Дежурна Ординација! #2

Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.731
Поени од реакции
2.548
Можеби сум стварно досаден, но сепак се работи за мој близок затоа и се интересирам и читам премногу околу истово.

За колку време просечно закрепнуваат пациентите оперирани од аортата. Знам дека е индивидуално но сепак од прилика треба да се знае за кога ги пуштаат од болница (месец, два)
Моментално е во фаза каде го исфрлува шлајмот и има температура, не многу висока но сепак има, вероватно до некоја инфекција бидејќи немаше време да се дезинфицира пред операцијата...мораше хитно да биде.
Ако е уште во болница, лекарите најдобро ќе ти кажат како е ситуацијата. Батали читање по интернет. Дисекциите се меѓу најтешките операции и времето на опоравување зависи од многу фактори, состојбата пред операција, старост на пациентот, останати коморбидитети и ред други работи.
А ако не го дизенфицирале пред операција, сега немаше муабетот да е за опоравување :)
 
Последно уредено:
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.873
Како се справувате со алергија на очите? Пробав капки, камилица триста чуда и ништо не помага.
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Како се справувате со алергија на очите? Пробав капки, камилица триста чуда и ништо не помага.
Редовно ставање на капки за очи, Тобрекс и Патанол мене ми помагаат а некогаш и Лоратадин таблети.
 

Phoenixx

The Last Pharaoh
Член од
9 ноември 2015
Мислења
788
Поени од реакции
956
Т

Триптико

Гостин
Немој Хлорамфеникол! Тоа е антибиотик против конјуктивит и може да направи поголема беља. Алергија на што? Испитај прво, после масти и чуда. Сепак, очи се во прашање.
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Како се справувате со алергија на очите? Пробав капки, камилица триста чуда и ништо не помага.
Ако си сигурен дека е алергиска реакција, пример на ветар/полен, тогаш дефинитивно Лоратадин.
 
Член од
19 март 2013
Мислења
825
Поени од реакции
601
Мене еднаш матичната ми препиша дексаметазон+хлорамфеникол, чуда прави. Двете се во едно шишенце. Ретко кога е потребно да се капне двапати, со едно капнување поминува. Три години ми трае шишенцето (го чувам во фрижидер).

Не знам дали е алергија или што е, црвенило на очи + заматен вид. Ако трае со саати, тогаш капнувам. Отприлика четири пати годишно ми се јавува.

Едит: Или не препиша, само препорача. Знам само дека немаше да го земам ептен на своја рака.
 

Phoenixx

The Last Pharaoh
Член од
9 ноември 2015
Мислења
788
Поени од реакции
956
Немој Хлорамфеникол! Тоа е антибиотик против конјуктивит и може да направи поголема беља. Алергија на што? Испитај прво, после масти и чуда. Сепак, очи се во прашање.
A kako mene mi pomaga? I ne e na moja raka tuku od doktor prepisano.
 
Т

Триптико

Гостин
A kako mene mi pomaga? I ne e na moja raka tuku od doktor prepisano.
Не била алергија. Тоа што ние чешање, печење, црвенила и сл броиме како алергија е друго два :)

@Zebar дексаметазон со неомицин ;) Види го шишенцето :)
 
Последно уредено од модератор:

Phoenixx

The Last Pharaoh
Член од
9 ноември 2015
Мислења
788
Поени од реакции
956
Не била алергија. Тоа што ние чешање, печење, црвенила и сл броиме како алергија е друго два :)
Алергија иам, тоа ми се симптомите: кивање, насолзени очи, чешање на очите, црвенило...
 
Член од
19 март 2013
Мислења
825
Поени од реакции
601
Dexamethasone, Chloramphenicol. Од шишенцето читам.

Капки за око, раствор.

РеплекФарм во соработка со ____ (не можам да прочитам) Атина, Грција. < Аијаа, одма го фрлам. :)
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
Како се справувате со алергија на очите? Пробав капки, камилица триста чуда и ништо не помага.
Kakvi simptomi imas, ako ne se jaki, natopi hartija ili paloma so ladna mraz voda i taka pomini preku okoto so nea, i drzi go nekoi 10 sec, so povremeno topenje vo ladna voda, jas vaka pravam koga me pecat ocite a sekojdnevno me sprznuvaat po nekad, i odma pominuva, vaka so voda.[DOUBLEPOST=1465570000][/DOUBLEPOST]
Чаре за вишок енергија ?

Пробав со трчање/вежбање/нејадење/апчињазаспиење/пиење/све - не можам да се отспијам ко човек .... могуче да е некој психолошки проблем а у ?
Imas anxioznost
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.873
Кивање, чешање на носот и очите, печење и темни кругови околу очите, осетливост на светлина. Пробав Лоратадин, Летизен, Тобрекс и Патанол
 

комшијаTи

Комшија Ти
Член од
21 ноември 2013
Мислења
6.155
Поени од реакции
5.113
Константно ми трнат нозете и рацете дури и не можам да заспијам иако сум уморен, таман затворам очи одма се сецнам а и немам сила некако истоштен сум...
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.475
Поени од реакции
7.777
Константно ми трнат нозете и рацете дури и не можам да заспијам иако сум уморен, таман затворам очи одма се сецнам а и немам сила некако истоштен сум...
Ако те мава психа оди на бајачка.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom