Дежурна Ординација! #2

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Не знам тоа како се става или се вади ама пинцета нешто, чупалица земи и пробај или ти или некој друг да го извадите, прв пат слушам вака некој да заглави :/
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
117
Поени од реакции
75
Не знам тоа како се става или се вади ама пинцета нешто, чупалица земи и пробај или ти или некој друг да го извадите, прв пат слушам вака некој да заглави :/
Со пинцета можда може да го извади,ама не може сам оти не гледа во никој случај што прави.
Некој друг треба да му буричка во увото,ама за секоја сигурност нека оди на болница.
 
Член од
25 ноември 2010
Мислења
153
Поени од реакции
141
Неколку дена имам чудна болка (чувство како да те сече студен воздух) од гркланот надоле (по сликава, тоа доаѓа негде кај trachea-та) . Any ideas?
 

Nikolic

Џентлмен
Член од
8 април 2008
Мислења
1.576
Поени од реакции
68
Im objasniv vo ambulantata deka ne sum od Skopje i deka nemozam odma da go donesam toa sto go baraat,tie mi rekoa deka nemozat nisto da mi pomognat,pa zatoa morav da prespijam edna vecer so toa vo uvoto a naredniot den se vrativ vo Strumica i mi ja izvadija.Fala vi na site sto se obidovte da pomognete.
 
G

galaxy

Гостин
Неколку дена имам чудна болка (чувство како да те сече студен воздух) од гркланот надоле (по сликава, тоа доаѓа негде кај trachea-та) . Any ideas?
Можеш да голташ? Те боли кога голташ? Може да е хранопроводот. Проблеми со дишењето?
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
колкава е старосната граница за обрежување (циркумцизија), каде и за колку пари се изведува таа процедура? :)
 

Doktor1

Doktor
Член од
3 јули 2010
Мислења
364
Поени од реакции
73
колкава е старосната граница за обрежување (циркумцизија), каде и за колку пари се изведува таа процедура? :)
Старосна граница нема баш, можеш и на 20 и повеќе годнини, инаку се прави мислам на урологија за цената не би сакал да шпекулирам, ако има некој што правел скоро можеби ќе те информира, инаку најдобро да си прашаш
 
G

galaxy

Гостин
колкава е старосната граница за обрежување (циркумцизија), каде и за колку пари се изведува таа процедура? :)
Ако има медицинска индикација е со картонче. Ако нема мислам дека не е со картонче, бараа да се направи бесплатно и за немедицински потреби, ама не знам дали помина законот. Кај уролог.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543
Денес пазарев и кога излегував од маркетот едвај ги носев ќесите затоа што беа многу тешки (заради пијалоците), а плус и колата ми беше подалеку паркирана од маркетот и едвај стигнав, целата бев препотена, а на рацете имам црвени пликови и ме пецкаат...
И пред саат и нешто почна да ме боли од десна страна под ребрата, поточно кога ќе земам воздух длабоко ме боли... Можно ли е да е од тежината што ја носев...??? :(

Заради ова скапано зонско паркирање се паркирам подалеку...Откако ми ставија тогаш блокатор и платив 1300 ден, тие веќе 5 денари не гледаат од мене...Мајмуни и ропаци...
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
2.746
Поени од реакции
1.285
совет за употреба и дозирање,дали треба да се раствори во вода,гаргара,голтање на средството ?? станува збор најверојатно за кандида во устата пошто јазикот ми е бел повеќе време па се одлучив да испробам со МЕТИЛЕНСКО ПЛАВО,но нема никакво упатство за употреба.............
 
G

galaxy

Гостин
совет за употреба и дозирање,дали треба да се раствори во вода,гаргара,голтање на средството ?? станува збор најверојатно за кандида во устата пошто јазикот ми е бел повеќе време па се одлучив да испробам со МЕТИЛЕНСКО ПЛАВО,но нема никакво упатство за употреба.............
Се премачкува јазикот. И витамини оти сигурно е намален имунитетот.
Ако не сте биле на лекар ви препорачувам да одите оти не сум сигурен дека метиленското сино помага за таа инфекција.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
совет за употреба и дозирање,дали треба да се раствори во вода,гаргара,голтање на средството ?? станува збор најверојатно за кандида во устата пошто јазикот ми е бел повеќе време па се одлучив да испробам со МЕТИЛЕНСКО ПЛАВО,но нема никакво упатство за употреба.............
Ако е бел јазикот не мора да значи дека е кандида, бели наслаги се создаваат и без присуство на кандида. Ѕирни го ова. Инаку, метиленското плаво е антисептик, се прави гаргара и се плука.
Можеш да си направиш раствор кој делува и на бактерии и на габички од хексорал, во шишенцето стави пола шишенце капки canesten и една лажица сода бикарбона. Пред употреба протреси го и прави гаргара околу минута со тоа и исплукај го. Растворот може да стои до една недела така. Зезнато е што може да ги обои забите розево (хексоралот е розев), но со добро четкање нема голема опасност. Друга опција е Curasept наместо хексоралот, тој не ги бои забите ама е едно шишенце околу 500 денари.
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
2.746
Поени од реакции
1.285
правев бриз пред некој месец,тестот беше негативен,а нема никаква мерна граница...........научив еден тест со плунка во вода насабајле ко ќе станиш и кога устата е чиста,наводно по 10тина минути ако бело слегува надолу во чашата значи плунката е загадена,па се одлучив со метиленско плаво да пробам......
 

wild dolphin

Мал човек а голем ждерач
Член од
12 мај 2009
Мислења
1.702
Поени од реакции
229
Ме интересира дали е пожелно вежбање доколку се јави воспаление на мускули? Ајде спортисти и сите што имате искуства со воспаление на мускули молам за одговор.
 
П

Паган-др

Гостин
Ме интересира дали е пожелно вежбање доколку се јави воспаление на мускули? Ајде спортисти и сите што имате искуства со воспаление на мускули молам за одговор.
Какво вежбање? Спорт некој или во стил тегчиња, аеробик ли шо ја знам? Продолжи со вежбите, ама не толку интензивно*, после неколку дена ќе ти се опуштат мускулите.

Барем ја така до сеа иам праено некои 3-4 пати.

*сеа не глеј ти ич да не вежбаш :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom