Дежурна Ординација! #2

Член од
20 септември 2008
Мислења
11.514
Поени од реакции
7.811
Ако манам еден билобил, дозволено ли е :) Нели за концентрација и помнење..а спремам испити, а нешто слабо памтам :(
 
T

Tetro

Гостин
Ако манам еден билобил, дозволено ли е :) Нели за концентрација и помнење..а спремам испити, а нешто слабо памтам :(
Нема да има ефект. Еден. :)
Дека треба континуирано да се употребуваат некои две недели, па да има ефект. Инаку, за концентрација препорачувам друго. Ти праќам ПП.
 

Мармеладова

Tale of the inexpressible
Член од
21 април 2006
Мислења
1.743
Поени од реакции
183
Ако манам еден билобил, дозволено ли е :) Нели за концентрација и помнење..а спремам испити, а нешто слабо памтам :(
prosto kazano ako imas povekje od 50god i problemi so cirkulacija kje ti pomogne, ama ako si mlad i sakas da gi koristis samo za pamtenje, sigurno nema

samo povtoruvanjeto e majka na znaenjeto :)
 
Член од
28 март 2006
Мислења
16.861
Поени од реакции
10.224
Сашнос не е само за старци пошто влијае не исклучиво врз мозокот и не исклучиво после 50-та ами врз...

Active substance: dry extract of Ginkgo biloba leafs
Pharmacological effects: Bilobil is plant based preparation that improves brain and peripheral circulation. Dry extract of Ginkgo biloba leafs contains a complex of biologically active substances(glycosides and terpenic lactones) that contribute to the lowering of the vascular cells permeability. Bilobil prevents platelets' aggregation, improves microcirculation and supply the brain and peripheral tissue with oxygen and glucose.
Indications: Bilobil is approved for the treatment of the the following conditions:
Bilobil is also recommended in circulation disorders in the lower extremities
Warnings and Precautions: Bilobil should not be used in the following conditions:
Bilobil side effects: Drugs may cause...

Сум зимал и ја триста апчиња за испити, едно беше за неспиење ама како пешачење до Водно и назад ништо друго немаше ефект.
За вакви супстанци (и слични) би ти препорачал обавезно совет со доктор тет а тет пошто е зависно од многу фактори. Као аспиринот. За некого е аналгетик, за некого помош у кардиоваск. проблеми, за некого е опасен ради крварења...све е тоа терсене на своја рака, со две сечива.

Излези у природа, испешачи или извози точак саат време да ти се појача циркулацијата. Психичките напори заменувај ги со физички (трчање, фитнес, баскет...)
 

Doktor1

Doktor
Член од
3 јули 2010
Мислења
364
Поени од реакции
72
Ако манам еден билобил, дозволено ли е :) Нели за концентрација и помнење..а спремам испити, а нешто слабо памтам :(
ЈАС АПСОЛУТНО НЕ БИ ТИ ПРЕПОРАЧАЛ.....
 

Magde.

Модератор
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.668
Поени од реакции
3.782
Крајникот ми е потечен. Осеќам ко да ијам нешо закачено на грло. Шо да му праам?
 
Член од
16 декември 2008
Мислења
391
Поени од реакции
125
Ако манам еден билобил, дозволено ли е :) Нели за концентрација и помнење..а спремам испити, а нешто слабо памтам :(
Jas pred ispiti pijam mnogu kakao i zelen caj, jadam cokolada i b-complex .... i da ti kazam mi pomaga . Probaj takvo nesto ... a bilobil e premnogu mislam ... toa e moe mislenje serazbira. Pozdrav ,
 

Мармеладова

Tale of the inexpressible
Член од
21 април 2006
Мислења
1.743
Поени од реакции
183
Сашнос не е само за старци пошто влијае не исклучиво врз мозокот и не исклучиво после 50-та ами врз...

Active substance: dry extract of Ginkgo biloba leafs
Pharmacological effects: Bilobil is plant based preparation that improves brain and peripheral circulation. Dry extract of Ginkgo biloba leafs contains a complex of biologically active substances(glycosides and terpenic lactones) that contribute to the lowering of the vascular cells permeability. Bilobil prevents platelets' aggregation, improves microcirculation and supply the brain and peripheral tissue with oxygen and glucose.
Indications: Bilobil is approved for the treatment of the the following conditions:
Bilobil is also recommended in circulation disorders in the lower extremities
Warnings and Precautions: Bilobil should not be used in the following conditions:
Bilobil side effects: Drugs may cause...

Сум зимал и ја триста апчиња за испити, едно беше за неспиење ама како пешачење до Водно и назад ништо друго немаше ефект.
За вакви супстанци (и слични) би ти препорачал обавезно совет со доктор тет а тет пошто е зависно од многу фактори. Као аспиринот. За некого е аналгетик, за некого помош у кардиоваск. проблеми, за некого е опасен ради крварења...све е тоа терсене на своја рака, со две сечива.

Излези у природа, испешачи или извози точак саат време да ти се појача циркулацијата. Психичките напори заменувај ги со физички (трчање, фитнес, баскет...)
skase da kazis deka ne deluva samo na cirkulacijata...ama pastiranovo se odnesuva samo na toa, ili zaboravi da go napisis bitniot moment :)
konkretno za aspirinot, samo 100 deluva na kvs, a i toj i toj i site drugi od grupata salicilati predizvikuvaat git krvarenja,
 
С

Спенсер

Гостин
Препорачајте нешто против кивање... не сум алергичен на ништо,ама многу кивам понекогаш :) 3-4пати по ред,минимум..
 

DANTE

Gym instructor.
Член од
22 март 2006
Мислења
1.318
Поени од реакции
366
осеќам како некое свиркање во градите кога издишувам. ептен е слабо, моментално пијам лоратадин дека сум алергичен на полен. можно ли е од алергијата да ми свиркаат плуќите или е нешто друго?
 

Doktor1

Doktor
Член од
3 јули 2010
Мислења
364
Поени од реакции
72
осеќам како некое свиркање во градите кога издишувам. ептен е слабо, моментално пијам лоратадин дека сум алергичен на полен. можно ли е од алергијата да ми свиркаат плуќите или е нешто друго?
Можно е и од алергијата да се јавува, доколку не чувствувате болка или длабоко кашлање не е страшно сепак можете да направите снимки каде ќе се види евентуално воспаление...
 
Член од
25 мај 2011
Мислења
6
Поени од реакции
0
Акни на грбот по депилација

Здраво ми треба помош јас се издепелирав со крема за депелирање од лактото нагоре, на рамињата и од страните на грбот одма под рамото.На почетоко немаше проблем но за 1 недела масовно ми изелгоа брунки,акни црвени и не знам од што се дали од тоа што влакното не може да излезе или е хормонски ситни се и се црвени ве молам дајте ми некој совет како да ги излекувам ! :)
 

Мармеладова

Tale of the inexpressible
Член од
21 април 2006
Мислења
1.743
Поени од реакции
183
Здраво ми треба помош јас се издепелирав со крема за депелирање од лактото нагоре, на рамињата и од страните на грбот одма под рамото.На почетоко немаше проблем но за 1 недела масовно ми изелгоа брунки,акни црвени и не знам од што се дали од тоа што влакното не може да излезе или е хормонски ситни се и се црвени ве молам дајте ми некој совет како да ги излекувам ! :)
da ne gi dopiras i ako se isprljas/ispotis odma pod tus, ako ova ne gi smiri ondak antibiotski gel/krema
 

Kajgana Shop

На врв Bottom