Дежурна Ординација! #2

Член од
10 август 2018
Мислења
3
Поени од реакции
0
samo sum bil preladen :D[DOUBLEPOST=1533924720][/DOUBLEPOST]vo sekoj slucaj blagodaram se isplasiv mnogu
 
Член од
6 август 2018
Мислења
2
Поени од реакции
0
Не ! сега нема што да земаш дополнително, инекциите си го сторија своето, треба некое време само да помине, во амбуланта си примил Synopen инекција (кој е единствен инекционен антихистаминик кај нас), со Dexamethason инекција кој преставува умерено јак кортикостероид, иако мислам дека веќе кога ти дават комбинација требаше послаб кортикостероид пример methylprednizolon (Lemod 40 mg) и фактот дека веќе ти се појавија симптомите и си отишол покасно на доктор кога си ги видел отоците, но како и да добро што поминало, ако имај си дома Synopen mast и обавезно никаде без Лоратадин табл, или Synopen инекција да си имаш со себе со шриц 2мл, ако си далеку од дома ќе си го удриш во бут доколку имаш непријатни моменти, а си далеку од болница!
... без колпоскопска биопсија, тој што ти го кажа дека имаш Цин 1 нека се „слика“, касно ми е сеа...друг пат ќе пишам! !
Благодарам за советот,ќе направам колпоскопска биопсија.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.596
Или е механичка повреда.....или е од ,,природна,, природа, т.е. преголем притисок на ,,сокот од простатата,, и ствара проблем

мали...ако си гледал во женски....најди начин да се испразниш или оди на лекар да те прегледа
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Благодарам на објаснувањето но не ме разбра, јас сум свесен за малата варикоцела, мене друг проблем ми е тоа што го кажав во мојот прв пост, ситно топче (ако може така да го наречам) на мојот тестис кое што се чувствува на допир, како што кажав го приметив пред околу една недела.
... па и ти не ме разбра што ти опишав дека да внимаваш на некои работи (нема веќе бодибилдинг напрегање, нема уринарни инфекции, нема запек, нема апстиненција од секс, нема топли бањи...итн)
..„топчето“ највероватно ако е ситно и тврдо како грашок можно да е формирана тестисна циста која со време може сама од себе да исчезне (хормонот тестостерон дали си го испитал лабораториски?) ако не дава било какви симптоми, ама се сомневам дека е сепак „топчето“ е варикоцела која не се гледа туку ја чувствуваш на допир, оти видно се гледаат кога веќе се големи варикоцели, затоа и предходниот коментар го завршив со „...не мисли веќе на други работи дека имаш во тестисот! (y)...“
опушти се, ајде може да речеме да држиш 15 мин некоја онака полу ладна облога со вода на местото, види дали има подобрување барем додека ќе одиш на повторна контрола и барај ултразвук/доплер да ти се направи на тестисите не останувај само рачен преглед, лабораторија? не кажа конкретно што„ параметри ти биле све нормални“? дали ти направиле тест за докажување на бубрежна венска инсуфициенција како една од причините за појава на варикоцела? т.е. одредување на протеини во урина и појава на еритроцити споредбено дадена урина пред и после физички напор (на пример пред и после твојот бодибилдинг напор на пример?)
еве во спојлер се гледа, а највероватно и се опипува како две грутки во тестисот, а тоа е пак е варикоцела, не е слично како кај тебе со една „грутка“ што ја имаш?

 
Последно уредено:
M

memento

Гостин
... па и ти не ме разбра што ти опишав дека да внимаваш на некои работи (нема веќе бодибилдинг напрегање, нема уринарни инфекции, нема запек, нема апстиненција од секс, нема топли бањи...итн)
..„топчето“ највероватно ако е ситно и тврдо како грашок можно да е формирана тестисна циста која со време може сама од себе да исчезне (хормонот тестостерон дали си го испитал лабораториски?) ако не дава било какви симптоми, ама се сомневам дека е сепак „топчето“ е варикоцела која не се гледа туку ја чувствуваш на допир, оти видно се гледаат кога веќе се големи варикоцели, затоа и предходниот коментар го завршив со „...не мисли веќе на други работи дека имаш во тестисот! (y)...“
опушти се, ајде може да речеме да држиш 15 мин некоја онака полу ладна облога со вода на местото, види дали има подобрување барем додека ќе одиш на повторна контрола и барај ултразвук/доплер да ти се направи на тестисите не останувај само рачен преглед, лабораторија? не кажа конкретно што„ параметри ти биле све нормални“? дали ти направиле тест за докажување на бубрежна венска инсуфициенција како една од причините за појава на варикоцела? т.е. одредување на протеини во урина и појава на еритроцити споредбено дадена урина пред и после физички напор (на пример пред и после твојот бодибилдинг напор на пример?)
еве во спојлер се гледа, а највероватно и се опипува како две грутки во тестисот, а тоа е пак е варикоцела, не е слично како кај тебе со една „грутка“ што ја имаш?

Не е ништо како на сликата, не знам како поинаку да ти кажам, при допир чувствувам мало ситно топче или грутка, на гугл што пише testicles should feel smooth, without any lumps or bumps, е кај мене има нешто ситно, знам дека не е варикоцела зошто варикоцелата е нешто сосема друго од ова, можно е да е нешто како што кажа ти, циста, но читам на гугл можно е и рак, тумор па затоа да прашам, знам дека не може да ми се дади дијагноза преку интернет но ако имал некој сличен проблем, да слушнам друго мислење, да се ослободам малку психички додека да отидам на уролог..
 

a9mkd

Љетиф
Член од
14 јуни 2015
Мислења
495
Поени од реакции
274
Цела недела се осеќам малаксано и ми се спие, главоболки, чувство на замор а буквално ништо немам правено. Исхраната ми е во ред.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Цела недела се осеќам малаксано и ми се спие, главоболки, чувство на замор а буквално ништо немам правено. Исхраната ми е во ред.
... па топло е многу времето, на сите така делува, ако ти дозволува времето и работата лежи и спиј повеќе (не верувам дека имаш многу низок крвен притисок од тип на 90 со 60 што може да биде причина на твојата ситуација, не е лошо истиот да биде измерен!)
 
Член од
21 септември 2016
Мислења
831
Поени од реакции
1.135
На моменти кога мирувам почнува забрзано и вознемирено да ми чука срцево, на што укажуваат вакви симптоми?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
На моменти кога мирувам почнува забрзано и вознемирено да ми чука срцево, на што укажуваат вакви симптоми?
99% е стрес, барем кај мене е тоа.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
На моменти кога мирувам почнува забрзано и вознемирено да ми чука срцево, на што укажуваат вакви симптоми?
... а од каде знаеш дека е вознемирено и забрзано? некогаш толку сме опуштени што нормалниот срцев ритам го чувствуваме како „забрзан“, а тој пак е нормален...и се додека не докажеме дека навистина е забрзан и тоа е над 90 удари во минута и не се смалува повеќе од пола час ќе помислиме дали сме се прејаделе, дали имаме некоја љутина во нас, дали сме пушеле или испиле премногу нес, еспресо ем обично кафе преку ден, а покасно срцето знае да „залупа“ наеднаш, а ние во моментот лежиме ниту пиеме ниту пушиме ниту јадеме мрсничко и ќе се прашаме од што така? ама тоа е резултат од целодневна недисциплина!
...инаку, нормално е срцето ( и тој е орган, не е робот) како пумпа знае дури да „застане“ кога ќе кивнеме или да „забрза“ или „успори“ зависи од ситуација и да по извесен период од пола час да речеме се враќа во нормален ритам! е сега, ако тоа трае со часови, треба да размислиме кој орган ни го екцитира срцевиот мускул да тој толку се забрзал!
 
Член од
21 септември 2016
Мислења
831
Поени од реакции
1.135
а од каде знаеш дека е вознемирено и забрзано? н
Како мислиш од кај знам? Чувствувам вознемирено дека е ми лупа лево/десно горе/доле како да сака да излезе а јас у мирна позиција и тоа трае неколку секунди, кратко е али баш интензивно.
За храна не јадам сешто и умерено јадам од коа знам за себе. Кафе ретко пијам не памтам последен пат кога, цигари исто не пушам.
Сепак ќе да е стрес како што кажа Ilumious.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Како мислиш од кај знам? Чувствувам вознемирено дека е ми лупа лево/десно горе/доле како да сака да излезе а јас у мирна позиција и тоа трае неколку секунди, кратко е али баш интензивно.
За храна не јадам сешто и умерено јадам од коа знам за себе. Кафе ретко пијам не памтам последен пат кога, цигари исто не пушам.
Сепак ќе да е стрес како што кажа Ilumious.
... во мирна ситуација „неколку секунди“ доле лево како да сака да излезе срцето, не може ниту да го дефинираш, а да не укажеш нешто ...што не си го измерила пулсот во тој момент? јас сум сигурна дека ти е во нормала и дека тоа „лево десно“ е само еден прескок што е нормална појава кај секого, а да си под стрес забрзувањето на срцето(тахикардија) знаеш колку ќе држи? мислиш неколку секунди? што ако ти е знак од штитната жлезда?
 
Член од
21 септември 2016
Мислења
831
Поени од реакции
1.135
... во мирна ситуација „неколку секунди“ доле лево како да сака да излезе срцето, не може ниту да го дефинираш, а да не укажеш нешто ...што не си го измерила пулсот во тој момент? јас сум сигурна дека ти е во нормала и дека тоа „лево десно“ е само еден прескок што е нормална појава кај секого, а да си под стрес забрзувањето на срцето(тахикардија) знаеш колку ќе држи? мислиш неколку секунди? што ако ти е знак од штитната жлезда?
Не е тоа аритмија кога забрзува наеднаш? А зашто може да биде знак од штитната жлезда?
едит мислам дека нема со штитната жлезда поврзаност немам други здравствени проблеми а ако е знак од штитната жлезда и други нетипични симптоми би имала а немам а може и ко што викаш и нормално е понекогаш така да реагира само ја не сум имала такво искуство а и ептен се плашим од болести па малку и преувеличувам у глава.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom