Дежурна Ординација! #2

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Цел живот сум со затнат нос,синуси ваљда ко мал одев ме зрачеа.Левата ноздра ми е 100% затната 24/7,а десната некако се трпи
Да не имаш девијација во носот, да земеш упат за уво, нос и грло? Се оперира ако е девијација, ќе дишиш слободно.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Пијам ашваганда за спиење,можда у комбинација со неа прави уште поголем проблем.Друго ништо не користам
...а кој кажува дека ашваганда е за спиење? ашваганда херба се користи во индиско традиционлно природно лечење (алтернативна медицина) се препоставува дека „го кочи“ лачењето на кортизолот кој се лачи премногу при стресни ситуации, па со тоа се мисли дека се остранува стресот и нервозата, Ти имаш несоница поради голем стрес т.е. со докажен покачен кортизол?



...ај од друга страна што ако имаш нормално лачење на кортизол, а и на тестостерон како хормони, дали знаеш дека има препоставка дека ашваганда го покачува тестостеронот?
и после ќе се чудиш зошто во последно време можеби ти паѓа косата од глава ! :(
 
Последно уредено:

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
Да не имаш девијација во носот, да земеш упат за уво, нос и грло? Се оперира ако е девијација, ќе дишиш слободно.
Ке земам,и онака ги дели матичната бланко,само да си пишеш за каде сакаш.Не се трпи веке и застој во дишењето имам додека спијам,некни мерела жена ми поише од 30 секунди.Мора да е нешто повржано и редно е да испитам што како
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Ке земам,и онака ги дели матичната бланко,само да си пишеш за каде сакаш.Не се трпи веке и застој во дишењето имам додека спијам,некни мерела жена ми поише од 30 секунди.Мора да е нешто повржано и редно е да испитам што како
За ова со спиењето, види пиши на гугл sleep apnea и види дали симптомите со прекин на дишење ти се исти :)))
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
...а кој кажува дека ашваганда е за спиење? ашваганда херба се користи во индиско традиционлно природно лечење (алтернативна медицина) се препоставува дека „го кочи“ лачењето на кортизолот кој се лачи премногу при стресни ситуации, па со тоа се мисли дека се остранува стресот и нервозата, Ти имаш несоница поради голем стрес т.е. со докажен покачен кортизол?



...ај од друга страна што ако имаш нормално лачење на кортизол, а и на тестостерон како хормони, дали знаеш дека има препоставка дека ашваганда го покачува тестостеронот?
и после ќе се чудиш зошто во последно време можеби ти паѓа косата од глава ! :(
Заспивам од ашвагандата и имам цврст сон,инаку без неа заспивам у 3,а станувам у 5 ко вампир со 2-3 саата спиење сум[DOUBLEPOST=1549220072][/DOUBLEPOST] Screenshot_20190203-195344.png
Сум ги пробал 10тина,оваа е најдобра според мене
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Девојко,не ми е од настинка
...полека брат, не се нервозирај, не сонувам од што ти е, оти не си назначил самиот на првичниот пост што си го напишал, а сега дека сме зима нели НОРМАЛНО Е ДА Е ОД НАСТИНКА, а не од алергична природа тоа ќе се почека до пролет нели? и тогаш се користат комбинирани капки со Oxymetazoline & Chlorphenamin како антихистаминик против алергиска компонента при ринитис!

Да не имаш девијација во носот, да земеш упат за уво, нос и грло? Се оперира ако е девијација, ќе дишиш слободно.
... мислиш дека не приметил до сега дали има девијација на носот ?



...девијациите кои даваат такви изразени проблеми се видливи !

 
Последно уредено:

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
...полека брат, не се нервозирај, не сонувам од што ти е, оти не си назначил самиот на првичниот пост што си го напишал, а сега дека сме зима нели НОРМАЛНО Е ДА Е ОД НАСТИНКА, а не од алергична природа тоа ќе се почека до пролет нели? и тогаш се користат комбинирани капки со Oxymetazoline & Chlorphenamin како антихистаминик против алергиска компонента при ринитис!


... мислиш дека не приметил до сега дали има девијација на носот ?



...девијациите кои даваат такви изразени проблеми се видливи !

