Дежурна Ординација! #2

Knoppix

El Patrón
Член од
16 април 2012
Мислења
723
Поени од реакции
1.908
Дали е препорачано цвекло за ниско железо во крвта?
 
К

Кики.

Гостин
Дали е препорачано цвекло за ниско железо во крвта?
Да, цвеклото е одлично за ниско железо затоа што содржи витамин Ц, кој го поттикнува врзувањето на железото. Исто така за ниско железо треба да се користи алга спирулина, потоа повеќе да се консумира црвено месо, риба, пилешко, зелен зеленчук(најмногу спанаќ, зелена салата, брокула и сл.), жолчка од јајце(ама не повеќе од 3 неделно, затоа што го покачуваат холестеролот), портокали, лимон. Инаку, избегнувај чај, кафе, млеко и соја, затоа што го спречуваат апсорбирањето на железото. Еве уште нешто во врска со храната.
 

Nex

Член од
31 декември 2012
Мислења
171
Поени од реакции
192
Дали е препорачано цвекло за ниско железо во крвта?
Да може и тоа салата убава да си направиш.

Може и да употребиш и мед измешам со матичен млеч а последна опција е да си купиш Ferum од аптека.
 

GROBAR1986

САМО ПАРТИЗАН
Член од
16 септември 2007
Мислења
627
Поени од реакции
92
Вчера и денес ме фати тоа ветерот низ град и осетив како ме стегаат вратните жили и сеа кога се прибрав легнувам и ми се врти во главата шо ке да е незнам урутал еден да се напијам или?
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Вчера и денес ме фати тоа ветерот низ град и осетив како ме стегаат вратните жили и сеа кога се прибрав легнувам и ми се врти во главата шо ке да е незнам урутал еден да се напијам или?
Ништо страшно, малце топло чај два и види утре како ќе биде.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
За железо сум читала,било добро семе од коприва.Едно лажиче се меша во чаша јогурт....
 

SHANE

Др.Акула
Член од
30 април 2008
Мислења
1.453
Поени од реакции
853
Го прочитав и јас другото, но ме бунеше ова IV бидејќи прв пат во живот читам за вакви работи. Незнам ни самиот на што да верувам и како да верувам, се разочарав од нашиве лекари максимално, кај и да одам ми се дерат и ми закажуваат по месец и пол да чекам за снимања пак за совет да ми дадат што понатаму. Вчера излегоа резултатите од компјутерска томографија и според тоа што го гледам јас (како нестручно лице) и според краткиот извештај е многу страшно. Пишува дека туморот (ПАНКОАСТ е) веќе лизира на неколку ребра, другото не можам да го разберам во извештајот, а лекарите не ми кажуваат ништо. Па мајка му стара што е толку тешко да ми каже каква е состојбата кога гледам дека ги разбира снимките оној кој го снима, дали е толку тешко да ми кажи како е и што е. Според тоа што го читам на интернет и на снимките ми се гледа дека е во подоцнежна фаза или крај на 3та или 4та фаза што ме плаши премногу. Вчера му купив и масло од канабис и после првата лажица му ги снема целосно болките и се чувствуваше многу подобро (незнам дали ги смирува нервите или што прави), во светов се фалат луѓе дека се излечиле и со тоа, но веќе не знам ни во што да верувам ни како. Денес да видам што ќе ми кажат во Систина дали има шанси да се лечи тука или не, ако нема веднаш ќе му платам во Канада за лечење со DCA во оваа болница http://www.medicorcancer.com/#. Се нафаќаат да ги испратат лековите тука, а да му испратам целосни анализи за да ја постават дијагнозата. Тоа си кошта стварно многу пари, но додека имам да плаќам ќе се борам против ова. Скоро 5000 канадски долари за 6 недели со се нивните совети што ги даваат преку тел.
Според ова што го кажа веројатно според ТНМ класификацијата е Т3Н0М0(бидејќи како што напомена биле зафатени само ребрата без лимфните јазли или пак системски метастази).
Лечењето е зависно,често пати се употребува предоперативна хеморадиотерапија и подоцна згорна лобектомија(и статистички има ок резултати,но сепак тука клучна улога имаат другите фактори и нормално staging).
Македонија не знам како е искрено но многу веројатно нешто слично.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.546
Поени од реакции
7.930
Според ова што го кажа веројатно според ТНМ класификацијата е Т3Н0М0(бидејќи како што напомена биле зафатени само ребрата без лимфните јазли или пак системски метастази).
Лечењето е зависно,често пати се употребува предоперативна хеморадиотерапија и подоцна згорна лобектомија(и статистички има ок резултати,но сепак тука клучна улога имаат другите фактори и нормално staging).
Македонија не знам како е искрено но многу веројатно нешто слично.
Друже како успеа да ја извадиш ТНМ класификацијата преку нет и да знаеш дека Н=0 и М=0, жити све?
 

SHANE

Др.Акула
Член од
30 април 2008
Мислења
1.453
Поени од реакции
853
Друже како успеа да ја извадиш ТНМ класификацијата преку нет и да знаеш дека Н=0 и М=0, жити све?
Кој дел од веројатно не е сватлив? Поради тоа што напомена дека се зафатени само ребрата(затоа и реков веројатно,бидејќи не напомена дека има инвазија на лимфните јазли или пак системски метастази).
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.750
Поени од реакции
9.909
Бронхитис/пневмонија, чааре за побрзо закрепнување? Не сакам да раскажувам низ каква епопеја минав деновиве поради инјекции, затоа не доаѓаат во предвид никогаш веќе. Имам терапија со антибиотици/шумливи таблети и наводно треба да исфрлам шлајмови, само кај мене е бело како плунка, а не зелено.
 
К

Кики.

Гостин
Бронхитис/пневмонија, чааре за побрзо закрепнување? Не сакам да раскажувам низ каква епопеја минав деновиве поради инјекции, затоа не доаѓаат во предвид никогаш веќе. Имам терапија со антибиотици/шумливи таблети и наводно треба да исфрлам шлајмови, само кај мене е бело како плунка, а не зелено.
За бронхит супер „лек“ е чај од ленено семе (10гр. ленено семе се става да отстои 10 минути во 300мл. зовриена вода).
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.546
Поени од реакции
7.930
Кој дел од веројатно не е сватлив? Поради тоа што напомена дека се зафатени само ребрата(затоа и реков веројатно,бидејќи не напомена дека има инвазија на лимфните јазли или пак системски метастази).
Трета-четврта фаза, не може да биде Н=0
 
Член од
21 август 2011
Мислења
5.064
Поени од реакции
5.665
Бронхитис/пневмонија, чааре за побрзо закрепнување? Не сакам да раскажувам низ каква епопеја минав деновиве поради инјекции, затоа не доаѓаат во предвид никогаш веќе. Имам терапија со антибиотици/шумливи таблети и наводно треба да исфрлам шлајмови, само кај мене е бело како плунка, а не зелено.
1. Чај од Бел слез неколку шољи на ден

2.Таан со мед

3. 1 кгр, чист мед се меша со 100 грама бел синап (сомлен), 100 грама сомлено ленено семе и пакетче црн мелен бибер. Сето се меша и се зема три пати на ден на гледно по една супена лажица.
 

SHANE

Др.Акула
Член од
30 април 2008
Мислења
1.453
Поени од реакции
853
Трета-четврта фаза, не може да биде Н=0
Третата фаза е возможна,спаѓа во staging 2B(T2N1M0 или T3N0M0).Во превод Тумур од било која големина(Т1 е под 3цм без инвазии,Т2 над 3цм без инвазии,Т3 било која големина со инвазија на градниот кош(ребра,медиастинална плеура,плексус брахиалис...).Н1-Зафатени хиларни чворови и интрапулмонално додека Н2-медиастинални и уште некои беа.
Панкоастот расте на врвот(апексот) од белодробното крило затоа и треба време за нодална инвазија(пред се за хиларната) а додека стигне до таму ќе има инвазии во соседните структури блиски на врвот од белодробното крило.
А за 4 фаза се слагам,немозможно е.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom