Дежурна Ординација! #2

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Posle operacija od Fimoza kolku vreme treba da pomine za da moze da se mastrubira ( drka ) :drk: i da se ima odnosi ( sex ) :sekcza: ? ? ?
Прашај си го докторот што те оперираше.

Туку, од саботата попладне нешто чудно ми се случува. Почна да ме боли грбот ама со онаква болка како кога ќе имаш грип, не стандардна ме голи грбот болка, веројатно ме сфаќате :D После саат време почна и да ми се гади ама константно, тоа чувство не си замина. Повратив насила ноќта за да ми олесни ама џабе. Неделата цел ден го имав чувството (иако со чај од камилица одреден период го снемуваше) плус главоболки а еве сега од време на време ми идат топли бранови. Немам некоја болест, немам пиено алкохол во смисла да се ѓоносам, рано ми е за циклусот итн. Е дека месецов бев под стрес и тешки емоции, бев.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.786
Поени од реакции
29.223
Прашај си го докторот што те оперираше.

Туку, од саботата попладне нешто чудно ми се случува. Почна да ме боли грбот ама со онаква болка како кога ќе имаш грип, не стандардна ме голи грбот болка, веројатно ме сфаќате :D После саат време почна и да ми се гади ама константно, тоа чувство не си замина. Повратив насила ноќта за да ми олесни ама џабе. Неделата цел ден го имав чувството (иако со чај од камилица одреден период го снемуваше) плус главоболки а еве сега од време на време ми идат топли бранови. Немам некоја болест, немам пиено алкохол во смисла да се ѓоносам, рано ми е за циклусот итн. Е дека месецов бев под стрес и тешки емоции, бев.
,,,pod hitno klir Blu ili check Shure,,,:icon_mrgr::P
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
,,,pod hitno klir Blu ili check Shure,,,:icon_mrgr::P
:)
Периодов нема ни теоретски шанси да сум бремена, затоа пишав дека периодов бев под тешки емоции, така да тоа е Out of the question. За преглед секако ќе одам меѓутоа прашувам тука дали веќе некој се соочил со таква промена буквално од никаде.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.084
Прашај си го докторот што те оперираше.

Туку, од саботата попладне нешто чудно ми се случува. Почна да ме боли грбот ама со онаква болка како кога ќе имаш грип, не стандардна ме голи грбот болка, веројатно ме сфаќате :D После саат време почна и да ми се гади ама константно, тоа чувство не си замина. Повратив насила ноќта за да ми олесни ама џабе. Неделата цел ден го имав чувството (иако со чај од камилица одреден период го снемуваше) плус главоболки а еве сега од време на време ми идат топли бранови. Немам некоја болест, немам пиено алкохол во смисла да се ѓоносам, рано ми е за циклусот итн. Е дека месецов бев под стрес и тешки емоции, бев.
Да не испадне зборам пред рака, се матка некој стомачен вирус, барем овде Скопјево. Не знам дали боли грб ама со гадење и повраќање било.
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.630
Поени од реакции
34.882
Прашај си го докторот што те оперираше.

Туку, од саботата попладне нешто чудно ми се случува. Почна да ме боли грбот ама со онаква болка како кога ќе имаш грип, не стандардна ме голи грбот болка, веројатно ме сфаќате :D После саат време почна и да ми се гади ама константно, тоа чувство не си замина. Повратив насила ноќта за да ми олесни ама џабе. Неделата цел ден го имав чувството (иако со чај од камилица одреден период го снемуваше) плус главоболки а еве сега од време на време ми идат топли бранови. Немам некоја болест, немам пиено алкохол во смисла да се ѓоносам, рано ми е за циклусот итн. Е дека месецов бев под стрес и тешки емоции, бев.
Промаја од климите... ибупрофен блокмакс форте ми ја тргна слична болка од трапезот и левиот дел на латисмусот, мене ми беше од климата во мене дува на работа.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.531
Поени од реакции
34.682
Прашај си го докторот што те оперираше.

Туку, од саботата попладне нешто чудно ми се случува. Почна да ме боли грбот ама со онаква болка како кога ќе имаш грип, не стандардна ме голи грбот болка, веројатно ме сфаќате :D После саат време почна и да ми се гади ама константно, тоа чувство не си замина. Повратив насила ноќта за да ми олесни ама џабе. Неделата цел ден го имав чувството (иако со чај од камилица одреден период го снемуваше) плус главоболки а еве сега од време на време ми идат топли бранови. Немам некоја болест, немам пиено алкохол во смисла да се ѓоносам, рано ми е за циклусот итн. Е дека месецов бев под стрес и тешки емоции, бев.
... мериш некогаш крвен притисок? барем сега кога го доби нагонот за повраќање и главоболка? ...ако притисокот ти бил во нормала, тогаш сигурно некое гастритче ти се крие како резултат после толку стресови!
Промаја од климите... ибупрофен блокмакс форте ми ја тргна слична болка од трапезот и левиот дел на латисмусот, мене ми беше од климата во мене дува на работа.
... немојте само ибупрофен луѓе, бирајте нешто друго !
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
... мериш некогаш крвен притисок? барем сега кога го доби нагонот за повраќање и главоболка? ...ако притисокот ти бил во нормала, тогаш сигурно некое гастритче ти се крие како резултат после толку стресови!
... немојте само ибупрофен луѓе, бирајте нешто друго !
Е да, имам гастритис :) а и може да е од Кеплер решението, ме дуваше климата периодов -. -
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.531
Поени од реакции
34.682
Е да, имам гастритис :) а и може да е од Кеплер решението, ме дуваше климата периодов -. -
... можеби е климата, ама нагонот на „константно гадење“ не е поврзано со тоа!
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.630
Поени од реакции
34.882
... мериш некогаш крвен притисок? барем сега кога го доби нагонот за повраќање и главоболка? ...ако притисокот ти бил во нормала, тогаш сигурно некое гастритче ти се крие како резултат после толку стресови!
... немојте само ибупрофен луѓе, бирајте нешто друго !
Од тие инстантните само две работи ми помагаат мене, ибупрофенот форте (не обичниот) и ринасек за грло, тоа кафетините и слични врска немаат, не чувствувам никакво подобрување.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
То бе докторке!

Да не си ти, што ќе праиме?

(Реторичко е прашањево)
 
Член од
5 април 2010
Мислења
602
Поени од реакции
214
... мериш некогаш крвен притисок? барем сега кога го доби нагонот за повраќање и главоболка? ...ако притисокот ти бил во нормала, тогаш сигурно некое гастритче ти се крие како резултат после толку стресови!
... немојте само ибупрофен луѓе, бирајте нешто друго !
Зашто не ибупрофен ? Ако се збори за ибупрофен блокмакс кремата за мачкање знам мајка ми ја користи од време на време за кичмата.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Се во ред ама ова кај мене со грбот беше болка како онаа кога имаш грип, кога имаш инфламација па те боли телото, болка измешана со преосетливост, знаете што ви зборам.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.531
Поени од реакции
34.682


... mefenamic acid со толку несакани ефекти, интеракции, само поради примена при благи и средно силни болки кај (примена над 14 години некаде18 години), не знам колку е оправданоста за примена, лично јас не би помислила, а не да го применам па макар имала менструални болки до небо!:neetaka:



...и не само тоа, како можеле да си дозволат да направат форма на суспензија за примена на бебиња од 6 месеци па натака, со толку несакани ефекти мислам ејјј невидено :facepalm:
...ваму препорака примена само кај пациенти над 18 години, а ваму ај малкуцка кај бебињата mefenamic acid да примениме нема да штети! :shok2:прашај некоја мајка ако применила суспензија Ponstan (мислам дека кај нас не е регистриран како лек) со препорака како антипиретик за симнување на температурата кое искуство имала!
...порано претерано се препишувало не само Ибупрофен таблети туку и сируп за било која болка забоболка, покачена температура, мускулна болка....итн



зголемена концентрација на истиот со секојдневно внесување во подолг период (не само при предозирање во текот на денот) има негативен ефект на васкуларните садови како срцеви така и мозочни појава на епилептични напади, инциденти на прскање па препишување на „вродена“ мозочна анеуризма или мозочен инсулт, човек да се уплаши да слуша, а не да го пие!
и што е за плашење дека секој може да дојде до овој лек без препишан рецепт, посебно акцент за „слободна“ примена кај бебињата!



„БлоКмакс“ ? ами ибупрофен си е ибупрофен било кој го произведува, нели?
...мислам дека Ponstan е лек со препорака за избегнување на примена во САД, токму поради многуте несакани ефекти за разлика од другите НСАИД лекови, во ЕУ и Австралија на големо се применува!
...јас пак ќе кажам, болката е дар на човекот од природата дека нешто на тоа место каде боли има здрав орган кој е нападнат и на таков начин дава знак дека нешто не е во ред,за разлика од „мртов орган“ иако делимично функционира, иако е „нападнат“ не дава знак со болка!
...затоа секогаш треба да се радуваме дека нештото не боли, значи во ред е органот функционира како треба па затоа БОЛИ, па затоа ајде да ја најдеме причината и таму да делуваме на тоа „зошто не боли“ и болката сама ќе се повлече, а не тука напиј се лекови против болка без да се третира причината, па после кога „ќе удри“ тој несоодветен лек поради причината на болката на некој друг орган никој нема да ни биде крив, ниту пак некој ќе одговара освен сиротиот пациент со зборовите на околината „така му било пишано“ !
П.С.
читам дека некому му е смешно, можеби овде на форум така изгледа, ама се жалосни ситуациите во реалноста!
и ...? после вакцините биле криви за аутизам?
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.598
Поени од реакции
38.747


... mefenamic acid со толку несакани ефекти, интеракции, само поради примена при благи и средно силни болки кај (примена над 14 години некаде18 години), па да си дозволат да направат форма на суспензија за примена на бебиња од 6 месеци па натака, со толку несакани ефекти мислам ејјј невидено :facepalm:



...прашај некоја мајка ако применила суспензија Ponstan (мислам дека кај нас не е регистриран како лек) со препорака како антипиретик за симнување на температурата кое искуство имала!
...порано се препишувало не само Ибупрофен таблети туку и сируп за било која болка забоболка, покачена температура, мускулна болка....итн


зголемена концентрација на истиот со секојдневно внесување во подолг период (не само при предозирање во текот на денот) има негативен ефект на васкуларните садови како срцеви така и мозочни појава на епилептични напади, инциденти на прскање па препишување на „вродена“ мозочна анеуризма или мозочен инсулт, човек да се уплаши да слуша, а не да го пие! и што е за плашење дека секој моше да дојде до вој лек без препишан рецепт, посебно акцент за „слободна“ примена кај бебињата!
...мислам дека Ponstan е лек со препорака за избегнување на примена во САД, токму поради многуте несакани ефекти за разлика од другите НСАИД лекови, во ЕУ и Австралија на големо се применува!
...јас пак ќе кажам, болката е дар на човекот од природата дека нешто на тоа место каде боли има здрав орган кој е нападнат и на таков начин дава знак дека нешто не е во ред,за разлика од „мртов орган“ иако делимично функционира, иако е „нападнат“ не дава знак со болка!
...затоа секогаш треба да се радуваме дека нештото не боли, значи во ред е органот функционира како треба па затоа БОЛИ, па затоа ајде да ја најдеме причината и таму да делуваме на тоа „зошто не боли“ и болката сама ќе се повлече, а не тука напиј се лекови против болка без да се третира причината, па после кога „ќе удри“ тој несоодветен лек поради причината на болката на некој друг орган никој нема да ни биде крив, ниту пак некој ќе одговара освен сиротиот пациент со зборовите на околината „така му било пишано“ !
П.С.
читам дека некому му е смешно, можеби овде на форум така изгледа, ама се жалосни ситуациите во реалноста!
А Наклофен?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom