Дедо Пеневата механка во Банско Пиринска Македонија !!

spaso

Discover the ultimate in relaxed romance with the
Член од
5 септември 2008
Мислења
2.746
Поени од реакции
779
Ајде кој бил нека сподели дешавки , прекрасно место BTW :)
 
T

Tetro

Гостин
Ајде кој бил нека сподели дешавки , прекрасно место BTW :)
Сум бил во многу меанчиња, да не е тоа покрај патот пред Банско до реката? или имам помешано нешто. :)

Сум бил во еден хотел таму со 4*
Бандеритса. Прекрасно место.

--- надополнето ---

http://www.banderitsa.com/
 
M

macgowan

Гостин
Hehe...Kaj dedo Pene,so tikvata natoporena na vlezot i vo WC-to...bev pred nekolku godini Bansko i kaj dedo pene imavme celodnevno zdrvuvanje!Super e i meanceto,opsto Bansko e super!Ima top skijanje i za apres-ski ima super meancinja.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113
прав правцат македонец-дедо Пене(дедо Петре):smir:
читајте на таблата ДЕДО
во бугарскиот се пишува Дјадо
значи.....:vozbud:
 

RTM

Член од
4 септември 2008
Мислења
835
Поени од реакции
203
прав правцат македонец-дедо Пене(дедо Петре):smir:
читајте на таблата ДЕДО
во бугарскиот се пишува Дјадо
значи.....:vozbud:
И мапа на Санстефанска Бугариjа . . . :smir:
А Пене иде от Пенчо.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
прав правцат македонец-дедо Пене(дедо Петре):smir:
читајте на таблата ДЕДО
во бугарскиот се пишува Дјадо
значи.....:vozbud:
Да те поправам дѣдо е напишано.
Само во литературниja jaзик e дјадо. На многу места ке чуеш дЕдо(Монтана,Враца,Видин,софиjско,Смолjaн,Ловеч,Ихтиман,почти до Пазарджик...).
Бих препорачал да уживаш во механата,без да мислиш што пишува отпреш.
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.697
Поени од реакции
288
Јас сум бил тука, ептен ефтино и вкусно. Топло го препорачувам на секој.
 

spaso

Discover the ultimate in relaxed romance with the
Член од
5 септември 2008
Мислења
2.746
Поени од реакции
779
Да те поправам дѣдо е напишано.
Само во литературниja jaзик e дјадо. На многу места ке чуеш дЕдо(Монтана,Враца,Видин,софиjско,Смолjaн,Ловеч,Ихтиман,почти до Пазарджик...).
Бих препорачал да уживаш во механата,без да мислиш што пишува отпреш.
Aj i da te razocaram sega tatarce ja na tebe ... Licno so Dedo Pene sedev ( mislam na gazdata na meanata ) i slusaj sea sto mi kaza .... "aj sega ke odtideme do Sandanski i posle 12 casot vecerta koga site se pod alkohol kaci se na masa i kazi AZ SAM BLGARIN i znaes li sto ke docekas a ? ke izedes kutek koe i magare go nema jadeno" , so toa se ti kazav , imase lugje od OMO Ilinden i si sedevme do 4 sabajle so muzika i jasno i glasno kazaa deka NIE NE SME SRBI , BUGARI ili GRCI tuku ceda sme na Aledksandar gordost Makedonska , imase i eden policaec od Sofia i toj ni se prikluci , a dedo Pene kartata na San Stefanska Bugarija ja pokri so bel carsav , OMO Ilinden koga togas ke dobie prava za nastap na izbori i vo Bugarija na popisot ke odima grafa na nacionalnost MAKEDONCI i togas ke vidime dali ne postojat Makedonci , koga kmetovite na Sandanski , Petri4 , Goce Del4ev , Melnik , Blagoevgrad , Razlog site ke si se od OMO ILINDEN , a vie tatarive ke morate da ni go vratite delot zemen na 100 godini koristenje , mislam na pirinska MAKEDONIJA , koga togas STO e NASE KE SI DOJDE , a granicava ke ja pomestime malku do Sofia ... pozzz neka vi stane toa jasno , a ako ne vi e , samo da se raspadne EU , Turcija ke vi ja raskazi igrata , ili UUUUPS zaboraviv i taka i taka ke ve snema za nekoja decenija poradi mortalitetot i golemiot broj na Gergani i Andrei koi nesakaat da imaat deca , pa oddovde trgni tatarce ke ve snema vas kako Nacija , a ne nas da ne snema i da ne postoie , nie sto imame pominato vie ni na pamet ne moze da vi dojde !

--- надополнето ---

Jasno i glasno najgolemiot istrazuvac na geni i poteklo na narodi ( institutot IGENEA ) dokaza deka si imame nie posebni geni i sme poseben narod , od ova potocno zdravje ama dzabe koga Grcive i Bolvarite nisto ne priznavaat sto ne e od nivna korist , pa taka moze samo da odjebat !

--- надополнето ---

А пошто више нема Пиринска македонија , пиши во пирин или бугарија ;)
Za mene toa tamu si e Makedonija , a za tebe ako saka neka bide i Sao Tome i Principe :) :)
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.617
Поени од реакции
11.158
Добро јадење, пријатно за седење, ама имам лошо искуство тука. Се закачив со еден пијан бугарин, не праша од каде сме, викам од Македонија, вика ааа од Источна (or sth like that) Македонија, викам не... од Македонија, и тука почна закачката :)
 

spaso

Discover the ultimate in relaxed romance with the
Член од
5 септември 2008
Мислења
2.746
Поени од реакции
779
Апчинjата . . !!!

Go znaes gazdata ??? Si bil nekogas tamu ?? Ili moze ne ti odgovara toa sto go kazav , ama sakalo toa da ti odgovara ili ne , VISTINA e se i znam deka ne ti se dopadna toa so SAN STEFANSKA Bolvarija ama so da praam toa e , kade teklo pak ke si tece go znaes toa i samiot ama znam deka si glup i nema da svatis !!

--- надополнето ---

Добро јадење, пријатно за седење, ама имам лошо искуство тука. Се закачив со еден пијан бугарин, не праша од каде сме, викам од Македонија, вика ааа од Источна (or sth like that) Македонија, викам не... од Македонија, и тука почна закачката :)

Ne si znael kako da postapis bratu , treba so ubavo da im kazes deka tie se makedonci i da vidis kako ke te prifata , inaku ako si prael muabet so nekoj od Sliven ili Silistra ili nekoj bukluk od Sofija jasno deka ke ima zakacka , ne se sekiraj uste malku tamu nema da ima bolvari povekje !
 
Член од
9 март 2007
Мислења
1.263
Поени од реакции
219
Go znaes gazdata ??? Si bil nekogas tamu ?? Ili moze ne ti odgovara toa sto go kazav , ama sakalo toa da ti odgovara ili ne , VISTINA e se i znam deka ne ti se dopadna toa so SAN STEFANSKA Bolvarija ama so da praam toa e , kade teklo pak ke si tece go znaes toa i samiot ama znam deka si glup i nema da svatis !!

--- надополнето ---
Ne si znael kako da postapis bratu , treba so ubavo da im kazes deka tie se makedonci i da vidis kako ke te prifata , inaku ako si prael muabet so nekoj od Sliven ili Silistra ili nekoj bukluk od Sofija jasno deka ke ima zakacka , ne se sekiraj uste malku tamu nema da ima bolvari povekje !
Малкиот, таа тема изгледа е требало да jа пуштиш во "Свет, случуванjа, македонска диаспора" а не во "Туризам и патуванjа". Види се те интересува повеке политиката, не туризмот.
Моjата фамилиjа има апартман во Банско. Прашаj ме колко пати сум бил тамо, колко пати сум бил во тамошните механи! Немаш идеjа малкиот! Затоа си траj!
Тоа што сбориш е твоjа фантазиjа, но е далеко от реалността. Во Дедо Пеневата механа сум бил много пати. Лично на мен не ми е омилената механа во Банско. Омилена ми бе "Молеровата кашта" /"Молеровата кука"/, но тоа е минато. От неколко години механата се премести и сега се вика "При Молерите", но веке не е истото. Во последно време одех во "Jаница", но веке импровизирам и имам искуство со повекето механи /и ресторанти/ во Банско.
За човек, коj живее во Бугариjа и знае одлично Банско и банскалии, тоа што си го написал буди само смех и повод за зезанjе. Смири се малко со твоите глупости!
Инако ето го и "Дедо Пене":

 

spaso

Discover the ultimate in relaxed romance with the
Член од
5 септември 2008
Мислења
2.746
Поени од реакции
779
Малкиот, таа тема изгледа е требало да jа пуштиш во "Свет, случуванjа, македонска диаспора" а не во "Туризам и патуванjа". Види се те интересува повеке политиката, не туризмот.
Моjата фамилиjа има апартман во Банско. Прашаj ме колко пати сум бил тамо, колко пати сум бил во тамошните механи! Немаш идеjа малкиот! Затоа си траj!
Тоа што сбориш е твоjа фантазиjа, но е далеко от реалността. Во Дедо Пеневата механа сум бил много пати. Лично на мен не ми е омилената механа во Банско. Омилена ми бе "Молеровата кашта" /"Молеровата кука"/, но тоа е минато. От неколко години механата се премести и сега се вика "При Молерите", но веке не е истото. Во последно време одех во "Jаница", но веке импровизирам и имам искуство со повекето механи /и ресторанти/ во Банско.
За човек, коj живее во Бугариjа и знае одлично Банско и банскалии, тоа што си го написал буди само смех и повод за зезанjе. Смири се малко со твоите глупости!
Инако ето го и "Дедо Пене":

Molerovata meana bese taa so nozzevite so frlaa mislam deka bese , nemav moznost da ja posetam ovaa godina bidejki koga otidov na staroto mesto ne bese tamu pa otidovme vo cevermeto pa posle povtono prodolzivme kaj Dedo Pene !

Ti imas mozebi apartament vo BANSKO ama ja imam rodnini i prijateli koj se deklariraat kako MAKEDONCI ,a NE kako BLGARI , ajde ako ste tolku sigurni dajte napravete popis i vmetnete grafa MAKEDONCI pa ke prajme togas muabet OK ??? Gledam deka ti pojma nemas za narodot koj zivee tamu decko ke dojde den koga ke plakas danok vo MAKEDONIJA za apartamentot vo Bansko , a ne na Bugarija bidejki Bansko i pripaga na Makedonija , a toa ke se sluci vo 2013 so ratifikacijata na BUKURESKIOT MIROVEN DOGOVOR , NELI Dogovor si e DOGOVOR i mora da se zapazi , pa od ovde ke te vidam za nekoja godina i takvite kako tebe , a i onie ciganite DOLU pod nas , MAKEDONIJA pak ke se izdigne i toa vo skoro vreme !
 

Kajgana Shop

На врв Bottom