Дежурна Ординација! #2

Член од
7 септември 2016
Мислења
19.505
Поени од реакции
34.616
... комбинација на железо со Вит Ц и Фолна киселина е препорачлива против анемија, но според јачината би било повеќе како суплемент за одржување или потребно е подолго време за да би се добило подобар резултат на железо, така да зависно од вредноста на железото би требало ,,посериозен внес,, од овој суплемент, на пример ,,Хеферол,, кој како лек содржи 350 мг железо во споредба со суплементот што содржи 30 мг, Вит Ц ќе е испие цела таблета 500 мг, споредбено со 180 мг кај суплементот , а лекот ,,Хеферол,, препишан на рецепт е поевтин, за разлика од суплементите кои најчесто се многу поскапи!
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.694
Поени од реакции
9.530
... комбинација на железо со Вит Ц и Фолна киселина е препорачлива против анемија, но според јачината би било повеќе како суплемент за одржување или потребно е подолго време за да би се добило подобар резултат на железо, така да зависно од вредноста на железото би требало ,,посериозен внес,, од овој суплемент, на пример ,,Хеферол,, кој како лек содржи 350 мг железо во споредба со суплементот што содржи 30 мг, Вит Ц ќе е испие цела таблета 500 мг, споредбено со 180 мг кај суплементот , а лекот ,,Хеферол,, препишан на рецепт е поевтин, за разлика од суплементите кои најчесто се многу поскапи!
Добри се нели и Тотхема ампулите.
Но, најдобро е секој ден да се јаде за дуручек мелено семе од коприви, во јогурт или кисело млеко.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.612
Поени од реакции
34.842
Автоматски споено мислење:

dali ovie tableti se dobri za zgolemuvanje na zelezo vo krvta ?
опција 1

опција 2


првата опција ја зема моја блиска, цел живот беше анемична, последни 4-5 години со овој суплемент е супер (пие 2-3 таблети неделно, на почеток можеш и секој ден).

стигаат во мкд од 2 до 4 недели, до 50тина долари не ме имаат царинето, може за отворање на пратката да ти земат околу 200 денари или евентуално данок. Минатава недела ми стигнаа 2 пратки под 70 долари беа двете, платив само за отворање на пратките.

Не ти препорачувам да одиш со DHL опцијата, ќе ти отидат уште 1700 денари и гарант ќе си платиш данок или ако е поголема нарачка данок и царина.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.505
Поени од реакции
34.616
...едно е лек, друго е суплемент! се знае како се произведува, контролира, одобрува и лекува лекот, се знае што значи суплемент кој е само како додаток на исхрана со полабави контроли, затоа и спомнав ако постои болест -анемија, треба да се лечи со лекови (по можност да се најде причината) до подобри вредности, па потоа може да се одржува со суплемент, што ако проблем е во ресопција на железото од исхрана, па и од орално земање на чисто железо?
 
Член од
28 септември 2021
Мислења
23
Поени од реакции
13
Здраво! Можеби не е соодветно прашањето за темава но бидејќи е поактивна ќе го поставам овде. Дали за да се испита рак на тестиси може само преку крвна слика дали тумор маркерите би покажале дали има нешто или мора на уролог да се направи и ехо. Поздрав
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.100
Поени од реакции
10.358
Здраво! Можеби не е соодветно прашањето за темава но бидејќи е поактивна ќе го поставам овде. Дали за да се испита рак на тестиси може само преку крвна слика дали тумор маркерите би покажале дали има нешто или мора на уролог да се направи и ехо. Поздрав
Ултразвук треба.
Тумормаркерите може да бидат покачени да, AFP и HCG. Меѓутоа ако станува збор за туморска творба со помали димензии, може и да нема покачување на овие маркери.

После поставување на дијагноза се прават и други тестови.
Ама за почеток, преглед од лекар, крвна слика и ултразвук.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.505
Поени од реакции
34.616
Здраво! Можеби не е соодветно прашањето за темава но бидејќи е поактивна ќе го поставам овде. Дали за да се испита рак на тестиси може само преку крвна слика дали тумор маркерите би покажале дали има нешто или мора на уролог да се направи и ехо. Поздрав
...прашање од каде идејата дека се има рак на тестиси, па да се направи толку тестирања токму сега кога не се прави?

ZlybF7H.jpg Pregledavanje-testisa.jpg
 
Последно уредено:
Член од
30 септември 2021
Мислења
1
Поени од реакции
1
A za bratcevo dolu da ve prasam neso.Pred 3 nedeli plus minus imav oralen toest mi pruzaa i mi se zavi edna crvna tocka moze go grizna ama se baanjam pred malku i zagledav uste ja imam.Sto bi bilo toa i care
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.505
Поени од реакции
34.616
A za bratcevo dolu da ve prasam neso.Pred 3 nedeli plus minus imav oralen toest mi pruzaa i mi se zavi edna crvna tocka moze go grizna ama se baanjam pred malku i zagledav uste ja imam.Sto bi bilo toa i care
... на братчето му пукнало некое капиларче, ќе помине!
 
Член од
13 декември 2019
Мислења
715
Поени од реакции
1.232
Ajde I jas nesto Da prasam info..... Imam nekoi simptomi.... Slabost vo nozete, I koga ja navalam glavata nadolu, imam mala vrtoglavica, znae nekoj sto Se desava? I pospanost nenormalno.... Fala vi odnapred pozzz
 

Kajgana Shop

На врв Bottom