Дежурна Ординација! #2

Член од
4 мај 2007
Мислења
598
Поени од реакции
208
Татко ми пред 2 дена се оперираше од кила, денес го пуштија од болница, ама има многу висок притисок. 180 со 115. Пиеше дијазепам, скуприл(редовна терапија) и некоа апче за мокрење. Се јавив на 194, не ми делуваа заинтересирани тие, дајте му 2 апчиња скуприл и нека лежи. Да го станувам да го носам во брза помош или ќе делува ова ? Инат човек нејќе да стане да не го задржеле во болница.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
после 2 грипа за 2 месеца до кај догуравме, слабокрвност и железо на 3ка .....
Се користат едни ампули што се ставаат во сок и слабокрвноста и железото се поправаат. Да не те лажам, не ми текнува како се викаа, но знам на Ф почнуваа. Прашај ја матичната сигурно ги знае, ептен познати се за нешто како што е твоево.

Татко ми пред 2 дена се оперираше од кила, денес го пуштија од болница, ама има многу висок притисок. 180 со 115. Пиеше дијазепам, скуприл(редовна терапија) и некоа апче за мокрење. Се јавив на 194, не ми делуваа заинтересирани тие, дајте му 2 апчиња скуприл и нека лежи. Да го станувам да го носам во брза помош или ќе делува ова ? Инат човек нејќе да стане да не го задржеле во болница.
Прво докторите во болница не се заинтересирани, не па брзата помош.

Ако состојбата му е подобрена консултирајте се со докторите кои го воделе во болница или со матичниот доктор, нека ви кажат од што било така и дали понатаму треба да се контролира. Ако состојбата е иста или влошена викнете брза помош и однесете го до болница. Ти сам да го стануваш и да го носиш, неиде. Ептен тазе е опериран.

:)
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.464
Поени од реакции
20.267
Се користат едни ампули што се ставаат во сок и слабокрвноста и железото се поправаат. Да не те лажам, не ми текнува како се викаа, но знам на Ф почнуваа. Прашај ја матичната сигурно ги знае, ептен познати се за нешто како што е твоево.
најверојатно мислиш на ова :

но сепак ќе пробам по природен пат да се вратам во нормала, преку исхрана нормално.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
најверојатно мислиш на ова :

но сепак ќе пробам по природен пат да се вратам во нормала, преку исхрана нормално.
Не, не е ова (иако и ова ќе ти помогне). Еве ги најдов на Интернет, не биле на буквата Ф:D



Грозни се, ама помагаат. Иначе можеш и преку храната да внесуваш повеќе железо, а и да си ја подобриш крвната слика.... спанаќ, урми, какао, коприва, киви, цвекло...:)
 
Член од
24 октомври 2012
Мислења
810
Поени од реакции
509
Пред година и нешто, одненадеж ми се појави болка во левото колено и не ми беше многу лесно да се движам, не можев да клекнувам (многу силна болка чувствував) и не можев да го стегнам квадрицепсот доволно силно. Имав мал оток кај коленото и чувствував топлина. Помина некој месец и болката исчезна, отокот се намали и можев да го стегам квадрицепсот и ккекнувам без некој проблем. Последниов период по долго одење имам чудно чувство во коленото, чувствувам повторно некаква си топлина и дека во секој момент може да ми откаже односно да ми отиде во обратна насока. Се спремам да одам на снимање, па би сакал да прашам каде е најдобро за вакви работи и дали може да испадне дека треба операција да се направи? Благодарам однапред.
 
Член од
13 март 2014
Мислења
691
Поени од реакции
142
Што помага призближан крвен притисокдали некој знае на брат ми веќе трет ден му е 90 со 80
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Земам од прилика 6 до 9 апчина повсли квасец дневно, е сеа ме запотера неколку дена уз то и алхохол, прашањево ми е дали е многу штетно то шо ги мешам со алхохол или немат врска?
 
Член од
14 февруари 2013
Мислења
1.725
Поени од реакции
2.092
Имам страшна забоболка.. Ме скина денес, а треба да учам.... Матична немам тука у СК, бидејќи студирам тука а сум од друг град. Аналгин еден веќе испиен не помага.. Совет
 

Dr. Wish

Outstanding Сasual Dating Authentic Maidens
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.393
Поени од реакции
2.794
најверојатно мислиш на ова :

но сепак ќе пробам по природен пат да се вратам во нормала, преку исхрана нормално.
10 urmi na den. Samo sto kazuvase tatko mi slusnal. Majka mi ima epten slaba krv.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543
Не, не е ова (иако и ова ќе ти помогне). Еве ги најдов на Интернет, не биле на буквата Ф:D



Грозни се, ама помагаат. Иначе можеш и преку храната да внесуваш повеќе железо, а и да си ја подобриш крвната слика.... спанаќ, урми, какао, коприва, киви, цвекло...:)

Да, точно е дека помагаат Тотхем-та даваат брзи резултати, но предизвикуваат лоши гастрични тегоби, кој не може секој да ги поднесе, но и идат стриктно со препорака на доктор...Тотхема не смее во ниту еден случај да се зема на своја рака...
И најдобро @Ryan Giggs да ги покаже сите вредности од резултатите, за да му дадеме совет, затоа што серумското железо не е никаков показател и ни приближно доволно да се установи било каква анемија...
А и оној сирупон погоре што си го постирал све повеќе се заменува со сиуруп со органско железо, витамини и минерали, овошни киселини итн...
Кога се зема железен препарат тоа треба да трае минимум 3 месеци за да се надополнат депоата со железо, да си сигурен дека железото правилно се ресорбира и да не ти прави гастрични тегоби и да го повраќаш...
 
K

Kacar

Гостин
Прашувам за пријателка, на вратот позади под главата и се појавило тврдо топче во големина на лешник. И сега, ја пукаат паники како и мене што ме пукаат, а она е надвор од земјата, треба да си дојде за 3 недели, а 1 преглед таму ќе ја чини 2 недели работно време. Битно да се напомене е дека пред 2 недели била цела вкочанета и ја болела вратната жила поради вкочанетост. Е сега, она си помислила и на лимфон ( рак на лимфните јазли) . Некој да имал искуство вакво ?
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Луѓе итно ми треба болница во која што ги чуваат болните (во овој случај болен со мозочен удар) и се грижат за нив (лекување и нега). Знаете ли каде има и која е таа болница и колку пари наплаќаат?
 

Тишка

Кротитељ
Член од
1 јуни 2011
Мислења
6.916
Поени од реакции
9.521
Незнаев кај да го поставам прашањево да не отворам нова тема ако има некоја посоодветна нека го префрлат таму.
Глеав КОД и се вика невработените мора секоја година да се пријавуваат во фонд за здравство заедно со тоа колку приходи оствариле и сеа ова треба пак да го направам зш пред една точно година се пријавив како невработен сеа пак ли треба со морониве ваму да се замарам низ фондов
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.057
Поени од реакции
6.668
секоја година одиш во фондот и потпишуваш дали надминуваш или не надминуваш одредена сума,негде околу 90 илјади денари...............да одиш и да се пријавиш и годинава зошто ќе немаш здравство...........ако си надминал ќе треба нешто да плаќаш месечно,ќе ти објаснат таму
 
Член од
11 февруари 2009
Мислења
1.072
Поени од реакции
1.144
Глеав КОД и се вика невработените мора секоја година да се пријавуваат во фонд за здравство заедно со тоа колку приходи оствариле и сеа ова треба пак да го направам зш пред една точно година се пријавив како невработен сеа пак ли треба со морониве ваму да се замарам низ фондов
Сега проверив, уште им стои ланското соопштение, нема информација дали треба пак истото да се прави и до кога е рокот. Лани рокот бил до 31 март: http://www.fzo.org.mk/default.asp?ItemID=B4BEDDF0D5D570489AF53522ECBBBABF
 

Kajgana Shop

На врв Bottom