Дежурна Ординација! #2

faust.mephistopheles

Aga Aganlija
Член од
9 декември 2014
Мислења
720
Поени од реакции
1.536
Ако микробиолошка дијагноза не е достапна, тогаш се дава цефалоспорин од трета генерација (го проширува спектарот на дејство на грам негативни бактерии).

@Saber Rider , не можете да ги најдете по аптеките? Тоа се ампули. Треба да се боцка поткожно.

Најдобро е да се консултирате со комшивката докторка во Ковид центарот. Подобар третман мислам дека не би можеле да добиете. Веројатно и го знае и го има прегледано човекот! :)
Mi bese cudno zosto od start upgrade terapija, ne mi svetna deka empiricno se dava makrolid v kombinacija so cefalo I bez zatoa sto ne pravat mikro analizi(pr:antigeni na pnevnokok, legionela, antibiogram i.t.n) tuku direktno se stavaat na terapija.
Nemoj da me sfatis pogresno, ne znam kolku ovaa praksa e vo red ama neka bide taka.
Inace Amoksi dosta solidno pokriva predizvikuvaci na pneumonia I Ima dosta pomalku nesakani efekti. Ne za dzabe e terapija od prv izbor I se dava empiricno se do dobien dokaz deka ne treba ili pak deka ne e efektiven.

@Saber Rider , не можете да ги најдете по аптеките? Тоа се ампули. Треба да се боцка поткожно.

Најдобро е да се консултирате со комшивката докторка во Ковид центарот. Подобар третман мислам дека не би можеле да добиете. Веројатно и го знае и го има прегледано човекот! :)
[/QUOTE]

Cudo kako NMH gi nema vo apteki? 21 vek.. Cudo...
Inace, ako gi dobiete nikako vo kombinacija so eliquis tuku samo inekciite.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.450
Поени од реакции
68.690
Mi bese cudno zosto od start upgrade terapija, ne mi svetna deka empiricno se dava makrolid v kombinacija so cefalo I bez zatoa sto ne pravat mikro analizi(pr:antigeni na pnevnokok, legionela, antibiogram i.t.n) tuku direktno se stavaat na terapija.
Nemoj da me sfatis pogresno, ne znam kolku ovaa praksa e vo red ama neka bide taka.
Inace Amoksi dosta solidno pokriva predizvikuvaci na pneumonia I Ima dosta pomalku nesakani efekti. Ne za dzabe e terapija od prv izbor I se dava empiricno se do dobien dokaz deka ne treba ili pak deka ne e efektiven.

[

Cudo kako NMH gi nema vo apteki? 21 vek.. Cudo...
Inace, ako gi dobiete nikako vo kombinacija so eliquis tuku samo inekciite.
За жал, нема никаде.
Само од Косово...
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.607
Поени од реакции
34.798
Види, ова веќе не е интересно. Речиси сите луѓе на форумов знаат за каков лик станува збор и константно се обидуваат да ти укажат на начинот на кој што се однесуваш, ама ти и понатаму продолжуваш да го фураш истиот фазон.
... пошто знаат како лик сум посебно модераторите нели, треба да се наведне глава и да се свитка кичма па да бидам „ценета“, не сум тој левел ниту ми треба таков фазон!
ама гледаш немам време да водам дискусии во недоглед, со човек кој не знае да сврзи една просто проширена реченица. Жалам, ама начинот на кој што се изразуваш ниту е литературен македонски јазик, ниту е граматички точен, ниту е медицински коректен. Веќе утврдивме дека милуваш да се служиш со википедија и истите текстови да ги пренесуваш тука. Тоа можеби и немаше да биде толку лошо, доколку имаше барем основни познавања од англискиот јазик. Начинот на кој што се изразуваш со помош на гугл транслејт е многу лош.
како НОВ модератор во овој подфорум ќе имаш време и простор целосно да се изразиш и вака да се однесуваш „коректно“ со сите членови, а посебно со вакви изрази каде сега од кога си станала модератор нели, ќе ја имаш можноста на бришење каде ќе се коси со твоите критериуми,

За медицински дебати немам ништо против и радо би учевствувала, на соодветна тема. Поентата на темава е да бидете разбрани од широка народна маса.
чоеков има лимфопенија, нормален број на леукоцити и блага неутрофилија.
... нормално сега веќе широката народна маса на овој подфорум веќе знае што е „лимфопенија“, „неутрофилија“ како и одредување од око од далечина што има „човеекот“ како дијагноза нели до вчера критикувана дека јас го правев, ама сега во твоето пишување по новата номинација како модератор во здравје подфорум, па богами со членство од 2019 год е голем дострел со ваков успех на форумов,
Не замарај
... како модератор да го цениш секое туѓо мислење без да му ставаш емотикон „смешко“ оти е ова сериозна тема за здравје, па секој си има свое мислење или совет, со тебе никогаш не се сложувавме во повеќе размислувања, но твојот „коректен“ однос сега повеќе ќе дојде до израз во овој подфорум, се надевам дека нема ова катче да го направиш маркетинг служба на ИХерб суплименти продавница!

... како и да е, ако биде избришан постот, нека биде, кој сака да бара совет од бијонс може да ми напише на ЛП, засега сум „приморана да се тргнам“ од пишување постови во овој подфорум!

Среќен Божиќ! Христос се роди!
 
Последно уредено:

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Имам кризи од прекинување на, Антидепресиви кои ги пиев долго скоро 10години.. веќе 3месеци не пијам и земам хелекс 0,5 мг два пати на, ден...... ама се повеќе паника страв изгубеност безволие и не можам плус, со ова ковид уште повеќе имам панико, ноќта ми е кошмар бидејќи сам живеам се мислам на најлошо немам блиски пријатели комшиите ѓи се терсене не можеш помош да побараш и се е хаос немам сила, за работа движење по гужви се кошмар искрено :( кажете совет од терапија немојте совети преку глава, веќе од тоа. долга е мојата приказна но доволна е и подршка
Обично кај сите апстиненцијални кризи се појавуваат слични симптоми, но проблематиката е комплексна и бара психофизичка терапија.
Да не навлегвиме во детали, мое мислење е дека за почеток најбитно е да го вратиш метаболизмот во нормала и да направиш некоја ефикасна детоксикација на организмот.
Навечер е најтешко и симптомите се најизразени, и затоа моја препорака е: Prazine (promazinchloride) од 100мг. Ако ти се многу 100мг, можеш со 25.
Хелексот немој да го прекинвиш наеднаш, и дефинитивно најбитно (ама нај најбитно) ти е да почниш со пешачење, 5-10км дневно, и да најдиш личност која треба да послужи како "рамо за плачење", односно да ги извадиш мислите што ти се вртат во главата и да ги претвориш во зборови. Да излези од тебе тоа! (психички детокс).
Парна бања, када, и било која кардио вежба што те поти, ама баш поти, го забрзува процесов 3х до 4х пати.

После 2 недели треба да осетиш подобрување.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
@bijons

Прво, ти не си администратор, нити модератор да ми кажеш што јас треба да правам или не. Исто така, не ги и нема да ги ценам сите мислења, има правилен и издржан аргумент, и лош, лошите не ги ценам.

Второ, постот е напишан во друга тема, која нема допирна точка со оваа.

Трето, постот е напишан пред 4-5 дена кога не бев модератор.

Четврто, Мислиш дека ако пробаш вака со манипулација да наметнеш теза дека некој лошо те третира, дека другите нема да приметат?

Петто, Оф топик си.
 
Последно уредено:

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
Ајде и овде да побарам мислење и совет. Се работи за дедо ми, има 83 години. Пред 10 дена му беше потврден Ковид позитивен резултат и денес правеше крвна слика. Д-димери 1251, Седиментација 100/110.
Пиеше 10 дена панцеф, пропратно со други витамини. Пратен е на консултација со инфектолог во Ковид центар. Сатурација 96%.
Што може да се очекува?
 
Член од
22 декември 2020
Мислења
213
Поени од реакции
95
@faust.mephistopheles , чоеков има лимфопенија, нормален број на леукоцити и блага неутрофилија.
CRP високо (веројатно има и бактериска суперинфекција), седиментација висока и Д-Димери високи. Обично на почеток имаме низок број на лимфоцити, а нормален на леукоцити или намален!

РТГ немаат, ама пијат сумамед и панцеф.

Без разлика на негативен тест, мене ова ми личи на типична корона крвна слика.

А што се однесува до д-димерите и јас мислам дека треба профилактичка терапија со нискомолекуларен хепарин (7-10 дена). Иако, лекар веќе му кажамл да пијат Eliquis. После терапија, пак ќе испитаат.
Tипична корона крвна слика или морона крвна слика. Шо знаете вие за корона бе. Тоа е единствената болест сега. За неа читаш? Или слушаш даниловски шо ќе каже и слични платеници. Ај објасни ми ја патогенезата. Ај објасни морона. Ако си општ лекар глеј си праксата нити можеш да даваш совети за морона нити смееш. А ако си студентче уште полошо. А ако си платена тоа е добро оти има на фб платеници на инста едно докторче од њемачка на тв ги гледаш и тука. А уствари дискутираш за заболување за кое ништо не се знае и ги поби сите факти шо си ги учела досега у медицината.
 
Член од
16 февруари 2019
Мислења
50
Поени од реакции
83
Совет и препорака за доктор ?
Се работи за хипертензија на возраст од 23год . Некој да сподели ваков проблем што би можело да е причината . Без некакви симптоми прм како главоболки , вртоглавици и сл
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.629
Поени од реакции
2.071
Совет и препорака за доктор ?
Се работи за хипертензија на возраст од 23год . Некој да сподели ваков проблем што би можело да е причината . Без некакви симптоми прм како главоболки , вртоглавици и сл
Еве ти туј прочитај и може ќе гу најдеш причину.

 
Член од
16 февруари 2019
Мислења
50
Поени од реакции
83
Еве ти туј прочитај и може ќе гу најдеш причину.

Е да читав од нет до сега ќе ме прогребејаа
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.629
Поени од реакции
2.071
Е да читав од нет до сега ќе ме прогребејаа
Не мораш да читаш не ти стави ја пиштољ на чело. Т'к чекај к'д ќе се уклучи некој доктор од овие членови ќе ти пише. :)
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.753
Поени од реакции
9.558
Совет и препорака за доктор ?
Се работи за хипертензија на возраст од 23год . Некој да сподели ваков проблем што би можело да е причината . Без некакви симптоми прм како главоболки , вртоглавици и сл
Колку изнесува тој притисок?
Јас на млади години добив хипертензија, но после целосни детални прегледи излезе дека ми е на нервна база.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.307
Поени од реакции
7.288
Совет и препорака за доктор ?
Се работи за хипертензија на возраст од 23год . Некој да сподели ваков проблем што би можело да е причината . Без некакви симптоми прм како главоболки , вртоглавици и сл
Хипертензија на таа возарст не е честа појава освен ако не си со ептен голем боди мас индекс. Направи си холтер за крвен притисок и после ќе праиме муабет.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Совет и препорака за доктор ?
Се работи за хипертензија на возраст од 23год . Некој да сподели ваков проблем што би можело да е причината . Без некакви симптоми прм како главоболки , вртоглавици и сл
Анксиозност?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom