Дежурна Ординација! #2

Член од
7 септември 2016
Мислења
19.505
Поени од реакции
34.613
Ај да прашам и јас совет нешто....Пред месец дена некаде еден ден на работа како да изгубив свест на кратко т.е почна пред мене да ми излегуваат "звездички"ама помина тоа 15 мин дали ме држеше, ама после тоа почнаа проблемите секој ден како да губам снага/енергија , омалаксаност , немање доволна рамнотежеа кога одам како да сум готов да паднам во секој момент, промена на притисокот често оди во нисок Од прегледи напраив:- Kрвна слика (се тип топ)- Крвна слика за тероидна жлезда ( една од двете ставки ми беше помалку од нормалата 4 до 20 нормално а мене 3.30 така нештоама рекоа дека немало врска тоа со мојата состојба)- Ехо ( и овде се уредно )По препорака на матичниот лекар отидов на преглед на невролог ( приватен не ми се чекаше 3 недели за термин) 3 снимки ми направија на главата снимање со штипки сите... и таму уредно се .... а ситуацијата ми е иста да не кажам секој ден полоша, совет нешто што да правам следно ?
... си изгубил свест или не? дали 15 мин се задржале тие „звездички“ ? дали можеш тука да ги приложиш анализите? ... и кој хормон ти е под нормала, а ти рекле „немало врска“ што сигурно е тоа причина за омалаксаност?
 
Член од
3 октомври 2019
Мислења
48
Поени од реакции
19
... си изгубил свест или не? дали 15 мин се задржале тие „звездички“ ? дали можеш тука да ги приложиш анализите? ... и кој хормон ти е под нормала, а ти рекле „немало врска“ што сигурно е тоа причина за омалаксаност?
15 мин ме држеше да , постепено после се повлече а не изгубив на цело свест туку на време приметив и седнав за да не паднам... ма тоа мање битно на секој може да му се случи оваа ама ме загрижува што има последици веке после 1 месец дури константно ....
ова ми се анализите од крвта од пред некој си 20 дена мислам ...
71946766_250059325880046_8703619743510167552_n.jpg 2222222.jpg 1111111.jpg
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.505
Поени од реакции
34.613
15 мин ме држеше да , постепено после се повлече а не изгубив на цело свест туку на време приметив и седнав за да не паднам... ма тоа мање битно на секој може да му се случи оваа ама ме загрижува што има последици веке после 1 месец дури константно ....
ова ми се анализите од крвта од пред некој си 20 дена мислам ...
Прегледај го приврзокот 218880Прегледај го приврзокот 218881Прегледај го приврзокот 218882
... секогаш телото самото дава насока каде да внимаваме и да делуваме при некој здравствен проблем, конкретно нашата крв ни дава патоказ кон што да се стремиме со понатамошно испитување, тоа значи според твоето приложено лабораториско испитување е хормонот ТСХ (тиреостимулирачки хормон ) со насочување на проблемот кон штитна жлезда! и наместо ЕХО и упат на невролог за ЕЕГ снимки како не те испратиле барем на ЕХО на штитна жлезда што е оправдано според самиот лабораториски наод, а не репер им било „звездичките“!

1570203514366.png 1570203933716.png

...со еден збор ти се наоѓаш во една состојба на Субклинички хипетиреоидизам (Subclinical hyperthyroidism-SCH) намаленото ниво на TSH забележано во SCH е резултат на реакцијата на хипофизата иако нивото на T4 и (T3 не си испитал) останува во рамките на нормалниот опсег,преваленцијата на SCH зависи од нивото на TSH што се користи како праг,така да кога долната граница на TSH е поставена на 0,4 mIU / L, а ти имаш 0,33 mIU / L , а нивото само на Т4 е нормално (би требало и Т3 да испиташ, иако „викаат“ нема потреба) ти имаш нешто како пред клиничко третирање т.е. состојба која се уште нема потреба од терапија, но треба да се следи!

1570203803369.png 1570204139280.png

...дефицитот на Јодот во денешно време е страшна работа, никаде немаме Јод за може организмот да го внесе и да го формира Т4 хормонот, а од него Т3, а со тоа правилна функција на штитна жлезда и метаболизмот во телото!
... нема Јод во храна затоа што го нема во растенијата, а растенијата немаат Јод оти го нема во земјата, во земјата Јод нема, оти го нема во водата, а човекот е тој што мора да ги пополни тие работи со основните секојдневни навики на внес : - јодирање на солта, јодирање на водата и јодирање на лебот (прехрамбена индустрија), ДЕНЕС ниту ја јодираат водата ( Национална програма во екс ЈУ обавезително јодирање и на вода и на лебот), во прехрамбена индустрија применуваат бром како поевтин адетив кој дури му го „зема рецепторот за апсорбција на јод внесен со друга храна“, морска храна не јадеме, а и денес извршени испитувања на морските плодови увидено дека имаат многу ниска концентрација на јод, а и морската сол мора да се јодира во домаќинство, оти не е доволен тој јод што го има природно... така да кој ни гарантира денес јодираност на солта? само затоа што пишува дека е јодирана? јас лично однесов неколку мостри на сол каде морска, каде хималајска, каде тузланска и верувај никаде не беше доволна јодираност, освен во австриската сол која ја јодира Алкалоид и гарантира јодираност!
... недостаток на Јод е основна причина и за хипотиреоидизам и за хипертиреоидизам, само понатамошно развивање метаболички поинаку се одвива, па имаат спротивни симптоми!
... инаку субклиничките хипертироидизам се поретки и помалку проучени, а со тоа и нејзината природна историја и ефекти се помалку јасни што точно самиот го укажуваш со реченицата, цитирам ,,..помалку од нормалата 4 до 20 нормално а мене 3.30 така нешто ама рекоа дека немало врска тоа со мојата состојба) ...,, ...така да највероватно поради твојот често низок притисок, варирање на притисокот (кои се потврдува со тие звездички што ти се појавиле 15 минути со чуство на губење на рамнотежа), очекувај и брзосрцево биење во такви случаеви, се едни од симптомите на овој субклинички хипертиреоидизам (испитување после 3 месеци повторно на ТСХ и Т4 и Т3), така да би ти рекла „welcome to the club“ оти јас сум иста ама од субклинички хипо!
 
Член од
3 декември 2010
Мислења
19
Поени од реакции
0
Навистина сум збунет околу исхраната при терапија од Хеликобактери и не знам веќе што да јадам... Секој ден јадам само варени компири и ориз и страв ми е дека ќе си направам други проблеми. Насекаде читам контрадикторни набројувања...
Би можел ли некој да ми објасни како се хранеше подетално тие месец-два (кои јадења за појдок, ручек, вечера...)? Не можам баш да си дозволам скапи семиња овошја итн... Докторот не ми објасни ништо и покрај тоа што го прашав повеќе пати...
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Навистина сум збунет околу исхраната при терапија од Хеликобактери и не знам веќе што да јадам... Секој ден јадам само варени компири и ориз и страв ми е дека ќе си направам други проблеми. Насекаде читам контрадикторни набројувања...
Би можел ли некој да ми објасни како се хранеше подетално тие месец-два (кои јадења за појдок, ручек, вечера...)? Не можам баш да си дозволам скапи семиња овошја итн... Докторот не ми објасни ништо и покрај тоа што го прашав повеќе пати...
Незнам за друго, ама на твое место би оставил цигари и би користел масло од црно семе. http://shop.filla.com.mk/black cumin oil
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.691
Поени од реакции
9.528

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Ти душо дали го користиш ова масло од црно семе, колку пари е и што бенефит има од него!?
Првпат слушам дека има и вакво масло:rolleyes:
Го користев од време на време кога сум имал проблеми со киселина, обично ако претерам со јадење и пиво/вино неколку дена по ред. И си пијам после 250 мл по два три пати дневно по една голема лажица. Сега не користам масло...немам никакви проблеми, ама затоа користам по една мала лажица мелено црно семе скоро секој ден во комбинација со други семки за доручек.
Иначе маслото најдено во гробницата на Тутанкамун ако не се лажам.
kpi-20-179f1 (1).jpg
 
Член од
27 јануари 2018
Мислења
375
Поени од реакции
1.231
Во последен период често чувствувам трнење во грбот, или како некој со игла ме боцка или гребе по цел грб, на почеток не беше толку често но сега на 2-3 дена се појавува тоа, а чувствувам и тежнеење на долниот дел кај главата и болка во градите но тие не се толку чести.
Не сум метеопат ама сакам да слушнам мислење пред да посетам доктор.
 
Член од
28 септември 2018
Мислења
52
Поени од реакции
134
Два дена бев физички доста активен (обично не сум) и почуствував болка во пределот на препоните. Немав никаква испакнатина но се посомневав на хернија (кила) и отидов на преглед кај абдоменален хирург. По извршениот преглед (ме притискаше на одредени места и ми кажуваше кога да кашлам) ми кажа дека имам почетни кила (кои што биле од порано) повеќе од десна помалку од лева страна но дека тоа не е ништо. Јас немам никаква испакнатина на ниту едно место, веќе одамна немам ниту болка/нелагодност. Докторот беше презафатен и кога го прашав што значи тоа почетни кила кратко ми одговори -ништо не ти е. Ако може медицински некој да ми го објасни тој термин односно што ми е, навистина ме интересира. Фала
 
Последно уредено:
M

Macedon1um

Гостин
Веќе неколку дена имам проблем со чешање во делот на препоните, не ме чеша цело време ама се случува еднаш на 3-4-5 саати така интезивно да се јави..
Имам мало црвенило (веројатно од чешањето) без брунчиња и сл. Канестен крем ок ли е да се користи или има нешто поефикасно ?
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Веќе неколку дена имам проблем со чешање во делот на препоните, не ме чеша цело време ама се случува еднаш на 3-4-5 саати така интезивно да се јави..
Имам мало црвенило (веројатно од чешањето) без брунчиња и сл. Канестен крем ок ли е да се користи или има нешто поефикасно ?
ок е
и маст од невен
и ослаби
и за што е поефикасно ќе си пробаш на себе, за различни луѓе различни работи се ефикасни
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
71
Поени од реакции
52
verojatno ne e za tuka noke pisam itema otvorivposebna nenam sto da pravam,
itno mi treba sovet ili mislnje sto da pravam
imeno pred nekolku meseci padnav i si povrediv grbot, nemozev da se ispravam a stapalata mi otrpnaa ..si mislev nisto ne e seriozno i ke pomine, mislev muskul nesto takvo e no uzasno bolese nekade vo polovinata ustvari nemozev da se ispravam i po okolu 10-nadena otidov na lekar, ne kazav deka tolku cekav i me snimija na rengen i so brza pomos me odvedoa vo bolnica .. tuka vidoa puknat prslen i otok i me pratija na magnetna da me snimaat no koga stignav vo bolnica toj doktorot vide snimkite i pak me prati na rengen i pak me snimaa, se zalev i za nozete sto mi se otrpnati , so edno ko perduv nesto po nozete mi dvizese custvuvas li custcuvam no nozete t.e stapalata otrpnati mi se i mi vika nisto ne ti e i mi pisa lumalen isijas taka nesto ,mi dade pojas da kupam, lekovi protiv bolki i mast sto ladi da se ackam ..i nisto me vratija doma
po ova ne pominevase i po nekolku dena otidov na fizioterapevt si velam isijas e ..idam tamu gleda slikite od rengen mi vika aa nesmeam mene mi se gleda puknat prslen, eventualno moze koskata da ti e takva no za isijas voopsto ne stanuva zbor ,ostavi nimkite narednata nedela ke dojde doktor sto gleda rengen snimki tj k dade mislenje vo meguvreme nosi pojasot 24h dnevno i miruvaj ..i nit i od tamu si otidov i pomina nedela, pominaa dve ne se javi i otidoa da prasaat foktorot sto trebase da dojde da vidi snimkite na odmor oisol.. (letovo bese) , i zema snimkite , si pomina vreme a i grbot pomina no stapalata ne, si mi ostanaa otrpnati i nemozam t.e moam da se dvizam no mnogu malku , posle 100-200m mi otrpnuvaat i kon kolenata .. sega sum da ne preteram no poluinvalid
i sega pred dva dena taa od osiguruvanje mi rece mi sleduva od osiguruvanjeto osteta poradi povredata i ova so nozte , stapalata i da odnesam dokumenti, naodi, lecenje se toa ovaa najkasno narednata nedela zs mi izminuva osiguruvanjeto za ovaa godina .. i sega sto jas ke odnesam koga em mi zgresija dijagnoza( so taa isijas mislam deka ne me sleduva) a ko sto pisav i ne se ni lecev taka pomina vremeto, em sum polu invalid a izgleda nema ni da mi platat osteta zs nemam sto da odnesam
e toa me interesira postoi li nekoja sansa akonekoj znae kako jas sega da izvadam dokumenr , potvrda neznam ni jas sto
itno mi trebaat mislenja isovetisto da pravam
fala i mnogu se izvinuvam, nemam latinica a i neznaev vo koja kategorija da pisuvam,moze i veke postoitakva tema neznam, nova sum
no kazuvajte imam li nekoja sansa ili ne i sto da pravam.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.505
Поени од реакции
34.613
... прашуваш за твоето здравје што понатаму после тие испитување или прашуваш што понатаму за документи за да се плати повреда на работа т.е. осигурување?
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
71
Поени од реакции
52
... прашуваш за твоето здравје што понатаму после тие испитување или прашуваш што понатаму за документи за да се плати повреда на работа т.е. осигурување?
Sekako deka me interesiraat I dvete samo sto ova so osiguruvanjeto mi e itno a za lecenje mislam Deka ova nema ni da se popravi. Grbot da mi pomina no stapalata ne. Mislam Deka ke e trajno ova, osven da baram invalid Ska kolicka zs nemozam da se dvizam normalno nadvor drug izbor I nemam
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.785
Поени од реакции
29.203
Sekako deka me interesiraat I dvete samo sto ova so osiguruvanjeto mi e itno a za lecenje mislam Deka ova nema ni da se popravi. Grbot da mi pomina no stapalata ne. Mislam Deka ke e trajno ova, osven da baram invalid Ska kolicka zs nemozam da se dvizam normalno nadvor drug izbor I nemam
,,,proceduralno za osiguruvanjeto ti objasniv i ne gubi vreme,dodeka ti trae polisata,,,
,,,a za drugoto ke ja slushash bijonseto,,,:icon_mrgr:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom