Дежурна Ординација! #2

Член од
27 септември 2011
Мислења
240
Поени од реакции
337
da ne si slucajno pod nekakov stres?? zato so 90 % od ova so go napisa mi se slucva i mene vekje 2 i pol meseci macnina i kako so rece branovi na toplina i naednas studenilo a bez potenje i tresenjeto-kaj mene e recisi mnogu.ako si pod stres izlegvanje nadvor prosetki na vozduh druzenje poke so lugje barem mene kolku tolku mi pomognuva to,a i ja prasav maticnata vika se e na tebe deka nema nisto nego samd a se izboris :)
Можно е да е поради стрес, периодов ми е таков, премногу работа, малку дружење...
Благодарам :)
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Од време на време ми се појавуваат некои симптоми на кои најчесто не обрнувам внмание, ама еве сега во моментов пак ми се појавува тоа чувство, па ајде да ве прашам за што се работи.
Прво почнува со мачнина, обилно лачење на плунка, блага вртоглавица, видот и концентрацијата моментално ми се пореметуваат. Потоа ме облеваат бранови топлина, а понекогаш топлина и студенило наизменично. Телото нагло ми се затоплува, ама не се потам. Потоа почнува тресење, некогаш трае само за момент, ама понекогаш долго време се тресам. Ми поминува само ако отспијам.
Во текот на оваа недела три пати ми се случи ова, па малку се загрижив. За што се работи?
Тешко некој да знае ако не ги имал баш истите симптоми и да добил точна дијагноза.

Вакви симптоми сум читал имаат жени во менопауза што кај тебе не е случај (премлада си) ама сепак провери си ги хормоните да не излегол некој од баланс ради стрес или некоја друга причина. Земи за превентива (за секој случај) еден мултивитамниски-мултиминерален препарат да не биде случајно ти фали некое витаминче. Свежи салати верувам консумираш доволно.

Друго што можеш да направиш е да водиш дневник една недела за секој оброк што јадеш и општо како се чувствуваш во денот и да видиш после таа недела (или две) дали ќе најдеш некоја поврзаност помеѓу симптомите и исхраната или сосема нешто друго ќе ти текне. Обично кога вака водиш дневник ти се развива интуиција и почнуваш да обрнуваш внимание и на ситници кои инаку не би ги приметила.

И секако спиј поредовно чим ти помага.
 
Член од
17 јули 2010
Мислења
1.422
Поени од реакции
2.203
Можно е да е поради стрес, периодов ми е таков, премногу работа, малку дружење...
Благодарам :)
Да ви се придружам може? :)... Ете и мене така, де смрзнувам, де вруќина ме фаќа... се потам, имам мачнина...не ми е арно! И јас мислам дека е од стрес!.... Може и од што е променливо многу времево!
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
7.531
Поени од реакции
6.182
На лицето?
Инаку, за херпес купи си херпесан, негде 120 денари е, многу е ефикасен.
Да на лицето, бев на кожен доктор вчера и ми рече дека дека херпес се појавувало како последица на нервоза доколку имаш слаб имунитет. Ми даде да пијам тенториум за имунитетот да ми се стабилизира и да се спречело ширење на херпесот и маст ацикловир.
 

bebush

Portable Heater
Член од
4 септември 2007
Мислења
4.468
Поени од реакции
5.166
Да на лицето, бев на кожен доктор вчера и ми рече дека дека херпес се појавувало како последица на нервоза доколку имаш слаб имунитет. Ми даде да пијам тенториум за имунитетот да ми се стабилизира и да се спречело ширење на херпесот и маст ацикловир.
И ацикловирот е добар, сум го користела. Најверојатно ти дала ацикловир затоа што во комбинација со тенториум идат заедно, што не може да се каже за херпесанот.Ти посакувам брзо опоравување и зајакнување на имунитетот!;)
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
7.531
Поени од реакции
6.182
И ацикловирот е добар, сум го користела. Најверојатно ти дала ацикловир затоа што во комбинација со тенториум идат заедно, што не може да се каже за херпесанот.Ти посакувам брзо опоравување и зајакнување на имунитетот!;)
Благодарам. ;)
 
Член од
27 септември 2011
Мислења
240
Поени од реакции
337
Да ви се придружам може? :)... Ете и мене така, де смрзнувам, де вруќина ме фаќа... се потам, имам мачнина...не ми е арно! И јас мислам дека е од стрес!.... Може и од што е променливо многу времево!
Во секој случај јас ке одам на лекар, па ке видам што е.
А можно ли е вакви симптоми да имам од нозок притисок или паднат шекер?
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
2.746
Поени од реакции
1.285
Во секој случај јас ке одам на лекар, па ке видам што е.
А можно ли е вакви симптоми да имам од нозок притисок или паднат шекер?
јок,малаксуваш само ..........како што кажаа најверојатно хормонален дисбаланс или недоволна физичка активност поради што не може да излезе “лошото“ од тебе
 
Член од
17 јули 2010
Мислења
1.422
Поени од реакции
2.203
Во секој случај јас ке одам на лекар, па ке видам што е.
А можно ли е вакви симптоми да имам од нозок притисок или паднат шекер?
Мое мислење е не! Затоа што при низок шеќер, симптоми се мачнина, потење, глад, укоченост на прстите на раката!
При низок притисок ти се врти, па ти се чини паѓаш....
Дефинитивно стрес по мое! А и времево не ни оди во прилог!
 
I

Iblis

Гостин
Да на лицето, бев на кожен доктор вчера и ми рече дека дека херпес се појавувало како последица на нервоза доколку имаш слаб имунитет. Ми даде да пијам тенториум за имунитетот да ми се стабилизира и да се спречело ширење на херпесот и маст ацикловир.
Не ти кажа витамин Б да земаш дополнително?
 

NelTu

Coffee addict
Член од
1 август 2011
Мислења
2.370
Поени од реакции
7.013
Нешто за забоболка?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom