Дежурна Ординација! #2

Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.740
Поени од реакции
2.554
Операцијата е извршена уште пред 2 недели, состојбата моментално е стабилна. Ме интересира после тоа ризикот.
Опасноста е првите 24-48ч од операцијата, како и за секоја таква операција. Штом е стабилен по две недели, ќе заврши со оправувањето и ќе биде како нов :) Само нека си се придржува до советите од лекарите.
 
Член од
6 декември 2011
Мислења
2.027
Поени од реакции
3.357
Опасноста е првите 24-48ч од операцијата, како и за секоја таква операција. Штом е стабилен по две недели, ќе заврши со оправувањето и ќе биде како нов :) Само нека си се придржува до советите од лекарите.
Можеби сум стварно досаден, но сепак се работи за мој близок затоа и се интересирам и читам премногу околу истово.

За колку време просечно закрепнуваат пациентите оперирани од аортата. Знам дека е индивидуално но сепак од прилика треба да се знае за кога ги пуштаат од болница (месец, два)
Моментално е во фаза каде го исфрлува шлајмот и има температура, не многу висока но сепак има, вероватно до некоја инфекција бидејќи немаше време да се дезинфицира пред операцијата...мораше хитно да биде.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.741
Поени од реакции
8.234
вероватно до некоја инфекција бидејќи немаше време да се дезинфицира пред операцијата...мораше хитно да биде.
Нема врска ова, операција е тоа, не е заебанција!
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
Имам оток под брадата сосем сум здрава ништо не ми е ама неколку месеци ми се чини имам како оток под брадата, и сега како да е поголемо денес. Ќе сакаат да ми ги вадат крајниците? Не ме боли грло ништо не ми е.... Не ми се отечени очите како од тироидна... Не сум ни дебела, само малку сум. Што може да е?
Инаку имам животно мото - на лекар не се оди, таму треба да те однесат кога ќе немаш сила да им тераш инает.
 

Attachments

Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Имам оток под брадата сосем сум здрава ништо не ми е ама неколку месеци ми се чини имам како оток под брадата, и сега како да е поголемо денес. Ќе сакаат да ми ги вадат крајниците? Не ме боли грло ништо не ми е.... Не ми се отечени очите како од тироидна... Не сум ни дебела, само малку сум. Што може да е?
Инаку имам животно мото - на лекар не се оди, таму треба да те однесат кога ќе немаш сила да им тераш инает.
Извини вака ама ебати твоето животно мото!
Ајде оди под итно на лекар..може да е НИШТО ама може и да има НЕШТО..подобро спречи отколку лечи ;)-моето моето:)
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
Извини вака ама ебати твоето животно мото!
Ајде оди под итно на лекар..може да е НИШТО ама може и да има НЕШТО..подобро спречи отколку лечи ;)-моето моето:)
Ај вечер... навечер подобро ќе ме види... а можда утре :)
се зезам - ќе појдам кај да е...
 
Член од
2 март 2016
Мислења
23
Поени од реакции
85
Здраво на сите,имам мал проблем со штитната жлезда ама во последно проблемот е чешањето ме чеша цело тело на моменти и ако почнам да се чешам уффф толку дали некој има искуство дали е од тироидната или нешто друго,(не се работи за хигиена)[DOUBLEPOST=1465063100][/DOUBLEPOST]Здраво на сите,имам мал проблем со штитната жлезда ама во последно проблемот е чешањето ме чеша цело тело на моменти и ако почнам да се чешам уффф толку дали некој има искуство дали е од тироидната или нешто друго,(не се работи за хигиена)
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.198
Поени од реакции
36.406
Muscles-in-human-body-images.jpg

Во последниве неколку месеци имам мака на делот што го имам заокружено, не сум имал никогаш повреда во тој дел, но последниве месеци имам болка во колкот особено предната стана кон карлицата, но се проширува и во задниот дел.
Обично болката ми се појавува при подолго пешачење или физичка работа, а особено сум забележал кога одам по кос терен.
На моменти знае и да ми направи блокада во целата нога, ми се укочува и кратко време не можам да мрднам.
Нешто онака според симптомите додека да најдам време за да се снимам?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.198
Поени од реакции
36.406
Ингвинална кила?
Не е, се сомневав и јас и отидов пред 3 месеци баш за тоа да го проверам, немам кила.[DOUBLEPOST=1465069726][/DOUBLEPOST]Мускулно-скелетна е болката, на моменти знае да биде и поостра, инаку како да ме има некој удрено по коска со цврст предмет, таква е болката.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.575
Не е, се сомневав и јас и отидов пред 3 месеци баш за тоа да го проверам, немам кила.[DOUBLEPOST=1465069726][/DOUBLEPOST]Мускулно-скелетна е болката, на моменти знае да биде и поостра, инаку како да ме има некој удрено по коска со цврст предмет, таква е болката.
Консултирај се со ортопед и направи рендген и/или магнетна снимка на колкот.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.737
Поени од реакции
18.481
Не е, се сомневав и јас и отидов пред 3 месеци баш за тоа да го проверам, немам кила.[DOUBLEPOST=1465069726][/DOUBLEPOST]Мускулно-скелетна е болката, на моменти знае да биде и поостра, инаку како да ме има некој удрено по коска со цврст предмет, таква е болката.
Намали тежина при вежбање, поготово squats кога правиш.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.198
Поени од реакции
36.406
Консултирај се со ортопед и направи рендген и/или магнетна снимка на колкот.
Така и планирам, само деновиве имам многу работа и ќе мора да си трпам уште недела-две додека не земам одмор, па да шетам по доктори. Гледам дека со промена на времето имам поголема мака, што ме буни прилично, ме плаши ишијас ко стариве да не имам закачено :D
Намали тежина при вежбање, поготово squats кога правиш.
Правев пауза од вежбање година и пол, но пак на моменти го имав проблемот, последните 5 месеци вежбам пак, но немам мака кога дигам тежини, туку само на кардио тренинг или кога сум долго време наведнат.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.737
Поени од реакции
18.481
Некоја хронична повреда ти е тогаш, иди на снимање.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.265
Поени од реакции
5.045
Чаре за вишок енергија ?

Пробав со трчање/вежбање/нејадење/апчињазаспиење/пиење/све - не можам да се отспијам ко човек .... могуче да е некој психолошки проблем а у ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom