Дежурна Ординација! #2

С

Само Човек

Гостин
Се чека ред,колку се плаќа,сакам да правам на белите дробови.
па јас кога праев бев многу болен така да ни ред чекав ниниќш , околу 200 евра мислам беше али на приватно пошо не можев да чекам
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Чекај чекај...Што сакаш да правиш на бели дробови? И ако е тоа што мислам, тогаш ЗОШТО?
магнетна или биопсија зависи од тоа кое подобро покажува присуство на рак на бели дробови
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
магнетна или биопсија зависи од тоа кое подобро покажува присуство на рак на бели дробови
За да се постави таа дијагноза мора да има и снимка на бели дробови и биопсија. Прво се прави снимката, а после тоа, доколку постои сомневање, се прави и биопсија.
Пред некое време најдов ценовник за сите услуги, ама сега сајтот на Систина не функционира како што треба, можеш да се јавиш и да прашаш конкретно тие услуги колку чинат.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543
магнетна или биопсија зависи од тоа кое подобро покажува присуство на рак на бели дробови
Многу погрешен потег...Не можеш ти туку-така да бараш биопсија на бели дробови...Искрено не сум ни сигурна колку може тоа да се изведе...Биопсија е земање на дел од ткивото од белиот дроб...Значи треба парче да ти извадат и да го анализираат понатаму...Не знам што те навело да помислиш дека имаш карцином на бели дробови, но кога веќе има нешто суспектно постојат точно определени и прецизни дијагностички мерки за тоа...Сега ќе ти објаснам подетално...Главни симптоми кои укажуваат на белодробен карцином се отежнато дишење, постојана кашлица, слабеење, губење на кондиција, замор и искашлување на крв заедно со секретот...Ако имаш некоја од овие симптоми најпрво што треба да направиш е рендгенографија на градниот кош и преку снимката да се детектира дали има некакви засенчувања во белодробното ткиво и околната регија (лимфните јазли итн...) Доколку овој наод е добар тогаш се преминува на следен чекор, поточно бронхоскопија со која ќе се утврди дали имаш туморен процес во бронхиите кои се гранат од двете трахеи во белодробниот паренхим...И парарелно со овие испитувања ќе си направиш и анализа на крв..Ако и после ова нема детектирано ништо, а ти се сомневаш дека си болен, тогаш се прави лазбораториска анализа на дел од она што го искашлуваш поготово ако има крв на него...Значи онаа класична биопсија(пункциона) со земање на парче од ткиво кадешто ќе мора преку градниот кош да се влезе во белите дробови е крајна опција која често се избегнува заради ефикасноста на горенаведените дијагностички процедури што ти ги објаснив...И сето тоа е стриктно по наредба на доктор специјалист - пулмолог...
Магнетна резонанца и КТ снимање поретко се применуваат на граден кош, поготово првото...
Се надевам ти помогнав...
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Штом ќе излезам надвор или на сонце ме чеша кожава што може да е тоа?! :confused:
 

la-loca

Immortal...
Член од
24 јули 2009
Мислења
2.545
Поени од реакции
1.252
Штом ќе излезам надвор или на сонце ме чеша кожава што може да е тоа?! :confused:
Алергија. Одбегнувај да излегуваш надвор кога сонцето е јако и редовно пред да излезеш мачкај се со крема со фактор.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
7.525
Поени од реакции
6.178
Ми излезе херпес на лицето, па бидејќи не работат амбулантите до вторник, незнам како да го лекувам во домашни услови? Некој совет, информација во врска со ова?
 
Член од
14 април 2012
Мислења
59
Поени од реакции
51
Ајде едно сериозно прашање т.е. проблем. Лек за прекумерно потење под пазуви? ве молам за помош :(
Најефикасен лек е боцкање со инекции Dysport или Botox...мислам дека и кај нас има ординации што ја применуваат оваа метода.
 

bebush

Portable Heater
Член од
4 септември 2007
Мислења
4.468
Поени од реакции
5.166
Ми излезе херпес на лицето, па бидејќи не работат амбулантите до вторник, незнам како да го лекувам во домашни услови? Некој совет, информација во врска со ова?
На лицето?
Инаку, за херпес купи си херпесан, негде 120 денари е, многу е ефикасен.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Многу погрешен потег...Не можеш ти туку-така да бараш биопсија на бели дробови...Искрено не сум ни сигурна колку може тоа да се изведе...Биопсија е земање на дел од ткивото од белиот дроб...Значи треба парче да ти извадат и да го анализираат понатаму...Не знам што те навело да помислиш дека имаш карцином на бели дробови, но кога веќе има нешто суспектно постојат точно определени и прецизни дијагностички мерки за тоа...Сега ќе ти објаснам подетално...Главни симптоми кои укажуваат на белодробен карцином се отежнато дишење, постојана кашлица, слабеење, губење на кондиција, замор и искашлување на крв заедно со секретот...Ако имаш некоја од овие симптоми најпрво што треба да направиш е рендгенографија на градниот кош и преку снимката да се детектира дали има некакви засенчувања во белодробното ткиво и околната регија (лимфните јазли итн...) Доколку овој наод е добар тогаш се преминува на следен чекор, поточно бронхоскопија со која ќе се утврди дали имаш туморен процес во бронхиите кои се гранат од двете трахеи во белодробниот паренхим...И парарелно со овие испитувања ќе си направиш и анализа на крв..Ако и после ова нема детектирано ништо, а ти се сомневаш дека си болен, тогаш се прави лазбораториска анализа на дел од она што го искашлуваш поготово ако има крв на него...Значи онаа класична биопсија(пункциона) со земање на парче од ткиво кадешто ќе мора преку градниот кош да се влезе во белите дробови е крајна опција која често се избегнува заради ефикасноста на горенаведените дијагностички процедури што ти ги објаснив...И сето тоа е стриктно по наредба на доктор специјалист - пулмолог...
Магнетна резонанца и КТ снимање поретко се применуваат на граден кош, поготово првото...
Се надевам ти помогнав...
Докторот ми кажува дека сум здрав како пилот,меѓутоа кога се качувам по скали 2-3 спрат губам кондиција и се заморовам,а пнекогаш знаат и градите да ме заболат,многу ретко се искашлувам,меѓутоа искашлувам густ .светло кафеав или сив секрет.Тоа со кондицијата и заморовањето не ме плаши бидејќи доста се имам здебелено од 80 на 100-110кг а и многу ретко одам пешки.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Докторот ми кажува дека сум здрав како пилот,меѓутоа кога се качувам по скали 2-3 спрат губам кондиција и се заморовам,а пнекогаш знаат и градите да ме заболат,многу ретко се искашлувам,меѓутоа искашлувам густ .светло кафеав или сив секрет.Тоа со кондицијата и заморовањето не ме плаши бидејќи доста се имам здебелено од 80 на 100-110кг а и многу ретко одам пешки.
Пушач си? Во Скопје живееш? Немој од два банални симптоми да си правиш филмови ;)
 
К

Кнез Мишкин

Гостин
Докторот ми кажува дека сум здрав како пилот,меѓутоа кога се качувам по скали 2-3 спрат губам кондиција и се заморовам,а пнекогаш знаат и градите да ме заболат,многу ретко се искашлувам,меѓутоа искашлувам густ .светло кафеав или сив секрет.Тоа со кондицијата и заморовањето не ме плаши бидејќи доста се имам здебелено од 80 на 100-110кг а и многу ретко одам пешки.
Далеку од рак на плуќа, воопшто немој ни да помислуваш на тоа, рак на плуќа најчесто се јавува после 50тата година. Туку да си направиш спирометрија и ртг на плуќа, ако пушиш намали цигари и така. За рак на бели дробови постои протеин што се испитува во крвна плазма СЕА, но не е карактеристичен и може да биде зголемен кај пушачи и кај некои други бенигни болести.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Пушач си? Во Скопје живееш? Немој од два банални симптоми да си правиш филмови ;)
Бев страствен пушач 15-20 години а последната година пред да се откажам дојдов до 2-3 кутии дневно.Паузирав 7,5 години,а од 2010 наваму повремено палам цигари, на слави,родендени,понекогаш заради кладба и многу ретко со кафе,се на се за две години дали имам 3-4 месеци стаж.Ме загрижува и тоа што во посладно време кога ќе испушам цигара ме заболуваат градите.А живеам во Скопје
Но да не одам повеќе off topic,најдобро после празникот да си појадм приватно на лекар за да слушнам и второ мислење
 
Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543
Докторот ми кажува дека сум здрав како пилот,меѓутоа кога се качувам по скали 2-3 спрат губам кондиција и се заморовам,а пнекогаш знаат и градите да ме заболат,многу ретко се искашлувам,меѓутоа искашлувам густ .светло кафеав или сив секрет.Тоа со кондицијата и заморовањето не ме плаши бидејќи доста се имам здебелено од 80 на 100-110кг а и многу ретко одам пешки.
Не ни помислувај дека имаш белодробен карцином...Според ова што си го напишал мислам дека на тебе ти е намален имунитетот, плус нагло си се здебелил, немаш кондиција, си се залежал и земи го фактот дека толку години си бил пушач и сеуште не ти се оправени и исчистени белите дробови и имаш секрети такви какви што искашлуваш...
Оди напрај си детална крвна слика, анализа на урина и еден рендген на граден кош...Почни со физичка активност постепено, пешачење, поздрава храна, повеќе течносто мораш за да го разводенуваш секретот, кој ти прави проблеми и да си ги очистиш белите дробови...Отиди на воздух чист некаде на планина и сл...И ќе видиш дека за некој месец ќе бидеш како нов...
Немаш карцином не се плаши...Барем според ова што го кажа ти гарантирам дека не ти е карцином... :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom