Дежурна Ординација! #2

~DaRko

Поштен лопов
Член од
29 март 2009
Мислења
5.888
Поени од реакции
2.481
Не си играј играчки, веднаш оди на очно. Колку и да ти каже некој совет од овде, доктор мора да те види.
абе брат кај ќе најдам очно во 17.00 ч.? еве сега е 16.30 дур појдам 17 плус петок е, сите порано бегаат и плус никој нема дома, а сам да возам кај ќе возам со оково. ај да ги почекам мојве да дојдат, па ќе видам. затоа овде прашав некој совет, нешто. што да ставам, кај да ставам....
инаку окото воопшто не ми е црвено. не се гледа ни кај ме удрило, ни нешто (а и ја не знам точно кај ме допре).
е колкав сум малер. се мора мене да ми се случи нешто глупаво :( од страв и нервози грлово почна да ми се затвора.
 
Член од
8 октомври 2007
Мислења
4.680
Поени од реакции
8.511
абе брат кај ќе најдам очно во 17.00 ч.? еве сега е 16.30 дур појдам 17 плус петок е, сите порано бегаат и плус никој нема дома, а сам да возам кај ќе возам со оково. ај да ги почекам мојве да дојдат, па ќе видам. затоа овде прашав некој совет, нешто. што да ставам, кај да ставам....
инаку окото воопшто не ми е црвено. не се гледа ни кај ме удрило, ни нешто (а и ја не знам точно кај ме допре).
е колкав сум малер. се мора мене да ми се случи нешто глупаво :( од страв и нервози грлово почна да ми се затвора.
Па не знам, нели можеш да отидеш во брза помош, претпоставувам би можеле да го третираат некако. А, ако не можеш да идеш, направи си чај од камилица, натопи го во вата или памук и стави го на окото, друго чаре не ми текнува моментално.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.575
абе брат кај ќе најдам очно во 17.00 ч.? еве сега е 16.30 дур појдам 17 плус петок е, сите порано бегаат и плус никој нема дома, а сам да возам кај ќе возам со оково. ај да ги почекам мојве да дојдат, па ќе видам. затоа овде прашав некој совет, нешто. што да ставам, кај да ставам....
инаку окото воопшто не ми е црвено. не се гледа ни кај ме удрило, ни нешто (а и ја не знам точно кај ме допре).
е колкав сум малер. се мора мене да ми се случи нешто глупаво :( од страв и нервози грлово почна да ми се затвора.
Ќе ти пројде, нормално дека ти е насолзено и те болело, си брцнал стапче во око. Нема потреба од панични напади, штом не ти е ни црвено, нема ни крв, ни ништо седи си мадро, за на очен доктор не си. Дексаметазонот не ги ставај пак, кортико се, само беља може да си направиш. Земи со нешто занимавај се, да не го мислиш цело време, ќе ти помине и нелагодноста.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.237
Поени од реакции
6.931
Луѓе помагајте си го повредив левото окото. ми влезе во око гранче од цвеќе (од кај знам што е, нешто зимзелено и не е битно толку). т.е. ме допре на ширум отворено око. почна многу да ми солзи окото, си се "изнаплакав" убаво, го измив малку со топла вода е сеа не гледам убаво. :confused: замаглено гледам. да го затворам десново око гледам ама знаете се ми е замаглено и страв ме фаќа. трепкам за да ми се насолзи окото пак, ама ништо не помага. низ дома ми се најдоа капките дексаметазон (мислам така се викаат) прочитав дека се и за очи и за уво. турив две капки, па сега за сега нема резултати.
и сеа чаре? или вака е од ударот? пред саат ипол го удрив и мислам дека исто си ми стои :( маки бе......
ако не ти е арно трк до на матичен клонсултирај се,ако мисли нека те прати на очно на дежурен.........око ти е сложен орган нема заебанција
 

~DaRko

Поштен лопов
Член од
29 март 2009
Мислења
5.888
Поени од реакции
2.481
добро е сега. малку ми е подобро, гледам почисто за разлика од прееска. јас мислам дека е од капките и си мислев да си ставам и пред да легнам ама видов што пишала AlternativeF и сега ќе размислам.
би требало утре да ми е појасен видот, ако пак ми е вака замаглено (да чукнам во дрво) ќе одам во болница што ќе правам.
инаку фала за советите :)
 
2

~2A

Гостин
Здраво


На рамениците и грбот ми се појавуаат акни, кој препарат да го земам за да исчезнат?
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.881
Поени од реакции
14.319
Здраво


На рамениците и грбот ми се појавуаат акни, кој препарат да го земам за да исчезнат?
Два прста и стискај :P
Шала на страна и мене ми искачаат акни по раменициве али ми исчезнуваат по некое време па не им се замарам многу. Ако ти е посериозна ситуацијата, иди на доктор па он најубаво може да ти каже :)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: ~A~

NelTu

Coffee addict
Член од
1 август 2011
Мислења
2.370
Поени од реакции
7.013
Здраво


На рамениците и грбот ми се појавуаат акни, кој препарат да го земам за да исчезнат?
Mиј се почесто на рамената и користи нешто антибактериско гел или можеш со сапун, избегнувај многу триење, и ако се испотиш дирек под туш оти многу и од пот се прават.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: ~A~

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Здраво


На рамениците и грбот ми се појавуаат акни, кој препарат да го земам за да исчезнат?
Не користи неутрални сапуни или гелови.
Земи нешто антибактериско и ако може нека биде побазно.
Иако побазен сапун ја суши кожата, многу помага во уништување на бактериите во кои спаѓаат и тие одговорни за создавање на гнојни петна.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: ~A~
Член од
1 октомври 2012
Мислења
401
Поени од реакции
307
Од време на време ми се јавува "зуење" во ушите. Некогаш само во левото, некогаш само во десното, ретко во двете.

Нешто слично како бомба да ви експлодирала во близина.

Некој совет што може да биде ?
Избегнувај гласни простории, ако користиш слушалки ставај ги на потивко, обрни повеќе внимание на хигиената и би требало да е се во ред :)
 
Член од
27 јануари 2010
Мислења
2.430
Поени од реакции
723
Некои стимуланс за концентрација и помнење?
 
Член од
27 јануари 2010
Мислења
2.430
Поени од реакции
723
Се што во него има гинко, прашај во аптека ќе ти понудат повеќе препарати.
Абе знам дека во аптека ќе ми понудат него сакав некој да ми кажете што сте го испробале и дали стварно функционирал :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom