Дежурна Ординација! #2

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.193
Поени од реакции
17.523
Обично се даваат антибиотици со висок степен на пентерација во простатичното ткиво. Флуорокинолони, макролиди, тетрациклини. Третманотот е минимун 2-4 недели за да не помине во хронично воспаление. Кај хроничното воспаление третманот трае 3-4 месеци, а дополнително со алфа блокери се намалуваат симптомите и рецидивите. Инаку да, ефект од антибиотикот не се постигнува секогаш баш заради тоа што простатичното ткиво е специфично и слабото продирање на антибиотикот, па во случај на појава на рецидиви пациентите дополнително се третираат со триметоприм-сулфометоксазол, нитрофурантоин или ципрофлоксацин. Ако е интензивно рефрактерна турп.
Имам искуство со случаи кај кои буквално ништо не помага.....дури и промена од аспект на здрави навики не е доволна, плус се што наброја. Прилично комплексна работа е простата.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.679
Поени од реакции
15.370
Си ја ебав препонава на фудбал прееска, пред една недела почна да ме боли сега капут. Помага ли нешто за оваа ствар?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.193
Поени од реакции
17.523
Си ја ебав препонава на фудбал прееска, пред една недела почна да ме боли сега капут. Помага ли нешто за оваа ствар?
Ако е неподнослива болка, или голема, пробај со ефридол, не пиј над 3 -4 дози. Да не се меша со ништо друго, и строго со храна.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.679
Поени од реакции
15.370
Ако е неподнослива болка, или голема, пробај со ефридол, не пиј над 3 -4 дози. Да не се меша со ништо друго, и строго со храна.
Не е за болката, повеќе е околу брзо рековери...ми се игра фудбал, а знам дека е гадна повреда ова.
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.059
Поени од реакции
666
Си ја ебав препонава на фудбал прееска, пред една недела почна да ме боли сега капут. Помага ли нешто за оваа ствар?
Само одмор другарче од искуство ти кажувам, еден месец минимум. За нареден пат не шутирај незагреан.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.679
Поени од реакции
15.370
Само одмор другарче од искуство ти кажувам, еден месец минимум. За нареден пат не шутирај незагреан.
Ќе умрам ако не играм фудбал :D
Ај, малку точак и повеќе теретана.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
490
Поени од реакции
1.492
Ќе умрам ако не играм фудбал :D
Ај, малку точак и повеќе теретана.
Строго мирување! Напиј се нешто за болка и пробај со мраз на внатрешната страна од бедрото по 20тина минути на секои 3-4 часа.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
13.494
Поени од реакции
17.657
Ќе умрам ако не играм фудбал :D
Ај, малку точак и повеќе теретана.
боди време е да ги обесиш копачките, штом те стега значи годините те газат. Иначе со ладна облога пробај, у овие летни денови и јајцата ќе ти ги лади исто така.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.679
Поени од реакции
15.370
боди време е да ги обесиш копачките, штом те стега значи годините те газат. Иначе со ладна облога пробај, у овие летни денови и јајцата ќе ти ги лади исто така.
До 70 ќе играм, ова ми е од оптеретување. Запнав многу пред една недела.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.193
Поени од реакции
17.523
Дали мислите на оној прашок во кесичка, што го пиеме за главоболка?
Да. И не се пие ефридол туку така, само за кога ептен мора, исто кетопрофен (кетонал) медикаменти со потенцијални значајни несакани ефекти се.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom