Дежурна Ординација! #2

Член од
9 септември 2008
Мислења
769
Поени од реакции
322
Некој да сподели мислење за еден тип од Драчево,боцка луѓе со Флостерон (суспензија за инјектирање) станува збор за физиотерапевт што студирал во Кина,бар така кажува... имам проблем со вратот,исто така препорачајте добар физиотерапевт ако знаете без Туран и компанија местачи
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Незнам колку е за овде постот, но сепак темава е Здравје :)

Купив денес Pure Hawaii Spirulina, онака како первентива за ладниот период кој што предстои (поради слаб имунитет, немање енергија итн итн). Па сакав да прашам некој кој што ја користи или кој што знае нешто повеќе по колку таблетки дневно треба да се примат?

Во аптека ми викаат 5-6 на ден, ама и викам дека ми е онака за первентива ништо посебно (здрав, прав).
Јас мислам да пијам по 2 на ден, макс 3.

Некој коментар?
5-6 на ден пи. Добра е спирулината, ама ако ти фали ретинол, цинк, и витамин ц џабе ти е.
Некој да сподели мислење за еден тип од Драчево,боцка луѓе со Флостерон (суспензија за инјектирање) станува збор за физиотерапевт што студирал во Кина,бар така кажува... имам проблем со вратот,исто така препорачајте добар физиотерапевт ако знаете без Туран и компанија местачи
Пробај прво со Магнезиум, Д3, и борон а после на местачи.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
D3, magnesium, boron, hijaluronska kiselina, vitamin c

Da bega od gluten i mlecni produkti[DOUBLEPOST=1509144580][/DOUBLEPOST]Што се случи со постот над мојот?
 
Последно уредено:
Член од
30 декември 2014
Мислења
350
Поени од реакции
439
Докторот ми препиша антибиотик (Алмацин), меѓутоа заборавив да му спомнам дека пред околу 2-2 ипол месеци исто пиев антибиотик. Дали тоа може да биде штетно за организмот, со оглед на тоа што никој пат повеќе од еднаш годишно (за време на сезонски вирус) не сум пиел антибиотици, а не пак во рок од 2 месеци?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Докторот ми препиша антибиотик (Алмацин), меѓутоа заборавив да му спомнам дека пред околу 2-2 ипол месеци исто пиев антибиотик. Дали тоа може да биде штетно за организмот, со оглед на тоа што никој пат повеќе од еднаш годишно (за време на сезонски вирус) не сум пиел антибиотици, а не пак во рок од 2 месеци?
Сега имаш дијагностициран вирус или зошто ти го препишаа?
 
Член од
30 декември 2014
Мислења
350
Поени од реакции
439
Сега имаш дијагностициран вирус или зошто ти го препишаа?
Он вели дека е вирус и дека треба да пијам антибиотик за да не се прошири кон синусите. Заедно со Алмацин ми препиша и TYLOLHOT - кесички на растварање. Иако секоја година овој период настинувам освен ете ова лето кога имаше драстичен пад на температурите од 40 на 18 степени целзиусови.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Он вели дека е вирус и дека треба да пијам антибиотик за да не се прошири кон синусите. Заедно со Алмацин ми препиша и TYLOLHOT - кесички на растварање. Иако секоја година овој период настинувам освен ете ова лето кога имаше драстичен пад на температурите од 40 на 18 степени целзиусови.
Витамин ц, по 2-3 грама на ден. Ѓумбир со 1/2 лажиче мед, прополис и лимони - поготово ако најдеш домашни или органски, мелени у блендер - сосе кора. За неколку дена како нов.
 
Член од
30 декември 2014
Мислења
350
Поени од реакции
439
Витамин ц, по 2-3 грама на ден. Ѓумбир со 1/2 лажиче мед, прополис и лимони - поготово ако најдеш домашни или органски, мелени у блендер - сосе кора. За неколку дена како нов.
Фала ти многу. :)
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Вчера се разбудив со укочен врат на лева страна, ништо сериозно демек ќе помине одма. Синоќа пред легнување почнав да добивам остри и болни грчеви при секој минималeн напор на мускулот кој ми е укочен. DIY терапија денес ми се состои од мраз и парацетамол/аналгин.


По моја слободна проценка или е трапезиус или стерноклеидомастоид, отприлика во тие два правци ме фаќаат грчевите.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Последниве неколку дена нервот/делот под левото око ми игра/трепери често и исто така често трепери делот под долната лева усна. Чувството не е нешто пријатно. Исто така последниов месец често имам главоболки и кратки вртоглавици/нерамнотежи. Во моменти и очите си ги осеќам како суви и гледам како позамаглено. Бев на очно ми рекоа дека ништо се нема променето, дека се е во ред. Морам да напоменам и дека пред околу еден месец осетив силна болка во левото уво која како силен и остар бран се прошири кон внатрешната страна на главата. Приметив дека од тогаш при секое зевање и при одредено зборење чувствувам како дел од воздухот да ми излегува низ ушите и често ми се како запушени, полни со притисок, а и имам многу повеќе церумен за разлика од порано, па дури и потечен е. Носот ми тече и се затнува веќе два месеци. Локацијата е вака како на сликата..........

Главоболка.JPG

Од што може да биде ова? Дали може да биде од стрес?
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.793
Поени од реакции
29.268
,,,, kompleten pregled na ORL i s rtg snimki na maxilarnite i ftontalniot sinus,,,
,,, zgolemena kolichina i razreden cerumen mozhen vospalitelen proces vo uvoto,,,
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.662
Поени од реакции
38.845
Последниве неколку дена нервот/делот под левото око ми игра/трепери често и исто така често трепери делот под долната лева усна. Чувството не е нешто пријатно. Исто така последниов месец често имам главоболки и кратки вртоглавици/нерамнотежи. Во моменти и очите си ги осеќам како суви и гледам како позамаглено. Бев на очно ми рекоа дека ништо се нема променето, дека се е во ред. Морам да напоменам и дека пред околу еден месец осетив силна болка во левото уво која како силен и остар бран се прошири кон внатрешната страна на главата. Приметив дека од тогаш при секое зевање и при одредено зборење чувствувам како дел од воздухот да ми излегува низ ушите и често ми се како запушени, полни со притисок, а и имам многу повеќе церумен за разлика од порано, па дури и потечен е. Носот ми тече и се затнува веќе два месеци. Локацијата е вака како на сликата..........

Прегледај го приврзокот 180414

Од што може да биде ова? Дали може да биде од стрес?
Ја мислам дека се замараш со глупости, очите му се сушеле.:facepalm: Иди на лекар провери крв и мочка па ако треба ќе те препратат на друго место иако не верувам дека ти е нешто. Ушите иди на ушно да ти ги исчистат со шприц, главоболките може и од расипани заби да ти се јават исто и од синуси може да имаш главоболки штом и носот ти тече.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Ја мислам дека се замараш со глупости, очите му се сушеле.:facepalm: Иди на лекар провери крв и мочка па ако треба ќе те препратат на друго место иако не верувам дека ти е нешто. Ушите иди на ушно да ти ги исчистат со шприц, главоболките може и од расипани заби да ти се јават исто и од синуси може да имаш главоболки штом и носот ти тече.
Пробува да трола и измислуваме болки, секоја недела нешто му е.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
@Sungerot Bob, Побарај гликоза тест да ти напраат, на време. Пошто после касно ќе ти биде.

Вчера се разбудив со укочен врат на лева страна, ништо сериозно демек ќе помине одма. Синоќа пред легнување почнав да добивам остри и болни грчеви при секој минималeн напор на мускулот кој ми е укочен.
Магнезиум и витамин ц со д3, прилично лесно решава укоченост, или осетно ја подобрува.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
@Sungerot Bob, Побарај гликоза тест да ти напраат, на време. Пошто после касно ќе ти биде.



Магнезиум и витамин ц со д3, прилично лесно решава укоченост, или осетно ја подобрува.
Мислиш на обично мерење на шеќерот или на тој ОГТТ тест?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom