Дежурна Ординација! #2

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Неодамна читав за сите превари со флаширана води кои се продаваат. Правеле испитувања на рандом примероци.. Една од ретките е Пролом која ги покажала бројките како на етикетата..
Независно од тоа, вода е вода.
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
4
Поени од реакции
2
Здраво дечки. Ако може да ми дадете совет што да правам. Имено, станува збор за уринарна состојба. Значи имам нормално мокрење, без печење, без болка во бешиката, но мислам дека не се празнам целосно. Истотака за да го започнам млазот ми требаат 5-10 секунди. Потоа, имам нормален млаз, но чувствувам дека не сум завршил па стискам за да се доиспразнам и излегуваат само капки со паузи од околу 10 секунди. А помеѓу тие паузи, без да сакам си излегуваат капки. Дури и после капките имам сензација за уринирање, но драстично е намалена. Ако на пример легнам или се испружам на стол, сензацијата привремено исчезнува, а кога ќе станам пак на нозе, пак се појавува, но многу е мала. Оваа состојба ми трае со недели. За среќа не се влошува, но не се подобрува...
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.701
Поени од реакции
9.539
Здраво дечки. Ако може да ми дадете совет што да правам. Имено, станува збор за уринарна состојба. Значи имам нормално мокрење, без печење, без болка во бешиката, но мислам дека не се празнам целосно. Истотака за да го започнам млазот ми требаат 5-10 секунди. Потоа, имам нормален млаз, но чувствувам дека не сум завршил па стискам за да се доиспразнам и излегуваат само капки со паузи од околу 10 секунди. А помеѓу тие паузи, без да сакам си излегуваат капки. Дури и после капките имам сензација за уринирање, но драстично е намалена. Ако на пример легнам или се испружам на стол, сензацијата привремено исчезнува, а кога ќе станам пак на нозе, пак се појавува, но многу е мала. Оваа состојба ми трае со недели. За среќа не се влошува, но не се подобрува...
Mora da posetis urolog za da ti napravi eho I verojatno ke pobara labiratoriski analizi.
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
2.036
Здраво дечки. Ако може да ми дадете совет што да правам. Имено, станува збор за уринарна состојба. Значи имам нормално мокрење, без печење, без болка во бешиката, но мислам дека не се празнам целосно. Истотака за да го започнам млазот ми требаат 5-10 секунди. Потоа, имам нормален млаз, но чувствувам дека не сум завршил па стискам за да се доиспразнам и излегуваат само капки со паузи од околу 10 секунди. А помеѓу тие паузи, без да сакам си излегуваат капки. Дури и после капките имам сензација за уринирање, но драстично е намалена. Ако на пример легнам или се испружам на стол, сензацијата привремено исчезнува, а кога ќе станам пак на нозе, пак се појавува, но многу е мала. Оваа состојба ми трае со недели. За среќа не се влошува, но не се подобрува...
Зголемена простата.
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
4
Поени од реакции
2
Верувал, не верувал, тоа се симптомите.
Па зголемена простата мислам дека исклучиво се случува на 40+ години.

Mora da posetis urolog za da ti napravi eho I verojatno ke pobara labiratoriski analizi.
Знаеш некој искусен уролог во Скопје на државниве клиники за еден тинејџер како мене?
 
Член од
21 септември 2011
Мислења
640
Поени од реакции
1.741
Здраво дечки. Ако може да ми дадете совет што да правам. Имено, станува збор за уринарна состојба. Значи имам нормално мокрење, без печење, без болка во бешиката, но мислам дека не се празнам целосно. Истотака за да го започнам млазот ми требаат 5-10 секунди. Потоа, имам нормален млаз, но чувствувам дека не сум завршил па стискам за да се доиспразнам и излегуваат само капки со паузи од околу 10 секунди. А помеѓу тие паузи, без да сакам си излегуваат капки. Дури и после капките имам сензација за уринирање, но драстично е намалена. Ако на пример легнам или се испружам на стол, сензацијата привремено исчезнува, а кога ќе станам пак на нозе, пак се појавува, но многу е мала. Оваа состојба ми трае со недели. За среќа не се влошува, но не се подобрува...
Според годините не верувам дека е простата дури и тврдам дека не е проблемот до неа.
Најверојатно е некој друг уролошки проблем, нешто поврзано со мочните канали, некое затнување, прекин од најразлични причини.
Тоа може да го среди само уролог, да не те плашам може ќе треба и оперативен зафат, но ништо страшно.

Заклучок: право на уролог и без страв.
 

Vladimkd

Né giusto né sbagliato, conta solo il risultato!
Член од
16 февруари 2021
Мислења
43
Поени од реакции
100
Здраво дечки. Ако може да ми дадете совет што да правам. Имено, станува збор за уринарна состојба. Значи имам нормално мокрење, без печење, без болка во бешиката, но мислам дека не се празнам целосно. Истотака за да го започнам млазот ми требаат 5-10 секунди. Потоа, имам нормален млаз, но чувствувам дека не сум завршил па стискам за да се доиспразнам и излегуваат само капки со паузи од околу 10 секунди. А помеѓу тие паузи, без да сакам си излегуваат капки. Дури и после капките имам сензација за уринирање, но драстично е намалена. Ако на пример легнам или се испружам на стол, сензацијата привремено исчезнува, а кога ќе станам пак на нозе, пак се појавува, но многу е мала. Оваа состојба ми трае со недели. За среќа не се влошува, но не се подобрува...
Kakva operacija, dragi Bože, kakve gluposti govoriš detetu. Povećana prostata? I ovo je bila dobra šala. Uskoro će ti ovde biti dijagnostikovan rak, dragi Bože.

Moja sestra je urolog (ali u Beogradu na žalost), to je samo jednostavna infekcija i ništa drugo.
Napravi laboratoriju, nakon toga antibiotsku terapiju i to je to. Ponekad ovi problemi mogu biti dosadni, ali prolaze.

Послато са SM-N950F помоћу Тапатока
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
ke praam krvna slika i mi rekoa 12h da ne jadam , smee li cigara da se pusi? dali toa bi vlijaelo na rezultatite ? Okej nema da pusam sabajle pred zimane krv cigara ali eve da receme edno 7-8h pred zimaneto krv ?
smee
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.524
Поени од реакции
34.672
... прашањето е избришано, ама фигурира во тагнување во погорните коментари, па ќе пишам и јас коментар,
нема клинички податоци дали смее да се пуши пред давање крв за лабораториско испитување, но подобро да не се пуши барем 24ч, оти самиот никотин влијае врз метаболизмот на нашето тело и ја менува ,,хемијата,, во нас, посебно ако се испитува хормони како тестостерон и ензимскиот статус како показател за функцијта на јетрата (ALT, AST, ALP, GGT), а исто важи и за алкохолот да не се внесува барем 24ч пред испитувањето!
(никотинот може да биде присутен во крвта од еден до три дена, зависи од повеќе фактори, па дополнителното пушење пред испитување само ќе ја големи концетрацијата на никотинот во крвта, така да пожелно е да се воздржиме ако сакаме да направиме лабораториски анализи барем еден ден од цигара и алкохол ...не е толку страшно!)
 
Последно уредено:
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.084
Поени од реакции
15.919
^На Институт за претклиничка и клиничка Фармакологија и Токсикологија во рамки на нивните студии за лекови кои ги прават врз доброволци, протоколарно е забрането испитаникот/доброволецот да биде пушач, како и да конзумира алкохол денови пред да влезе во самата студија. Во процесот на прием на испитаникот, се прават комплетни лабараториски испитувања на крв и урина, а подоцна и хроматографски анализи на крв во распон од 15 минути или половина час, зависно од лекот и што наложува самата студија, за одредување на концентрацијата на самиот лек во крв на одредениот временски интервал.

Дали прават секогаш исклучиво така? Не, повеќето испитаници им се пушачи кои тегнат цигарче пред да влезат во самиот институт. Дали некогаш се концизни и строги дека не смее пушење и алкохол една недела пред почетокот на студијата - да, зависно од лекот, бидејќи на одредени лекови, влијае никотинот - врз нивниот метаболизам. Но, не врз сите, и познати се тие работи- врз кои влијае а врз кои не.

Дали никотинот ќе ги смени резултатите од лабораториски испитувања кои се прават со дијагностичка цел, како нешто најосновно пред било какво прифаќање и понатамошен третман на пациентот, пример ензими на црн дроб ? Веројатно не.
 
Член од
15 април 2019
Мислења
1.086
Поени од реакции
1.542
Ke moze li da mi kazete sovet od pred nekoe vreme mi se desava da se budam od spienje navecer i ko bez vozduh na kratko da nemozam da zeam ko za gusenje i takva ke zeam dlaboko vozduh i odma mi pominuva ko nisto da ne bilo.ali me fakja strav poshto nikogash ne mi se desavalo vaka nego vo posledniov period. Citav na net vika moze da ne ti cini srce beli drobovi moze od covid prelezan (a neam prelezano) moze od panicen strav. I uste od sto pricini.a moze i sum zatnata samo u sinusite.strav mi e. Moze i od nekoj stres oeriodov. Uste ova mi trebashe. :(
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Ke moze li da mi kazete sovet od pred nekoe vreme mi se desava da se budam od spienje navecer i ko bez vozduh na kratko da nemozam da zeam ko za gusenje i takva ke zeam dlaboko vozduh i odma mi pominuva ko nisto da ne bilo.ali me fakja strav poshto nikogash ne mi se desavalo vaka nego vo posledniov period. Citav na net vika moze da ne ti cini srce beli drobovi moze od covid prelezan (a neam prelezano) moze od panicen strav. I uste od sto pricini.a moze i sum zatnata samo u sinusite.strav mi e. Moze i od nekoj stres oeriodov. Uste ova mi trebashe. :(
Анксиозност или апена.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom