Дежурна Ординација! #2

Член од
27 ноември 2007
Мислења
27.927
Поени од реакции
52.382
Имал инфекција, земал антибиотици и нема напраено CRP туку тумор маркери, контроли на д-димери, па и феритин и железо и истиот тој не се нашол ниеден да го протолкува како што треба. Остаете го чоекот на мира бре.
Не читаш убаво.
На првата контрола со врски направи анализи на се и сешто, јас издвоив некои параметри кои беа вон граници. ЦРПто го имаш напишано. Антибиотици доби откако ја наорави анализата и доби резултати од ддимерите. Значи не сме земале одма антибиотици, туку откако беа добиено резултатите за згрутчувањето, комбинирано со симптомите и дијабетисот.

Втората анализа беше обична крвна слика, таква му закажа матичната, поради лошите први резултати.

За толкувањето, никој не се замара друже, среќа што имаме познаници од медицинскава фела.
 
Член од
17 ноември 2013
Мислења
50
Поени од реакции
25
Прочитав од еден член на форумов погоре има пишано дека на некоја емисија слушнал железо поголемо од 15 било штетно ,а мене ми е 30. Точно ли е ова?
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
10.589
Поени од реакции
4.189
Прочитав од еден член на форумов погоре има пишано дека на некоја емисија слушнал железо поголемо од 15 било штетно ,а мене ми е 30. Точно ли е ова?
Нормална вредност на железо е од 10 - 30....
Уживај.
 
Член од
17 ноември 2013
Мислења
50
Поени од реакции
25
Нормална вредност на железо е од 10 - 30....
Уживај.
И јас знам дека е така . Ама имаше член погоре напишано па баш се зачудив.Во секој случај фала ти.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
1.371
Поени од реакции
2.508
Долколку билирубинот се нормализирал постоа, најверојатно камененчето од жолчните патишта се има спуштено надолу и така се одстранила препреката. Така да не би требало да добиеш нов напад на болки. Доколку повторно се појави болка и сонографски има знаци за ненормално раширени жолчни патишта кој зборува за обструкција. Можно е да се направи MRCP или магнетна резонаца на жочни патишта. Тоа е неинвазивна метода. Доколку има навистина каменче и прави обструкција тогаш се прави ERCP. Едноскопска процедура за одстрануване на
И како што рековте ти и хирургот мој - така испадна барем сега за сега...
Денес за прв пат бев на контрола после лапароскопијата, ми ги извадија конците...
Правевме ехо и крвна слика...Ехото беше во ред и докторот не виде проширување на жолчните патишта што значи најверојатно нема останато каменчиња во нив.
Крвната слика исто така беше во ред со билирубин во граница на нормала и амилаза исто...
Хирургот рече можам конечно да се опуштам и ако некад се јават болки да го барам одма...
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
9.224
Поени од реакции
14.889
- Највероватно нема останато камчиња во нив ? тоа е одговор на врвен хирург?
... нападот всушност ти беше од камче токму во жолчниот канал кој не ти е изваден во препоставка дека „само ќе си отиде во цревата“ затоа што си имала поврат на жолчните киселини во панкреас со што си го добила „билиопанкреатит“, а жолчната ќеса не би рекла дека е виновникот, туку камчето што излегло од неа па ти се блокира во жолчниот канал што ти го направи силниот напад!
...констатираа билиопанкретит...а ултразвукот покажа дека еден од камењата од жолчката преминал во жолчниот канал и како резултат на тоа се воспалил панкреасот.
тоа е тоа што го кажувам,
и ако некад се јават болки да го барам одма...
... со ова реченица пак се докажа моја претпоставка дека камчето можеби е се уште во жолчниот канал, иако не „гледал проширување“ ти рекол „веднаш да се јавиш„ ако се јават болки, а зошто би се јавиле болките ако жолчката со камчињата се извадени би го прашала?
П.С.
веќе не ти се наметнувам со пишување, но мој совет е да не се опуштиш да не јадеш тешка храна компир, мрсно, ориз, луто да не провоцираш повеќе лачење на жолчни киселини и да се движиш повеќе па дури и вежби ако можеш,
 
Член од
19 март 2011
Мислења
1.371
Поени од реакции
2.508
- Највероватно нема останато камчиња во нив ? тоа е одговор на врвен хирург?
... нападот всушност ти беше од камче токму во жолчниот канал кој не ти е изваден во препоставка дека „само ќе си отиде во цревата“ затоа што си имала поврат на жолчните киселини во панкреас со што си го добила „билиопанкреатит“, а жолчната ќеса не би рекла дека е виновникот, туку камчето што излегло од неа па ти се блокира во жолчниот канал што ти го направи силниот напад!

тоа е тоа што го кажувам,

... со ова реченица пак се докажа моја претпоставка дека камчето можеби е се уште во жолчниот канал, иако не „гледал проширување“ ти рекол „веднаш да се јавиш„ ако се јават болки, а зошто би се јавиле болките ако жолчката со камчињата се извадени би го прашала?
П.С.
веќе не ти се наметнувам со пишување, но мој совет е да не се опуштиш да не јадеш тешка храна компир, мрсно, ориз, луто да не провоцираш повеќе лачење на жолчни киселини и да се движиш повеќе па дури и вежби ако можеш,
Види, и јас не сум потполно мирна и смирена ама решив да верувам во тоа што ми се кажа...
Кадаиф на форумов е доктор во болница во Германија, а и мојов доктор хирург иако млад има многу добра репутација овде како стручен и чесен доктор... Мислењата нивни се поклопуваат во целост, во 100% што не е случајност...
Јас добивав напади од жолчката и кога немаше излезено камче од неа и на ехо беше целата контрахирана и полна камења...Два месеца со мало бебе дома, новороденче јас не знаев кај сум од оваа жолчка...Сега откако ја извадија нема шанси веќе диети да држам и да се прегладнувам...Почнувам све да јадам затоа што сум прегладнета во буквална смисла на зборот...
На крај краева ќе направам и магнетна резонанца на жолчните канали и тек тогаш да спијам скрос мирно иако денес ехото и крвната слика не покажаа ништо што би индицирало на каменчиња...
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
9.224
Поени од реакции
14.889
Види, и јас не сум потполно мирна и смирена ама решив да верувам во тоа што ми се кажа...
Кадаиф на форумов е доктор во болница во Германија, а и мојов доктор хирург иако млад има многу добра репутација овде како стручен и чесен доктор... Мислењата нивни се поклопуваат во целост, во 100% што не е случајност...
Јас добивав напади од жолчката и кога немаше излезено камче од неа и на ехо беше целата контрахирана и полна камења...Два месеца со мало бебе дома, новороденче јас не знаев кај сум од оваа жолчка...Сега откако ја извадија нема шанси веќе диети да држам и да се прегладнувам...Почнувам све да јадам затоа што сум прегладнета во буквална смисла на зборот...
На крај краева ќе направам и магнетна резонанца на жолчните канали и тек тогаш да спијам скрос мирно иако денес ехото и крвната слика не покажаа ништо што би индицирало на каменчиња...
... за разлика од тебе јас не паѓам на титули и на туѓи муабети, а тоа што се и како се си земаат плата и додатоци, друго кога се гледа од надвор како пациент, друго кога се гледа од внатре, јас го имам истиот проблем и таа тема ми е толку разработена, ама мене ми е жал за тебе како тазе мама и низ што болки си поминала ги знам тие колики и верувај во вистинска ситуација и не се опуштај, напротив сега не треба да јадеш све како пишуваш мој совет, ти како сакаш,

osobennosti-techeniya-zhelchnokamennoj-bolezni.jpg

но пак ќе повторам, токму затоа што се врвни хирурзи не треба да бидат во претпоставка, што ако камчето е колку каналот и не се гледа проширувањето, што беше тешко прво да ти го остранат камчето од жолчниот канал, па после жолчката? сега ти ја остраниле жолчката која била полна со камчиња, а се претпоставува, замисли се претпоставува дека немаш камче во жолчниот канал, а бе нема тука претпоставка кога идеш на нож, треба со сигурност да те „исчистат“ целосно, барем јас тоа така го сфаќам... жолчни киселини се лачат нонстоп течат од јетра низ тој жолчен канал, што ако тоа „невидливо камче“ ќе ги стопира жолчните киселини пак без разлика што ти ја извадија жолчната ќеса ?

prikamnvzhpuz_var.jpg 839.jpg
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.095
Поени од реакции
12.286
Имам шиена лузна на главата 12цм. Стара е 3 години. Денес ми е воспалена и многу ме боли? Шо може да биде?
 
C

CoolIris

Гостин
Имам шиена лузна на главата 12цм. Стара е 3 години. Денес ми е воспалена и многу ме боли? Шо може да биде?
Многу е ретко стара лузна да се инфицира и да се воспали. Може да имаш потреба од антиботик, на лекар!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom