Дежурна Ординација! #2

Член од
16 септември 2013
Мислења
702
Поени од реакции
691
Фала, ќе пробам. :) Тебе ти помагаат?

Иначе да, имам хронично воспаление ваљда. Откога знам за себе мака сум мачел со синуси. Многу лошо, еве денеска цел ден ме скина глава, од чело па се до заби ме боли. Еве денеска за чудо ми помогна малце инхалација со чај од босилек ама шо дека, после пак ќе излезам надвор и одма пак ќе ме стегне. :)
Ми помагаат но кај мене е поврзано и со алергија така што не знам дали повеќе ефектот се гледа на алергијата или самите синуси но како и да е периодов сум добар, 2-3 дена од кога почнав со спрејот. Иначе ја прашав мајка ми за други лекарства и ми рече дека и Flexonase спрејот исто бил добар за синуси така што можеш да пробаш и со него. Природниве лекарства се океј но спреј си е спреј :)
 
Член од
19 март 2013
Мислења
825
Поени од реакции
601
Дечки, слушнав за тој магнезиум хлорид и му купив на татко ми (78 год.), ме интересира дали може да има некои штетни последици, бидејки некаде чув као морало прво да се испитаат електролитите во крвта ?
Јас читав многу за тоа и се спремав да земам за стар човек, ама кога прочитав дека не се препорачува за тие што имале чир, се откажав. Исто важи и за проблеми со бубрезите.
 
Член од
16 декември 2008
Мислења
391
Поени од реакции
125
Јас читав многу за тоа и се спремав да земам за стар човек, ама кога прочитав дека не се препорачува за тие што имале чир, се откажав. Исто важи и за проблеми со бубрезите.
Па проблеми со бубрезите нема, а чир имал како млад, сега како што знам нема ... она со електролитите мене ме исплаши, да не направам поголема белја ...
 
Последно уредено:

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
На раката, поточно под дланката т.е. кај зглобот ми се појавија едно 10тина црвени пликчиња..... прво беа како розеви флеки, а сега отекоа и се црвени....... вечерва ми се појавија две и тоа поголеми на ногата........ тие на раката не чешаат, а овие на ногата чешаат.............. што може да е?:)
 
A

aye

Гостин
На раката, поточно под дланката т.е. кај зглобот ми се појавија едно 10тина црвени пликчиња..... прво беа како розеви флеки, а сега отекоа и се црвени....... вечерва ми се појавија две и тоа поголеми на ногата........ тие на раката не чешаат, а овие на ногата чешаат.............. што може да е?:)
А можеш да сликаш па да видиме подобро? Иначе да не си јадел нешто на што си алергичен? Или па недај боже шуга да не си фатил?
 

la-loca

Immortal...
Член од
24 јули 2009
Мислења
2.545
Поени од реакции
1.252
Па проблеми со бубрезите нема, а чир имал како млад, сега како што знам нема ... она со електролитите мене ме исплаши, да не направам поголема белја ...
Нека испие една доза и после пауза некое време. Ако успее да испие. Јас пробав поточно лизнав од чаша и повратив одма. Ама такво повраќање ни во најтешкото пијанство не сум имала. Земете кесички има, малку се поскапи и растварајте ги во 200мл сок и така нека ги пие, не се осека толку тоа грозното.
 
Член од
6 декември 2011
Мислења
2.027
Поени од реакции
3.357
Дали некој знае каде можам да најдам корен од билката Селен (Девисил) Levisticum officinale ?
Ми треба како лек за полипи на грлото http://nmd.mk/SelectedArticle.aspx?cid=4846&scID=2133&l=63
Ако знае некој нешто ефективно за оваа болест, ве молам да пиши.
 

Hiryu

H+
Член од
5 мај 2013
Мислења
674
Поени од реакции
848
На раката, поточно под дланката т.е. кај зглобот ми се појавија едно 10тина црвени пликчиња..... прво беа како розеви флеки, а сега отекоа и се црвени....... вечерва ми се појавија две и тоа поголеми на ногата........ тие на раката не чешаат, а овие на ногата чешаат.............. што може да е?:)
Купи под итно Romed од тие за клиничка употреба и бришиго убаво местото, тие се 65 x 30mm .[DOUBLEPOST=1394129934][/DOUBLEPOST]
Дали некој знае каде можам да најдам корен од билката Селен (Девисил) Levisticum officinale ?
Ми треба како лек за полипи на грлото http://nmd.mk/SelectedArticle.aspx?cid=4846&scID=2133&l=63
Ако знае некој нешто ефективно за оваа болест, ве молам да пиши.

Зарем не е тоа ловор??
 
Последно уредено:

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
А можеш да сликаш па да видиме подобро? Иначе да не си јадел нешто на што си алергичен? Или па недај боже шуга да не си фатил?
Купи под итно Romed од тие за клиничка употреба и бришиго убаво местото, тие се 65 x 30mm .[DOUBLEPOST=1394129934][/DOUBLEPOST]


Зарем не е тоа ловор??
Бев лекар, ми дадоа една друга маст....... ми рекоа нешто како алергија било :)
 
Член од
3 август 2012
Мислења
431
Поени од реакции
1.012
Само што сакав да пишам и гледам Сунѓерот Боб пишал. Исто под зглобот ми се појави многу мало црвено точкиче налик гребаница ептен малечка - како да сум се закачила на нешто. Сега гледам уште две на другата дланка.



Од сликава што ја најдов на интернет, вака некако изгледаат, само што јас немам толку, имам само три.
 

Cappie

Vincere non è importante: è la sola cosa che conti
Член од
29 мај 2008
Мислења
1.914
Поени од реакции
307
Вака: Пред 2-3 месеци почнав да вежбам Insanity (дома) и по 10-тина дена морав да прекинам затоа што имав големи болки во десната нога, мускулот под коленото, а понекогаш и самата коска ко да ме болеше. Не ме болеше константно, туку само кога вежбав, после од кога ќе се одморев, поминуваше. По тоа, често ми се случува, кога одам пеш, особено ако одам побрзо да ми се појави истата болка. Утрово толку ме болеше што наместо да брзам, на крај едвај се довлечкав на работа. (зборам за пешачење 30 минути не којзнае какви дистанци). Некоја идеја за што може да се работи и како да се најде чарето?
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
Вчера ми се измести коленото, го наместив, после то го преоптеретив малку појќе и имам сега преголеми болки во страничниот дел од лево. Можно е да го имам сјебано менискусот ?
 
Член од
31 јули 2012
Мислења
59
Поени од реакции
18
Затнат ми е носот веќе 5 дена, ме боли грло, глава, највероватно е обичен грип, како да се справам?
 
Член од
2 април 2012
Мислења
144
Поени од реакции
133
Вчера ми се измести коленото, го наместив, после то го преоптеретив малку појќе и имам сега преголеми болки во страничниот дел од лево. Можно е да го имам сјебано менискусот ?
Оди на железничар, и за една минута ќе те намести.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.087
Поени од реакции
6.728
Вчера ми се измести коленото, го наместив, после то го преоптеретив малку појќе и имам сега преголеми болки во страничниот дел од лево. Можно е да го имам сјебано менискусот ?
го измести па го намести и го оптерети - секоја ти чест..........ако е потечено,крцка,блокира,боли - на ортопедија[DOUBLEPOST=1394375116][/DOUBLEPOST]
Оди на железничар, и за една минута ќе те намести.
штета сега кога се има магнетна резонанца да ризикува по местачи кои може да го продлабочат проблемот
 

Kajgana Shop

На врв Bottom