Дежурна Ординација! #2

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
Интравенозно, односно преку инфузија.
Благодарам многу, тоа значи дека мора да се оди кај него, а пробување дома интравенозно не иди во предвид.
 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
IV znaci intravenska administracija ili marodski kazano lekot vo vena e sega ja vidov formulata I toa e natrium hidrogen karbonat t.e soda bikarbona znaci vo rok od 6 dena ke treba da primi 500 ml odnosno pola litar pet procentno solucio t.e 5% rastvor a ova nema sansi teoretski da odi na spric znaci ostanuva infuzija posle tie 6 dena se pravi CAT SCAN. I sleduva pauza od 14 dena, preporacliva e hrana bogata so sekeri,soli I vitamini plus minerali isto taka preporacliv e nadzor od medicinsko lice...da bidam najiskren prvpat eve citam za soda bikarbona protiv kancer I neznam sto da kazam.

Eden prijatel ja koristese zaedno so dr sredstva za da pobedi imunorezistentna gaba kandida I mu uspealo I od jazik I od vagina, no za kancer ovd prvpat citam no se nadevam deka ke pomogne no neznam dali ovde nekoj lekar bi se nafatil bidejki intravenski bikarbnata ne e dobra za drobot.

Ke zaboravev-posle pauzata od 2 nedeli se prodolzuva.
Го прочитав и јас другото, но ме бунеше ова IV бидејќи прв пат во живот читам за вакви работи. Незнам ни самиот на што да верувам и како да верувам, се разочарав од нашиве лекари максимално, кај и да одам ми се дерат и ми закажуваат по месец и пол да чекам за снимања пак за совет да ми дадат што понатаму. Вчера излегоа резултатите од компјутерска томографија и според тоа што го гледам јас (како нестручно лице) и според краткиот извештај е многу страшно. Пишува дека туморот (ПАНКОАСТ е) веќе лизира на неколку ребра, другото не можам да го разберам во извештајот, а лекарите не ми кажуваат ништо. Па мајка му стара што е толку тешко да ми каже каква е состојбата кога гледам дека ги разбира снимките оној кој го снима, дали е толку тешко да ми кажи како е и што е. Според тоа што го читам на интернет и на снимките ми се гледа дека е во подоцнежна фаза или крај на 3та или 4та фаза што ме плаши премногу. Вчера му купив и масло од канабис и после првата лажица му ги снема целосно болките и се чувствуваше многу подобро (незнам дали ги смирува нервите или што прави), во светов се фалат луѓе дека се излечиле и со тоа, но веќе не знам ни во што да верувам ни како. Денес да видам што ќе ми кажат во Систина дали има шанси да се лечи тука или не, ако нема веднаш ќе му платам во Канада за лечење со DCA во оваа болница http://www.medicorcancer.com/#. Се нафаќаат да ги испратат лековите тука, а да му испратам целосни анализи за да ја постават дијагнозата. Тоа си кошта стварно многу пари, но додека имам да плаќам ќе се борам против ова. Скоро 5000 канадски долари за 6 недели со се нивните совети што ги даваат преку тел.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Nex
Член од
26 март 2011
Мислења
659
Поени од реакции
667
Го прочитав и јас другото, но ме бунеше ова IV бидејќи прв пат во живот читам за вакви работи. Незнам ни самиот на што да верувам и како да верувам, се разочарав од нашиве лекари максимално, кај и да одам ми се дерат и ми закажуваат по месец и пол да чекам за снимања пак за совет да ми дадат што понатаму. Вчера излегоа резултатите од компјутерска томографија и според тоа што го гледам јас (како нестручно лице) и според краткиот извештај е многу страшно. Пишува дека туморот (ПАНКОАСТ е) веќе лизира на неколку ребра, другото не можам да го разберам во извештајот, а лекарите не ми кажуваат ништо. Па мајка му стара што е толку тешко да ми каже каква е состојбата кога гледам дека ги разбира снимките оној кој го снима, дали е толку тешко да ми кажи како е и што е. Според тоа што го читам на интернет и на снимките ми се гледа дека е во подоцнежна фаза или крај на 3та или 4та фаза што ме плаши премногу. Вчера му купив и масло од канабис и после првата лажица му ги снема целосно болките и се чувствуваше многу подобро (незнам дали ги смирува нервите или што прави), во светов се фалат луѓе дека се излечиле и со тоа, но веќе не знам ни во што да верувам ни како. Денес да видам што ќе ми кажат во Систина дали има шанси да се лечи тука или не, ако нема веднаш ќе му платам во Канада за лечење со DCA во оваа болница http://www.medicorcancer.com/#. Се нафаќаат да ги испратат лековите тука, а да му испратам целосни анализи за да ја постават дијагнозата. Тоа си кошта стварно многу пари, но додека имам да плаќам ќе се борам против ова. Скоро 5000 канадски долари за 6 недели со се нивните совети што ги даваат преку тел.
Не ти ја знам приказната, ниту за каков тип на тумор се работи ниту кој е болен од истиот. Ако не ти е тешко прати ми слика од снимките во ПП и точниот опис шти го има во извештајот. Ќе пробам да побарам мислење од едно стручно лице па ќе ти кажам што одговор сум добила.

Што се однесува до евентуална помош, дали си пробал со Леатриле, т.е Б17 капките? Веќе имам пишано на една тема дека познавам човек кој со нив да речам се излечи и веќе 5 години ги пие капките и состојбата му е добра, нема никакви знаци на канцерогени клетки.

П.С. За превод од стручен англиски со медицински термини можеш слободно да ми се обратиш
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Nex
Член од
11 јуни 2012
Мислења
185
Поени од реакции
222
сум од Прилеп на факултет сум во Битола и седам таму во Битола...
надежите сите ми се во Бт заради тоа во Пп нема ништо во болницата... ке видам што ќе направам ќе ви пишам во секој случај фала многу за советите :)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Nex

Ulbrecht

Ајдеми Попуши
Член од
28 јануари 2013
Мислења
89
Поени од реакции
68
Ве молам не ме тролајте, не ми е до смеа. На главичката на пенисот ми се појавија милион бели тачкици. Ме чеша страшно и ме пече кога мокрам. Да ставам јод нешо?
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.577
Поени од реакции
34.974
Ве молам не ме тролајте, не ми е до смеа. На главичката на пенисот ми се појавија милион бели тачкици. Ме чеша страшно и ме пече кога мокрам. Да ставам јод нешо?
Да не ставаш ништо, туку нозете под тебе и да тркнеш до матичниот лекар, да ти даде упут за уролог.
Си закачил некоја инфекција,може да е габична, може кандида. Урологот ќе ти препише соодветна терапија.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.567
Поени од реакции
7.949
Ве молам не ме тролајте, не ми е до смеа. На главичката на пенисот ми се појавија милион бели тачкици. Ме чеша страшно и ме пече кога мокрам. Да ставам јод нешо?
Со Nystatin ќе го мачкаш , најверојатно се габички
 

Ulbrecht

Ајдеми Попуши
Член од
28 јануари 2013
Мислења
89
Поени од реакции
68
А од што се појавуваат? Како можам да спречам повторна појава?
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.091
Поени од реакции
6.731
Благодарам многу, тоа значи дека мора да се оди кај него, а пробување дома интравенозно не иди во предвид.
за содата имаше тема - содата на Симончини не е како обичната,ами некоја фармацевска сода бикарбона(безалуминиумска или така нешто)

за жал како што објаснуваш касно е фатен човекот,ви посакувам успешна борба......пошто состојбата е таква,барајте паталци со ист или сличен проблем,тие најдобро ќе ве упатат на најдоброто место
 

Nex

Член од
31 декември 2012
Мислења
171
Поени од реакции
192
А од што се појавуваат? Како можам да спречам повторна појава?

Ne se pojavuvaat tuku imaat spori veke koi cekaat za nlv povolni uslovi cesto bez da sakametim gi sozevame na primer so upotreba na antibiotici koi bukvalno ke ja. izmenat mikrobioloskata flora zatoa I zeludnikot raboti poslabo na anjibiotici bidejki pokraj onie losi bakterii ginat I dobrite-mlecnite natprimer pa rezultat ti e dijarea, kandida albicanis e rezistentnai kaj maski poretka a izgleda kako beliloto na jazikot a pak na mikroskop e mnoogu poruzna, najrealno antraxt e poubav od nea pod mikro!!!

Ako si koristel antibiotik veke ti e jasno ako e od sex znaes sto treba ali licno mislam deka ova e daleku od belja.
 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
за содата имаше тема - содата на Симончини не е како обичната,ами некоја фармацевска сода бикарбона(безалуминиумска или така нешто)

за жал како што објаснуваш касно е фатен човекот,ви посакувам успешна борба......пошто состојбата е таква,барајте паталци со ист или сличен проблем,тие најдобро ќе ве упатат на најдоброто место
Премногу касно, лекарите креваа раце ми кажуваат дека нема спас и лек. Единствено ако можеме да купиме само време. Единствено ми остануваат уште овие две варијанти содата и Симончини, или Дихлороацетат и Медикор Центар-Торонто. Чекам уште утре да видам што ќе ми кажат други лекари, ако не бива тука (а според досега муабетот сакаат за на зрачење да му се намали само туморот и да купи некој ден уште) ќе барам таму чаре. Имам надеж и покрај тоа што сите лекари тука велат нема спас, повеќе во Дихлороацетатот и во алтернативната медицина. Ако не го излечи барем да го намалиме и да му купам некоја година живот. Многу ми е жал тоа што го гледам досега низ нашево здраство и сум разочаран од нашево здравство и нивниот пристап во секој поглед. За вакви болести се чекаат резултати од испитувања со месеци, не го интересира никој ништо и тоа без исклучок и државни и приватни ординации бидејќи тропнав на секоја врата последниве месеци. Во приватните оставив еден куп пари и не му помогнаа ништо, само прават некоја филозофија да ти земат пари и те лажат на очи. Закажуваат прегледи на секој 5-6 дена кои се состојат од муабет со докторот и некое си без врска снимање на ехо и проверка на крв од кое не успеаја да откријат тумор кој е огромен, кој веќе му зафатил 1/3 од десното белодробно крило, ребрата и на ѕидовите од целата торакална празнина. Срцево ме боли од самата помисла на здраството тука не само за татко ми што го малтретираат и не му помогнаа ништо туку и за сите кои тропаат по тие врати. Незнам како е надвор од нашава држава, се надевам дека е поразлично и дека барем некој во светов обрнува внимание за пациентите и нивното здравје. Лекарите колку што гледам се имаат заколнато само во парите и толку (со чест на исклучоци), митото и корупцијата владеат на секој чекор од шалтери, лаборанти, болничари, сестри, лекари апсолутно сите чекаат само да му пикнеш пари или било што во џебот па да ти обрнат внимание. Многу ми е жал и се надевам дека ќе му текне на некој во државава да промени нешто во здраството, втор пат губам (ми се лизнува од раце најблизок член на фамилијата) поради способноста на нашево здраство, еднаш ми замина сестричка уште на 1 година поради лекарска грешка, поради нивно славење и ненавремено интервенирање во брзата помош и во градската болница во Прилеп, а сега и татко ми. :mad:
 

StiflerAerodrom

Nepoznato Џубре
Член од
12 мај 2012
Мислења
30
Поени од реакции
1
Si sedam na PC denes , stanav da otidam do wc i vo dnevna mi se svrte ( mi se stemni ) na 3 sekundi i posle nishto. ali onaka ko da kje se onesvestev
Od shto e? seriozno nesho mozhe da e ?
 

StiflerAerodrom

Nepoznato Џубре
Член од
12 мај 2012
Мислења
30
Поени од реакции
1
Денес пиев ептен јако нескафе а не бев најаден и знае понекад од тоа да ми се лоши.
Иам астма и понекогаш од Смогот кој го има ненормално многу во скопјево знае да ми смета.
Се напнав ептен на физичко се изморив до 100ка плус праев малце склекови дома
Можда некој од овие ствари се причините ?
( не пијам више кафе ) :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom