадеа ми риностоп.Нема ефект, моментално иам 38.5. Шо да направам да се симне?
Напиј се Фервекс или Парацетамол. Земај нешто витамини и никако покривање со десет ќебиња и јоргани.

:)
 
Член од
13 март 2014
Мислења
691
Поени од реакции
142
Напиј се Фервекс или Парацетамол. Земај нешто витамини и никако покривање со десет ќебиња и јоргани.

:)
Epa bas posle fervex/paracetamol treba da se iznapokrie, kolku poveke ispoti pobrzo ke izladi teloto i temp ke se namali
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Иам покачена температура веќе 2-3 дена, беше чера на доктор дадеа ми риностоп.Нема ефект, моментално иам 38.5. Шо да направам да се симне?
Парацетамол, многу течности.
Ако симптомите ти се влошат, одма пак кај матичната, во случај да треба антибиотик да примаш.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Epa bas posle fervex/paracetamol treba da se iznapokrie, kolku poveke ispoti pobrzo ke izladi teloto i temp ke se namali
Јас до сега имам чуено, а и на себе испробано, дека кога сум пооткриен побрзо спаднува температурата, а кога сум повеќе покриен за да се препотам, колку парацетамол и да пијам жештината си ја покачува температурата.

Но не е лошо и една крвна слика да направи. Да се види дали има фатено некој вирус/бактериска инфекција, па ако има да зема антибиотици.

:)
 
Член од
13 март 2014
Мислења
691
Поени од реакции
142
Јас до сега имам чуено, а и на себе испробано, дека кога сум пооткриен побрзо спаднува температурата, а кога сум повеќе покриен за да се препотам, колку парацетамол и да пијам жештината си ја покачува температурата.

Но не е лошо и една крвна слика да направи. Да се види дали има фатено некој вирус, па ако има да зема антибиотици.

:)
I se razbira, kolku moze poveke luk da se jadi :)
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Viroza ne se leci so antibiotici. Mnogu pogresno. I ne znam kolku krvnata slika ke ukaze na viroza,obicno e dobar pokazatel za bakteriska infekcija.
 
Член од
14 август 2012
Мислења
1.705
Поени од реакции
738
Фала на сите за советите.Крв ми проверуваа пред месец дена,се беше добро.
Иначе парацетамол веќе 2 дена пиам нема никакво намалување. Преска се истушира со млака вода,малце ми падна али па имам 38.
 
Член од
25 март 2014
Мислења
12
Поени од реакции
1
Земи напиј се една лажица вински оцет, или натопи си чорапи со вински оцет и облечи ги,
ќе ти падне температурата, проверено.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.873
Многу боли десното око, можно ли е да е од уминкот? Досега не е било вака, обично само главата позади ме боли. :unsure:
 
Член од
21 септември 2012
Мислења
1.308
Поени од реакции
1.443
Исто како што може и 3 годишно дете да развие тумор,така може и срцев удар да доживее 31 годишен човек.Ако имал некоја аномалија која не ја откриле на време или ја откриле ама не го сфатиле проблемот сериозно а во исто време не водел здрав живот и не се грижел доволно,долеано плус со алкохол,дрога...Можно е :)
31... а 21-годишно момче ? алкохол понекогаш, цигари пафкаше само.. и од нигде никаде- срцев удар. ???
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.841
Viroza ne se leci so antibiotici. Mnogu pogresno. I ne znam kolku krvnata slika ke ukaze na viroza,obicno e dobar pokazatel za bakteriska infekcija.
со крвна слика се открива дали е бактериска или вирусна инфекција (дали се покачени лимфоцитите или неутрофилите)
 

Dr. Wish

Outstanding Сasual Dating Authentic Maidens
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.393
Поени од реакции
2.794
Prelada mu e. Citate bil na stadion go perdasel vetar. Druze koga zemas antipiretik po 30 min treba da se tusiras. Taka najdobro ke deluva. Inace toa so kebinja i sto ti ja znam pokrivanje e koga temperaturata e niska ili pri kacena temperatura a organizmot cuvstvuva stud togas se stava. Koga ke pocne toplo da mu e na organizmot se razotkriva. Za namaluvanje na temperatura pocesto tusiranje masazi so spiritus ili shpirt poznat kaj nas antipiretici i poveke tecnosti,vitamini i minerali. I NIKAKO BANANA kacuva temperatura!
 
Член од
16 јули 2013
Мислења
3.867
Поени од реакции
4.377
Некој лек домашен против течење на носот....
 
Член од
8 септември 2011
Мислења
3.668
Поени од реакции
2.619
Едното око ми е црвено неколку дена, капки нешо ? или нема потреба
 

Kajgana Shop

На врв Bottom