Можно е повнатре во коската да има девијација, не сите се видливи
 
Член од
3 март 2013
Мислења
2.678
Поени од реакции
1.357
Кога сме веќе кај спиењето, да прашам и јас.
Подолго време се мачам со сонот,скоро секоја вечер многу тешко заспивам, и кога ќе заспијам се будам по 3,4 саати и толку од спиењето. Стварно почнува нервоза да ми прави, и да се одразува во текот на денот. Физичка активност имам, и повеќе од нормалното.
Ме интересира дали има некој чај, лек, а тоа да не биде апче.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Можно е повнатре во коската да има девијација, не сите се видливи
...па да, можна е подлабока девијација во носна празнина , ама тоа дава уште потешки компликации и само со назални спрејови не би направил ништо, всушност која е оправданоста на давање назални спрејови кои се деконгестиви т.е. вазоконтриктори кога „септумот“ е искривен и нема правилно дишење!

Кога сме веќе кај спиењето, да прашам и јас.
Подолго време се мачам со сонот,скоро секоја вечер многу тешко заспивам, и кога ќе заспијам се будам по 3,4 саати и толку од спиењето. Стварно почнува нервоза да ми прави, и да се одразува во текот на денот. Физичка активност имам, и повеќе од нормалното.Ме интересира дали има некој чај, лек, а тоа да не биде апче.
...пред спиење зависи кој тајминг ќе го одбереш ќе си облечеш пижами ќе си легнеш и ќе гледаш можеби малку ТВ, ќе замижиш и ќе замислиш нешто и така ќе заспиеш! сите активности пред спиење, јадење, нервози и расправии по дома, седење овде на ПЦ посебно на форум во Случувања :confused: и ти сакаш да заспиеш како бебче? нема шанса, друго не треба НИШТО дополнително да применуваш, само смени си ги навиките! :)
 
Последно уредено:
B

Bafra

Гостин
Кога сме веќе кај спиењето, да прашам и јас.
Подолго време се мачам со сонот,скоро секоја вечер многу тешко заспивам, и кога ќе заспијам се будам по 3,4 саати и толку од спиењето. Стварно почнува нервоза да ми прави, и да се одразува во текот на денот. Физичка активност имам, и повеќе од нормалното.
Ме интересира дали има некој чај, лек, а тоа да не биде апче.
Чај - Валеријана. Во Рамстор едно време носеа и свежа, кај другите тревки.
Од аптека слободно купи си Мелатонин. Од вештачки супстанци сите доктори (официјални,надри, алтернативни) се согласуваат дека не е штетен.
Преку ден гледај да си што повеќе на сонце и нормално ако имаш некој проблем кој сакаш да го решиш, сигурно тешко ќе заспиеш.

П.С. не читај вести и нема да се нервираш :D
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.290
Кога сме веќе кај спиењето, да прашам и јас.
Подолго време се мачам со сонот,скоро секоја вечер многу тешко заспивам, и кога ќе заспијам се будам по 3,4 саати и толку од спиењето. Стварно почнува нервоза да ми прави, и да се одразува во текот на денот. Физичка активност имам, и повеќе од нормалното.
Ме интересира дали има некој чај, лек, а тоа да не биде апче.
Има лек и не е апче, али можда не е за оваа тема ("свиткај една палачинка" саат време пред спиење). Ќе спиеш ко бебе.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
Кога сме веќе кај спиењето, да прашам и јас.
Подолго време се мачам со сонот,скоро секоја вечер многу тешко заспивам, и кога ќе заспијам се будам по 3,4 саати и толку од спиењето. Стварно почнува нервоза да ми прави, и да се одразува во текот на денот. Физичка активност имам, и повеќе од нормалното.
Ме интересира дали има некој чај, лек, а тоа да не биде апче.
Ашвагандава не е апче,пред тоа пиев флузепам за спиење,е тоа е апче.Тоа е хемија,ашвагандата не е.И смирува плус нема да се нервираш толку многу.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.765
Поени од реакции
29.042
,,,bjons i iluminosus me zaebaa,,:icon_mrgr:,,,dodeka se vkluchiv ete gi op,,,,,,))),,, ako taka I trebit,,:P,,,
,,, tuku,,,proverka na nosnata pregeada,,,deviation septi nasi,,,i obavezno pregled na ORL,,,ako ne ti se chekashe i mozhesh privatno,,,vidi kaj tc plazza nad avicena kaj Vero Taftalidzhe,,,
,,,okolu sinusite,,dokolku nemash glavobolki i toa jaki nishto od nimi iako bez RTG zboruvame samo onaka,,,a jbg pobegnavme od tvojot problem,,,pak pretpostavka/ vaka forumski/,,, individualna reakcija,,,manjaj kapki,,,
,,,i PS,,,obidi se so chaj od divo origano,,,za pienje,,
 

Kajgana Shop

На врв Bottom