Дежурна Ординација! #2

Член од
26 септември 2012
Мислења
8.077
Поени од реакции
6.699
Jas ja doprimiv terapijata za anginata doktorkata mi rece sAmo vitAmin c i b kompleks da pijam, no mene recee maci edna misla, dali ke mozam da pijam alkohol vo skoro vreme?

Sent from my ONE TOUCH 4033X using Tapatalk
можиш до литар шток или коњак...........од чашка до две на никој нема да му наштети сигурно
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.841
Да прашам за покачени холестерол и триглицериди , дали има освен лекарства нешто друго што се користи (нормално освен диета).
На интернет најдов еден стар тибетански лек, па кој го користел нека каже искуства?

http://www.priroda-leci-sve.com/tibetanski-lek.htm
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.513
Поени од реакции
20.605
Да...Гнојна ангина ти е тоа...Продолжи тогаш антибиотикот да го пиеш (ако не се лажам Аугментин-от е на база на Пеницилин) и прави со Бетадин раствор гаргара и со цеден лимон со сол внатре растворена...И многу течности да се разводенува шлајмот...И најубаво да одмараш дома неколку дена...
температурата ја снема но ми остана отежнато дишење и кашлица која ми е толку напорна што од кашлање главата ме боли. Земам антибиотици сируп септолете по потреба кафетин колд и б комплекс. Секретот што го исфрлам со помош на сирупот е густ со темна боја и кога се закашлувам ми се откинуваат големи парчиња а еве скоро ден цело време исфрлам и никако да прекине. Од кај се собрало толку многу секрет незнам носот ни ми тече ниту ми се слива нешто од синусите надоле.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543
температурата ја снема но ми остана отежнато дишење и кашлица која ми е толку напорна што од кашлање главата ме боли. Земам антибиотици сируп септолете по потреба кафетин колд и б комплекс. Секретот што го исфрлам со помош на сирупот е густ со темна боја и кога се закашлувам ми се откинуваат големи парчиња а еве скоро ден цело време исфрлам и никако да прекине. Од кај се собрало толку многу секрет незнам носот ни ми тече ниту ми се слива нешто од синусите надоле.
Епа продуктивна кашлица имаш значи...Продолжи сирупот да го пиеш и многу вода и млаки чаеви за да се разводенува секретот и побрзо да го исфрлиш...Ова ти е долно-респираторна инфекција...Ако гнојта од крајниците ти е исчистена тогаш си на добар пат, а плус и температура немаш...Само антибиотикот до крај да го испиеш, па ако треба нека ти продолжи после уште неколку дена плус антибиотик...
 

Dr. Wish

Outstanding Сasual Dating Authentic Maidens
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.393
Поени од реакции
2.794
Luge neznam kaj da prasam. Ona luleno od Welness dava nekakvo podobruvanje za Laringitis i Astma? Dal koristi nekoj? Iskustvo? Se raboti za dete od 3 god so laringit i covek od 61-62 god so astma.
I dal e dobro ona za vozduh nz kako se vikase kako jajce sto lici. Na top shop sto go reklamiraat? Dadoja predlog za vlaznost toa da go zememo.
 

Sale77

Доктор
Член од
30 декември 2005
Мислења
67
Поени од реакции
55
Незнам за тоа од Топ Шоп, ама јас имам два МАХ. Едниот ми е вишок, за продавање, а ако си заинтересиран, пиши.
Инаку врши работа доколку се грееш на термопечка која што го суши воздухот.
 

Dr. Wish

Outstanding Сasual Dating Authentic Maidens
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.393
Поени од реакции
2.794
Se great na termo. Za bratucedka mi i dedo mi stanuva zbor. Koga vlagam vo soba kaj dedo mi se oseka eden ostar vozduh,a kaj cicko mi nekako e suv. Dal ke moze taa naprava da pomogne?
 

Sale77

Доктор
Член од
30 декември 2005
Мислења
67
Поени од реакции
55
Да, помага дефинитивно.
Станува збор за следниов ултрасоничен овлажнувач:


со спецификации:
Voltage: 110V-230V
Frequency: 50Hz/60Hz
Power: 35W
Max: 400ml/H

Features:
Provide relief from dry air
Anion-refreshing mist
Recylable plastic of edible grade
Mist intensity adjustable
Work continuously for over 14 hours with maximun mist intensity
Variable speed setting
Compact design and quiet operation idea for bedroom
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.615
Поени од реакции
11.158
Веќе 5-6 дена осеќам мала непријатност (некогаш пецкање, некогаш ептен тапа болка) на левата страна од градите и на моменти си го слушам срцето како забрзано чука и како да прелапнува.. што би можело да биде?
Ќе си пробам среќата уште еднаш.
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
Имам цистит, предизвикан од Ешерихиа, размножена и тоа 1000.000 живи организми на 1 мл. Колку долго треба да пијам антибиотици? според наодот многу е размножена, имам антибиограм. кој знае нешто нека пише
 

Sale77

Доктор
Член од
30 декември 2005
Мислења
67
Поени од реакции
55
@Barbarai
За таква лекарска помош најважно е да се консултираш со добар доктор. Таа состојба не е воопшто за занемарување.
 

Silvio

Strength And Honor
Член од
21 јануари 2009
Мислења
311
Поени од реакции
167
Лекари едно прашање за вас. Колку е сериозно млад човек да има повремено крвен притисок 130/80. Упатен сум доволно во медицината но ме интересира вешто мислење.

Имав доста стресен период пред неколку месеци и по кратко време тоа се одрази на крвниот притисок. Секојдневно знаеше да ми биде 130,140 со 80 и бев внатрешно вознемирен. Избегнувам медикаменти исклучиво пиев и пијам повремено чај од валеријана и Персен апчина што се на основа на корен од валеријана и се билни лекови.

Повремено сум под стрес пак и изгледа дека веднаш ми се одразува врз притисокот, колку е сериозно да се има повремено горен притисок од 130?
Инаку крвната слика ми е добра, немам покачувања на масти, ХДЛ и слично.
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
@Barbarai
За таква лекарска помош најважно е да се консултираш со добар доктор. Таа состојба не е воопшто за занемарување.
@Sale77 докторот ми рече да пијам антибиотици, 5- 7 дена, јас мислам дека е малце, ќе се консултирам со доктор, нормално дека да, пишав само да не има некој искуство со цистит, зашто мене првпат ми се појавува, па да знае случајно колку долго се пијат антибиотиците?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom