Дежурна Ординација! #2

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
28.098
Поени од реакции
33.503
Знам доста што даваат Ponstan на деца за температура. Не сум чул за никакви последици.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
4.987
Поени од реакции
6.335
А Наклофен?
...зборуваме за системско делување кога го пиеме, локална примена може!
ДА! и тој, диклофенак, на рангирање е некаде петти, меѓу тие што даваат несакани ефекти изборот се намалува барем кетопрофенот и индометацин како „посоодветни“ зборуваме во однос на другите НСАИД и пак ќе речам, ЗОШТО да ги пиеме ...дај причина лечи!!!... тие моментално делуваат да речеме 6 ч па дејството се намалува или воопшто се враќаме на повторната болка...значи ништо не сме направиле за причината на болка само ја одложуваме болката!
Знам доста што даваат Ponstan на деца за температура. Не сум чул за никакви последици.
... дали воопшто знаат што значи нагол пад на температура од 40 на 37 степени за краток период? за мајките тоа е ОК, се спасија од обрска на температура на детето за 15 минути, а што се случува кај тоа дете во центарот за терморегулација? дали ги прочита несаканите ефекти на mefenamic acid колку ги има и што опфаќа во организмот, зарем секогаш сите последиците мора да се веднаш? ... ај не е место, а можеби и погрешно да бидам сфатена! ...јас си кажувам моето, вие како сакате, па дури и со подбив како прави дотичниот член со реторичко изразување!
 
Последно уредено:
Член од
28 март 2006
Мислења
16.073
Поени од реакции
8.913
Пишав па избришав ама пак да пишам, прпа :). Дали е проблем што сум прескокнал антикоагулант, clopidogrel (кој во денот го комбинирам со кардиопирин и atorvastatin) . Не се сеќавам дали зедов или не па од страв од нуспојави кои не се наивни, се решив да не земам до утрешната доза. По нет пишува ама се некако земам со резерва, дури и од самото упатство. Дали згрешив што не зедов "за секој случај" доза?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
4.987
Поени од реакции
6.335
Пишав па избришав ама пак да пишам, прпа :). Дали е проблем што сум прескокнал антикоагулант, clopidogrel (кој во денот го комбинирам со кардиопирин и atorvastatin) . Не се сеќавам дали зедов или не па од страв од нуспојави кои не се наивни, се решив да не земам до утрешната доза. По нет пишува ама се некако земам со резерва, дури и од самото упатство. Дали згрешив што не зедов "за секој случај" доза?
...не си згрешил, правилно си постапил, подобро да ја чекаш следната доза отколку да ризикуваш во дупла доза поради тоа што не се сеќаваш! замисли дека треба да одиш кај стоматолог за некоја интервенција или да речеме дека нешто си се повредил имаш посекотина дури и тогаш НАМЕРНО ќе ја пропуштиш дозата на копидогрел, па и на аспиринот (кардиопирин) барем еден ден или најмалку 5 дена се прекинува доколку се има закажано на пример некоја операција!
...секогаш (според препораките кај пациенти со висок тромботичен ризик, стендирање или едноставно превенција) се препорачува доживотна терапија, но тоа не значи дека не треба да се се прават тестови за следење на агрегација и следење на антиагрегациона терапија во случајот за копидогрел и за аспирин (кардиопирин) зависно од лабораториите каде се прават најчесто на трансфузилогија или хематологија (оддел за хемофилија)!
...на пример :
-тест за копидогрел 106-999 референтна вредност,
-тест за аспирин 150-999,


и што мислиш ако имаш пониски вредности од ова ќе можеш да пиеш понатаму, иако ти е препорачано да речеме доживотно поради стендирање или поради присутен фактор на создавање на тромб? ...нормално дека после ваква контрола (се надевам дека ги правиш редовно овие тестови и според нив се дозира, намалува, зголемува или дури се прекинува истата терапија или се заменува со друга) додека не се воспостави рамнотежа во крвта, инаку која е оправданоста на заштита со пиење на копидогрел и аспирин ако ги предозираме во крвта, па наместо да имаме проблем на васкуларен инцидент руптура од тромб ќе имаме руптура инцидент од крварење на самиот крвен сад!?....тоа треба ТИ да си го знаеш и ако ТИ самиот не се грижиш за таа рамнотежа никој друг, ти ќе се грижиш за редовни контроли и тестирање и следење на крвна слика контретно тромбоцити, фибриноген, димери, време на коагулација и време на крварење!
и ДА! не треба да се има „прпа“ треба да се знае што и како треба да се следи и да не се препушташ некој друг тоа да ти го мисли, докторот има пациенти многу како тебе, ама ти самиот за себе си најважен, нели? и ти си тој ќе го има последниот збор во дисциплина и ажурност во следење на ситуацијата!...инаку, крвниот сад замисли го како цевката сифонот под лабаво во кујна, која се затнува по некоја недела, ако пуштаме со вода во лабавото ситен отпад, мрснотии (читај споредбено покачен холестерол, шеќер) со недели ако не пуштиме некое средство за топење од доместос или сода (читај споредбено со твојот копидогрел и аспирин) и ако не притиснеме со вакуум пумпа за домаќинство да го подобриме протокот ( читај твоја секојдневна умерена физичка активност) и прашање на време кога ќе се затне таа цевка - сифонот (читај твојот крвен сад) и доколку дозволиме да се затне многу сифонот, не ја бидува со ништо го викаме мајсторот водовоџија со сајла да ни го одзатне со пробивање на сајла (читај споредбено кардио хирургот со внесување на стент во крвен сад)!...ама зборуваме за подолго време, а не еден ден,два...три, четири (споредбено за прескок на една доза од лекот, па и повеќе), телото не сака повисока концентраија на антитромбоични лекови аспирин, копидогрел оти ќе искрвари, ама не сака ни помала концентрација, оти има проблем со коагулација , па ќе формира тромб....телото си сака таман!
...крварењето е моментално и поопасно отколку споредбено дури се формира тромб, па тој да направи проблем....така да секогаш да запамтиш, подобро да пропуштиш доза, отколку да ја дуплираш!
...кој прави редовни тестови за да види и одреди точна доза на антитромбоични лекови?
..инаку не го спомнав аторвастатин како статин се применува не како лек при покачен холестерол, туку како лек кој делува на васкуларниот сад во интерес на васкуларните болести, така да може да се има нормален липиден статус (холестерол) а да се применува овој лек поради циркулативни кардиоваскуларни проблеми!
 
Член од
22 ноември 2018
Мислења
110
Поени од реакции
170
Неможам да најдам за каква причина зборите, меѓутоа можам да ви кажам од групата на НСАИЛ напроксенот е препарат со најмал кардиоваскуларен ризик, кај нас го има како Налгесин во две дозажни форми.
Иначе ако фатиме да збориме секој посебно еден ќе рече ова мене ми делува ова не ми делува .. се се сведува на индивидуално.
Кога правите споредба од еден со друг лек еднокомпонентниот лек е секогаш побезбеден од повеќекомпонентиот, меѓутоа се зависи за каков тип на болка се употребува.
Мој совет е ако ви делува парацетамол за болка слободно напите се и 2х500мг ако треба, зборот ми е да не се почнува во старт со појаки генерики
 
Член од
4 декември 2014
Мислења
267
Поени од реакции
171
Здраво на сите
Вчера кога легнав да спијам станав многу нервозен низ глава разни црни мисли ми се вртеа а и чувствував на левата страна неугодност исто и на раката.. Ме фати паника сабајле се пробудив бев смирен ама неугодноста на левата страна ја имам сеуште.. Има ли место за паника, што би можело да биде?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
4.987
Поени од реакции
6.335
Здраво на сите. Вчера кога легнав да спијам станав многу нервозен низ глава разни црни мисли ми се вртеа а и чувствував на левата страна неугодност исто и на раката.. Ме фати паника сабајле се пробудив бев смирен ама неугодноста на левата страна ја имам сеуште.. Има ли место за паника, што би можело да биде?
...незгодното спиење, може да биде незгодно, а паметот лета не секакви глупости околу здравствениот аспект!...раздвижи се малку, неколку вежби за рацете и све ќе биде во ред!
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
11.231
Поени од реакции
16.683
Што е ова? На море сум, ми се појави после капење но ме боли релативно јако на допир, остра болка ама шознам како модрица. Не ме чеша.
 

Attachments

Член од
7 септември 2016
Мислења
4.987
Поени од реакции
6.335
Што е ова? На море сум, ми се појави после капење но ме боли релативно јако на допир, остра болка ама шознам како модрица. Не ме чеша.


сигурно си имал „блиска средба“ со некоја медуза!зависно од медузата и од кој нејзин дел си имал допир различно е отисокот!...долгите пипци на медузата се најекспонирани на залепување на кожата, ама тоа кај тебе само минимално те закачило и затоа ниту си приметил како тап удар во нешто во водата!

 
Последно уредено:
Член од
9 мај 2019
Мислења
39
Поени од реакции
2
Zdravo decko denovieve imam eden problem so vratot pred dva dena pocna da stega prednata leva strana i pozadi kaj trapezod koga pritiskam e bolno nekoj sovet sto moze da bidi bidejki sme stega nekako odnapred i osekam kako mi piulsira mozebi deka mislam i od strav malce:vozbud: a isto taka i vezbam.. nekoj sovet nesto..Fala vi
 
Последно уредено:
Член од
9 мај 2019
Мислења
39
Поени од реакции
2
Zdravo decko denovieve imam eden problem so vratot pred dva dena pocna da stega prednata leva strana i pozadi kaj trapezod koga pritiskam e bolno nekoj sovet sto moze da bidi bidejki sme stega nekako odnapred i osekam kako mi piulsira mozebi deka mislam i od strav malce:vozbud: a isto taka i vezbam.. nekoj sovet nesto..Fala vi
Nekoj da dadese nekoj sovet
 
Член од
9 мај 2019
Мислења
39
Поени од реакции
2
Малку масажа, не спиј со пуштена клима и отворен прозор, смени перница за спиење и кога работиш бицепс не ги стеј толку вратните жили
Ahm ovie tri dena se masitam stalno ali ne popusta bas e da mozebi e malku toa
 
Член од
9 мај 2019
Мислења
39
Поени од реакции
2
Ahm ovie tri dena se masitam stalno ali ne popusta bas e da mozebi e malku toa

Малку масажа, не спиј со пуштена клима и отворен прозор, смени перница за спиење и кога работиш бицепс не ги стеј толку вратните жили
A dali moze da bide nesto srceto ili da ne go macam mozokot so gluposti
 
На врв Bottom