Дежурна Ординација! #2

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Мислам на асален тест за мерење на шеќер, надвор го викаат glucose challenge test, не знам како се вика кај нас, ти даваат да пиеш гликоза и неколку пати ти мерат шеќер во текот на наредните неколку саати. Ако го поминеш имаш многу помалце работи за кои треба да се секираш.

Нервите околу очите, најчесто се оштетуваат од мутации на метаболизам на б витамини - дефицити, и дијабет. Истите се решаваат или намалуваат со коензим форми на б витамини во големи дози, поготово benfotiamine, и Na-RALA.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Мислам на асален тест за мерење на шеќер, надвор го викаат glucose challenge test, не знам како се вика кај нас, ти даваат да пиеш гликоза и неколку пати ти мерат шеќер во текот на наредните неколку саати. Ако го поминеш имаш многу помалце работи за кои треба да се секираш.
Пред некои 5 години правев таков тест, но освен тоа што ми кажа докторката да симнам некое кило, друго ништо не рече. Како и да е, фала ти, ќе направам.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Пред некои 5 години правев таков тест, но освен тоа што ми кажа докторката да симнам некое кило, друго ништо не рече. Како и да е, фала ти, ќе направам.
Кај ти е резултатот од тој тест?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.593
Поени од реакции
38.741
Бобче, оваа болест изгледа те мачи.

Hypochondriasis or hypochondria is a condition in which a person is inordinately worried about having a serious illness.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Кај ти е резултатот од тој тест?
Мислам дека е фрлен. Тогаш правев и општо испитување на хормоните. Хормоните беа добри, а ОГТТ на гладно ми беше околу 3 шеќерот, по пиење на првата доза вода со шеќер околу 6, а по второто пиење вода со шеќер 9,3.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.084
Поени од реакции
15.920
Мислам дека праите муабет за тест на гликозна толеранција. Или тест на скриен шеќер, попознат како таков.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Бобче, оваа болест изгледа те мачи.

Hypochondriasis or hypochondria is a condition in which a person is inordinately worried about having a serious illness.
Не е тоа. Никогаш сум немал и немам страв кон болести, но ова од последниот месец ме загрижи. Никогаш такво нешто не ми се случило, т.е. толку симптоми од еднаш. Деновиве ќе одам на лекар, па ќе пишам.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Мислам дека е фрлен. Тогаш правев и општо испитување на хормоните. Хормоните беа добри, а ОГТТ на гладно ми беше околу 3 шеќерот, по пиење на првата доза вода со шеќер околу 6, а по второто пиење вода со шеќер 9,3.
Ти си брате дијабетичар/предијабетичар. Ајде фрли се сега на она што го пишува во мојот прв пост, пошто после касно ќе ти биде.

Има и голема шанса матниот вид да ти е од висок шеќер/инсулин.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Ти си брате дијабетичар/предијабетичар. Ајде фрли се сега на она што го пишува во мојот прв пост, пошто после касно ќе ти биде.

Има и голема шанса матниот вид да ти е од висок шеќер/инсулин.
Се надевам дека не е тоа. Деновиве ќе отидам на доктор, па ќе те известам.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Се надевам дека не е тоа. Деновиве ќе отидам на доктор, па ќе те известам.
Направи уште еден тест, али чим тогаш ти бил тој резултат, а во меѓувреме ништо не си сменил - тешко да ти се подобрила ситуацијата.

Иначе едно 30% + од населението го има овој проблем, а не се ни свесни.

Ако ти се приспива после јадење тоа е тоа во огромен дел од случаите.
 
Член од
15 февруари 2010
Мислења
410
Поени од реакции
598
Дали крвната слика може да покаже било какво воспаление на панкреас?
Преку ехо ми открија благо задебелување на главичката од панкреасот а крвната слика ми е уредна. Прочитав и дека аст и алт играле некоја улога а и двата ми се 10.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Дали крвната слика може да покаже било какво воспаление на панкреас?
Преку ехо ми открија благо задебелување на главичката од панкреасот а крвната слика ми е уредна. Прочитав и дека аст и алт играле некоја улога а и двата ми се 10.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
Не. Аст и алт најмногу се показатели за црниот дроб. Имаш магнетна, пет скен, такви процедури што даваат пресек на органи, сигурно некој доктор знае најдобро
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Дали крвната слика може да покаже било какво воспаление на панкреас?
Преку ехо ми открија благо задебелување на главичката од панкреасот а крвната слика ми е уредна. Прочитав и дека аст и алт играле некоја улога а и двата ми се 10.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
Другите резултати како ти се? дај скриншот тука или пп, замагли го името.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Дијабет или предиабет е најверојатната причина за проблемот кој го имаш. Фрли се на лимони и цитрони и многу зеленчук...

П.С. цитрони 2 до 3h пред или после медикаменти!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom