Дежурна Ординација! #2

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.793
Поени од реакции
29.292
...физиолошки раствор (под претпоставка дека на тоа мислел за солена вода) често денес стоматолозите го применуваат за дезинфекција и плакнење на устата и мене ми беше чудно тој факт, еве нека потврди @Ilumious ,
...инаку можеби имаш проблем со темпоромандибуларен зглоб или TMJ, фактот дека наутро те боли тоа значи дека нешто се случува навечер додека спиеш, да речеме таа вкочанетост и болка на вилицата може да биде поради стегање на забите додека се спие или едноставно механичко џвакање во сон може да ги исрпува виличните мускули и доведува до болка наутро!
(инаку ваква појава може да има кога имаме проблеми со ушите, можна главоболка, чудни звуци поради промена во виличниот зглоб што мора стоматолог да те „ѕирне“, но ти не спомнуваш такви пречки),
За дезинфекција е ама јас мислам дека имаш парадонтален џеб некаде.
,,,Luxatio art.temporomandib

,,,bez rtg snimka nishto,,,
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.650
Поени од реакции
27.991
Можно ли е оние спрејови за нос да предизвикуваат тахикардии,аритмии?А се шприцнам воздух се борам да земам,неможам нормално да дишам и убрзано ми чука срцето,дали параноја си правам или што? Ко да лебдам се осекам,полузаспан.Упутството го немам а кога го читав одамна не се сеќавам такви несакани дејства да сум прочитал
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.667
Поени од реакции
34.892
Можно ли е оние спрејови за нос да предизвикуваат тахикардии,аритмии?А се шприцнам воздух се борам да земам,неможам нормално да дишам и убрзано ми чука срцето,дали параноја си правам или што? Ко да лебдам се осекам,полузаспан.Упутството го немам а кога го читав одамна не се сеќавам такви несакани дејства да сум прочитал
...кажи конкретно кој спреј !
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.650
Поени од реакции
27.991
Респибиен оган да го изгори.[DOUBLEPOST=1549215680][/DOUBLEPOST]Ваљда со ист состав се сите тие хемикалии
 
Член од
3 март 2013
Мислења
2.678
Поени од реакции
1.357
Респибиен оган да го изгори.[DOUBLEPOST=1549215680][/DOUBLEPOST]Ваљда со ист состав се сите тие хемикалии
И јас едно време користев едни за синуси, и ги баталив после 5,6 прскање. Кога и да шприцнев, одма почнуваше да ме омалаксува и да ми се спие, како пијан бев, па ги заменив со др прашок за во вода растворање. Дали самата помисла, или стварно имаше нешто што предизвикува штетно дејство не знам.. 2 години избегнувам секаков вид на капки токму поради овие причини.
 
Член од
24 јуни 2014
Мислења
73
Поени од реакции
6
Дечки ми отекоа жлездите под пазуви денес, десната страна повеќе од левата и ме болат при мрдање на рацете :( темп немам, малце ме гребе грло ама тие на вратот жлезди не се отечени. Како да се намалат овие под пазуви?
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.650
Поени од реакции
27.991
И јас едно време користев едни за синуси, и ги баталив после 5,6 прскање. Кога и да шприцнев, одма почнуваше да ме омалаксува и да ми се спие, како пијан бев, па ги заменив со прашок за во вода растворање. Дали самата помисла, или стварно имаше нешто што предизвикува штетно дејство не знам.. 2 години избегнувам секаков вид на капки токму поради овие причини.
Користев едни капки претходно,и тоа 50 динари беа бркаа работа исто ко спрејовиве а никави проблеми немав,незнам што ме тераше со спрејови работа да си фатам
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.667
Поени од реакции
34.892
Респибиен оган да го изгори.[DOUBLEPOST=1549215680][/DOUBLEPOST]Ваљда со ист состав се сите тие хемикалии
...Respibien- oksymetazoline е селективен алфа адренергични рецепторен агонист применлив како назален декогестив !


...примена на назалниот спреј од шест години нагоре,



... Оперил, пример за исти спреј по состав, ама скоро упола цен од тој што ти го препорачале !




.. .пациенти кај кои симпатичната стимулација може да ги влоши нивните патологии, Оксиметазолин администриран назално, теоретски не претставува ризик за овие пациенти, иако системската апсорпција не може да се исклучи, дури и во случај на таква апсорпција, ефектите врз пресинаптичките алфа-2 рецептори теоретски би доминирале, со последователни симпатолитички ефекти ( што можеби си приметил на себе како покачено срцебиење, тензија), не може да се отфрли дека има афинитет кон други адренергични рецептори, и алфа-1 и бета рецептори, така што повеќето препорачуваат екстремни мерки на претпазливост на примена на ваков нзален спреј во случај на болести како што се диабетес, аритмија, покачена тензија, хипертиреоза...
... лично сум противник за примена на вакви назални спрејови оти за кратко се враќа првобитната состојба т.е. се враќа конгестија т.е. примена на вакви локалните вазоконстриктори често резултира со враќање на застојот за кратко време што обично е придружено со желба за нова доза од страна на пациентот од тука иде опасноста и ризик од предозирање...
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.650
Поени од реакции
27.991
...Respibien- oksymetazoline е селективен алфа адренергични рецепторен агонист применлив како назален декогестив !


...примена на назалниот спреј од шест години нагоре,



... Оперил, пример за исти спреј по состав, ама скоро упола цен од тој што ти го препорачале !




.. .пациенти кај кои симпатичната стимулација може да ги влоши нивните патологии, Оксиметазолин администриран назално, теоретски не претставува ризик за овие пациенти, иако системската апсорпција не може да се исклучи, дури и во случај на таква апсорпција, ефектите врз пресинаптичките алфа-2 рецептори теоретски би доминирале, со последователни симпатолитички ефекти ( што можеби си приметил на себе како покачено срцебиење, тензија), не може да се отфрли дека има афинитет кон други адренергични рецептори, и алфа-1 и бета рецептори, така што повеќето препорачуваат екстремни мерки на претпазливост на примена на ваков нзален спреј во случај на болести како што се диабетес, аритмија, покачена тензија, хипертиреоза...
... лично сум противник за примена на вакви назални спрејови оти за кратко се враќа првобитната состојба т.е. се враќа конгестија т.е. примена на вакви локалните вазоконстриктори често резултира со враќање на застојот за кратко време што обично е придружено со желба за нова доза од страна на пациентот од тука иде опасноста и ризик од предозирање...
Пијам ашваганда за спиење,можда у комбинација со неа прави уште поголем проблем.Друго ништо не користам
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.667
Поени од реакции
34.892
..мое искуство, ако сум „љуба-труба“, почеток со кивање, солзење, нос течење, единствено ќе си направам еден топол Фервекс со кој веднаш ми се повлекува сите тие симптоми на настинка и дополнително лесно и мирно заспивам, другиот ден ретко ако ми треба уште една кесичка да применам!

 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.650
Поени од реакции
27.991
..мое искуство, ако сум „љуба-труба“, почеток со кивање, солзење, нос течење, единствено ќе си направам еден топол Фервекс со кој веднаш ми се повлекува сите тие симптоми на настинка и дополнително лесно и мирно заспивам, другиот ден ретко ако ми треба уште една кесичка да применам!

Девојко,не ми е од настинка
 
Член од
22 ноември 2018
Мислења
320
Поени од реакции
617
...Respibien- oksymetazoline е селективен алфа адренергични рецепторен агонист применлив како назален декогестив !


...примена на назалниот спреј од шест години нагоре,



... Оперил, пример за исти спреј по состав, ама скоро упола цен од тој што ти го препорачале !




.. .пациенти кај кои симпатичната стимулација може да ги влоши нивните патологии, Оксиметазолин администриран назално, теоретски не претставува ризик за овие пациенти, иако системската апсорпција не може да се исклучи, дури и во случај на таква апсорпција, ефектите врз пресинаптичките алфа-2 рецептори теоретски би доминирале, со последователни симпатолитички ефекти ( што можеби си приметил на себе како покачено срцебиење, тензија), не може да се отфрли дека има афинитет кон други адренергични рецептори, и алфа-1 и бета рецептори, така што повеќето препорачуваат екстремни мерки на претпазливост на примена на ваков нзален спреј во случај на болести како што се диабетес, аритмија, покачена тензија, хипертиреоза...
... лично сум противник за примена на вакви назални спрејови оти за кратко се враќа првобитната состојба т.е. се враќа конгестија т.е. примена на вакви локалните вазоконстриктори често резултира со враќање на застојот за кратко време што обично е придружено со желба за нова доза од страна на пациентот од тука иде опасноста и ризик од предозирање...
Може и Септаназал да земе, кој што во составот има плус декспантенол кој што ја штити слузницата.
При употреба на овие лекови треба да се внимава ако се користат одредени антидепресиви и лекови за настинка и грип бидејќи може да доведе до зголемување на крвниот притисок
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.650
Поени од реакции
27.991
,,,a od shto ti e,,
Цел живот сум со затнат нос,синуси ваљда ко мал одев ме зрачеа.Левата ноздра ми е 100% затната 24/7,а десната некако се трпи
 
Член од
3 март 2013
Мислења
2.678
Поени од реакции
1.357
Цел живот сум со затнат нос,синуси ваљда ко мал одев ме зрачеа.Левата ноздра ми е 100% затната 24/7,а десната некако се трпи
Мене за синусиве мн. ми помага РЕН. Рендам пола коренче, колку пола филџан да се наполни, и го дишам 15/20 мин, 2-3 пати во денот. Мн јак мирис има, и одма ми ја намалува болката во синусите, и го секнува носот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom