Дежурна Ординација! #2

Член од
31 мај 2011
Мислења
2.746
Поени од реакции
1.285
дали ви се има случено во текот на спиењето да ви се здрви раката и кога се будите воопшто не ја осеќате дури не се врати крвта во неа ?? последните неколку месеци ми се има случено неколку пати истото и тоа на левата рака,се плашам од последици.....
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
дали ви се има случено во текот на спиењето да ви се здрви раката и кога се будите воопшто не ја осеќате дури не се врати крвта во неа ?? последните неколку месеци ми се има случено неколку пати истото и тоа на левата рака,се плашам од последици.....
ништо страшно,и мене ми се случувало :)
веројатно си лежел на нејзе ноќта :)
 

Epics™

Академски граѓанин
Член од
29 септември 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
3.891
Имам голем проблем со еден заб. Значи се работи за 7 - ца од десната страна доле, овој заб ми е како црна точка во устава, сите други заби ми се во ред.
Одев неколку пати за заболекар, го лекуваше но немав некои поголеми болки, но пред некое време откако ми стави лек почна да ме боли, отидов пак, го отвори забот и ми рече да стои така некое време.

Е сега проблемот е тоа што мене забот ме боли на допир, значи буквално ми реагира на секаков допир, дајте ве молам кажете ми некој совет како барем да ја намалам болкава.

Се конслултирав и со Стоматологот, но ми рече дека само ќе се измачувам ако продолжам со лекување и најдобро решение било да се извади тој заб, а пак мене не ми е по кејф ако го извади, нејќам да имам дупка.
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Имам голем проблем со еден заб. Значи се работи за 7 - ца од десната страна доле, овој заб ми е како црна точка во устава, сите други заби ми се во ред.
Одев неколку пати за заболекар, го лекуваше но немав некои поголеми болки, но пред некое време откако ми стави лек почна да ме боли, отидов пак, го отвори забот и ми рече да стои така некое време.

Е сега проблемот е тоа што мене забот ме боли на допир, значи буквално ми реагира на секаков допир, дајте ве молам кажете ми некој совет како барем да ја намалам болкава.

Се конслултирав и со Стоматологот, но ми рече дека само ќе се измачувам ако продолжам со лекување и најдобро решение било да се извади тој заб, а пак мене не ми е по кејф ако го извади, нејќам да имам дупка.
Чим ти рекол стоматологот дека е најдобро да го извадиш, зошо да се мачиш?
Не мора да имаш дупка, на негово место стави си порцелански заб :)
 

Epics™

Академски граѓанин
Член од
29 септември 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
3.891
Чим ти рекол стоматологот дека е најдобро да го извадиш, зошо да се мачиш?
Не мора да имаш дупка, на негово место стави си порцелански заб :)
Се мислев и јас и баш ми текна на ова. Ќе закажам вадење, само некое привремено решение за да ми се смири малце болкава ако знаеш да ми кажеш ?
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Се мислев и јас и баш ми текна на ова. Ќе закажам вадење, само некое привремено решение за да ми се смири малце болкава ако знаеш да ми кажеш ?
Оди на стоматолог, ќе ти каже шо да пиеш.
Без да се смири болка/оток не вадат заб ;)
 

Epics™

Академски граѓанин
Член од
29 септември 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
3.891
Оди на стоматолог, ќе ти каже шо да пиеш.
Без да се смири болка/оток не вадат заб ;)
Бев, ми рече да пијам Вентор, ќе ми се смирела болката колку - толку.
Испив 300 вентори до сега ( се отрув со апчињата буквално ), потоа пробав со Дентогал ( капките за заби, Заболекс или како и да им беше другото име ) и ништо не ми помогна.
Не можам асално да јадам 2 дена.
Ќе пробам со нешто друго.

Фала во секој случај.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Бев, ми рече да пијам Вентор, ќе ми се смирела болката колку - толку.
Испив 300 вентори до сега ( се отрув со апчињата буквално ), потоа пробав со Дентогал ( капките за заби, Заболекс или како и да им беше другото име ) и ништо не ми помогна.
Не можам асално да јадам 2 дена.
Ќе пробам со нешто друго.

Фала во секој случај.
Вентор се многу штетни и се забранети за употреба кај луѓе во повеќето земји, немој да ги пиеш, само кај нас така лесно ги препорачуваат. Подобро земи налгесин форте, добро помагаат при силни болки. Како ти го остави забот отворен, немаш ни привремена пломба?
 

Epics™

Академски граѓанин
Член од
29 септември 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
3.891
Вентор се многу штетни и се забранети за употреба кај луѓе во повеќето земји, немој да ги пиеш, само кај нас така лесно ги препорачуваат. Подобро земи налгесин форте, добро помагаат при силни болки. Како ти го остави забот отворен, немаш ни привремена пломба?
Имав лек, но многу јака болка ми се јави по 2-3 дена откако го стави лекот. Отидов повторно ми го отвори забот и ми рече да стои отворен додека не се смири. Пред 2 дена забот ми се смири, но вчера попладне откако се вратив од школо ми се јави болка но овој пат на допир, и многу боли, неможам да стиснам со забите, неможам од вчера попладне асално да се најадам.
 
Г

Гучи

Гостин
При брзо одење ме заболуваат мускулите на нозете од предната страна (тоа малото мускулче до листот, незнам како се вика :)). А при трчање или нормално одење не ме боли, се должи тоа на мојата физичка (не)активност или? :)
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.379
Поени од реакции
7.499
При брзо одење ме заболуваат мускулите на нозете од предната страна (тоа малото мускулче до листот, незнам како се вика :)). А при трчање или нормално одење не ме боли, се должи тоа на мојата физичка (не)активност или? :)
дус табан?
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.715
Поени од реакции
12.137
Знае ли некој за што се дава албумин и крвна плазма во период на зрачење и дали од зрачењето може организмот да ослабне како од хемотерапија?
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Знае ли некој за што се дава албумин и крвна плазма во период на зрачење и дали од зрачењето може организмот да ослабне како од хемотерапија?
За првото не знам, за второто - да, зрачењето делува речиси исто како хемотерапијата, делува на коскената срцевина и со тоа го намалува имунитетот и организмот е подложен на инфекции (степенот до кој е намален имунитетот зависи од количеството на радијација кое го примил пациентот). Во тек на зрачењето исто се појавува лошење, повраќање, чувство на слабост, омалаксаност... Интензитетот, повторно во зависност од количеството. Во тек на терапијата и до опоравувањето се препорачува нискобактериска диета (ако треба, прати ми пп, ќе ти испратам повеќе инструкции), многу внимателно и редовно да се одржува оралната хигиена со редовно миење заби со мека четка (за да не се оштетат непцата) и гаргара со антибактериско средство без алкохол бидејќи од зрачењето често се појавува сувост на слузницата на устата, а алкохолот дополнително ја суши. И, секако, да се избегнува контакт со луѓе со активни инфекции.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.715
Поени од реакции
12.137
За првото не знам, за второто - да, зрачењето делува речиси исто како хемотерапијата, делува на коскената срцевина и со тоа го намалува имунитетот и организмот е подложен на инфекции (степенот до кој е намален имунитетот зависи од количеството на радијација кое го примил пациентот). Во тек на зрачењето исто се појавува лошење, повраќање, чувство на слабост, омалаксаност... Интензитетот, повторно во зависност од количеството. Во тек на терапијата и до опоравувањето се препорачува нискобактериска диета (ако треба, прати ми пп, ќе ти испратам повеќе инструкции), многу внимателно и редовно да се одржува оралната хигиена со редовно миење заби со мека четка (за да не се оштетат непцата) и гаргара со антибактериско средство без алкохол бидејќи од зрачењето често се појавува сувост на слузницата на устата, а алкохолот дополнително ја суши. И, секако, да се избегнува контакт со луѓе со активни инфекции.
За жал има премногу оштетувања на повеќе органи па алкохол или редовна исхрана не прима посебно заради големото оштетување на црниот дроб. Има некоја специјална исхрана која му помага да се покачи железото и за зајакнување на организмот. Од скоро му се повтори, сега е на зрачаење па денеска доби доза албумин и плазма за да се освежи.
Инаку во исхраната од скоро зема и козја сурутка (според некои информации го зајакнува и регенерира црниот дроб и организмот)...не знам дали заради тоа што го спомена за нискобактериска храна или заради некоја интеракција со зрачењето, но докторите му ја забранија за време зрачење...
Во секој случај благодарам за инфото Алтернатив, ќе се бориме :)
--- надополнето: 1 февруари 2012 во 19:45 ---
А за диетата, не знам...треба да ги прашам дали би ја користеле. Ако сметаат дека ќе ја користат, ќе ти пишам на пп. Едно огромно благодарам од мене (y)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom