Дежурна Ординација! #2

Член од
7 септември 2016
Мислења
19.618
Поени од реакции
34.808
Dali mozam da zemam tableta serapeptase posle sumamed ili nema efekt ?
... додатокот на серапептазе при пиењето на антибиотикот покрај другото има синергистичко дејство со што го разложува биофилмот на патогенот (бактеријата) со што се зголемува пенетрацијата на антибиотикот, а со тоа се добива и посилно антибиотско делување,

abe za uvoto mi e ne za kaslanje nesto vospaleno
-за воспаление на уво ти ординирале антибиотик сумамед (azytromicin), затоа што се пие три дена по еднаш на ден? или има друго оправдување?

ice_screenshot_20210802-175122.jpeg

...како и да е, избор на антибиотик на (otitis media) е најчест антибиотикот амоксицилин, а сумамед (аzytromicin) треба да се „резервира“ како антибиотик за примена при потешки инфекции посебно сега со инфекција со коронавирус,
... serapeptase покрај друго има и фибринолитичко дејство (го разложува фибринот и фибриногенот) делува на коагулацијата, затоа внимателно!

-мое мислење е дека нема потреба сега дополнително да пиеш serapeptase!
 
Член од
29 март 2014
Мислења
99
Поени од реакции
32
Не ми се расипани забите буквално немам ништо и 8те ми се извадени а ме наболува по малку доле вилицата и горе исто не знам од што би можело да биде ...
Давајте совет страв ми е утре тргнувам на одмор се стресирам таму ако почне да ме боли што ќе правам
 
Член од
29 март 2019
Мислења
29
Поени од реакции
27
Ovaj noviot korona soj ima nesto vrska so bolki vo stomakot?
Se otepav i od prolivi
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
zemav rezultat od krvna slika eve nekoj podatoci ?
zelezo 3,34........... a treba nad 10,o
limfociti 10,1........ treba nad 22.0
monociti 4,7..........treba nad 5.0
granulociti 85,2......treba do 68.0
za zelezo da popravam sto e najdobro
 
B

boomlakashaka

Гостин
И јас за стомачниот вирус и пролив
Пијам лекарства, дали може и вода со ѓумбир и мед
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.757
Поени од реакции
9.558
ајде тетке ти чипирај се утре и со лесно, иначе тоа е стандард диета кога прцка човек, секој доктор што ја дава заедно со линекс.
Убав тој на тетка, ај иди по трета доза а медицинските совети остави ги за компетентни членови да пишат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom