Дежурна Ординација! #2

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
15.395
Поени од реакции
24.873
абе ќе капнам ја тоа не е проблем,али зашто се воспалила не ми е јасно ... три години мука немав
Се дешава со стари лузни. Првпат ти се случува во овие 3 години? Стави слика да видиме.
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.126
Поени од реакции
12.446
Се дешава со стари лузни. Првпат ти се случува во овие 3 години? Стави слика да видиме.
паа кога беше тазе шиен,ја извадив сам газата пред време,и ми загнои,ама брзо ја средја.И 3 години сум немал проблем.Е сеа денес ме боли,и викам на колега ај води зашто ме боли лузнава,вика црвена е ко воспалена.Не сум бричен на главата,не се гледа,а на теме ми е лузната
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
4.238
Поени од реакции
3.553
абе ќе капнам ја тоа не е проблем,али зашто се воспалила не ми е јасно ... три години мука немав
Да не си користел брич за главата и со тој истиот брич да си се подзабричуел? :pos:
 
Член од
14 октомври 2017
Мислења
159
Поени од реакции
75
Особено кога е ладно време, кога ќе се наведнам/настранам чувствувам болки во градите, ме боли градниот кош особено предната страна т.е како коските да ме болат. Исто и во лето рано на сабаље посебно кога се воздухот е ладен Од шо можи да биди тоа?
 
Член од
19 јануари 2021
Мислења
11
Поени од реакции
2
Здраво луѓе имам 17 години го имам следниот проблем:
Се почна 2019 година кога почнав во теретана и кога тренирам нон-стоп кашлам исто така кога ке легнам понекогаш чуствувам како забрзен пул и во пределот на зелудникот исто така сило пулсирање по неколку секунди го снемува исто така кога ке легнам тоа сеуште пулсира али не го осекам дали е нормално? Во јули 2019 правев ехо на абдоменот немаше ништо исто така овде во Германија имам правено и повеќе пати ЕГК и све беше и ред бев и кај лекар за плучата (заборавив како се вика) сега пред некој месец ми правија некој тестови и немам асма него некоја Алергија и ми даде Флутиде спреј али не помага и сеа праев ренген и на 02.02 иам термин али денеска читав за пулсирањето и секаде пишува за аневризма на аорта. Дали е можно тоа да го имам и од тоа вака да кашлам неможам да издрзам до терминот се мислам на тоа цел ден? Дали има некој слични искуства? Фала ви

Автоматски споено мислење:

Здраво луѓе имам 17 години го имам следниот проблем:
Се почна 2019 година кога почнав во теретана и кога тренирам нон-стоп кашлам исто така кога ке легнам понекогаш чуствувам како забрзен пул и во пределот на зелудникот исто така сило пулсирање по неколку секунди го снемува исто така кога ке легнам тоа сеуште пулсира али не го осекам дали е нормално? Во јули 2019 правев ехо на абдоменот немаше ништо исто така овде во Германија имам правено и повеќе пати ЕГК и све беше и ред бев и кај лекар за плучата (заборавив како се вика) сега пред некој месец ми правија некој тестови и немам асма него некоја Алергија и ми даде Флутиде спреј али не помага и сеа праев ренген и на 02.02 иам термин али денеска читав за пулсирањето и секаде пишува за аневризма на аорта. Дали е можно тоа да го имам и од тоа вака да кашлам неможам да издрзам до терминот се мислам на тоа цел ден? Дали има некој слични искуства? Фала ви
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
4.238
Поени од реакции
3.553
Здраво луѓе имам 17 години го имам следниот проблем:
Се почна 2019 година кога почнав во теретана и кога тренирам нон-стоп кашлам исто така кога ке легнам понекогаш чуствувам како забрзен пул и во пределот на зелудникот исто така сило пулсирање по неколку секунди го снемува исто така кога ке легнам тоа сеуште пулсира али не го осекам дали е нормално? Во јули 2019 правев ехо на абдоменот немаше ништо исто така овде во Германија имам правено и повеќе пати ЕГК и све беше и ред бев и кај лекар за плучата (заборавив како се вика) сега пред некој месец ми правија некој тестови и немам асма него некоја Алергија и ми даде Флутиде спреј али не помага и сеа праев ренген и на 02.02 иам термин али денеска читав за пулсирањето и секаде пишува за аневризма на аорта. Дали е можно тоа да го имам и од тоа вака да кашлам неможам да издрзам до терминот се мислам на тоа цел ден? Дали има некој слични искуства? Фала ви

Автоматски споено мислење:

Здраво луѓе имам 17 години го имам следниот проблем:
Се почна 2019 година кога почнав во теретана и кога тренирам нон-стоп кашлам исто така кога ке легнам понекогаш чуствувам како забрзен пул и во пределот на зелудникот исто така сило пулсирање по неколку секунди го снемува исто така кога ке легнам тоа сеуште пулсира али не го осекам дали е нормално? Во јули 2019 правев ехо на абдоменот немаше ништо исто така овде во Германија имам правено и повеќе пати ЕГК и све беше и ред бев и кај лекар за плучата (заборавив како се вика) сега пред некој месец ми правија некој тестови и немам асма него некоја Алергија и ми даде Флутиде спреј али не помага и сеа праев ренген и на 02.02 иам термин али денеска читав за пулсирањето и секаде пишува за аневризма на аорта. Дали е можно тоа да го имам и од тоа вака да кашлам неможам да издрзам до терминот се мислам на тоа цел ден? Дали има некој слични искуства? Фала ви
Ако ти праеле ултразвук на абдомен и скоро рентген на бели дробови и немаат видено ништо сомнително веројатноста да имаш аневризма на аорта е мнооогу мала. Ако не си висок и слаб онда уште помала, речиси никаква. Доста со тој гугл.
 
Член од
19 јануари 2021
Мислења
11
Поени од реакции
2
Ако ти праеле ултразвук на абдомен и скоро рентген на бели дробови и немаат видено ништо сомнително веројатноста да имаш аневризма на аорта е мнооогу мала. Ако не си висок и слаб онда уште помала, речиси никаква. Доста со тој гугл.
Да на ултразвук немаше ништо Ренген не е уште проверен али мислам дека е ок. Исто така висина тежина све е нормално.
Фала ти!!
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
10.248
Поени од реакции
16.445
Да на ултразвук немаше ништо Ренген не е уште проверен али мислам дека е ок. Исто така висина тежина све е нормално.
Фала ти!!
...штом чувствуваш забрзан пулс, дали си го измерил колку?
и со кои тестови/ резултати ти одредиле дека „имаш некоја алегија“ ?
 

Емкаа

крофни од драго.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.310
Поени од реакции
10.324
Пишав пред некое време за константно лошење на татко ми веќе подолго време. Да споделам дијагноза, денес имаше гастроскопија и официјалната дијагноза е ГЕРД. Докторот закажа уште една гастроскопија за еден месец бидејќи има некој набор на желудникот и лезија на хранопроводот, па сака да следи дали ќе има промени во големината. Во меѓувреме терапијата е Ноплаза ( пак, мислам дека ги пие по трет пат од летото ) и meteospazmyl, ова не знам што е, наводно имал "нервозни црева".
Татко ми е голем паничар и веќе прочитал се што нашол на интернет за ова, дури и нашол дека 30% од заболените имаат потешка форма со трајно оштетување на хранопроводот, а дека 5% од заболените во некоја фаза развиваат карцином на желудник од наборите кои се креираат со тек на време. И готово, сега е врзано во крпче дека тој е од тие 5% .
Освен очигледното избегнување на зачинета и мрсна храна, газирани пијалоци и алкохол, кафе, чоколада, што друго не се препорачува? Дали има некоја диета или режим на исхрана за оваа состојба? Нешто на природна база, некој чај? Дали оштетувањата на хранопроводот се перманентни ? Секој совет/искуство е добредојден :)
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.126
Поени од реакции
12.446
Пишав пред некое време за константно лошење на татко ми веќе подолго време. Да споделам дијагноза, денес имаше гастроскопија и официјалната дијагноза е ГЕРД. Докторот закажа уште една гастроскопија за еден месец бидејќи има некој набор на желудникот и лезија на хранопроводот, па сака да следи дали ќе има промени во големината. Во меѓувреме терапијата е Ноплаза ( пак, мислам дека ги пие по трет пат од летото ) и meteospazmyl, ова не знам што е, наводно имал "нервозни црева".
Татко ми е голем паничар и веќе прочитал се што нашол на интернет за ова, дури и нашол дека 30% од заболените имаат потешка форма со трајно оштетување на хранопроводот, а дека 5% од заболените во некоја фаза развиваат карцином на желудник од наборите кои се креираат со тек на време. И готово, сега е врзано во крпче дека тој е од тие 5% .
Освен очигледното избегнување на зачинета и мрсна храна, газирани пијалоци и алкохол, кафе, чоколада, што друго не се препорачува? Дали има некоја диета или режим на исхрана за оваа состојба? Нешто на природна база, некој чај? Дали оштетувањата на хранопроводот се перманентни ? Секој совет/искуство е добредојден :)
Ја го имав истото... плус воспаление на жолч и дванаеспалачно црево,за два месеци се средив
 
Член од
19 јануари 2021
Мислења
11
Поени од реакции
2
...штом чувствуваш забрзан пулс, дали си го измерил колку?
и со кои тестови/ резултати ти одредиле дека „имаш некоја алегија“ ?
Не сум го измерил али овака ко сум у нормала ми е 75-90 а за алеригја баш и незнам како се викаше тестот али со тоа на рацрте што боцкаат.
 

Емкаа

крофни од драго.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.310
Поени од реакции
10.324
Со терапија,многу таблети пиев,плус јака диета,откажување кафе,цигари, чај.И многу вода.
Шо диета имаше? Не пуши цигари татко ми, а и кафе кога пие кога не.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom