Дежурна Ординација! #2

С

Само Човек

Гостин
Дај стај ја ти твојата докторска диплома на форум, мош и ќе ти поверувам. Со овој твој пост ти плукаш по сите доктори. Јас не ти посочив никаква Википедија, јас го кажав моето мислење после консултации со неколку дерматолози. Зошто би ти верувала на пример на тебе, а не на тие доктори?
Секоја кожа е различна. Можеби твојата не е склона кон создавање стрии. Не можеш да тврдиш дека не се појавуваат стрии од слабеење. Тоа е исто ко да ме убедуваш дека ти ако не си алергичен на полен и останатите не се и при тоа ги ругаш новинарите дека праат сензации од статии и ги тераат луѓето да мислат дека се/не се алергични на полен.
:) стриите се појавуваат од многу брзо здебелување при кое кожата нема капацитет да се шири наеднаш и затоа се појавуваат! од слабеење не се појавуваат стрии.
од нездрава диета исто се појавуваат стрии, претпоставувам тука не се разбирате.
--- надополнето: 27 април 2012 во 11:29 ---
Луѓе, веќе повеќе време се држам негде околу 87 кг, иако сега качив 89, ама не го сметам тоа за нагло дебелеење, 2 кила се у питање :D
Ниту се примеќам дека сум нешто подебел од тоа што бев.
Причини за појава на стрии покрај дебелината се Ннгло зголемување на мускулна маса, ,Пубертет,Стрес,Нагла промена на климата и нормално тип на кожа
 
Член од
25 октомври 2010
Мислења
735
Поени од реакции
704
ајде вака сега проблем, Пред два дена се испотив спортувајки и се напив потоа ладна вода па ми се фати гласот и еве сега не можам да го отпуштам, ..... некој да знае некој лек како брзо да ми се врати гласот?
 
С

Само Човек

Гостин
ајде вака сега проблем, Пред два дена се испотив спортувајки и се напив потоа ладна вода па ми се фати гласот и еве сега не можам да го отпуштам, ..... некој да знае некој лек како брзо да ми се врати гласот?
топло млеко со прегорен шеќер
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.475
Поени од реакции
7.773
ајде вака сега проблем, Пред два дена се испотив спортувајки и се напив потоа ладна вода па ми се фати гласот и еве сега не можам да го отпуштам, ..... некој да знае некој лек како брзо да ми се врати гласот?
Си настинал и најверојатно имаш мал оток околу гласните жици, ништо страшно, земаш од аптеката Tylol Hot прашок и ќе ти се опуштат :)
 
Член од
25 јануари 2005
Мислења
5.274
Поени од реакции
4.157
Преге купив vivatap кесички за вода. Е сега нема на паковањево никакво упатсво.
Треба да наполнам шише од 1л или 2л вода, флаширана или до чешма? И внатре што е прашаков во кесичката треба во водата да го истурам или цела кесичка да ја стаам и како чај да кисне? Колку време треба така да стои?
 
В

влијателен

Гостин
Преге купив vivatap кесички за вода. Е сега нема на паковањево никакво упатсво.
Треба да наполнам шише од 1л или 2л вода, флаширана или до чешма? И внатре што е прашаков во кесичката треба во водата да го истурам или цела кесичка да ја стаам и како чај да кисне? Колку време треба така да стои?
http://www.vivatap.com.mk/
 
Член од
10 јули 2010
Мислења
127
Поени од реакции
45
Забележав пред три-четири месеци дека кожата на лицето ми се лупи одпрвин мислев дека е периодично ама сфатив дека не е..Пробав секакви креми и масти ама без ефект.Некое чаре????И да исто така имам и многу перут на косава.:mad:
 
С

Само Човек

Гостин
Забележав пред три-четири месеци дека кожата на лицето ми се лупи одпрвин мислев дека е периодично ама сфатив дека не е..Пробав секакви креми и масти ама без ефект.Некое чаре????И да исто така имам и многу перут на косава.:mad:
Забележав пред три-четири месеци дека кожата на лицето ми се лупи одпрвин мислев дека е периодично ама сфатив дека не е..Пробав секакви креми и масти ама без ефект.Некое чаре????И да исто така имам и многу перут на косава.:mad:
исти проблем баце . Перутот се решава со шампон од vicky . И убаво да се миеш, да не речам 5 мин шампонот на коса да ти стои. За лупењето земи си сет креми. Значи за чистење , за пори, маска ,. и ќе се намали. Јас повеќе од сестра ми си негувам лице али јебеш га. Лептен за лицето ми помага.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Забележав пред три-четири месеци дека кожата на лицето ми се лупи одпрвин мислев дека е периодично ама сфатив дека не е..Пробав секакви креми и масти ама без ефект.Некое чаре????И да исто така имам и многу перут на косава.:mad:
Можно е да имаш себореа, најдобро би било да одиш на дерматолог да те види.
Можеш да пробаш со шампони, купки и креми на природна база. Одлични такви се L'Occitane, имаат многу висока цена во однос на другите, ама вредат за секој денар.
А, има посебни медицински шампони и купки, имаше еден т-гел мислам дека беше што помага доста при такви промени, само сепак, најдобро е да те види дерматолог и да одреди која терапија најмногу би ти одговарала.
 

NelTu

Coffee addict
Член од
1 август 2011
Мислења
2.370
Поени од реакции
7.013
Пред 2-3 недели, на лицето почнаа да ми се појавуваат, незнам како да ги наречам, не се акни, не се црнки. Како многу малечки испакнатини, и кожата ми е ептен сува на тие места. Ептен ме печи кога ставам крем, или го мијам лицето со топла вода.
Ме интересираше дали е од тоа што 2-3 пати во денот, темелно го чистам лицето или е нешто друго? Имал некој друг ваков проблем?
 
М

Мaријa

Гостин
Забележав пред три-четири месеци дека кожата на лицето ми се лупи одпрвин мислев дека е периодично ама сфатив дека не е..Пробав секакви креми и масти ама без ефект.Некое чаре????И да исто така имам и многу перут на косава.:mad:
Ништо не земај при своја рака додека не утврдат за што точно станува збор. Нека ти земат брис на кожа (во АдриаЛаб на пример) за да се утврди дали имаш габична инфекција. Со резултатите најдобро би било да отидеш на дерматолог, во државна исто така има козметички дел, во кој работат доктори како Небојша Пешиќ, Наташа Јаковљевиќ итн, по многу поприфатливи цени отколку во приватните ординации. Доколку одиш на приватно најдобар избор е Николина во Дебар Маало.
Ако имаш лупење на кожата најчесто во средината на челото, помеѓу веѓите, кај ушите итн, се вцрвенува и лупи после миење со топла вода, голема е веројатноста да станува збор за себореичен дерматитис, иако може да станува збор и за контактен дерматитис од употреба на различни хемикалии. Можно е да ти препорачаат користење на кортикостероидна крема/маст на пример Белогент, иако јас претпочитам медицински креми како на Eucerin или Avene; Ducray-Kelual.
За косата можеш да употребуваш Кетоконазол шампон на Алкалоид (цената е околу 200 денари) кој препорачливо е да се користи две недели чинам.

Вака,вчера работев изложен на сонце и ме фати сончаница.Лошото е што додека работев наведнат сонцето ме изгоре најмногу на ушите.Сабајлево станувам ми се направиле пликчиња на ушите и ми се жешки како асвалт.Најлошото е што ми се направени како на слонче :S .Помагајте :D .....
Пробај со Пантенол маст (или крема која содржи пантенол) , помага за регенерација на кожата при изгореници најчесто.
 
Член од
10 јули 2010
Мислења
127
Поени од реакции
45
Ништо не земај при своја рака додека не утврдат за што точно станува збор. Нека ти земат брис на кожа (во АдриаЛаб на пример) за да се утврди дали имаш габична инфекција. Со резултатите најдобро би било да отидеш на дерматолог, во државна исто така има козметички дел, во кој работат доктори како Небојша Пешиќ, Наташа Јаковљевиќ итн, по многу поприфатливи цени отколку во приватните ординации. Доколку одиш на приватно најдобар избор е Николина во Дебар Маало.
Ако имаш лупење на кожата најчесто во средината на челото, помеѓу веѓите, кај ушите итн, се вцрвенува и лупи после миење со топла вода, голема е веројатноста да станува збор за себореичен дерматитис, иако може да станува збор и за контактен дерматитис од употреба на различни хемикалии. Можно е да ти препорачаат користење на кортикостероидна крема/маст на пример Белогент, иако јас претпочитам медицински креми како на Eucerin или Avene; Ducray-Kelual.
За косата можеш да употребуваш Кетоконазол шампон на Алкалоид (цената е околу 200 денари) кој препорачливо е да се користи две недели чинам.



Пробај со Пантенол маст (или крема која содржи пантенол) , помага за регенерација на кожата при изгореници најчесто.

Ми препорачаа Белогент маст никако да не ставам:notworthy:И ми кажа за Еucerin дека била ефикасна.Па ќе видиме.А за косата ми даде еден шампон Nirel се вика и го зедов во аптека(Некаде околу 200ден е) ама кога ќе видам дека тој шампон е за против паѓање на коса а не за првут и одам кај него во ординација и му викам абе човек мене не ми паѓа косата него имам перут и он ми вика абе ти не се секирај само биди упорен и ќе има резултати.
 
М

Мaријa

Гостин
Ми препорачаа Белогент маст никако да не ставам:notworthy:И ми кажа за Еucerin дека била ефикасна.Па ќе видиме.А за косата ми даде еден шампон Nirel се вика и го зедов во аптека(Некаде околу 200ден е) ама кога ќе видам дека тој шампон е за против паѓање на коса а не за првут и одам кај него во ординација и му викам абе човек мене не ми паѓа косата него имам перут и он ми вика абе ти не се секирај само биди упорен и ќе има резултати.
Најчесто дерматолозите препорачуваат кортикостероиди, кои се штетни, затоа и ти реков - најдобар избор ти се медицинските креми Еуцерин или пак на Авен. Можеш да ги користиш во комбинација со медицинскиот сапун Eucerin ph 5. Кетоконазолот е шампон специјален за себореичен првут и мислам дека би можел да ти помогне, затоа што во најчести случаи кои ги познавам се покажал како доста корисен. Поздрав.
 

DANTE

Gym instructor.
Член од
22 март 2006
Мислења
1.318
Поени од реакции
366
Здраво ми се јави еден проблем сакав да ве прашам што да правам..
во пупакот имам неколку влакненца како да се пораснати од внатре, е сеа пред 1-2 дена приметив дека осеќам чешање внатре и дека е малце црвено, сега убаво загледав внатре како влакненцето да е залепено на кожата и по се изгледа дека тоа го иритира пупакот. Дали смеам да ги извадам влакненцата од внатре или дали смеам да ставам павловичева помада за да го смирам црвенилото ? Совет некој ако може ве молам. Поздрав и фала
 

Брзии

Бело сунце, Бело небо, иди даље бог те јебо!
Член од
15 јануари 2012
Мислења
1.026
Поени од реакции
481
Здраво. Веќе 2 дена по ред кога станувам очите ми се полни со гурелки и едвај успевам да ги отворам. Изгледам како кинез сега. Паузирав и не седам на компјутер. Мислам дека е алергија по шо ме чешаат малку. Помош ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom