Дежурна Ординација! #2

Член од
7 септември 2016
Мислења
19.596
Поени од реакции
34.791
Друштво пак јас. Ме немаше од Јануари, ама вчера пак се повтори истово од погоре. Беа татко ми и мајка ми на слава кај кумовите ни. Неполн саат од како седнале, татко ми наеднаш рекол дека му се згадило и заповраќало и пошол да излезе надвор. Стигнал до вратата и се онесвестил. Среќа имале многу луѓе на славата па го придржале да не падне. Го ставиле на кревет и веднаш се освестил. Притисокот му бил 100/60. Тој не ни бил свесен што се случило, не знаел дека паднал. Уште ја прима истата терапија како погоре, т.е.
Piramil (25мг) - сабајле цело апче, навечер пола
Kalista - само навечер или пола или цело.
Пола саат до саат пред да тргнат на слава се напил пола Piramil и цело Kalista за да има време да му делува. Таму испил 1 ипол чаша ракија кога му се случило ова. Во меѓувреме од Јануари и последен пат кога му се случи ова беше супер. Беше само уплашен, не сакаше да тргне никаде сам или да остане дома сам од страв да не му се повтори. Таман почна да му поминува стравот и вчера пак.
Инаку тогаш направи комплетна крвна слика и комплетен срцев преглед. Правеше и доплер на срце. Го прашале докоторите со кој спорт се занимава зашто срцето му било перфектно. Имаше малку покачени маснотии во Јануари, ама ги среди, крвната слика последно му беше ко на средношколец. Од Јануари навака имаше и период на изгубен апетит кога ништо не му се јадеше и јадеше со сила, буквално мајка ми го тераше ко мало дете да касне нешто со сила. Изгуби 10 кг во тој период. Последниве 2-3 недели му се врати апетитот и почна да му поминува стравот и еве после вчера не знам сега што ќе се случи.
Не знам кај да барам веќе помош. Докториве велат дека се е во ред, а човекот здрав прав така да се онесвести не може. Плус ме плаши што често патува со кола и не дај Боже да му се случи вакво нешто во возење. Затоа барам совет од вас што би можело да предизвика вакви онесвестувања. Што следно да испита? Кај и да треба, што и да треба ќе појде и ќе испита, само не знаеме што и никој не ни кажува. Матичнава докторка вели дека е се во ред :unsure:
...некогаш преголемата грижа и страв може да направи спротивен ефект и наместо ние да го подобриме здравјето напротив ќе го влошиме,
...твојот татко само направил грешка што се напил лекарства без да го измери моменталниот крвен притисок и направил таква комбинација на антихпертензив со антидепресив зачинето со алкохол !!
+
+

= Бомба која ја созадал татко ти во себе која експлодирала моментално кога се споиле сите компоненети предизвикувајќи нагол пад на крвниот притисок и недостаток на крв (кислород) во срцето и недостаток на крв во мозокот со што му се слошило со нагон на повраќање и тука пак татко ти направил грешка со нагло станување од столица до врата со што всушност дополнително ја влошил ситуацијата со спуштање на крвта целосно во долните екстремитети мозокот останал без крв и следува вртоглавица и онесвестување, така да немој да се чудиш, човек може да се онесвести и од силна емоција ако се наоѓа во посебна психолошка состојба како што сигурно се наоѓа татко ти...
...твојот татко пред да оди на слава требал да го измери притисокот, дури и да му бил малку покачен во граница на поднесување не требаше ниту да се напие терапија ако планирал да испие алкохол (макар и чаша) или доколку при мерење на крвниот притисок му бил многу висок требаше само да се напие таблети од група на АЦЕ инхибитори, но не и антидепресив ...
...како тоа идете на гости за убаво, а тој е депресивен? нема логика нели?
...стравот на непознавање на нештата укажува на панично хипохондрично однесување и земањето на лекарства како терапија ,,за секој случај да биде во телото,, не е само погрешно туку ете може да биде и со последици...
...татко ти треба да се ослободи од стравот дека може да умре од срцева болест, сите ќе умрат кога ќе им дојде денот, но не однапред затоа што во негова околина умираат млади можеби негови познаници од кардиоваскуларни инциденти, како секој човек нели, мора да има пореметени некои параметри во телото поради недисциплина од исхрана, физичка неактивност, (пушењето ете го прекина) тоа не значи да делува така со страв и да се напие така лековите ,,да се најдат,, како да се бомбони, оти стравот во телото е лоша работа се ативира вагусот негативно и во организмот и од ништо се создаваат такви видливи симптоми како да постои некоја болест, а всушност нема никаква болест... а денес за разлика од порано каде жената водеше во несвестици денес онесвестувањето е подеднакаво застапено и кај жените и кај мажите зборувам како причина емотивен фактор, психолошка состојба ...
...значи, поработај на психата на татко ти , не велам да биде Рамбо, но некогаш и тоа треба, високиот крвен притисок никогаш не направил беља наедаш, оти дава знаци и тој секогаш е опасен доколку се задржи неколку денови, недели, додека нискиот притисок толку е подмолен веднаш доаѓа до слошување и може да биде фатален поради недостаток на кислород во мозокот, крв во срце, бубрези и сето тоа е поради толкувањето дека - ако имаш висок крвен притисок може да се случи инфаркт или мозочен удар што е тотално неточно и само вградува страв кај човекот, штетноста на високиот крвен притисок е ако и само ако се задржи подолг период -денови, недели тогаш може да биде еден од причинителите на тие кардиоваскуларни инциденти...
...значи татко ти, замисли си, додаде во телото лек против висок крвен притисок без да провери дали воопшто му бил висок во моментот пред да замине на гости, може му бил нормален крвен притисок дури може му бил и низок крвен притисок?? и дополнително си додал лек- антидепресив кој ги шири дополнително крвните садови и сега на гости на сета таа предизвикана хемија на ширење на крвните садови додал и алкохол кој уште дополнително повеќе изреагирало со нагло уште повеќе ширење на крвните садови и на татко ти му се слошило, оти мозокот нема веќе крв центрите реагирале со нагон на повраќање и во тој момент татко ти станал од столица идејќи до врата дополнително усложувајќи ја ситуацијата со што сега дефинитивно сета крв му се слева во долни екстремитети и мозокот поради немање довод на крв направил мал прекин и сето тоа фаворизирано од стравот на татко ти дека ете пак му се слоши и дека ќе се онесвести и сето тоа навистина се случува, затоа што како велиш ти нормален здрав човек не може туку така да се онесвестува, а и притисокот не бил толку низок да колабира, НО ?
...пак ќе кажам комбинацијата на лековите против висок притисок + антидепресив + алкохол + страв вагус реакција = онесвестување !!!

така да ако сакаш да му помогнеш, прво купи му апарат дигитален за мерење крвен притисок, нека самиот си створи навика за мерење и самиот да си дозира според резултатот, слободно може да ги крши таблетите и да биде минимална доза или еднаш дозирано или да ја зголеми или зачести дозата... ниеден организам не е ист и ниеден не реагира исто, а ниеден доктор не може тука да помогне додека самиот не си помогне...
...а тоа антидепресиви фрли ги, не се пијат тоа само онака ,,да се најдат,, во организмот, помогни му, најди му ја слабата точка од што се плаши, шетајте заедно нека се појави машкоста во него, нека се појави храброста како кај секој маж, нека биде Рамбо (y)
 
Последно уредено:
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
hehe pa zosto da prai ispituvanja mati4nata mu vika se e vo red ))
Матичниот лекар никаде не дава мислење, треба специјалист да даде предлог...како и да е, компјутер или магнет на глава не е на одмет да се направи.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.596
Поени од реакции
34.791
Матичниот лекар никаде не дава мислење, треба специјалист да даде предлог...како и да е, компјутер или магнет на глава не е на одмет да се направи.
... нема потреба од зрачење и такви испитување, таткото ниту имал главоболки ниту чести несвестици, а најмалку зборавност или дезиорентирано однесување... сите тие испитување се со определено зрачење и нема никаква оправданост доколку нема соодветни насоки ...а АБП мониторинг е континуирано следење на крвниот притисок во тек на 24часа со што се откриваат варијации во вредностите на крвниот притисок и се дијагностицира хипертензивна болест и се изведува со апарат наречен Холтер...

односно јас велам дека имам висок крвен притисок, ама кога одам на доктор притисокот ми е нормален и сега да се докаже кој е во право ќе ми постават Холтер апарат кој на секој 5-10 мин го мери крвниот притисок без разлика што активности се прави тоа иде автоматски, и потоа се назначува што активност и кое време сум правела,а апаратот снима лента со параметри и ако притисокот ми е 160 со 90 ама сум поминувала на пешачки премин и потоа за 15 мин ми се нормализира тоа значи дека ЈАС НЕМАМ ПОКАЧЕН КРВЕН ПРИТИСОК туку ми е нормален,а реакцијата не пешачки премин е нормална со лачење на адреналин со што се возбудив да не ме прегази кола и телото го покачил притисокот за спремност за заштита.. тоа е Холтер апарат, кај тој што е докажана хипертензија што ќе му е да се постави?? за уметнички дојам?? или ако јас во текот на цел ден и ноќ го проверувам крвниот притисок со дигитален апарат апсолутно еднаков со Холтер кој исто има манжета и екран само што е адаптиран нонстоп да мери и регистрира?
... Холтер апарат е само и само да се докаже високиот притисок или нагол скок за тој што не знае да го мери или докторот се сомнева во вистинската причина на доаѓање на пациентот кај него односно на жалост често пати предложено носење Холтер апарат, поради немање соодветна дијагноза односно причина за хипертензија па сега ај еве ,,ќе ти поставам апарат,, како кој знае што е тоа, а пациентот поради неинформираност мисли дека тоа нешто ќе ги реши неговите проблеми ( а да не спомнувам непотребното наплатување за поставување на тој Холтер апарат) :neetaka: ...
 
Последно уредено:
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
... нема потреба од зрачење и такви испитување, таткото ниту имал главоболки ниту чести несвестици, а најмалку зборавност или дезиорентирано однесување... сите тие испитување се со определено зрачење и нема никаква оправданост доколку нема соодветни насоки ...а АБП мониторинг е континуирано следење на крвниот притисок во тек на 24часа со што се откриваат варијации во вредностите на крвниот притисок и се дијагностицира хипертензивна болест и се изведува со апарат наречен Холтер...

односно јас велам дека имам висок крвен притисок, ама кога одам на доктор притисокот ми е нормален и сега да се докаже кој е во право ќе ми постават Холтер апарат кој на секој 5-10 мин го мери крвниот притисок без разлика што активности се прави тоа иде автоматски, и потоа се назначува што активност и кое време сум правела,а апаратот снима лента со параметри и ако притисокот ми е 160 со 90 ама сум поминувала на пешачки премин и потоа за 15 мин ми се нормализира тоа значи дека ЈАС НЕМАМ ПОКАЧЕН КРВЕН ПРИТИСОК туку ми е нормален,а реакцијата не пешачки премин е нормална со лачење на адреналин со што се возбудив да не ме прегази кола и телото го покачил притисокот за спремност за заштита.. тоа е Холтер апарат, кај тој што е докажана хипертензија што ќе му е да се постави?? за уметнички дојам?? или ако јас во текот на цел ден и ноќ го проверувам крвниот притисок со дигитален апарат апсолутно еднаков со Холтер кој исто има манжета и екран само што е адаптиран нонстоп да мери и регистрира?
... Холтер апарат е само и само да се докаже високиот притисок или нагол скок за тој што не знае да го мери или докторот се сомнева во вистинската причина на доаѓање на пациентот кај него односно на жалост често пати предложено носење Холтер апарат, поради немање соодветна дијагноза односно причина за хипертензија па сега ај еве ,,ќе ти поставам апарат,, како кој знае што е тоа, а пациентот поради неинформираност мисли дека тоа нешто ќе ги реши неговите проблеми ( а да не спомнувам непотребното наплатување за поставување на тој Холтер апарат) :neetaka: ...
Холтер е апарат за следење на 24 часовна работа на срцето, додека АБП е апарат за автоматско 24 часовно следење на крвниот притисок.
Сите прегледи се закажуваат и чинат околу 100 денари...само магнетот или компјутерот се поскапи, од 400до700ден.

Подобро е да се направат и овие испитувања, барем на раат ке си бидат.
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.255
Поени од реакции
2.241
Дај скрин преку пп со сите подгрупи.
Пратено.

...твојот татко пред да оди на слава требал да го измери притисокот, дури и да му бил малку покачен во граница на поднесување не требаше ниту да се напие терапија ако планирал да испие алкохол (макар и чаша) или доколку при мерење на крвниот притисок му бил многу висок требаше само да се напие таблети од група на АЦЕ инхибитори, но не и антидепресив ...
Фала за исцрпниот одговор. Ова болдрираново само сега ме буни. Во Јануари кога првпат му се случи ова (т.е. во Декември беше, ден пред Нова Година), овде на форумов, а и докторот, советуваше дека никогаш не треба самоиницијативно да ја прескокне терапијата и дека тие апчиња се тип на апчиња што е можно да треба да се пијат цел живот без престан и тоа е тоа. Овде велиш дека ако планирал да пие алкохол требало да прескокне доза. Што е правилно? Му кажав сегменти од ова и не верувам дека веќе некогаш ќе се напие алкохол после пиење апчиња, ама сакам да знам што е правилно во таква ситуација за секој случај :)
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.596
Поени од реакции
34.791
Холтер е апарат за следење на 24 часовна работа на срцето, додека АБП е апарат за автоматско 24 часовно следење на крвниот притисок.
Сите прегледи се закажуваат и чинат околу 100 денари...само магнетот или компјутерот се поскапи, од 400до700ден. Подобро е да се направат и овие испитувања, барем на раат ке си бидат.

...ако го гледаме како апаратура( Holter- occasionally ambulatory electrocardiography device- klik ! )
така е !
...но денес
го насочуваат како апарат за Holter Blood Pressure Monitor ( клик !) за крвен притисок
и срцева работа Holter ECG (клик !) двата како ,,Холтер,, ...


[DOUBLEPOST=1491764814][/DOUBLEPOST]
Пратено.

Фала за исцрпниот одговор. Ова болдрираново само сега ме буни. Во Јануари кога првпат му се случи ова (т.е. во Декември беше, ден пред Нова Година), овде на форумов, а и докторот, советуваше дека никогаш не треба самоиницијативно да ја прескокне терапијата и дека тие апчиња се тип на апчиња што е можно да треба да се пијат цел живот без престан и тоа е тоа. Овде велиш дека ако планирал да пие алкохол требало да прескокне доза. Што е правилно? Му кажав сегменти од ова и не верувам дека веќе некогаш ќе се напие алкохол после пиење апчиња, ама сакам да знам што е правилно во таква ситуација за секој случај :)
... чекај малку мешаш лекарства, тогаш зборуваме за бета блокатори кои како специфична група на лекови не смеат да се прекинат самоиницијативно односно мораат секојдневно да се внесат макар најмала доза, тука ТИ во дозирање кај татко ти во овој случај НЕМАШ БЕТА БЛОКАТОР , туку само антихипертензив од група на АКЕ инхибитори ,, Piramil a 2,5 mg ,, и антидепресив ,,Calixta,, немаш спомнато друг лек и сега ако дента има цел ден нормален или низок притисок МОЖЕ ДА НЕ ИСПИЕ лек од група на АКЕ инхибитори,ништо нема да се случи со едно непиење на овој лек , односно можеше да го испие навечер пред да легне или да го земеше на сабајле ама никако пред гости кога пиеше алкохол, а ти сега овој лек ми го споредуваш со бета блокатор ...
ми ја разбираш поентата?
 
Последно уредено:

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.255
Поени од реакции
2.241
... чекај малку мешаш лекарства, тогаш зборуваме за бета блокатори кои како специфична група на лекови не смеат да се прекинат самоиницијативно односно мораат секојдневно да се внесат макар најмала доза, тука ТИ во дозирање кај татко ти во овој случај НЕМАШ БЕТА БЛОКАТОР , туку само антихипертензив од група на АКЕ инхибитори ,, Piramil a 2,5 mg ,, и антидепресив ,,Calixta,, немаш спомнато друг лек и сега ако дента има цел ден нормален или низок притисок МОЖЕ ДА НЕ ИСПИЕ лек од група на АКЕ инхибитори,ништо нема да се случи со едно непиење на овој лек , односно можеше да го испие навечер пред да легне или да го земеше на сабајле ама никако пред гости кога пиеше алкохол, а ти сега овој лек ми го споредуваш со бета блокатор ...
ми ја разбираш поентата?
За следниот пост мислев, тука потенцираш дека никогаш не смее да прескокне доза. Не ме сфаќај погрешно, не пробувам да се контрам, само сакам да знам што е правилно :)

сега прашање дали татко ти под инерција пие лекови редовно за покачен кр,притисок иста јачина и доза секој ден имал немал покачен кр.притисок ( без да истиот го мери) или воопшто не пие лекови за покачен крвен притисок без да го мери крвниот притисок мислејќи дека нема потреба оти му е нормален... едно од правилата што се последица на многу несакани ситуации е баш ваква, лековите за покачен кр,притисок на таа возраст или со медицинска историја на таа појава се пијат доживотно но мноооооооогу важно е да се мери кр.притисок секој ден во период кога мислиме дека истиот ни се покачува и да се земе соодветно комбинација на повеќе лекови за крв притисок доколку е мн висок или да се прилагоди помала доза половина дури и четвртинка од лекот или намалено наместо два пати на ден еднаш само дневно или ако сепак има пак намален кр,притисок се исфрлува на пример еден од лековите дали диуретик, дали АКЕ инхибиторот или бета блокаторите или калциеви антагонисти, НО НИКОГАШ НЕ СМЕЕ ДА НЕ СЕ ЗЕМЕ НИШТО ОД ТИЕ ЛЕКОВИ иако кр.притисок е нормален или низок некој период секогаш мора барем најмала доза од еден лек...
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.596
Поени од реакции
34.791
...значи,
ако не се одреди причината за покачен крвен притисок туку ете организмот има нон стоп покачен притисок, а причина се уште непозната односно не одредивме како последица од што, нормално е дека сме обврзани и зависни да нон-стоп ги пиеме како лекарства се додека не одредиме од што е ...
еве да речеме имам нон стоп покачен крвен притисок направив секакви анализи и не се најде од што е и јас морам да се заштитам со пиење на лекови за да го нормализирам и тоа секојдневно без прекинување, ама јас ако го пронајдам жариштето како недоволна работа на пример на штитната жлезда и делувам таму со внес на јод ја нормализирам функцијата на таа жлезда и автоматски ми се смирува и тој покачен крвен притисок доколку тоа беше покачен поради нефункцинирање на штитна жлезда и ќе си ги намалам односно прекинам тие лекови од АКЕ инхбитори групата...
е сега, друг случај , ако не знаеме од што е покачениот крвен притисок велиме демек имам есенцијална хипертензија и ако еден ден не се напијам лек за покачениот притисок не е страшно, тој ден може малку да ми се покачи, а може пак да си биде во нормала - но не е ништо страшно, но не смеам да не се напијам лек последователно неколку дена, оти пак ќе се покачи крвниот притисок ( причина не ја знам) и потешко повторно ќе го стабилизирам во нормала...ова важи за лекови од АКЕ инхибитори група (генерика лекови - enalapril, lisinopril, ramiprilum )
или ете ако имам покачен крвен притисок, а одам на гости па сакам да пијам алкохол нема да земам лек од група на АКЕ инхибитори кои вршат дилатација- ширење на крвни садови туку ете ќе земам диуретик па со делување на бубрези со фаворизирање на мокрењето ќи си го намалам покачениот притисокот, а и до алкохолот ќе мокрам ем ќе ми се дилатираат крвните садови...
...сега за другата група на лекови БЕТА БЛОКАТОРИ каде во првиот коментар за Нова Година ги спомна што ги пие татко ти, тие се такви лекови што делуваат на срцевиот мускул ( срцев ритам), а и на покачен крвен притисок и тие лекови доколку нагло се прекинат имаат негативен ефект наречен ,,Rebound effect,, односно народски кажано ќе ти се појави наеднаш тоа за што го пиеш ако нагло го прекинеш, повратен ефект- и затоа овие лекови во терапија се воведуваат постапно дозирајќи ги во 1/4, 1/2 од таблетка еднаш па потоа два пати на ден па може да се зголеми до 1 цела таблетка по потреба, така и треба да се намали постапно по 1/2 па еднаш на ден, па 1/4 таблетка на ден за на крај доколку нема потреба да се прекине... е тоа е тоа , не смее нагло да се прекине ! ;)
 
Последно уредено:

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
За следниот пост мислев, тука потенцираш дека никогаш не смее да прескокне доза. Не ме сфаќај погрешно, не пробувам да се контрам, само сакам да знам што е правилно :)
Да ја следи препораката од кардиолог кој е запознаен со случајот е најправилно. Антихипертензив не се прекинува на своја рака. Титрирање (прилагодување) на дозата исто така. Моја препорака е консултација со сериозен интернист и невролог.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Ја видов, да ја отпуштите матичната докторка. Ќе му кажеш на татко ти, да престане да јаде благо, и да намали колку може повеќе сол, и животинска храна. Ќе купиш од аптека магнезиум, и витамин ц и да зима секој ден по 2-3 грама витамин ц, и не повеќе од 400 мг магнезиум, најдобро 2x по 200мг.

Исто така да јаде било која храна која му се допаѓа а има високо ниво на калиум (со исклучок на компири)

Од овошје може се, со исклучок на грозје, јаболки и сушено овошје.
 

Shahbaz

Транс Шиптaр
Член од
15 октомври 2013
Мислења
519
Поени од реакции
1.057
Ја видов, да ја отпуштите матичната докторка. Ќе му кажеш на татко ти, да престане да јаде благо, и да намали колку може повеќе сол, и животинска храна. Ќе купиш од аптека магнезиум, и витамин ц и да зима секој ден по 2-3 грама витамин ц, и не повеќе од 400 мг магнезиум, најдобро 2x по 200мг.

Исто така да јаде било која храна која му се допаѓа а има високо ниво на калиум (со исклучок на компири)

Од овошје може се, со исклучок на грозје, јаболки и сушено овошје.
Абе заборави ѓумбир и тумерик, да се ревитализира човекот.
 
S

Samurai_Sk

Гостин
Направив анализи пред две недели на Неуромедика ми најдоа ситни полипи во VF пишува од кои најголем е со димензии 4мм, многумина ми викаат ова може да биде многу опасно (нелекари) лекарот кога ме прегледа вика не е ништо страшно само треба да се следат, и тој со свои зборови како да каже не е баш зајбанција :O во шок сум :eek:
 
Последно уредено од модератор:

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Предлог за добар уролог?:)
 
Член од
10 април 2017
Мислења
1
Поени од реакции
0
Бидејќи не знам каде да го поставам моето прашање ке го пишам тука. Летоска правев пап беше уреден и микробиолошки на кои имаше само клебсиела бактерија вагинално. Пиев антибиотик но одредени симтоми ми останаа правев пак брисеви два пати не покажа. Меѓутоа исцедокот ми остана бел со зелено но не мириса, имам и некои ранички внатре се познаваат на површина на вагината и понекогаш во текот на денот кога мокрам осеќам внатре болка кај уретрата што е . Се ми оди паметот на нешто не дај боже страшно ако некој имал нешто слично нека каже што може да е . Отидов и на специјалист на клиника првиот пат така само ми вика бешиката ти е денес бев за преглед да правам им снема стапчиња за брисеви и ме врати дури после велигден да одам ни едно обично ехо не сакаше да направи. Ако има некој искуатво што би можело да е нека пише извинете на долгиот пост.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom