Дежурна Ординација! #2

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.596
Поени од реакции
8.015
Некои стимуланс за концентрација и помнење?
Престани да мислиш на глупости во текот на денот и реши си ги проблемите кои ги имаш, после ќе видиш дека помнењето и концентрацијата се вратиле :)
 
Член од
26 март 2011
Мислења
659
Поени од реакции
667
Абе знам дека во аптека ќе ми понудат него сакав некој да ми кажете што сте го испробале и дали стварно функционирал :)
Билобил актив за помлади луѓе, дефинитивно дејствува.
 
Член од
26 март 2011
Мислења
659
Поени од реакции
667
Фала многу, а случајно да не знаеш колку пари се?
Да знам, 280 ден. се. двапати на ден се пијат едно наутро едно на пладне, навечер немој да пиеш зошто може да имаш несоница.
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
Луѓеимам две прашања.Дали се ефективни и дали помагаат апчињата АЦЦ 600 и за колку време ја смируваат кашлицата,и дали е ефективен тоа чајот Грипогал од Галафарм? :)
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.095
Поени од реакции
6.735
Луѓеимам две прашања.Дали се ефективни и дали помагаат апчињата АЦЦ 600 и за колку време ја смируваат кашлицата,и дали е ефективен тоа чајот Грипогал од Галафарм? :)
имам пиено АЦЦ - кај мене воопшто не дејствуваа,не осетив некаква промена.....демек помагаат за исфрлање на шламјот,јас ти препорачувам да не ги пиеш
 
Член од
27 јануари 2010
Мислења
2.430
Поени од реакции
723
Да знам, 280 ден. се. двапати на ден се пијат едно наутро едно на пладне, навечер немој да пиеш зошто може да имаш несоница.
Фала многу ги најдов во Зегин за 245 ден. па ќе видиме од утре како ќе е :D
 
Член од
16 декември 2008
Мислења
391
Поени од реакции
125
Нормално ли е да потече млекце од градите при притискање на брадавиците, нешто слично како солзи, но и млеко, доколку не е жената бремена, или е симптом на некоја болест?
 
Член од
26 март 2011
Мислења
659
Поени од реакции
667
Нормално ли е да потече млекце од градите при притискање на брадавиците, нешто слично како солзи, но и млеко, доколку не е жената бремена, или е симптом на некоја болест?
Се случува, најчесто не е ништо страшно и се должи на покачено ниво на прлактин кое може да биде предизвикано од различни причини (менструален циклус, стрес....)
--- надополнето: 16 јануари 2013 во 08:52 ---
Фала многу ги најдов во Зегин за 245 ден. па ќе видиме од утре како ќе е :D
Нема проблем...па пиши како ти делувале. Од мое лично искуство и од искуство на пациентите што ги имам делуваат супер, но нели секој човек е различен па пиши дали ти биле од помош....поззз
 
Член од
10 септември 2009
Мислења
157
Поени од реакции
48
ако може некој да ми каже некои забни ординации кои имаат поефтини пломби 400 - 450 со плав картон, од Скопје сум. Фала!
 
Член од
16 декември 2008
Мислења
391
Поени од реакции
125
Се случува, најчесто не е ништо страшно и се должи на покачено ниво на прлактин кое може да биде предизвикано од различни причини (менструален циклус, стрес....)
--- надополнето: 16 јануари 2013 во 08:52 ---
Фала ти devojka87, пред некој ден ми заврши, а и спремам испити најверојатно од тоа ќе да е. Јас пак се исплашив дека прв пат забележав вакво нешто. :)
--- надополнето: 16 јануари 2013 во 16:43 ---
Некои стимуланс за концентрација и помнење?
Мене ми помага зелениот чај. Можеш да пиеш и 3-4 во денот, навистина помага. Исто така и какаото, дополнителни работи ,ако ти е за учење, мислам дека не ти требаат. позз
 

Nex

Член од
31 декември 2012
Мислења
171
Поени од реакции
192
Да знам, 280 ден. се. двапати на ден се пијат едно наутро едно на пладне, навечер немој да пиеш зошто може да имаш несоница.
Зошто несоница од Билоба??

Зарем не би му одговарало повеќе тинктура од гинко која ќе ја пие со комбинација од зелен чај и женшен.

На пример еден милилитар на една шолја чај.

Црниот чај има најмногу кофеин.
 
Член од
26 март 2011
Мислења
659
Поени од реакции
667
Зошто несоница од Билоба??

Зарем не би му одговарало повеќе тинктура од гинко која ќе ја пие со комбинација од зелен чај и женшен.

На пример еден милилитар на една шолја чај.

Црниот чај има најмногу кофеин.
Несоница може да се јави ако билобилот се пие навечер поради зголемениот проток на крв во мозокот и зголемена активност на истиот.
И чајнава мешавина што си ја пишај може да предизвика несоница ако се конзумира навечер. Истиве состојки, женшен и гинко, ги има во билобил активот.
 

Nex

Член од
31 декември 2012
Мислења
171
Поени од реакции
192
Несоница може да се јави ако билобилот се пие навечер поради зголемениот проток на крв во мозокот и зголемена активност на истиот.
Јасен ми е механизмот но ипак се сомневам да САМО Гинко(Билобил, Билобил Форте на Крка, Гинкомакс на ESI) не би требало да предизвика несоница напротив протокот на крвта во мозокот и активноста ќе значи и повеќе мелатонин чие лачење стартува посебно во отсуство на УВ значи навечер(ова и објаснува зошто постарите лица лесно заспиваат навечер а се будат наутро лесно), значи да е само Гинко не би се сложил да предизвика инсомниа, но како што кажа производот актив има и женшен познат адаптоген добар е и за стрес но и памтење сега се прашувам кој т.е дали Корејскиот е или пак Елеутерококо т.е Сибирскиот кој има поизразито влијание врз надбубрежната жлезда, во секој случај одлична иновација од Крка.

Друга опција останува само Чајот(зелен и Женшен) или пак Гинко Чај со Женшен капсули од Алкалоид што мислам ќе да е подобро.

Ако не е само за Памтење работава значи ако станува збор и за физички активности дали е спорт, работа тогаш најдобар избор е Ginseng rapid energy бидејќи ги има двата типа на женшен има истотака и Кола која има добар вкус ако пиете од флакон понатаму има и гуарана која содржи танини па затоа има антиастенично дејство(народски кажано омалаксаност) има и кофеин помала количина малку има и Л-карнитин,Витамин Ц,А,Е и креатин така што добивате одлична комбинација и за меморија и за спорт се разбира и овие се насабајле една капсула или флакон зависи од длабочината на џебот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom