Дежурна Ординација! #2

Член од
3 мај 2008
Мислења
601
Поени од реакции
7
дали може некој совет каков шампон да користам пошто имам првут , прво користев оден од recept против првут од кој малце се намали првутот , сега зедов head and sholders против првут со ментол но и тој не помага многу многу , и дали е можно што се туширам често ( секој ден ) да имам од тоа зголемно ниво на првут
 
Член од
31 мај 2008
Мислења
403
Поени од реакции
51
дали може некој совет каков шампон да користам пошто имам првут , прво користев оден од recept против првут од кој малце се намали првутот , сега зедов head and sholders против првут со ментол но и тој не помага многу многу , и дали е можно што се туширам често ( секој ден ) да имам од тоа зголемно ниво на првут

Пробај да не ги мењаш шампоните често , користи еден некое време, види Шаума , јас лично сум задоволна :)
 
K

kalimer0

Гостин
Лицето ми е некако бледо, мислев дека крвта ми е слаба но со неа се е во ред.
Долго време поминувам пред компјутер односно не се движам многу (освен до училиште, некои обврски надвор од домот но затоа 30 минути редовно вежбам дома).
Дали мојата физичка неактивност е причина за ова?
 

Doktor1

Doktor
Член од
3 јули 2010
Мислења
364
Поени од реакции
72
Лицето ми е некако бледо, мислев дека крвта ми е слаба но со неа се е во ред.
Долго време поминувам пред компјутер односно не се движам многу (освен до училиште, некои обврски надвор од домот но затоа 30 минути редовно вежбам дома).
Дали мојата физичка неактивност е причина за ова?
Ова не е никаков проблем некои луѓе едноставно се такви, биди физички поактивен не е на одмет но не е некој проблем....
 
П

Пепси_

Гостин
Ајде јас и мојот проблем :)
Значи тешко дишам т.е. многу често се издишувам длабоко осеќам потреба да го направам тоа како да се гушам.... бев кај матичен ме прегледа се,потоа ми правеа ЕКГ (така мислам беше) потоа ми земаа крв да ми проверат. Ги зема мајка ми резултатите и се било добро ништо немало и на тоа остана. Ама мојот проблем уште си е тука....најчесто издишувам/вдишувам кога јадам сум забележал и тоа ептен често па дури си правам пауза пијам вода гледам малце ТВ па пак јадам значи ни јас незнам убаво да објаснам што како е ама општо тоа се како симптоми да ги наречам. Исто кога играм фудбал на физичко или кога возам велосипед не ми представува проблем трчам не се заморувам ама ете....издишувам/вдишувам длабоко во градите како притисок ми се создава. Ова ми се појави од пред новата година значи 5-6 месеци ќе дојде.Што мислете вие ?
 
Член од
7 септември 2010
Мислења
4
Поени од реакции
0
Zdravo, nova sum na forumov ama si imam mnogu golema maka... vekje 5-6 meseci imam problemi so disnite organi. Postojani kaslam, imam nekoj nasobran sekret podolu od grloto sto go custvuvam a nikako da go isfrlam, nosot postojano mi e zatnat, i koga silno ke go "izduvam" mi se zatnuvaat usite ... Inaku skoro sekoja nedela sum kaj maticnata, a taa ne e mnogu zainteresirana ... bukvalno ja i sugeruram da mi dade upat za bris, za alergo test, za snimanje na gradite ... od seto ova samo gradite gi sminiv ( vo red bese snimkata) sega cekam rezultati od bris ... ama navistina me maci ova podolgo vreme, konstantno sum nastinata, kaslam ... okolu nova godina ispiv cela doza Ospen od 1500 mg, malku se zaleciv, potoa mi prepisa amoksiklav, i toa ne pomogna, piev i folkodin i hedelix sirupi ... ama seto toa pomagase samo vo momentot ... Vi blagodaram odnapred za sovetite !
 

Doktor1

Doktor
Член од
3 јули 2010
Мислења
364
Поени од реакции
72
Ајде јас и мојот проблем :)
Значи тешко дишам т.е. многу често се издишувам длабоко осеќам потреба да го направам тоа како да се гушам.... бев кај матичен ме прегледа се,потоа ми правеа ЕКГ (така мислам беше) потоа ми земаа крв да ми проверат. Ги зема мајка ми резултатите и се било добро ништо немало и на тоа остана. Ама мојот проблем уште си е тука....најчесто издишувам/вдишувам кога јадам сум забележал и тоа ептен често па дури си правам пауза пијам вода гледам малце ТВ па пак јадам значи ни јас незнам убаво да објаснам што како е ама општо тоа се како симптоми да ги наречам. Исто кога играм фудбал на физичко или кога возам велосипед не ми представува проблем трчам не се заморувам ама ете....издишувам/вдишувам длабоко во градите како притисок ми се создава. Ова ми се појави од пред новата година значи 5-6 месеци ќе дојде.Што мислете вие ?
Нправи снимање на белите дробоби, за да нема евентуални промени

--- надополнето ---

Zdravo, nova sum na forumov ama si imam mnogu golema maka... vekje 5-6 meseci imam problemi so disnite organi. Postojani kaslam, imam nekoj nasobran sekret podolu od grloto sto go custvuvam a nikako da go isfrlam, nosot postojano mi e zatnat, i koga silno ke go "izduvam" mi se zatnuvaat usite ... Inaku skoro sekoja nedela sum kaj maticnata, a taa ne e mnogu zainteresirana ... bukvalno ja i sugeruram da mi dade upat za bris, za alergo test, za snimanje na gradite ... od seto ova samo gradite gi sminiv ( vo red bese snimkata) sega cekam rezultati od bris ... ama navistina me maci ova podolgo vreme, konstantno sum nastinata, kaslam ... okolu nova godina ispiv cela doza Ospen od 1500 mg, malku se zaleciv, potoa mi prepisa amoksiklav, i toa ne pomogna, piev i folkodin i hedelix sirupi ... ama seto toa pomagase samo vo momentot ... Vi blagodaram odnapred za sovetite !
Направете детална крвна слика, или ако веќе имате направено пратете ми ги резултатите(не постара од 3 месеци)....
 
Член од
7 септември 2010
Мислења
4
Поени од реакции
0
Нправи снимање на белите дробоби, за да нема евентуални промени

--- надополнето ---


Направете детална крвна слика, или ако веќе имате направено пратете ми ги резултатите(не постара од 3 месеци)....


da, zaboraviv da napomenam i deka napraviv krvna slika no rezultatite od krvnata slika mi ostanaa vo kartonot kaj maticnata, znam deka se bese vo red so krvta ( vo odnos na referentnite vrednosti vo rezultatot) ... vo megjuvreme go zemav rezultatot od bris ( grlo, nos) i toa se e cisto ... ostanuva od ponedelnik alergo-test da napravam ...a cudno mi e sto iako postojano sum "zatnata" i imam produktivna kaslica, voopsto ne kacila temperatura...
 
Член од
16 декември 2008
Мислења
391
Поени од реакции
125
Decki please za sovet !
Imam ogromni pluskavci na nopzete , potocno na poslednite tri prsta odozdola na dvete noze, golemi se kolku i samiot prst t.e. na celiot prst odozdoma ima ogromen plik, imam i na palecot otstranata kako polovina palec. Mi se pojavija vcera i bea mnogu poduvani taka sto deneska gi dupnav site, odstranata do samiot nivni rab i gi premackav so alkohol pred dupnuvanjeto i posle toa, bidejki nemozam da odam. Megutoa povtorno se napolnija so vodicka i pak gi dupnav i pak se polnat so vodicka. Mnogu me bolat i neznam kako da podzazdravat do ponedelnik kolku da mozam da odam. Itno molam za nekoj sovet, nekoja krema, makar i trevka ili sl.
Blagodaram odnapred.
 

Doktor1

Doktor
Член од
3 јули 2010
Мислења
364
Поени од реакции
72
Decki please za sovet !
Imam ogromni pluskavci na nopzete , potocno na poslednite tri prsta odozdola na dvete noze, golemi se kolku i samiot prst t.e. na celiot prst odozdoma ima ogromen plik, imam i na palecot otstranata kako polovina palec. Mi se pojavija vcera i bea mnogu poduvani taka sto deneska gi dupnav site, odstranata do samiot nivni rab i gi premackav so alkohol pred dupnuvanjeto i posle toa, bidejki nemozam da odam. Megutoa povtorno se napolnija so vodicka i pak gi dupnav i pak se polnat so vodicka. Mnogu me bolat i neznam kako da podzazdravat do ponedelnik kolku da mozam da odam. Itno molam za nekoj sovet, nekoja krema, makar i trevka ili sl.
Blagodaram odnapred.
Од што ти се појавиа од штикли? Не треба да ги пукаш меурчињата тие представуваат храна за оштетеното ткиво за почеток не облекувај ништо биди боса, надвор на сонце малку но не предолго.... биди малку трпелива кремите врз плускавците полни со плазма нема да имаат кој знае колкав ефект
 
Член од
16 декември 2008
Мислења
391
Поени од реакции
125
Од што ти се појавиа од штикли? Не треба да ги пукаш меурчињата тие представуваат храна за оштетеното ткиво за почеток не облекувај ништо биди боса, надвор на сонце малку но не предолго.... биди малку трпелива кремите врз плускавците полни со плазма нема да имаат кој знае колкав ефект
:) Da mi se pojavija od stikli i toa novi prv pat gi oblekov i bev na niv nekade okolu 10 casa :D Inaku, znam deka ne treba da gi pukam ama morav se naogaat odozdola na prstite ne mozev voopsto na zastanam na noga, sega koga gi puknav mi e malku podobro barem mozam kolku tolku da odam , ama pak se polnat so vodicka i pak bolat :(
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
33.280
Поени од реакции
49.749
дали може некој совет каков шампон да користам пошто имам првут , прво користев оден од recept против првут од кој малце се намали првутот , сега зедов head and sholders против првут со ментол но и тој не помага многу многу , и дали е можно што се туширам често ( секој ден ) да имам од тоа зголемно ниво на првут
IMO:
Nivea се најдобри за таа работа. Recept е ОК. H&S врска нема, само е извикан.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
6.772
Поени од реакции
11.682
За отстранување на бенка слушнав дека може да се направи на државна клиника во оддел пластична хирургија.Ме интересира колку трае зафатот,колку чини,дали после мора да се остане неколку дена на болница и дали може да има некои компликации после отстранувањето?
 

Doktor1

Doktor
Член од
3 јули 2010
Мислења
364
Поени од реакции
72
За отстранување на бенка слушнав дека може да се направи на државна клиника во оддел пластична хирургија.Ме интересира колку трае зафатот,колку чини,дали после мора да се остане неколку дена на болница и дали може да има некои компликации после отстранувањето?
Не, воопшто не е сложена постапка, и доколку нема компликации, а веројатно ќе нема нема потреба од останување во болница, а тоа колку чини не би знаел да ви кажам...
 

ITK

Член од
10 октомври 2008
Мислења
1.107
Поени од реакции
51
Колку е нормалната бројка на ензимите што ги лачи црниот дроб?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom