Дежурна Ординација! #2

Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.663
Поени од реакции
38.846
Ako se sinusi togas najubavo na usno inaku sinusi ima vo predelot kaj celoto i pod ocite ili narodno kazano kaj jabolcnicite na liceto moj sovet ti e na usno da pojdes na pregled
зрачење со ув ламба, имаат некои ординации за уво нос и грло, иако го прават старомодно сепак најефективно лечи синуси
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.130
Поени од реакции
10.476
Дечки, зедов резултатите од уринокултура беа негативни, ЦРП- исто така негативно(0). Сепак побарав упат за уролог и одма заминав ме преглед и ми октри брух на левата страна, другото е се во нормала и е океј. Рече одмор некое време, многу течности, чаеви и рече дека нема потреба од операција моментално, пошо не е многу отворен брухот. Кажа као сеа не, ама за некој 5-6 години ќе мора на операција. Сеа сакам да прашам дали јас за некоја недела ќе можам да се вратам со тренинзи и слично?
Па зависи каков тренинг е во прашање. Генерално треба да се избегнува кревање тешки работи, стомачни, склекови, планк, squats и др вежби кај кои доаѓа до зголемување на интраабдоминалниот притисок. Значи, ако не ти прави проблеми и немаш никакви симптоми може да си подвежбуваш и треба, ама оптимално позиционирање на телото би било седечка и стоечка позиција и без многу оптоварување и напрегање.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
21.4.2021 - TSH = 17.6
Дозирањето ми е 150mcg Еутирокс веќе 5 години.

Совет?
Автоматски споено мислење:

21.4.2021 - TSH = 17.6
Дозирањето ми е 150mcg Еутирокс веќе 5 години.

Совет?
Витамин Д, 1 бразилски орев преку 1 ден, цинк. Ехо што вика?
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Причекај ја @bijons Дена душо, она е неправедно банирана на одредено време, но кога ке дојде, сигурна сум дека ќе ти даде прав совет.
Не е. Туку она штрајкува. Бојкотира.
Peticija za da se vrati bijonse!!!!!! Nejze najvishe ja zamaram za tema zdravje. :(
Trgnete ja od ban be aman ima lugje so maki i so makicinja mali.
Има тука уште една докторка млада и со амбиции. Докторка @Aceso . Барајте од неа савети.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.793
Поени од реакции
29.268
Па зависи каков тренинг е во прашање. Генерално треба да се избегнува кревање тешки работи, стомачни, склекови, планк, squats и др вежби кај кои доаѓа до зголемување на интраабдоминалниот притисок. Значи, ако не ти прави проблеми и немаш никакви симптоми може да си подвежбуваш и треба, ама оптимално позиционирање на телото би било седечка и стоечка позиција и без многу оптоварување и напрегање.
,,,sedechka ili stoechka pozicija na teloto,,,bi rekol sedechka oti majchica zemlja si go pravi svoeto , pa ushte povekje ke bide kilata pod optovaruvanje , i ne e lošo da pochne so nosenje na remen so jastuchinja kako preventiva i steganje na stomachniot zid,,,
,,,iPS,,,do ponataka zaboravi na vezhbanje,,,dovolni se dnevnite redovni aktivnosti,,,
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.130
Поени од реакции
10.476
,,,sedechka ili stoechka pozicija na teloto,,,bi rekol sedechka oti majchica zemlja si go pravi svoeto , pa ushte povekje ke bide kilata pod optovaruvanje , i ne e lošo da pochne so nosenje na remen so jastuchinja kako preventiva i steganje na stomachniot zid,,,
Да, ремен може да носи. А физичка активност и раздвижување кај херниа е препорачливо пред се заради намалување на телесна тежина и зајакнување на мускулатурата. Е сега зголемен интраабдоминален притисок ќе има евентуално ако скокаш или кашлаш интензивно, се напрегаш и оптеретува....., дебелина, бременост, а не дали си во седечка положба! Значи мислев на спортски активности кои се изведуваат во таква положба, sit ups, crunches, squats итн. Тоа се се вежби кои не се препорачуваат затоа што има зголемување на интраабдоминален притисок.
 
Последно уредено:
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
За хернија и шо помала количина јадење, пошто и тоа теже.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.793
Поени од реакции
29.268
Да, ремен може да носи. А физичка активност и раздвижување кај херниа е препорачливо пред се заради намалување на телесна тежина и зајакнување на мускулатурата. Е сега зголемен интраабдоминален притисок ќе има евентуално ако скокаш или кашлаш интензивно, се напрегаш и оптеретува....., дебелина, бременост, а не дали си во седечка положба! Значи мислев на спортски активности кои се изведуваат во таква положба, sit ups, crunches, squats итн. Тоа се се вежби кои не се препорачуваат затоа што има зголемување на интраабдоминален притисок.
,,, (y) ,,,
 
Член од
21 јуни 2018
Мислења
610
Поени од реакции
262
Знам те разбирам, на мене пред 5 дена ми беше дијагностициран камен во бубрегот. Тоа е, увин чај ама не од кесичка, него гранчиња, трчање по скали ти е бонус. Имаш апчиња, заборавив како се викаат, бугарски се, за камењата. Вода не пиј чешмарка, него земи пролом и никаква друга вода.
Поздрав.
Што има во пролом водата, а нема во останатите?
 
Член од
21 декември 2018
Мислења
169
Поени од реакции
75
Дечки, зедов резултатите од уринокултура беа негативни, ЦРП- исто така негативно(0). Сепак побарав упат за уролог и одма заминав ме преглед и ми октри брух на левата страна, другото е се во нормала и е океј. Рече одмор некое време, многу течности, чаеви и рече дека нема потреба од операција моментално, пошо не е многу отворен брухот. Кажа као сеа не, ама за некој 5-6 години ќе мора на операција. Сеа сакам да прашам дали јас за некоја недела ќе можам да се вратам со тренинзи и слично?
odma odi so da cekas 5,6 godini , lesna operacija e imav i jas 1 sat i tolku izleguvas od operaciona sala
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: S.L
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Неодамна читав за сите превари со флаширана води кои се продаваат. Правеле испитувања на рандом примероци.. Една од ретките е Пролом која ги покажала бројките како на етикетата..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom