Дежурна Ординација! #2

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.492
Поени од реакции
80.551
Последниве 2 дена имам јака вртоглавица од која неможам да стојам на нозе. Првата ми траеше негде 15 минути, а втората вечерва негде околу минута ипол, кратка беше.
Притисокот ми е нормален 130 со под 90, сум немал досега никакви проблеми, али еве кога ќе се деси ова вртоглавицата (која патем ме бутка налево), притисокот иде до 160 со 110.
Денес ете баш не пиев кафе, пазев на исхраната, пешачев саат време, и пак ми се повтори вечерва.

Утре ќе ја проверам крвта, али сакам ваше мислење за ова.
Да се самоцитирам... еве веќе 4 ден како не конзумирам кафе, соленки, благо, газирани сокови и мрсна храна и притисокот ми се стабилизира. Јадам повеќе салати :P и сеуште имам вртоглавици али траат многу пократко и со секоја ден се се послаби.
Бев кај матичниот, ми рече крвта од понеделник да ја проверам, а за превентива да пијам една недела по еден хелекс од 0,25 мг.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.496
Поени од реакции
9.406
Да се самоцитирам... еве веќе 4 ден како не конзумирам кафе, соленки, благо, газирани сокови и мрсна храна и притисокот ми се стабилизира. Јадам повеќе салати :P и сеуште имам вртоглавици али траат многу пократко и со секоја ден се се послаби.
Бев кај матичниот, ми рече крвта од понеделник да ја проверам, а за превентива да пијам една недела по еден хелекс од 0,25 мг.
ПРЕВЕНТИВА!?????
Кој доктор жити се ти го препорачал ова?:tapp::vozbud:
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.492
Поени од реакции
80.551
ПРЕВЕНТИВА!?????
Кој доктор жити се ти го препорачал ова?:tapp::vozbud:
:vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud: МИ ГО КАЧИ ПРИТИСОКОТ:vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud:

Превентива во случај да не паничам ако почнат пак вртоглавиците, хелексот има смирувачко дејство и тоа е тоа... а и 0,25 мг се скоро ништо ако правиме муабет.
Инаку овие два дена се спушти на 125 со 85
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.496
Поени од реакции
9.406
:vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud: МИ ГО КАЧИ ПРИТИСОКОТ:vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud:

Превентива во случај да не паничам ако почнат пак вртоглавиците, хелексот има смирувачко дејство и тоа е тоа... а и 0,25 мг се скоро ништо ако правиме муабет.
Инаку овие два дена се спушти на 125 со 85
Хаха...абе ме изнасмеа навистина...види душо, јас си патам од висок притисок и си го регулирам, еве веќе десетина години со таблета Енап и ништо друго, но претходно направив многу испитувања.
Дали си носел/а АБП апарат кој мери 24 часа притисок!?
И не се жешти одма, учи контрола:backa:
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.492
Поени од реакции
80.551
Хаха...абе ме изнасмеа навистина...види душо, јас си патам од висок притисок и си го регулирам, еве веќе десетина години со таблета Енап и ништо друго, но претходно направив многу испитувања.
Дали си носел/а АБП апарат кој мери 24 часа притисок!?
И не се жешти одма, учи контрола:backa:
Не не сум носел ништо, еве од утре ќе давам морам да дадам крв па ќе ме советува матичниот што како...
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.492
Поени од реакции
80.551
Требаше матичниот да ми препише еден цијанид, па така и јас ќе немав веќе вртоглавици, а и ти немаше да се секираш дали ќе ми пораснат гради од Хелексот...
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.496
Поени од реакции
9.406
Не не сум носел ништо, еве од утре ќе давам морам да дадам крв па ќе ме советува матичниот што како...
Ај ти прво земи од матичниот упат до интернист и он ќе ти даде упати што се да испиташ

...вака у поверење да те прашам, стварно растат цицки од хелекс:lolzz:
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.492
Поени од реакции
80.551
Ај ти прво земи од матичниот упат до интернист и он ќе ти даде упати што се да испиташ

...вака у поверење да те прашам, стварно растат цицки од хелекс:lolzz:
Незнам, прашај ја @bijons таа така пиша (и го избришаа постот)
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
... оти беше совет до некого, ама ете погрешив не знам по кој пат не проценив на кого треба да коментирам... и затоа самата си го избришав!
Ај ти прво земи од матичниот упат до интернист и он ќе ти даде упати што се да испиташ...вака у поверење да те прашам, стварно растат цицки од хелекс:lolzz:
...интернист? што има врска со средно уво (вестибуларни) 90 % одговорен за сите вртоглавици, неговата отогена вртоглавица од 15 минути и го тера кон лево, значи во десното уво има проблем (инаку да не беа 15 минутни вртоглавиците и „терање кон лево“ ќе речевме дека можеби криви се и вратните пршлени!) фактот дека членот е од помлада генерација ги анулираме сите вртоглавици од централно потекло, па дури и анемијата не дава 15 минутна вртоглавица!
...во врска со Хелексот (alprazolam)...eдна студија објави дека од 17 пациенти со панично нарушување третирани со алпразолам, 15 пациенти имале повторна појава или зголемување на напади на паника, а 9 имаат значајни нови соматски симптоми, како што се малаксаност, слабост, несоница, тахикардија и вртоглавица!
....самиот бенефит на овој лек е сосема друга индикација, а не да го „смири“ стравот од вртоглавици што е нормална реакција на секој човек кога ја има, самиот лек најмалку 4,5 недели се дава под контрола за да се види ефектот и уште толку постепено стручно да се намали и прекине, а тука матичната да даде така „превентивно“ без никакво испитување и одредување на причината на овој симптом- вртоглавица, не само што не професионално туку е и неодговорно код млад пациент кој може несвено да „навлезе“ во други опасни води од зависност (толеранција) од бензодиазепини каде спаѓа одој лек!
...инаку ДА! растење на гради кај мажите (гинекомастија) е еден од несаканите дејства на Хелексот поради зголемување на серумскиот пролактин и „отекување“ на ткивото кај градите на мажот, кај жените млечно празнење (галактореја)!
 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.035
Поени од реакции
12.892
Дечки да ве прашам дали некој имал искуство со ваков тип на повреда или воопшто знае за што станува збор и како се справува со неа. На втората слика е обележано со црн маркер местото каде што е болката, значи визуелно нема никакви топчиња и модринки, местото е благо подуено и се наоѓа под коската односно измеѓу коската и листот на самата жила, на местото има како топче и со движење по артеријата/вената нагоре надоле како и тоа да се придвижува. На првата слика е на каков допир боли значи ако притискам само од листот накај коската, ако притискам во обратна насока не боли , бидејќи најверојатно прстот ја промашува жилата. Не сум ни сигурен дека е жилата во прашање, а немам појма како настанал проблемот ниту како се вика тоа место.

Ова го имам веќе година дена но не ме спречуваше да трчам, т.е. ако го допрев местото чувствував силна болка и топче, но при самото трчање не ме болеше. Сега пред две недели се сменија работите и при одење дури боли, по што престанав да трчам, дури и по автобус 20 метра не пуштам чекор.

Бев кај една местачка или како и да се викаат, во Штип се наоѓаше, и ми рече дека од коленото циркулација некаде запирала дека погрешно ми има зараснато, што може и да ми е точно дека пред 10 години го имам бајги столчено коленото, ама конкретно и покрај тоа што пробуваше нешто и ми рече дека ми е средено сега, болката не исчезна, топчето не исчезна. Може мускулни влакна се сврзани само, ама да напоменам дека континуирано масирам цело време со Волтарен и чуда, и воопшто не спласнува во ниеден момент, ниту пак сега кога не трчам. Секое инфо би било добредојдено.

70845766_2387035718222655_845700848951492608_n.jpg 70739080_554099088665270_741321534362091520_n.jpg
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
...вака у поверење да те прашам, стварно растат цицки од хелекс:lolzz:
Пушти слика ако сакаш стручно мислење....да не се прелажеш после мака ќе ти биде кога ќе трчаш. :)
 
Член од
3 октомври 2019
Мислења
48
Поени од реакции
19
Ај да прашам и јас совет нешто....
Пред месец дена некаде еден ден на работа како да изгубив свест на кратко т.е почна пред мене да ми излегуваат "звездички"ама помина тоа 15 мин дали ме држеше... ама после тоа почнаа проблемите секој ден како да губам снага/енергија , омалаксаност , немање доволна рамнотежеа кога одам како да сум готов да паднам во секој момент, промена на притисокот често оди во нисок....... Од прегледи напраив:
- Kрвна слика (се тип топ)
- Крвна слика за тероидна жлезда ( една од двете ставки ми беше помалку од нормалата 4 до 20 нормално а мене 3.30 така нештоама рекоа дека немало врска тоа со мојата состојба)
- Ехо ( и овде се уредно )
По препорака на матичниот лекар отидов на преглед на невролог ( приватен не ми се чекаше 3 недели за термин) 3 снимки ми направија на главата снимање со штипки сите... и таму уредно се .... а ситуацијата ми е иста да не кажам секој ден полоша, совет нешто што да правам следно ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom