Дежурна Ординација! #2

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.542
Поени од реакции
79.713
Нешто за симнување температура кај мали деца? Ефаралган ама ништо, дали може после тоа да му дадаме и Блокмакс? :unsure:
Терајте го, ако треба со сила, да пие вода често.
Туширање со млака помага.
Облоги со оцет, исто.
Бруфен сигурно симиња, али фармацеутска мафија од МК ги избрка од тука, за да се продава БлокМаксот, кој иако е на база на ипобруфен (или како и да се вика) не е така ефикасен. Има доста за кои знам, кои имале случаи на гадење и повраќање со него. Ја би земал нешто друго на таа база, а не БлокМакс.

Дали да мешаш парацетамол со ипобруфен (односно БлокМакс со Ефералган), распрашај се.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.873
Gotovo pomina temperaturata. Ama voda nikako ne saka da pie samo sok.[DOUBLEPOST=1393627384][/DOUBLEPOST]
Терајте го, ако треба со сила, да пие вода често.
Туширање со млака помага.
Облоги со оцет, исто.
Бруфен сигурно симиња, али фармацеутска мафија од МК ги избрка од тука, за да се продава БлокМаксот, кој иако е на база на ипобруфен (или како и да се вика) не е така ефикасен. Има доста за кои знам, кои имале случаи на гадење и повраќање со него. Ја би земал нешто друго на таа база, а не БлокМакс.

Дали да мешаш парацетамол со ипобруфен (односно БлокМакс со Ефералган), распрашај се.
Имам читано дека Бруфен бил опасен за малите деца.
БлокМакс со мирис на кајсија ризикував и ми дадов по Ефаралганот, aма утредента докторката кажа дека БлокМакс било за температура под 38.5, па ни даде Далерон
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.542
Поени од реакции
79.713
Имам читано дека Бруфен бил опасен за малите деца.
И ја исто, али па многу повеќе најдов по нетов, за тоа дека овие за температура на база на парацетамол се поштетни.

Абе, не знае човек више, што да мисли. Денес фармацевтската индустрија (лоби), глобално, е потполно иста со нафтената и онаа за оружје, а и со слични методи се служи. Го нема тука духот на хипократовата заклетва, туку само духот на Мамон.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.382
Поени од реакции
7.524
Терајте го, ако треба со сила, да пие вода често.
Туширање со млака помага.
Облоги со оцет, исто.
Бруфен сигурно симиња, али фармацеутска мафија од МК ги избрка од тука, за да се продава БлокМаксот, кој иако е на база на ипобруфен (или како и да се вика) не е така ефикасен. Има доста за кои знам, кои имале случаи на гадење и повраќање со него. Ја би земал нешто друго на таа база, а не БлокМакс.

Дали да мешаш парацетамол со ипобруфен (односно БлокМакс со Ефералган), распрашај се.
Бруфен и Блокмакс е исто ама скроз исто, не знам што сакаш да кажеш??? Едното било ефикасно другото не (некогаш делува некогаш не, зависи ситуација) па дај сеа да вергламе фармацевтски мафии не знам што, што не ќе чуе денес човек.
Gotovo pomina temperaturata. Ama voda nikako ne saka da pie samo sok.[DOUBLEPOST=1393627384][/DOUBLEPOST]
Имам читано дека Бруфен бил опасен за малите деца.
БлокМакс со мирис на кајсија ризикував и ми дадов по Ефаралганот, aма утредента докторката кажа дека БлокМакс било за температура под 38.5, па ни даде Далерон
Бруфен се дава низ цел свет, па ете ги децата се живи и здрави!

Далерон и Еферелган е скроз исто = Парацетамол
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.542
Поени од реакции
79.713
Едното било ефикасно другото не (некогаш делува некогаш не, зависи ситуација) па дај сеа да вергламе фармацевтски мафии не знам што, што не ќе чуе денес човек.
Има еден тон информации на нет за штетноста и на бруфен и на парацетамол. А сепак скоро сите антитемпературни лекови се или на база на едното, или на база на другото и најнормално се продаваат.
Многу други производи од најразлични категории содржат докажано штетни состојки, па сепак се продаваат. Индустриите имаат свои лобија кои ги штитат нивните интереси, преминувајќи преку моралните и етичките норми.
Фармацевтската индустрија е позната по бескрупулозното лоби.

Во врска со Бруфен и БлокМакс. Ти можеш да кажеш што сакаш, можеш дури и да кажеш дека тоа е потолно ист производ, во различна амбалажа, но тоа нема да го поништи фактот, кој вели дека има неколку случаи од моја блиска околина, кај кои има несакани нус-појави при употреба на БлокМакс. Истите ги немало кога се употребувал, предходно, Бруфен.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.382
Поени од реакции
7.524
Има еден тон информации на нет за штетноста и на бруфен и на парацетамол. А сепак скоро сите антитемпературни лекови се или на база на едното, или на база на другото и најнормално се продаваат.
Многу други производи од најразлични категории содржат докажано штетни состојки, па сепак се продаваат. Индустриите имаат свои лобија кои ги штитат нивните интереси, преминувајќи преку моралните и етичките норми.
Фармацевтската индустрија е позната по бескрупулозното лоби.

Во врска со Бруфен и БлокМакс. Ти можеш да кажеш што сакаш, можеш дури и да кажеш дека тоа е потолно ист производ, во различна амбалажа, но тоа нема да го поништи фактот, кој вели дека има неколку случаи од моја блиска околина, кај кои има несакани нус-појави при употреба на БлокМакс. Истите ги немало кога се употребувал, предходно, Бруфен.
Кај тебе какви штетни последици има оставено парацетамолот и бруфенот?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.542
Поени од реакции
79.713
Кај тебе какви штетни последици има оставено парацетамолот и бруфенот?
Јас реков дека има несакани нус-појави и тоа кај деца. Повраќаат од Блок-Макс, а не повраќале од Бруфен. Два случаи, од моја околина.
Не реков дека кај мене имало штетни последици.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.382
Поени од реакции
7.524
Јас реков дека има несакани нус-појави и тоа кај деца. Повраќаат од Блок-Макс, а не повраќале од Бруфен. Два случаи, од моја околина.
Не реков дека кај мене имало штетни последици.
Тоа значи дека причината за повраќање не е до Блокмаксот, туку е сосема друга.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.542
Поени од реакции
79.713
Тоа значи дека причината за повраќање не е до Блокмаксот, туку е сосема друга.
Мене уопште не ми личи дека е така.

А во врска со фармацевтската мафија, мислиш дека не дејствуваат тие лоби групи и на микро ниво?
Бруфен е на Галеника, БлокМакс на Алкалоид.
Ако е слободен пазар, би требало и двете да ги има, па кој што сака нека си купи.
 
Член од
5 март 2011
Мислења
841
Поени од реакции
824
Сабајле станувам и вака се пофакам за носот гледам крф али ми нема течено крф од носот туку така само површински исто така и вчера ми се случи но сега станувам излегувам надвор плукам гледам крв и тоа повеке крв збирам вака од петите го вада народски кажано плукам што да видам само крв со темно црвена боја пофторувам и само крф плукам му се има ли случено на некој или да палам патиките на доктор
 

G@rfielD

Модератор
Член од
10 февруари 2007
Мислења
10.730
Поени од реакции
9.716
Дечки кажувајте чаре за синуси, помагајте како знаете. Знам дека нема траен спас од нив ама ова не се трпи. Некако да се ублажи барем, инхалирања зрачења со кварцни ламби не ми помогнале многу. Главоболки имам постојано, особено во левата страна од забите па до челото. Главава ми тежи мислам дека секој момент ќе ми падне, ко камења да имам. На секое стегање на мускилите на главата (смеење, кивање..), наведнување, боли.
 
Член од
16 декември 2008
Мислења
391
Поени од реакции
125
Дечки, слушнав за тој магнезиум хлорид и му купив на татко ми (78 год.), ме интересира дали може да има некои штетни последици, бидејки некаде чув као морало прво да се испитаат електролитите во крвта ?
 
Член од
16 септември 2013
Мислења
702
Поени од реакции
691
Дечки кажувајте чаре за синуси, помагајте како знаете. Знам дека нема траен спас од нив ама ова не се трпи. Некако да се ублажи барем, инхалирања зрачења со кварцни ламби не ми помогнале многу. Главоболки имам постојано, особено во левата страна од забите па до челото. Главава ми тежи мислам дека секој момент ќе ми падне, ко камења да имам. На секое стегање на мускилите на главата (смеење, кивање..), наведнување, боли.
Ставај спреј - Тафен секое сабајле и навечер (по 2 шприцања). За ублажување тоа, трајно решение би требало да биде операција особено ако имаш хронично воспаление ко мене.
 

G@rfielD

Модератор
Член од
10 февруари 2007
Мислења
10.730
Поени од реакции
9.716
Ставај спреј - Тафен секое сабајле и навечер (по 2 шприцања). За ублажување тоа, трајно решение би требало да биде операција особено ако имаш хронично воспаление ко мене.
Фала, ќе пробам. :) Тебе ти помагаат?

Иначе да, имам хронично воспаление ваљда. Откога знам за себе мака сум мачел со синуси. Многу лошо, еве денеска цел ден ме скина глава, од чело па се до заби ме боли. Еве денеска за чудо ми помогна малце инхалација со чај од босилек ама шо дека, после пак ќе излезам надвор и одма пак ќе ме стегне. :)
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Ставај спреј - Тафен секое сабајле и навечер (по 2 шприцања). За ублажување тоа, трајно решение би требало да биде операција особено ако имаш хронично воспаление ко мене.
Тафен е кортикостероиден спреј и не се препорачува тек така без преглед затоа што може да предизвика астма доколку не е неопходна неговата употреба.
Не си играјте со вакви препораки со сериозни работи затоа што може да направите голема беља со оглед на тоа што во аптека лековите ги даваат без рецепт како да се аналгини.

Фала, ќе пробам. :) Тебе ти помагаат?

Иначе да, имам хронично воспаление ваљда. Откога знам за себе мака сум мачел со синуси. Многу лошо, еве денеска цел ден ме скина глава, од чело па се до заби ме боли. Еве денеска за чудо ми помогна малце инхалација со чај од босилек ама шо дека, после пак ќе излезам надвор и одма пак ќе ме стегне. :)
Гарфилд, оди на ушен доктор, моја препорака е Др Цекиќ, да те прегледаат и да ти препорачаат најдобра терапија. И додека е ладно задолжително носи капа, кога дува и шал, да ги заштитиш синусите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom