Дежурна Ординација! #2

Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.373
Поени од реакции
38.354
Не е точно, многу ретко се случува ако не е пре-диабетичар, или е дијабетичар ама сеуште не е дијагностициран. Затоа OGTT/инсулин на гладно се клучни за да се исклучи можноста.

Ако е точно, луѓето кои држат диети ќе паѓаат како пилци, напротив повеќето се осеќаат одлично.
според тебе сите сме дијабетичари или пре-дијабетичари шеќер што јадеме:icon_lol: магнезиумот нема потреба да го зема човек доколку му е во нормала, само парите си ги даваш и нема никаков ефект.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
...да се потсетиме :
и неколку пати сум слагал на дежурна и ми мереле ниско ниво на шеќер, 3 и помалку...
доколку вредноста на гликозата во крвта е пониска од 2.8 mmol / l со сите попратни симптоми и тоа последователно и ако падне до 2,2 mmol / l тоа веќе е многу ниско и ТРЕБА ЛЕЧЕЊЕ (без разлика од симптоми) со давање глукагон и да се подигне најмалку до 3,5 mmola / l, доколку не се сака да се има проблеми со мозочно оштетување за било која возраст било да се работа за дете, било за возрасен!
НИШТО...сигурно е гладен и доаѓа до состојба на хипогликемија што носи сето тоа што опиша како слошување!
...сите тие кои повеќе од трипати последователно во деновите имале износ на гликоза во крвта под нормала т.е. 2,5-2,9 mmol / l треба да се најде причината зборуваме за ваква појава кај не_дијабетски пациенти т.е. сосема здрави индивидуи,

Не постои диета која носи во хипогликемија, ако проблемот не е присутен претходно.
dietata i dietetskiot rezhim na ishrana sam po sebe neretko doveduva do hipoglikemija
можеби причината е неправилен внес на храната поради некои гастроентеролошки проблеми, поради неухранетост, диетески режим или пост и тука нема, не е точно или не постои диета и членот @mkgunner МОРА последователно највише до 5 дена, наутро да го измери шеќерот и доколу е под нормала, треба сериозно да ја сфати таа ситуација на ниско ниво на шеќерот, оти ваквата појава е патологија и самиот ги почувствува со симптомите кои самиот ги опиша, така да тешко некој магнезиум, или активен Б комплекс би ја решила ова патолошка ситуација ако се докаже последователно неколку дена ниско ниво на шеќер во крв!


Не е точно, многу ретко се случува ако не е пре-диабетичар, или е дијабетичар ама сеуште не е дијагностициран.aко е точно, луѓето кои држат диети ќе паѓаат како пилци, напротив повеќето се осеќаат одлично.

што ако има проблем со хормонот глукагон?...оброците чести најмалку 4 пати во текот на денот, количински малку и треба да содржи протеини кои нема да дозволат нагли промени на гликозата во крвта како посното месо, живината, рибите, јајцата, нискокалорично сирење, оревите и јогуртот се разложуваат побавно од јаглени хидрати и помагаат да се одржи нивото на шеќер во крвта подолго по јадење, додавањето растворливи влакна во оброци исто така може да помогне во спречувањето на хипогликемијата со забавување на стапката на исфрлање на храната од желудникот, тоа значи дека гликозата ќе се апсорбира побавно во крвотокот и конечно поради можеби неправилна исхрана со можеби дополнително козумирање на кофеин и алкохол што може да ги влоши уште повеќе симптомите на хипогликемија ! и што се случува со присутво на тие гасови, надуваност и други гастроинтестинални проблеми во моментот на слошување и докажување на шеќерот во крвта под нормалата, дали тоа не значи некоја исуфициенција на ензими што ете делува да речеме на метаболизмот на јагленохидратите (шеќерите) и дава таква состоба на пад на шеќерот во крвта кај членов ?[/QUOTE]
 
Последно уредено:

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
според тебе сите сме дијабетичари или пре-дијабетичари шеќер што јадеме:icon_lol: магнезиумот нема потреба да го зема човек доколку му е во нормала, само парите си ги даваш и нема никаков ефект.
Ти како знаеш дека си во нормала?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.373
Поени од реакции
38.354
Ти како знаеш дека си во нормала?
па знам, имам пиено повеќе дози, и освен тоа што ме удира по џеб 10 ден едно кесиче, немаше друг ефект. Демек зголемена енергија, исфорсирано изрекламирано како магичниот напиток од Астерикс и Обеликс да го земаш, а врска си нема освен некој плацебо ефект.
 

LP1519

ЧастиОбраз
Член од
2 февруари 2012
Мислења
405
Поени од реакции
298
Да даде некој препорака за магнетна резонанса кај е добро да се направи?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
според тебе сите сме дијабетичари или пре-дијабетичари шеќер што јадеме:icon_lol: магнезиумот нема потреба да го зема човек доколку му е во нормала, само парите си ги даваш и нема никаков ефект.
Ви завидувам, што убаво така, ем не знаеш, ем си живееш во свет на илузии - си се тешиш :icon_lol:

u cross-sectional, descriptive study with multistaged randomized sampling was carried out in 2026 adults. Insulin resistance was defined as HOMA2-IR ≥ 2. A multiple logistic regression model was constructed in order to evaluate factors associated with IR. Results. The prevalence of IR was 46.5% (n = 943), with 46.7% (n = 450) in the general population, 46.4% (n = 493) in females, and 47.90% (n = 970) in males (p = 0.895).
 
Член од
16 јануари 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Последниве два дена приметив дека долниот дел од стомакот под папокот во должина ,ми е многу тврд и осекам како некоја тежина.Мислев дека ми е кило со оглед на тоа дека идам во теретана и кревам големи тежини,ама немам никакви болки.Што би можело да биде?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.373
Поени од реакции
38.354
Ви завидувам, што убаво така, ем не знаеш, ем си живееш во свет на илузии - си се тешиш :icon_lol:
Шеќер се добива само од стрес или наследно од родителите. Не е све точно што читаш по интернетот. 2001ва дедо ми доби шеќер од стрес како и многу други луѓe, тука во ск имав едни комшии смешни, дури пиеја кафе со захарин зошто мислеа ќе добијат шеќер ако го пијат со обичен шеќер:icon_lol:
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Шеќер се добива само од стрес или наследно од родителите. Не е све точно што читаш по интернетот. 2001ва дедо ми доби шеќер од стрес како и многу други луѓe, тука во ск имав едни комшии смешни, дури пиеја кафе со захарин зошто мислеа ќе добијат шеќер ако го пијат со обичен шеќер:icon_lol:
...точно, долготрајниот стрес го пореметува метаболизмот во организмот и каде „најтенко“ таму удира и најчесто особи кои немале никаква етиологија за покачен шеќер во крв преку ноќ стануваат „тешки“ дијабетичари со примена на инсулинска терапија... точно дека сите велат дека наследно може да биде причина да и поколението на дијабетичари во било кој период во животот станат и тие дијабетичати МОЖЕ, НО НЕ МОРА да е така!
... и да, ниедно знаење не е доволно, за да речеме дека све знаеме, секој ден учиме се додека сме живи учиме, но најлошо е кога мислиме дека све знаеме за разлика од други кои може да не знааат, оти цел живот се учи, а од НЕТ може све да се научи, но да се знае што да се селектира како точно или да се даде можност и на двете страни кои се за една теза и објаснување и другата која е против таква теза и објаснување доколку двете има соодветни акти , па дури и искуство да не речам пракса!
...предходните коментири беше за особа/ член на орумов не_дијабетичар кај кој се појавува во последователно мерење на шеќерот во крвта ниско ниво т.е. состојба на хипогликемија (тоа не е болест туку само клиничка состојба која укажува за присуство на некое пореметување кое може да биде поради неправилна исхрана- сакаш именувај го диета, потхранетост, гладност или поради некоја присутна болест која дава состојба на низок шеќер во крвта хипогликемија,а не е поврзано со инсулин, дијабет или инсулинска резистенција)! зашто мора таа состојба да биде поврзана само околу инсулинот и панкреасот, МОЖЕ претежно, но НЕ МОРА? таква состојба на хипоргликемија може да биде поради многу други причини : бубрег, хепар, надбубрег, срце, штитна жлезда, затоа велиме не_дијабетична хипогликемија кај не_дијабетични пациенти, ТУКА! или ТУКА!
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
...точно, долготрајниот стрес го пореметува метаболизмот во организмот и каде „најтенко“ таму удира и најчесто особи кои немале никаква етиологија за покачен шеќер во крв преку ноќ стануваат „тешки“ дијабетичари со примена на инсулинска терапија... точно дека сите велат дека наследно може да биде причина да и поколението на дијабетичари во било кој период во животот станат и тие дијабетичати МОЖЕ, НО НЕ МОРА да е така!
... и да, ниедно знаење не е доволно, за да речеме дека све знаеме, секој ден учиме се додека сме живи учиме, но најлошо е кога мислиме дека све знаеме за разлика од други кои може да не знааат, оти цел живот се учи, а од НЕТ може све да се научи, но да се знае што да се селектира како точно или да се даде можност и на двете страни кои се за една теза и објаснување и другата која е против таква теза и објаснување доколку двете има соодветни акти , па дури и искуство да не речам пракса!
...предходните коментири беше за особа/ член на орумов не_дијабетичар кај кој се појавува во последователно мерење на шеќерот во крвта ниско ниво т.е. состојба на хипогликемија (тоа не е болест туку само клиничка состојба која укажува за присуство на некое пореметување кое може да биде поради неправилна исхрана- сакаш именувај го диета, потхранетост, гладност или поради некоја присутна болест која дава состојба на низок шеќер во крвта хипогликемија,а не е поврзано со инсулин, дијабет или инсулинска резистенција)! зашто мора таа состојба да биде поврзана само околу инсулинот и панкреасот, МОЖЕ претежно, но НЕ МОРА? таква состојба на хипоргликемија може да биде поради многу други причини : бубрег, хепар, надбубрег, срце, штитна жлезда, затоа велиме не_дијабетична хипогликемија кај не_дијабетични пациенти, ТУКА! или ТУКА!
Како знѐеш дека не е дијабетичар или дека има не дијабeтична хипогликемија, без да направи OGTT/инсулин тест? еве дури и да не е, што ако е штитна жлезда, и како ќе дознаеме дали е или не е, да не треба и за тоа да се провери?

Зарем не се основа цела медицина/наука на дијагноза според резултат, и анализи кои се неопходни да се направат, или ќе претпоставуваме? може да е ова, може да е она, а со еден прост тест ќе се дознае се, не знам каде сте се едуцирале не можам да сфатам како некој доктор, има противење за едноставна анализа?

Значи ниво под дозовлен минимум, укажува на нешто кое треба и мора да се провери.[DOUBLEPOST=1547690120][/DOUBLEPOST]
Шеќер се добива само од стрес или наследно од родителите. Не е све точно што читаш по интернетот. 2001ва дедо ми доби шеќер од стрес како и многу други луѓe, тука во ск имав едни комшии смешни, дури пиеја кафе со захарин зошто мислеа ќе добијат шеќер ако го пијат со обичен шеќер:icon_lol:
Ти си легенда, горе имаш линкнато студија во која 45% од испитаниците имаат IR, дали 45% од некои 2200 испитаници, имале стрес или наследно од родителите добиле? :icon_lol:[DOUBLEPOST=1547698759][/DOUBLEPOST]
Последниве два дена приметив дека долниот дел од стомакот под папокот во должина ,ми е многу тврд и осекам како некоја тежина.Мислев дека ми е кило со оглед на тоа дека идам во теретана и кревам големи тежини,ама немам никакви болки.Што би можело да биде?
Имаш редовна столица - целосно празнење?
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Како знѐеш дека не е дијабетичар или дека има не дијабeтична хипогликемија, без да направи OGTT/инсулин тест? еве дури и да не е, што ако е штитна жлезда, и како ќе дознаеме дали е или не е, да не треба и за тоа да се провери? Зарем не се основа цела медицина/наука на дијагноза според резултат, и анализи кои се неопходни да се направат, или ќе претпоставуваме? може да е ова, може да е она, а со еден прост тест ќе се дознае се, не знам каде сте се едуцирале не можам да сфатам како некој доктор, има противење за едноставна анализа?Значи ниво под дозволен минимум, укажува на нешто кое треба и мора да се провери.
...очигледно целосно не ме читаш, ти си апсолутен сигурен дека е предијабетичар и дека ова хипогликемија е околу инсулинот, а јас спротивно од твоето укажување давав други можности според тоа како објасни членот, кој никогаш немал покачен шеќер во крв при лабораториските анализи и затоа пишав „ може то, може то “ оти не сум онлајн ординација матичен лекар, нели, па сега ќе прецизираме, сите тука сме форумџии и даваме некој совет, предлог, насока, а другото самиот член ќе си реши и ќе си оди кај својот матичен? нели?
...и затоа не зборуваме за предијабетичар, затоа што самиот член кажа дека нивото на шеќер при неколкуте лабораториски анализи т.е. сите анализи кои самиот ги наброја му се во нормала, кај него имаме само некоја индикација од ЕДНА лабораториска анализа направена КОГА МУ СЕ СЛОШИЛО СО СИТЕ НАВЕДЕНИ СИМПТОМИ СЛЕГОЛ КАЈ ДЕЖУРНАТА И ТАМУ МУ ПРОНАШЛЕ НИСКО НИВО НА ШЕЌЕР ПОД од 3- 2.8 mmol/l И ТОА СЕ СЛУЧИЛО НЕКОЛКУ ПАТИ ДО СЕГА со што наведов на сите можни болести што дават хипогликемични еписоди, а не се работи за дијабетичари или предијабетичари!
...значи ниту ТИ знаеш повеќе од мене, ниту ЈАС знам повеќе од тебе секој има свое мислење, но ти си малку крут во однос на спротивното мислење од твоето...
.. . состојба на хипогликемија (тоа не е болест туку само клиничка состојба која укажува за присуство на некое пореметување а не е поврзано со инсулин, дијабет или инсулинска резистенција може да биде поради многу други причини ... штитна жлезда, затоа велиме не_дијабетична хипогликемија кај не_дијабетични пациенти, !
еве накратко коментарот со описот кои болести можно да дадат такви хипигликемични состојби,а не е поврзано со инсулинот, самиот член кажа дека од кога има такви слошувања „срања“(а тогаш секогаш шеќерот му бил под нормала), состојба на хипогликемија го ослабна 12 килограми со само 22 години дали е тоа нормално, ако не направи некоја анализа пример за тироидни хормони? при лабораториските анализи „при мирна состојба“ сите анализи му се во нормални вредности каде сигурно влегува и нивото на шеќерот, значи во нормални вредности затоа испитувањата му биле насочени кон последица од иритабилни црева !
На било каква храна, без исклучок истите тегоби....Не е точно, никогаш не сум се прегладнувал баш напротив ослабев 12 кила кога од чиста мира почна да ми се дешаваат овие срања.Се што наброи е проверено и сите резултати се во ред, аспсолутно никаков проблем. Од тироидна на ехо и хормони, крвна слика, ензими,липиден статус, ехо, екг, холтер, стрес тест, компјутерска томографија, хастроскопија, колоноскопија...Од сите испитувања утврдено е само дијагноза иритабилни црева ...
 
Последно уредено:

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
...очигледно целосно не ме читаш, ти си апсолутен сигурен дека е предијабетичар и дека ова хипогликемија е околу инсулинот, а јас спротивно од твоето укажување давав други можности според тоа како објасни членот, кој никогаш немал покачен шеќер во крв при лабораториските анализи и затоа пишав „ може то, може то “ оти не сум онлајн ординација матичен лекар, нели, па сега ќе прецизираме, сите тука сме форумџии и даваме некој совет, предлог, насока, а другото самиот член ќе си реши и ќе си оди кај својот матичен? нели?
...и затоа не зборуваме за предијабетичар, затоа што самиот член кажа дека нивото на шеќер при неколкуте лабораториски анализи т.е. сите анализи кои самиот ги наброја му се во нормала, кај него имаме само некоја индикација од ЕДНА лабораториска анализа направена КОГА МУ СЕ СЛОШИЛО СО СИТЕ НАВЕДЕНИ СИМПТОМИ СЛЕГОЛ КАЈ ДЕЖУРНАТА И ТАМУ МУ ПРОНАШЛЕ НИСКО НИВО НА ШЕЌЕР ПОД од 3- 2.8 mmol/l И ТОА СЕ СЛУЧИЛО НЕКОЛКУ ПАТИ ДО СЕГА со што наведов на сите можни болести што дават хипогликемични еписоди, а не се работи за дијабетичари или предијабетичари!
...значи ниту ТИ знаеш повеќе од мене, ниту ЈАС знам повеќе од тебе секој има свое мислење, но ти си малку крут во однос на спротивното мислење од твоето...

еве накратко коментарот со описот кои болести можно да дадат такви хипигликемични состојби,а не е поврзано со инсулинот, самиот член кажа дека од кога има такви слошувања „срања“(а тогаш секогаш шеќерот му бил под нормала), состојба на хипогликемија го ослабна 12 килограми со само 22 години дали е тоа нормално, ако не направи некоја анализа пример за тироидни хормони? при лабораториските анализи „при мирна состојба“ сите анализи му се во нормални вредности каде сигурно влегува и нивото на шеќерот, значи во нормални вредности затоа испитувањата му биле насочени кон последица од иритабилни црева !
Ми ставаш зборови во уста, никаде не реков дека сум сигурен, нити тврдам дека е IR. Jас предлагам да се испита што е проблемот, додека ти викаш да не се испитува, него да се раководиме според претпоставки. По 10 пат, јас верувам на лабаратории, и се раководам по нив, а ти како сакаш. Лабараториски анализи како што се стандардните, не се доволно т.е. воопшто добри за детекција на скриена IR, до сега ова требаше да го знаеш, како пример овој тест се прави многу често за детекција на полицистични јајници како и кај мајки кои се трудни, ако обичниот тест кој не укажува на некаков пролем со IR/дијабет - е прецизен и добар, овие тестови НЕМАШЕ да постојат.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Долго време не користам никаква заштита за време на односи по што не менувам партнерки :D ама последните 5-6 пати по завршување приметив кај мене и кај нејзе дека има останато поголема количина од исцедок и имаше црна боја. После вториот пат откако се појави тоа направени се прегледи и тестови и немаше никаква инфекција, никакви болки, не сме под стрес и такви глупости.

Демек немало причина за грижа, ама пак ме интересира дали нормално ова? По што се случи повеќе пати по ред во рок од 10 дена.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Долго време не користам никаква заштита за време на односи по што не менувам партнерки :D ама последните 5-6 пати по завршување приметив кај мене и кај нејзе дека има останато поголема количина од исцедок и имаше црна боја. После вториот пат откако се појави тоа направени се прегледи и тестови и немаше никаква инфекција, никакви болки, не сме под стрес и такви глупости.

Демек немало причина за грижа, ама пак ме интересира дали нормално ова? По што се случи повеќе пати по ред во рок од 10 дена.
Може да е некоја бактерија во уринарниот тракт, не мора да значи дека е полова болест. Обично тие се такви гадни.
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Не му е баш овде местото ама ајде ќе прашам.

Што му се дешават на организмот ако за 2-3 недели внесиш само 500мл вода, а цело време пијаш некакви други течности сок јогурт и слично?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom