Дежурна Ординација! #2

Wizz.

TheBest
Член од
27 септември 2009
Мислења
261
Поени од реакции
69
Состав веќе знам, него пробувам да сфатам колку мг на ден внесувал заедно со магнезиумот. И тој има б витамини ако не се лажам.
Кога конзумирав магнезиум директ не конзумирав б-комплекс. Некогаш само магнезиум од 250 мг и б-комплекс посебно ги пиев ако немав напорен ден. Не сум надминал препорачана доза

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.244
Поени од реакции
17.748
Кога конзумирав магнезиум директ не конзумирав б-комплекс. Некогаш само магнезиум од 250 мг и б-комплекс посебно ги пиев ако немав напорен ден. Не сум надминал препорачана доза

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk
Прекини ги 2 те, набави чист магнезиум и пробај така. Ако не се среди за 1 недела тоа се што набројав на претходна страна.

Батали се од пржена храна + рафинирани шеќери/масла ако конзумираш.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
10.746
Поени од реакции
17.306
Имам тригер фингер кој два дена неможам да го одглавам, порано функционираше со притискање околу зглобот под прстот. Сакам да пробам со синедол маст локално да намачкам, ама конзумирам и Пароксетин (SSRI антидепресив) и флутиказон за алергија? Смеам и дали би помогнал синедолот? Или некој друг предлог? Недела е, не сакам да ја замарам матичната.
... морам да се вмешам, ситуација на тригер фингер, доколку е точно дијагностицирано, многу нема да помогне за моментално „опуштање“ ниту исхраната, ниту суплиментите што ти се понудени, додека се консултираш со матичната,

rsz_trigger-finger-compressed.jpg trigger-finger_labeled_web.jpg Trigger_Finger.jpg

...како кажа самиот? „порано функционираше со притискање на зглобот под прстот“ да се опушти, нели? ете фотографијата, местото каде „се укочи“ со што се повлекува прстот всушност причината е воспаление на тетивата, причина? има повеќе (синдром на карпален тунел, хипотироидизам, ревматоиден артритис, дијабетес),


велиш да намачкаш маст што содржи „хепарин“ не знам што би ти помогнало нешто кое делува на коагулацијата за подобра циркулација, овде треба подобра циркулација но од тип на масирање со диклофенак гел (волтарен), кетопрофен маст (кетонал) за да се опушти стегнатата тетива, може испиен антиинфламаторен лек од тип на диклофенак, кетопрофен да помогне доколку имаш дома, па дури и еден аналгетик од тип на аналигин може да помогне отколку „ништо“,


но самиот факт дека немаш болки туку само укоченост на највероватно со „кликање“ на прстот кој најчесто при спиење ти се стегнува еден третман со физикална терапија и носење специјални медицински помагала ( orthosis за trigger finger) или едноставно самиот секојдневно да ги вежбаш прстите!

trigger-finger-orficast-4.jpg 61FKLTj6AWL._AC_SX425_.jpg 71S2ElpeNmL._AC_SL1500_.jpg 81db635c-ba6c-470d-a8cc-006057788d0e_1.4e48d8edbf5cbc460c68dce7e12f4d4b.jpeg
 
Член од
22 ноември 2018
Мислења
250
Поени од реакции
500
Имам тригер фингер
Пробај додека си дома да не ја движиш многу раката и неколку пати во денот да ја затоплуваш со нешто со цел да се релаксираат мускулите.
Доколку имаш болка можеш нешто против болка да се напиеш некој нестероиден антиинфламаторен( бруфен, напроксен).
Ако немаш подобрувања се обраќаш на матичен
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.299
Поени од реакции
1.754
Веќе три недели чувствувам остра болка од левата страна под левата рака. Имам претходно правено испитувања и се беше во ред. Дали некој од медицинариве на форумов има идеја од што би можело да се појавува таа остра болка?
 
Член од
20 декември 2013
Мислења
123
Поени од реакции
33
Кога јадам луто ја осеќам лутината на секаде низ устата ама не и на јазикот,до што може да е ова?
 
Член од
19 март 2013
Мислења
1.271
Поени од реакции
880
Дали некој има објаснување за доближување на притисоците и која е причината? Се повеќе се мислам дека ми е од вратот бидејќи осеќам зашеметеност , изгубеност и вртоглавици. Тука е и брзото лупање на срцето али више ми стана навика.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
10.746
Поени од реакции
17.306
... ако крвниот притисок на пациентот е 110/70, тогаш пулсот на тој пациент би бил 40, кога систолниот и дијастолниот се близу еден до друг, да речеме 120/110, пулсниот притисок (разликата) би била 10 и е „тесен“ пулсен притисок, што значи дека крвта не се турка многу далеку секој пат кога срцето се стега, причини има различни, ама ако ти се случува често не треба да ти остане „навика“ додека не ја најдеш причината, па еден ЕКГ тест кај матичната нема ништо страшно да биде,
Веќе три недели чувствувам остра болка од левата страна под левата рака. Имам претходно правено испитувања и се беше во ред. Дали некој од медицинариве на форумов има идеја од што би можело да се појавува таа остра болка?
... под лева рака мислиш под пазува или лева страна на абдоменот?

unnamed12.jpg 4_621.jpg

... но не кажа дали болката ти е остра и постојана или ти се појавува само при движење или некоја физичка активност? но штом си направил испитување, можеби е последица од твоја професионална работа или хоби, да речеме со што си истегнал некој мускул, дали си размислувал во тој правец, дека тое не е поврзано со срцеви заболувања?
 
Последно уредено:
Член од
19 март 2013
Мислења
1.271
Поени од реакции
880
... ако крвниот притисок на пациентот е 110/70, тогаш пулсот на тој пациент би бил 40, кога систолниот и дијастолниот се близу еден до друг, да речеме 120/110, пулсниот притисок (разликата) би била 10 и е „тесен“ пулсен притисок, што значи дека крвта не се турка многу далеку секој пат кога срцето се стега, причини има различни, ама ако ти се случува често не треба да ти остане „навика“ додека не ја најдеш причината, па еден ЕКГ тест кај матичната нема ништо страшно да биде,

... под лева рака мислиш под пазува или лева страна на абдоменот?

Прегледај го приврзокот 284070 Прегледај го приврзокот 284072

... но не кажа дали болката ти е остра и постојана или ти се појавува само при движење или некоја физичка активност? но штом си направил испитување, можеби е последица од твоја професионална работа или хоби, да речеме со што си истегнал некој мускул, дали си размислувал во тој правец, дека тое не е поврзано со срцеви заболувања?
Направив ЕКГ и се беше уредно и без никакви проблеми. Крвната слика ми е топ исто така. Ама ете денес 120/100 беше у еден момент со варијации до 142/102 и се осеќав прелошо.. али како и да е многу боље се осеќам на 110/70 отколку коа ќе се доближат на 20 рецимо..
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
10.746
Поени од реакции
17.306
Направив ЕКГ и се беше уредно и без никакви проблеми. Крвната слика ми е топ исто така. Ама ете денес 120/100 беше у еден момент со варијации до 142/102 и се осеќав прелошо.. али како и да е многу боље се осеќам на 110/70 отколку коа ќе се доближат на 20 рецимо..
... добро ќе беше ЕКГ во моментот на таква состојба на спојување на притисоците, дури и холтер апарат да носиш пак може тој ден да ја немаш таа појава на приближување на притисоците и да ти биде нормален резултатот, но ти си млада особа што сигурно немаш такви проблеми што со апаратура дијагностички би биле видливи, размисли самиот од кога ти се појави ваква работа, што имаш нешто поинаку откога немаше таква работа? стрес ? тежина? теретана? нервоза? неправилна исхрана? дали прво ти претходи вртоглавица, па поради незгодноста од истата телото реагира на таков начин со крвниот притисок, дали е тоа од стара лоша перница што твојот врат секоја вечер трпи незгодна положба? ај размисли!
 
Член од
19 март 2013
Мислења
1.271
Поени од реакции
880
... добро ќе беше ЕКГ во моментот на таква состојба на спојување на притисоците, дури и холтер апарат да носиш пак може тој ден да ја немаш таа појава на приближување на притисоците и да ти биде нормален резултатот, но ти си млада особа што сигурно немаш такви проблеми што со апаратура дијагностички би биле видливи, размисли самиот од кога ти се појави ваква работа, што имаш нешто поинаку откога немаше таква работа? стрес ? тежина? теретана? нервоза? неправилна исхрана? дали прво ти претходи вртоглавица, па поради незгодноста од истата телото реагира на таков начин со крвниот притисок, дали е тоа од стара лоша перница што твојот врат секоја вечер трпи незгодна положба? ај размисли!
Па да,носев холтер и бев супер тој ден со притисоци од 110/120 со 70 во текот на денот. Еве сеа мерев 113/90 имав а не се осеќам прелошо. Стресот и будење со укочен врат исто имаат удел , ама више и се сумљам у точноста на апаратов за мерење притисок.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
10.746
Поени од реакции
17.306
Па да,носев холтер и бев супер тој ден со притисоци од 110/120 со 70 во текот на денот. Еве сеа мерев 113/90 имав а не се осеќам прелошо. Стресот и будење со укочен врат исто имаат удел , ама више и се сумљам у точноста на апаратов за мерење притисок.
... јас се сомневам во тебе, зошто си толку паничар и толку го мериш притисокот? ако ти е апаратот со слушалки (стетоскоп) индивидуално е како го слушаш звукот што означува почеток и крај на пулсирањето, затоа велам дигитален апарат за притисок на рака е независен од наше слушање!
 

Mark Renton

I live by the tune, I die by the book
Член од
12 ноември 2009
Мислења
4.937
Поени од реакции
4.062
Па да,носев холтер и бев супер тој ден со притисоци од 110/120 со 70 во текот на денот. Еве сеа мерев 113/90 имав а не се осеќам прелошо. Стресот и будење со укочен врат исто имаат удел , ама више и се сумљам у точноста на апаратов за мерење притисок.
Провери холестерол, тироидна жлезда итн. Разговарај со матичен лекар. Следно, посети психијатар или психолог. Ова што го пишуваш ме потсеќа на анксиозност, зошто и јас ги имав истите симптоми и ги правев истите работи. Промена на секојдневие ти е потребна, повеќе раздвиженост, вежби. Носев и холтер, мерев притисок на секој саат, имав зуење во ушите, вртоглавица, енергетски бев истрошен и имав несоници. Срцето мислев дека ќе ми пукне и константно го осеќав срце боењето. Проверив се, и мозок и срце, очен притисок, буквално се. Имам висок холестерол, друго се во ред. На крај завршив на психијатар, anxiety was the case.
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.299
Поени од реакции
1.754
... под лева рака мислиш под пазува или лева страна на абдоменот?

Прегледај го приврзокот 284070 Прегледај го приврзокот 284072

... но не кажа дали болката ти е остра и постојана или ти се појавува само при движење или некоја физичка активност? но штом си направил испитување, можеби е последица од твоја професионална работа или хоби, да речеме со што си истегнал некој мускул, дали си размислувал во тој правец, дека тое не е поврзано со срцеви заболувања?

Левата страна на абдоменот. Инаку и при мирување се јавува остра болка и трае одредено време и прекинува. За подетално ако сакате ќе ви пишам ПП, за тоа какви испитувања имам правено.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom